Έχω χάσει τον εαυτό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Έχω χάσει τον εαυτό μου

    Καλησπέρα σας,είμαι 18 χρονών,έδωσα πανελλήνιες τον Μάιο και δεν πέρασα εκεί που ήθελα για λίγα μόρια.Οπως ήταν φυσικό απογοητεύτηκα αλλά πίστευα ότι ήταν φυσιολογικό και θα περάσει.Ομως δεν πέρασε ποτέ και όσο περνάει ο καιρός γίνομαι χειρότερα και χειρότερα.Απο τότε λοιπόν που βγήκαν τα αποτελέσματα είμαι χάλια ψυχολογικά,έχω αϋπνίες τα βράδυα,κλαίω συνέχεια,βλέπω εφιάλτες ότι δίνω πανελλήνιες και αποτυγχάνω,έχω πολλά ψυχοσωματικά πχ πονοκεφαλους,δυσπνοιακλπ.ν ιωθω αποτυχημενη,δεν θέλω να βγαίνω από το σπίτι,δεν μου αρέσουν πράγματα που μου άρεσαν και γενικά νιώθω οτι δεν είμαι πια εγω,.Αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες παρά το γεγονός ότι ήξερα από την αρχή πως δεν το αντέχω ψυχολογικά με αποτέλεσμα να έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που άρχισα την προετοιμασία με φροντιστήρια και ιδιαίτερα και να έχω υπερβολικό άγχος,σκέφτομαι συνέχεια ότι δεν θα περάσω,παθαίνω κρίσεις πανικού ενώ δεν πάθαινα ,σκέφτομαι αρνητικα και αγχώνομαι μέρες πριν το φροντιστήριακο μαθημα,κλαίω συνέχεια,μόνο που σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες δεν μπορώ να αναπνεύσω,σκέφτομαι ότι τους απογοητευσα όλους και γενικά κάνω πολύ άσχημες και αγχώδεις σκέψεις τις οποίες ντρέπομαι να πω.Επειδη αγχώθηκα λοιπόν πολύ σταματησα τα φροντιστήρια και αποφάσισα να μην δώσω αλλά το μετάνιωσα μόνο στην σκέψη ότι θα πρέπει να πάω στην σχολή που πέρασα,έτσι ξανάρχισα τα φροντιστήρια αλλά πάλι αγχώνομαι πάρα πολύ,νιώθω ότι θα αρρωστήσω.Πηγαινω σε ψυχολόγο κυρίως για το κοινωνικό μου άγχος και του μίλησα για αυτό όμως το μόνο που μου είπε είναι να κάνω υπομονή και ότι είναι μια θυσία το να δώσω πανελληνιες ξανά για να περάσω όμως κανείς δεν με καταλαβαινει,δεν είμαι καθόλου καλά νιώθω ότι έχω αρρωστησει,κάνω αρνητικές σκέψεις,κλαίω,δεν νιώθω ποτέ ήρεμη και γενικά νιώθω πολύ άσχημα.Σκεφτομαι να πάω σε ψυχίατρο,θα έδινα τα πάντα για να ήμουν έστω και μια μέρα όπως ήμουν πριν δώσω πανελλήνιες,πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Έχεις γράψει ξανά για αυτό το θέμα; έχω την εντύπωση ότι το έχω διαβάσει ξανά. Καλησπέρα.

  3. #3
    Καλησπέρα ναι έχω ξαναγράψει,ζητώ συγγνώμη για αυτό, απλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω

  4. #4
    george1520
    Guest
    Μνήμη που έχω εεε.. Για να δεις ότι προσέχω τι λέτε .. Πλάκα κανω

    Τι θες ακριβως να περάσεις; Έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο; Θεωρείς ότι μια αποτυχία θα μπορουσε να είναι το τέλος του κόσμου; ή ακόμη και μια δεύτερη αποτυχία. Για μένα αποτυχία είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.. Όχι αυτός που προσπαθεί.

  5. #5
    Ναι θέλω πολύ μια συγκεκριμένη σχολή την οποία έχασα για 200 μόρια,και πέρσι σχετικά καλά είχα γράψει 16,500 χιλιάδες μόρια αλλά έκανα λάθη απροσεξίας από το άγχος ,απογοητεύτηκα πάρα πολύ επειδή ήμουν πολύ καλή και πίστευα ότι θα έγραφα αρκετά περισσότερο,άρχισα ξανά προετοιμασία για πανελλήνιες επειδή θέλω πολύ να περάσω εκεί που θέλω αλλά δεν το αντέχω,γράφω καλά στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου αλλά δεν είμαι καλά,παθαίνω κρίσεις πανικού,κλαίω συνέχεια έχω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι να διαλεξω ανάμεσα στην υγεία μου και τις πανελλήνιες.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Γιατί δεν το βλέπεις αλλιώς; Ότι τώρα έχεις την ευκαιρία να προετοιμαστεις καλύτερα;

  7. #7
    Δεν ξέρω και πέρσι προετοιμάστηκα πάρα πολύ διάβαζα για ώρες και από το άγχος μου ήθελα να γράψω σωστό και έβαζα λάθος,δεν πρόσεξα και καλά μια εκφώνηση στην ιστορία και απάντησα άλλο κι όταν κατάλαβα ότι ήθελε άλλο ήταν πέντε λεπτά πριν τελειώσει ο χρόνος,αν δεν είχα κάνει αυτά τα τραγικά λάθη που ήταν θεωρώ λόγω του επερβολικου άγχους καθώς έτρεμαν τα χέρια μου και δεν μπορούσα να αναπνεύσω τώρα θα είχα περάσει στην σχολή αυτή και μάλιστα ούτε καν επαρχία αλλά Αθήνα.Και σκέφτομαι τι και αν γίνει το ίδιο και του χρόνου λόγω του άγχους μου και πάω και γράψω ό,τι να ναι.Επισης επειδή άλλαξε το σύστημα οι παλιοί απόφοιτοι συναγωνίζονται με αποφοίτους άρα το επίπεδο είναι πιο υψηλό και διεκδικούν πολύ μικρό ποσοστό θέσεων δεν είναι όπως παλιά που οι απόφοιτοι είχαν το πλεονέκτημα του χρόνου και της εμπειρίας έναντι των μαθητών της γ Λυκείου και διεκδικούσαν ίδιες θέσεις.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα στην Ελλάδα για να μπορώ να σε βοηθήσω πάνω σε αυτό το κομμάτι.. Μια επιλογή έχεις μέσα στο μυαλό σου; Δεν θα σε βοηθούσε να είχες δύο επιλογές ή 3; Εγω έβαλα ψυχολόγος, εκπαιδευτικος και οι άλλες επιλογές που είχα βάλει ήταν οκ για μένα..

  9. #9
    Εντάξει πέρασα σε παρόμοια σχολή αλλά μόνο που το σκέφτομαι πέφτω σε κατάθλιψη,ήθελα ψυχολόγος και πέρασα κοινωνική λειτουργός

  10. #10
    george1520
    Guest
    Και εγώ αυτό πέρασα τότε. Αλλά επέλεξα να μείνω Κύπρο και ακολούθησα κάτι άλλο..

    Μία φίλη μου είναι κοινωνική λειτουργός και είναι μια πολύ καλή δουλειά. Βοηθαει αρκετο κόσμο εγώ προσωπικά τη θαυμάζω..

    Πιστεύω αν έχεις περισσότερες επιλογές θα μειωθεί και το άγχος. Θα λες Ε αν δεν περάσω αυτό, θα περάσω το άλλο και θα χαλαρώσεις..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Εντάξει πέρασα σε παρόμοια σχολή αλλά μόνο που το σκέφτομαι πέφτω σε κατάθλιψη,ήθελα ψυχολόγος και πέρασα κοινωνική λειτουργός
    Μια χαρά δουλειά είναι ο κοινωνικός λειτουργός. Θα έχεις την ευκαιρία να βοηθήσεις κόσμο. Οι καλύτερες δουλειές είναι αυτές!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ενας φιλος μου εδωσε τρεις φορες πανελληνιες για να περασει. Τωρα ειναι καθηγητης στο πανεπιστημιο. Γιατι εσυ να τα παρατησεις; Δεν σε πηραν τα χρονια. Αλλοι πανε πανεπιστημιο σε μεγαλη ηλικια πχ. 40.

    Επισης εχω την πεποιθηση οτι το σημαντικοτερο ωφελος του πανεπιστημιου ειναι η κοινωνικοποιηση και η δημιουργικη ενασχοληση και οχι τοσο το ιδιο το αντικειμενο. Μπορει αυτο που θα κανεις να διαπιστωσεις οτι τελικα σου αρεσει. Εγω σπουδασα σε μια ιδιωτικη σχολη την επιστημη που ηθελα και με εκαναν να μισησω αυτα που αγαπουσα. Χιλιες φορες να ειχα περασει στην πιο ασχετη και ευκολη πανεπιστημιακη σχολη και να ειχα ζησει τεσσερα δημιουργικα και φυσιολογικα χρονια. Μετα οι δρομοι θα ηταν ανοιχτοι για εμενα να εκανα οτι ηθελα.

    Στο εξωτερικο πολλα παιδια προτιμουν να μη σπουδασουν αμεσως μετα το σχολειο αλλα να δουλεψουν και να ταξιδεψουν μερικα χρονια. Εσυ αγχωνεσαι γιατι νομιζεις οτι ειναι η τελευταια σου ευκαιρια αλλα στην πραγματικοτητα αυτο δεν ισχυει. Τις ευκαιριες τις δημιουργουμε εμεις. Εμεις εχουμε τον ελεγχο και τη δυναμη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Επισης αλλη φιλη μου σπουδαζε φυσικη και σταματησε και μετα γραφτηκε στο μαθηματικο και τωρα ειναι η καλυτερη μαθητρια στη σχολη και παιρνει καθε χρονο υποτροφια.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    28
    Πίστεψέ με, ο Θεός δεν ήθελε να περάσεις ψυχολογία! Ευτυχώς που δεν πέρασες ψυχολογία! Άκου τον Θεό, κάτι ξέρει! Ψάξε βρες κάποιον να νοιάζεται για την ψυχή σου! Αυτούς που σε ζορίζουν, άστους να ζορίζονται μόνοι τους, ακόμα κι αν αυτοί είναι οι γονείς σου! Ζήσε το τώρα - δεν υπάρχει μέλλον!

Similar Threads

  1. Τα έχω χάσει..
    By apogoiteumeni in forum Παχυσαρκία
    Replies: 60
    Last Post: 14-03-2020, 03:14
  2. Εχω χασει τα παντα απο πραγματα μεχρι τον εαυτο μου
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 22
    Last Post: 01-07-2019, 13:31
  3. Τα χω χάσει
    By CrazyGirl2019 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 30-03-2019, 11:56
  4. εχω χασει τον εαυτο μου
    By astanapane in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-03-2013, 15:05
  5. εχω χασει τον εαυτο μου..
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-07-2011, 13:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •