Κρίση πανικου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Κρίση πανικου;

    Το απογευμα αισθανομουν περιεργα,πήρα ένα ζαναξ 0,25 το οποιο με επιασε και ενιωσα καλύτερα.
    Μετά εφαγα ένα ζελέ που είχα φάει και την ημέρα που είχα την αλλεργική αντίδραση και αγχωθηκα ότι θα με πιασει, αν και απι εκείνη την ημέρα έχω ξαναφαει άρα μάλλον δεν έφταιγε αυτό, αλλά καθαρά το καθαρτικό της κολονοσκοπησης.
    Εχω επίσης απι το πρωι που νιώθω αυτή τη σουβλια στο αριστερό πλευρό, την οποια τη νιώθω εδώ και πολυ καιρό και ψαχνουμε τι είναι αλλά απο χθες είναι πιο εντονη. Παραλληλα ενιωσα ζάλη και δυσπνοια και φοβηθηκα ότι επαθα αλλεργική αντίδραση γιατί με εξυνε παραλληλα λίγο το ποδι μου και η κοιλια μου, αλλά έχει περάσει μια ώρα απο τότε και σταματησε. Τώρα νιώθω ένα βάρος στο στομάχι και δυσπνοια και σε καποια φάση ενιωσα και έναν στιγμαιο δυνατο πόνο στο αριστερό αυτί.

    Είναι κρίση πανικου όλα αυτά; Γίνεται να νιώθω άγχος εφόσον πήρα το ζαναξ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγώ με ζαναξ παθαίνω κανονικά κρίσεις πάντως.
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το απογευμα αισθανομουν περιεργα,πήρα ένα ζαναξ 0,25 το οποιο με επιασε και ενιωσα καλύτερα.
    Μετά εφαγα ένα ζελέ που είχα φάει και την ημέρα που είχα την αλλεργική αντίδραση και αγχωθηκα ότι θα με πιασει, αν και απι εκείνη την ημέρα έχω ξαναφαει άρα μάλλον δεν έφταιγε αυτό, αλλά καθαρά το καθαρτικό της κολονοσκοπησης.
    Εχω επίσης απι το πρωι που νιώθω αυτή τη σουβλια στο αριστερό πλευρό, την οποια τη νιώθω εδώ και πολυ καιρό και ψαχνουμε τι είναι αλλά απο χθες είναι πιο εντονη. Παραλληλα ενιωσα ζάλη και δυσπνοια και φοβηθηκα ότι επαθα αλλεργική αντίδραση γιατί με εξυνε παραλληλα λίγο το ποδι μου και η κοιλια μου, αλλά έχει περάσει μια ώρα απο τότε και σταματησε. Τώρα νιώθω ένα βάρος στο στομάχι και δυσπνοια και σε καποια φάση ενιωσα και έναν στιγμαιο δυνατο πόνο στο αριστερό αυτί.

    Είναι κρίση πανικου όλα αυτά; Γίνεται να νιώθω άγχος εφόσον πήρα το ζαναξ?
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    george1520
    Guest
    Η κρίση πανικού διαρκεί δευτερόλεπτα αντεεε και λίγα λεπτά.. Αυτά που νιώθεις είναι απλά άγχος.. Γράψε όλα όσα ένιωσες μέσα στην βδομάδα σε ένα χαρτί και συζήτησε τα με τον γιατρό σου. Σταματα να ασχολησε τόσο πολύ με το σώμα σου και βρες κάτι να απασχολεις το μυαλό σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εμένα οι κρίσεις μου κρατάνε αρκετά λεπτά συνήθως....
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Το ξέρω ότι διαρκεί λίγο,έχω παθει αμετρητες φορες,συνήθως νιώθω άγχος για αρκετές ώρες που κορυφωνεται με αύξηση των παλμων , σκοτοδινη κλπ κλπ. Τώρα για να αποφυγω την κρισαρα που την εβλεπα να έρχεται απο το απογευμα,πήρα το ζαναξ νωρίς και όντως ηρεμησα. Μετά όμως έγινε αυτό με τη φαγούρα και αγχωθηκα. Τον πήρα ήδη τον γιατρό,μου ειπε ότι ο πονος στα αριστερά είναι είτε το έντερο που έχω ευερεθιστο είτε το στομάχι που επίσης έχω θεμα.

    Τώρα με πιανουν κάτι σουβλιες/πονοι στο κεφαλι. Συγκεκριμένα στο μετωπο ,δεξιά , πάνω απο το φρυδι,κανονικος πονος που τείνει προς το συνεχες. Παιζει να είναι εγκεφαλικό ή ανευρισμα; Εκανα μαγνητικη, αύριο λογικά θα έχω τα αποτελεσματα. Εχω και μείωση ακοής στο δεξί αυτι.

    Ολα αυτά τα ξέρει ο γιατρος,ειπε ότι θα βάλουμε σε μια σειρα τα παντα και για το θέμα του άγχους και για το θέμα των παθολογικων συμπτωματων. Είναι αρκετά καλός και θα με βοηθήσει να ξεκινησω και τα αντικαταθλιπτικά, αλλά φοβαμαι με αυτά τα συμπτωματα,μηπως μου συμβαίνει κάτι επειγον.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Να παρω ακόμα μισό ζαναξ λέτε;

    Εμένα αρχικά είναι αγχος και καππιες φορες κορυφωνεται σε κρίση πανικου με αύξηση των παλμων, εφίδρωση,σκοτοδινη,πανικο,� �όβο ότι παθαινω εφραγμα. Σε αυτή την περιπτωση κάλω γιατρό στο σπιτι, είτε παω νοσοκομείο με ταξί,είτε κάλω ασθενοφορο. Σήμερα απο το πρωι ενιωθα άγχος και ειπα να το αποφυγω και ενιωσα καλύτερα και χαλαρος μετά τοζαναξ, πηγα και για περπατημα και μετά έγινε αυτό με τη φαγούρα και επανήλθε το άγχος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μην ακούς εμάς.Αυτα μόνο ο ψυχίατρος.εγω θα τον πάρω αύριο τηλέφωνο να του μιλησω για μείωση γιατί ναι μεν παθαίνω κρίσεις αλλά κοιμάμαι άπειρες ωρες
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Να παρω ακόμα μισό ζαναξ λέτε;

    Εμένα αρχικά είναι αγχος και καππιες φορες κορυφωνεται σε κρίση πανικου με αύξηση των παλμων, εφίδρωση,σκοτοδινη,πανικο,� �όβο ότι παθαινω εφραγμα. Σε αυτή την περιπτωση κάλω γιατρό στο σπιτι, είτε παω νοσοκομείο με ταξί,είτε κάλω ασθενοφορο. Σήμερα απο το πρωι ενιωθα άγχος και ειπα να το αποφυγω και ενιωσα καλύτερα και χαλαρος μετά τοζαναξ, πηγα και για περπατημα και μετά έγινε αυτό με τη φαγούρα και επανήλθε το άγχος.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το απογευμα αισθανομουν περιεργα,πήρα ένα ζαναξ 0,25 το οποιο με επιασε και ενιωσα καλύτερα.
    Μετά εφαγα ένα ζελέ που είχα φάει και την ημέρα που είχα την αλλεργική αντίδραση και αγχωθηκα ότι θα με πιασει, αν και απι εκείνη την ημέρα έχω ξαναφαει άρα μάλλον δεν έφταιγε αυτό, αλλά καθαρά το καθαρτικό της κολονοσκοπησης.
    Εχω επίσης απι το πρωι που νιώθω αυτή τη σουβλια στο αριστερό πλευρό, την οποια τη νιώθω εδώ και πολυ καιρό και ψαχνουμε τι είναι αλλά απο χθες είναι πιο εντονη. Παραλληλα ενιωσα ζάλη και δυσπνοια και φοβηθηκα ότι επαθα αλλεργική αντίδραση γιατί με εξυνε παραλληλα λίγο το ποδι μου και η κοιλια μου, αλλά έχει περάσει μια ώρα απο τότε και σταματησε. Τώρα νιώθω ένα βάρος στο στομάχι και δυσπνοια και σε καποια φάση ενιωσα και έναν στιγμαιο δυνατο πόνο στο αριστερό αυτί.

    Είναι κρίση πανικου όλα αυτά; Γίνεται να νιώθω άγχος εφόσον πήρα το ζαναξ?
    Με πιανουν κι εμενα ολα αυτα κατα καιρους. Μην ανησυχεις τοσο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εμένα οι κρίσεις μου κρατάνε αρκετά λεπτά συνήθως....
    Εγω εχω περασεις ωρες με τρεμουλο.

    Αντωνη αμα βαλεις κανα παιχνιδι στο κομπιουτερ ξεχνιεσαι;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Και εγώ πρόσφατα είχα μία που κράτησε περίπου δύο ώρες δεν την πάλευα καθόλου
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω εχω περασεις ωρες με τρεμουλο.

    Αντωνη αμα βαλεις κανα παιχνιδι στο κομπιουτερ ξεχνιεσαι;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω εχω περασεις ωρες με τρεμουλο.

    Αντωνη αμα βαλεις κανα παιχνιδι στο κομπιουτερ ξεχνιεσαι;
    Εξαρτάται πόσο άγχος έχω.
    Και είχα δει ένα όνειρο πριν μερικούς μήνες ότι κάτι επαθα και πηγα στο νοσοκομειο και στο ίδιο όνειρό εβλεπα ότι παίζω PS4 και απο τότε φοβαμαι να παιξω μηπως παθω κάτι,έχει εξελιχθει σε ιδεοληψια.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Ο ομοιοπαθητικος μου είχε πει θυμάμαι κατι σωστό. Να μην αφήσω μια κρίση πανικού να γίνει μια κακή ανάμνηση ή εμπειρία. Δηλαδή να μη αφήσω να χτιστεί μέσα μου η ιδέα πως εκεί που έπαθα κρίση πανικού θα ξαναπάθω(άρα να μη ξαναπάω) ή ότι εκανα εκείνη την ώρα να μην το ξανακάνω κτλ. Κρίση πανικού είχα πάθει σε ένα escape room. Και μετά από 2 βδομάδες είπα θα ξαναπάω. Αν το άφηνα θα θεωρούσα ότι αυτό φταίει και δεν θα πήγαινα ξανά ή σε κάτι παρόμοιο.. Άγχος τρελό πριν πάω. Αλλά όλα καλά. Είχα πάθει κρίση πανικού σε εστιατόριο πίτσας. Ήταν νύχτα και είχε κόσμο. Έπρεπε να το αποβάλλω. Το να πάω εκεί με τις ίδιες συνθήκες δεν θα τα κατάφερνα. Πήγα μετά από λίγες μέρες.. Μεσημέρι που δεν είχε κόσμο. Είχα πονοκέφαλο όλη την ώρα. Αναρωτιόμουν γιατί πηγα. Αλλά άντεξα. Την επόμενη φορά πήγα νύχτα και δεν είχε κόσμο.. Λιιιγο καλύτερα.. Και μετά πήγα Σάββατο.. Γεμάτο κόσμο. Και όλο αυτό έφυγε από πάνω μου. Πρέπει ότι σου συμβαίνει να το αντιμετωπίζεις για να το νικήσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ο ομοιοπαθητικος μου είχε πει θυμάμαι κατι σωστό. Να μην αφήσω μια κρίση πανικού να γίνει μια κακή ανάμνηση ή εμπειρία. Δηλαδή να μη αφήσω να χτιστεί μέσα μου η ιδέα πως εκεί που έπαθα κρίση πανικού θα ξαναπάθω(άρα να μη ξαναπάω) ή ότι εκανα εκείνη την ώρα να μην το ξανακάνω κτλ. Κρίση πανικού είχα πάθει σε ένα escape room. Και μετά από 2 βδομάδες είπα θα ξαναπάω. Αν το άφηνα θα θεωρούσα ότι αυτό φταίει και δεν θα πήγαινα ξανά ή σε κάτι παρόμοιο.. Άγχος τρελό πριν πάω. Αλλά όλα καλά. Είχα πάθει κρίση πανικού σε εστιατόριο πίτσας. Ήταν νύχτα και είχε κόσμο. Έπρεπε να το αποβάλλω. Το να πάω εκεί με τις ίδιες συνθήκες δεν θα τα κατάφερνα. Πήγα μετά από λίγες μέρες.. Μεσημέρι που δεν είχε κόσμο. Είχα πονοκέφαλο όλη την ώρα. Αναρωτιόμουν γιατί πηγα. Αλλά άντεξα. Την επόμενη φορά πήγα νύχτα και δεν είχε κόσμο.. Λιιιγο καλύτερα.. Και μετά πήγα Σάββατο.. Γεμάτο κόσμο. Και όλο αυτό έφυγε από πάνω μου. Πρέπει ότι σου συμβαίνει να το αντιμετωπίζεις για να το νικήσεις.
    Αυτο που λες εμένα με πιάνει σε συγκεκριμένο κουρείο που παω εδω στην περιοχή μου. Πηγα μια φορα με είχε πιασει τρομερή ταχυκαρδία και απο τοτε όποτε ξαναπάω εκει με πιάνει. Παλι καλα εγω εχω έναν φιλο που με κουρεύει σπιτι του αλλα αν δεν κάτσει πηγαίνω στο κουρείο εδω. Όσες φορές πηγα πάντα με έπιανε πολυ άσχημα!! Κοκκινιζα παντού και οι παλμοί μου ήταν στο φουλ! Και πηγα αρκετές φορές μετα απο τη πρώτη φορα που το επαθα!

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ο ομοιοπαθητικος μου είχε πει θυμάμαι κατι σωστό. Να μην αφήσω μια κρίση πανικού να γίνει μια κακή ανάμνηση ή εμπειρία. Δηλαδή να μη αφήσω να χτιστεί μέσα μου η ιδέα πως εκεί που έπαθα κρίση πανικού θα ξαναπάθω(άρα να μη ξαναπάω) ή ότι εκανα εκείνη την ώρα να μην το ξανακάνω κτλ. Κρίση πανικού είχα πάθει σε ένα escape room. Και μετά από 2 βδομάδες είπα θα ξαναπάω. Αν το άφηνα θα θεωρούσα ότι αυτό φταίει και δεν θα πήγαινα ξανά ή σε κάτι παρόμοιο.. Άγχος τρελό πριν πάω. Αλλά όλα καλά. Είχα πάθει κρίση πανικού σε εστιατόριο πίτσας. Ήταν νύχτα και είχε κόσμο. Έπρεπε να το αποβάλλω. Το να πάω εκεί με τις ίδιες συνθήκες δεν θα τα κατάφερνα. Πήγα μετά από λίγες μέρες.. Μεσημέρι που δεν είχε κόσμο. Είχα πονοκέφαλο όλη την ώρα. Αναρωτιόμουν γιατί πηγα. Αλλά άντεξα. Την επόμενη φορά πήγα νύχτα και δεν είχε κόσμο.. Λιιιγο καλύτερα.. Και μετά πήγα Σάββατο.. Γεμάτο κόσμο. Και όλο αυτό έφυγε από πάνω μου. Πρέπει ότι σου συμβαίνει να το αντιμετωπίζεις για να το νικήσεις.
    Δεν παθαινω κρίσεις πανικου υπο συγκεκριμενες συνθήκες ή περιβάλλοντα για να κάνω αυτο που λες. Τις παθαινω παντου. Εξαρτάται απο το τι σκέφτομαι εγώ και πώς είναι οι παλμοι μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εγω τωρα κάθομαι στο αμάξι και περιμένω. Με εχει πιασει ζαλάδα δύσπνοια και ειμαι έτοιμος να την πάθω την κρίση χωρίς λόγο! Νιώθω πολυ χαλια και δεν εχω και κατι μαζι μου να παρω!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κρίση πανικού
    By smaropap in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2019, 13:57
  2. Κρίση πανικού
    By hagard in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2018, 09:25
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  4. Κρίση Πανικού x2
    By nightlost in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-2015, 14:53
  5. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 10:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •