Απορία για LEXOTANIL 1,5mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    2

    Απορία για LEXOTANIL 1,5mg

    Πήρα για ένα μηνά lexotanil 1,5 mg κάθε πρωί και εδώ και 10 μέρες παίρνω το μισό για να το σταματήσω. Από την ημέρα που το μείωσα νοιώθω πόνους σε όλους τους μύες και ειδικά στα πόδια. Σαν να μην με κρατάνε τα πόδια μου....Έχει νιώσει κανείς κάτι παρόμοιο μετά τη μείωση ή διακοπή αυτού του φαρμάκου ή οποιουδήποτε άλλου?

  2. #2
    Εγω προσωπικα οχι. Το mag2 ειναι συμπληρωμα μαγνησιου που συνηθως η ελλειψη του φερνει τετοια συμπτωματα. Ισως αν κανεις αιματολογικες να δεις σε τι επιπεδα βρισκεσαι. Μπορεις να φας μπανανα αντι να παρεις συμπλήρωμα ή να διαβασεις ποιες τροφες βοηθουν. Τα αγχολυτικα εμενα τετοιο συμπτωμα δεν μου ειχαν φερει. Ευχομαι να βρεις το αιτιο και να το θεραπευσεις :)
    Αντιθετως μια ταση για υπογλυκαιμια νιωθω εξαιτιας των βενζο. Ανεκαθεν ξεκινουσα με την εξακριβωση σωστης καταστασης σωματος και κατοπιν βλεπω παρενεργειες χαπιων. Ζαλη,ξηροστομια και αλλα τα οποια ομως παλευονται σε σχεση με την ψυχικη παραλυση που ζω κοβοντας αγωγη εντελως.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Kwstas1980 View Post
    Πήρα για ένα μηνά lexotanil 1,5 mg κάθε πρωί και εδώ και 10 μέρες παίρνω το μισό για να το σταματήσω. Από την ημέρα που το μείωσα νοιώθω πόνους σε όλους τους μύες και ειδικά στα πόδια. Σαν να μην με κρατάνε τα πόδια μου....Έχει νιώσει κανείς κάτι παρόμοιο μετά τη μείωση ή διακοπή αυτού του φαρμάκου ή οποιουδήποτε άλλου?
    κανε εξετασεις οπως σ πε η κονσταντλυ............γιατι ειναι πολυ δυσκολο νατο παθες απο λεξοτανιλ.....οχι ομως κ απιθανο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ειναι ενταξει αν παιρνω 1 λεξοτανιλ 1,5mg πολυ περιστασιακα,οταν αισθανομαι εντονο στρες η ανησυχια,κυριως πρωινες ωρες το παθαινω αυτο,αλλα οχι συνεχεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Είναι σχεδόν απίθανο να δείξουν οι αιματολογικές εξετάσεις έλλειψη μαγνησίου. Γιατί υπάρχει ελάχιστο στο αίμα, δηλαδή για να φτάσει η έλλειψη και εκεί σημαίνει ότι ο άνθρωπος δεν θα μπορεί να σταθεί στα πόδια του. Μια εξέταση όμως δεν βλάπτει. Κι εφόσον κάνεις, εκτός από μαγνήσιο να ελέγξεις και b12, φυλλικό οξύ, σίδηρο και βιταμίνη d. Συνδέονται με το νευρικό σύστημα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Ειναι ενταξει αν παιρνω 1 λεξοτανιλ 1,5mg πολυ περιστασιακα,οταν αισθανομαι εντονο στρες η ανησυχια,κυριως πρωινες ωρες το παθαινω αυτο,αλλα οχι συνεχεια.
    Δε θα σου γράψω πολλά, μόνο θα σου πω διατήρησε αυτό το πολύ περιστασιακά. Πρόσεχε το, το Lexotanil, να μην το συνηθίσεις. Αν μπορείς δοκίμασε και φυσικές λύσεις για αυτή την πρωινή ανησυχία, ήπια άσκηση, ροφήματα που χαλαρώνουν κλπ
    Hit me with music...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Το lexotanil είναι αγχολυτικό, μυοχαλαροτικό, έχει και άλλες ιδιότητες όπως για τον ύπνο το στρες κτλ.. Παίρνω 6mg, 2 την ημέρα και απόκτησα ανοχή κ εθισμό κ τώρα χρειάζομαι περισσότερα όπως με κάθε φάρμακο που ανήκει στην κατηγορία βενζοδιαζεπινες, εύκολη λύση, έλα όμως που δεν λύνει το πρόβλημα κανένα φάρμακο αν δεν κάνουμε το σωστό, γυμναστική, σωστή διατροφή, δουλειά να κουραστεί το σώμα το μυαλό κ με ένα ντουζ κοιμάσαι σαν μωράκι, αν έχεις και κοπέλα βοηθάει. Όσο περιμένουμε από τα φάρμακα να μας κάνουν καλά και δεν εξαντλούμε όλες τις ανθρώπινες δυνάμεις με άλλες δραστηριότητες, ε τότε θα κάνουμε απλά πλούσιους τους γιατρούς!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν ειναι οτι το εχω αναγκη συνεχεια το λεξοτανιλ,αλλωστε μικρη δοση του 1,5 mg,απλα οταν εχω κυριως στη δουλεια οταν ειμαι,και τιποτε να μην κανω μπορει να με πιασει αοριστο γενικευμενο αγχος/στρες,οποτε εχω μαζι μου 1-2 χαπια και αν νιωσω αρκετα στρεσαρισμενος θα παρω ενα,αλλα μπορει αυτο να ειναι 2 φορες το μηνα,για αυτο λεω περιστασειακα,οποτε δεν θεωρω οτι με αυτη τη δοσολογια οδηγουμαι σε εθισμο,μου εχει δωσει το οκ ο ψυχιατρος.

Similar Threads

  1. lexotanil vs xanax
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 26
    Last Post: 31-08-2019, 23:31
  2. Pramital/lexotanil
    By a+b in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 63
    Last Post: 20-12-2016, 16:00
  3. lexotanil??
    By kaity in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2012, 23:35
  4. lexotanil k provlimata sto sex
    By ernesto_che in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-2010, 15:42
  5. lexotanil
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 19-01-2009, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •