Ψυχοσωματικά ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    18

    Ψυχοσωματικά ;

    Καλησπέρα σε όλους σας! Εδώ και 6 μήνες υποφέρω από διαφορά ! Τώρα τελευταία είχα μυϊκούς σπάσμους οι οποίοι κάπως ελαττώθηκαν! Όμως τώρα με το που πάω να κοιμηθώ αγχώνομαι Ότο θα τιναχτώ στον υπνο μου και με πιάνει ταχυκαρδία και τιναζομαι! Είτε ποδαράκι είτε χέρι ! Δεν αντέχω άλλο έτσι! Νιώθω διαρκώς μια μυική ένταση! Κάθομαι και όλο μου τπ σώμα είναι σφιγμένο! Και νιώθω σε διαφορά σημεία εσωτερικά σαν να τινάζονται! Δεν μπορώ ν σας το εξηγήσω αλλιώς ! Έχω πάει 3 φορές σε νευρολόγους κλινικά λένε δεν βλέπουν κάτι! Ο ένας μ είπε να κάνουμε μια παρηγορητική μαγνητική μόνο καο μόνο για να ηρεμήσω αν κ είναι σίγουρος ότι δεν θα δείξει κάτι αλλά εγώ φοβάμαι ! Φοβάμαι τον κίνδυνο της σκπ ! Υπάρχει κάποιος άλλος που να νιώθει τα ίδια ;

  2. #2
    Καλησπέρα . Εφόσον κατά την κλινική εξέταση δεν υπάρχει παθολογικό εύρημα , έχεις σκεφτεί να στραφείς σε κάποιον θεραπευτή ψυχικής υγείας ; Επίσης, εφόσον και αν έχεις την επιθυμία και τη δυνατότητα, ναι ίσως θα ήταν ωφέλιμο να κάνεις και τη μαγνητική, κυρίως κατά τη γνώμη μου γιατί το αποτέλεσμα ίσως θα σε καθησυχάσει και θα σταματήσουν ή έστω θα περιοριστούν τα ψυχοσωματικά συμπτώματα του άγχους που αναφέρεις στο μήνυμά σου

  3. #3
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Arou View Post
    Καλησπέρα σε όλους σας! Εδώ και 6 μήνες υποφέρω από διαφορά ! Τώρα τελευταία είχα μυϊκούς σπάσμους οι οποίοι κάπως ελαττώθηκαν! Όμως τώρα με το που πάω να κοιμηθώ αγχώνομαι Ότο θα τιναχτώ στον υπνο μου και με πιάνει ταχυκαρδία και τιναζομαι! Είτε ποδαράκι είτε χέρι ! Δεν αντέχω άλλο έτσι! Νιώθω διαρκώς μια μυική ένταση! Κάθομαι και όλο μου τπ σώμα είναι σφιγμένο! Και νιώθω σε διαφορά σημεία εσωτερικά σαν να τινάζονται! Δεν μπορώ ν σας το εξηγήσω αλλιώς ! Έχω πάει 3 φορές σε νευρολόγους κλινικά λένε δεν βλέπουν κάτι! Ο ένας μ είπε να κάνουμε μια παρηγορητική μαγνητική μόνο καο μόνο για να ηρεμήσω αν κ είναι σίγουρος ότι δεν θα δείξει κάτι αλλά εγώ φοβάμαι ! Φοβάμαι τον κίνδυνο της σκπ ! Υπάρχει κάποιος άλλος που να νιώθει τα ίδια ;
    Εφόσον σε έχουν διαβεβαιώσει 3 γιατροί ότι δεν είναι τίποτα,μην ανησυχείς..
    Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι όλη μέρα και να μην αγχώνεσαι για αυτό.. Απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι άλλο.
    Ξεκίνησε γυμναστική, πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ.. Και άμα δεις ότι συνεχίζεται έντονα αυτό το άγχος, πήγαινε σε έναν ψυχολόγο..

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά;
    By Hex in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-09-2018, 15:03
  2. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 06:26
  3. Ψυχοσωματικα;
    By Maraki2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-2016, 16:10
  4. Ψυχοσωματικά
    By Gothly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2014, 09:26
  5. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •