Ένας πολύ παράξενος φόβος από τύψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1

    Ένας πολύ παράξενος φόβος από τύψεις

    Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα συνέβη κάτι πολύ άσχημο. Είχα μια συναλλαγή με έναν νεαρό αλλά δυστυχώς δεν πήγε καλά και εγώ αγχωθει παρά πολύ. Ήταν να του πουλήσω κάτι μέσω μιας αγγελίας και το παλικάρι έβαλε τα χρήματα μέσω κατάθεσης στον λογαριασμό μου (300+ ευρώ) αλλά δεν κατάφερα να του στέιλω αυτό που είχαμε συμφωνήσει. Δυστυχώς τα χρήματα δεν τα κράτησα καθώς τα χρειαζομουν. Σκεφτόμαι τώρα τι να του πω. Παιδιά υπάρχει περίπτωση επειδή δεν τον ξέρω κ ειναι άγνωστος να αυτοκτονήσει; Γιατί δεν ξέρω σε τι φάση ειναι αυτός ο άνθρωπος. Αλλά ειλικρινά νιώθω απαίσια. Όταν λέω να αυτοκτονήσει εννοω άμα καταλάβει ότι φέρθηκα σαν απατεώνας και δεν θα λάβει κάτι ενώ πλήρωσε. Μην με κρίνεται για αυτό σας παρακαλώ. Στραβωσε εντελώς Δυστυχώς. Να αγχώνομαι παιδιά ότι μπορεί να κάνει κακό στον εαυτό του και να το έχω τύψεις; Αν είχα τα λεφτά θα τα επέστρεφα τώρα κιολας. Δεν ήθελα παιδιά να του τα φάω. Απλά είναι από τις κακές στιγμές που στραβωνει κάτι μετά απελπίζεσαι. Δεν είμαι κλέφτης κ νιώθω τεράστια ντροπή και σκέφτομαι συνεχώς τι μπορώ να κάνω. δυστυχώς είμαι άνεργος και δεν μπορώ να τα επιστρέψω τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί δουλειά. Σίγουρα θα θέλει τα χρήματα του άμεσα πίσω. Ωστόσο τι πιστεύεται;

  2. #2
    Αυτο το κάτι που ήταν να του πουλησεις γιατί δεν του το πουλησες?

  3. #3
    Καλησπέρα. Χωρίς να ξέρω τον άνθρωπο με τον οποίο έχεις συνδιαλλαγει , εννοώντας ότι δε γνωρίζω την ψυχική του κατάσταση ή ευαισθησία, δε νομίζω ότι θα προέβαινε σε κάτι τόσο ακραίο , δηλαδή να αυτοκτονήσει επειδή έχει χάσει προς το παρόν το αντίτιμο που αναλογεί στα 300 ευρώ που σου κατέβαλε . Εσύ οφείλεις όμως να του δώσεις την αντιπαροχή που δικαιούται. Δεν μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένο τρόπο για το πώς θα γίνει αυτό, δηλαδή πώς θα βρεις το συγκεκριμένο ποσό , καλό θα ήταν όμως εφόσον αυτός τήρησε τη συμφωνία σας , να είσαι κι εσύ έτοιμος να ανταποκριθεις στη σύμβαση πώλησης που έχει καταρτιστεί μεταξύ σας .

  4. #4
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Αυτο το κάτι που ήταν να του πουλησεις γιατί δεν του το πουλησες?
    Γιατί κάηκε την ακριβως επόμενη μέρα που ήταν να το στείλω για αποστολή

  5. #5
    Κάηκε από δική σου ευθύνη ; Πχ το έκανες εσύ από αμέλεια , λόγω μη σωστής φύλαξης ; Κάηκε από λόγους ανωτέρας βίας για τους οποίους εσύ δεν ευθυνεσαι; Δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί εδώ προκύπτει νομικό θέμα, έχετε καταρτίσει μια σύμβαση πώλησης .

  6. #6
    Quote Originally Posted by fluffy cat View Post
    Καλησπέρα. Χωρίς να ξέρω τον άνθρωπο με τον οποίο έχεις συνδιαλλαγει , εννοώντας ότι δε γνωρίζω την ψυχική του κατάσταση ή ευαισθησία, δε νομίζω ότι θα προέβαινε σε κάτι τόσο ακραίο , δηλαδή να αυτοκτονήσει επειδή έχει χάσει προς το παρόν το αντίτιμο που αναλογεί στα 300 ευρώ που σου κατέβαλε . Εσύ οφείλεις όμως να του δώσεις την αντιπαροχή που δικαιούται. Δεν μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένο τρόπο για το πώς θα γίνει αυτό, δηλαδή πώς θα βρεις το συγκεκριμένο ποσό , καλό θα ήταν όμως εφόσον αυτός τήρησε τη συμφωνία σας , να είσαι κι εσύ έτοιμος να ανταποκριθεις στη σύμβαση πώλησης που έχει καταρτιστεί μεταξύ σας .
    Θέλω να του τα επιστρέψω. Αλλά δεν μπορώ άμεσα. Αν τελικά εκανε κάτι τέτοιο... Εκανε αυτοκτονια εχω ευθύνη σωστά;

  7. #7
    Quote Originally Posted by fluffy cat View Post
    Κάηκε από δική σου ευθύνη ; Πχ το έκανες εσύ από αμέλεια , λόγω μη σωστής φύλαξης ; Κάηκε από λόγους ανωτέρας βίας για τους οποίους εσύ δεν ευθυνεσαι; Δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί εδώ προκύπτει νομικό θέμα, έχετε καταρτίσει μια σύμβαση πώλησης .
    Το ξέρω ότι προκύπτει κ νομικό θέμα. Κάηκε από δικό μου λάθος σε συναρμολόγηση.

  8. #8
    Νομικά δεν έχεις ευθύνη εαν ένας άνθρωπος αυτοκτονήσει γιατί λειτούργησε πλημμελώς μια σύμβαση πώλησης μεταξύ ιδιωτών. Το ηθικό σκέλος είναι μια άλλη ιστορία. Δεν κατάλαβα γιατί σου έχει κολλήσει ότι μπορεί ο άνθρωπος να αυτοκτόνησε για αυτόν τον λόγο

  9. #9
    Quote Originally Posted by fluffy cat View Post
    Νομικά δεν έχεις ευθύνη εαν ένας άνθρωπος αυτοκτονήσει γιατί λειτούργησε πλημμελώς μια σύμβαση πώλησης μεταξύ ιδιωτών. Το ηθικό σκέλος είναι μια άλλη ιστορία. Δεν κατάλαβα γιατί σου έχει κολλήσει ότι μπορεί ο άνθρωπος να αυτοκτόνησε για αυτόν τον λόγο
    Γιατί δεν θα ήθελα να βλάψω άνθρωπο η να πάθει κάτι κάποιος εξαιτίας δική μου ανευθυνότητας. Έχω τέραστιο άγχος σχετικά με τέτοιες περιπτώσεις. Επειδή απλα δεν γνωρίζω τον άλλο.

  10. #10
    Λοιπόν, εφόσον κάηκε από δική σου ευθύνη, και επομένως δεν μπορεί να λάβει το αντικείμενο που επρόκειτο να του πουλήσεις, εσύ νομικά οφείλεις να του επιστρέψεις τα χρήματα που σου κατέβαλε, δημιουργείται νομικό ζήτημα αδικαιολόγητου πλουτισμού . Δεν μπορεί κανείς να πλουτίσει εις βάρος αλλού , είναι ζήτημα νόμου , αστικός κώδικας . Μίλησε μαζί του , εξήγησε του τι συνέβη και ζήτησε του λίγο χρόνο μέχρι να βρεις τρόπο να επιστρέψεις τα χρήματα

  11. #11
    Σύμφωνοι, καταλαβαίνω ότι νιώθεις τύψεις που δεν ανταποκρίθηκες σωστά στη σύμβαση πώλησης. Αλλά το θεωρώ απίθανο να αυτοκτονήσει ο άνθρωπος για αυτό το λόγο . Εξήγησε του τι έχει συμβεί.

  12. #12
    Quote Originally Posted by fluffy cat View Post
    Σύμφωνοι, καταλαβαίνω ότι νιώθεις τύψεις που δεν ανταποκρίθηκες σωστά στη σύμβαση πώλησης. Αλλά το θεωρώ απίθανο να αυτοκτονήσει ο άνθρωπος για αυτό το λόγο . Εξήγησε του τι έχει συμβεί.
    . Δυστυχώς έπρεπε ήδη να είχε ενημερωθεί αλλά πάνω στην τρέλα μου να σκεφτώ μια λύση το καθυστέρησα αρκετα.

  13. #13
    Ωραια, έστω ότι καθυστερησες. Τι σε εμποδίζει να τον ενημερώσεις τώρα ; Πχ με ένα γραπτό μήνυμα, ένα email όπου θα του εξηγήσεις τι συνέβη, ότι έχεις κάποια ευθύνη και ότι προτιθεσαι εντός κάποιου χρόνου να αποκαταστήσεις τη ζημία, επιστρέφοντας τα χρήματα που του οφείλεις

  14. #14
    Quote Originally Posted by fluffy cat View Post
    Σύμφωνοι, καταλαβαίνω ότι νιώθεις τύψεις που δεν ανταποκρίθηκες σωστά στη σύμβαση πώλησης. Αλλά το θεωρώ απίθανο να αυτοκτονήσει ο άνθρωπος για αυτό το λόγο . Εξήγησε του τι έχει συμβεί.
    Συμφωνώ και εγώ απόλυτα. Δεν θα κάνει κατι τόσο ακραιο.Απλά για να μην κινηθει νομικά απέναντι σου πρεπει να ερθετε σε συνεννόηση με ποιο τρόπο θα του επιστρεψεις τα χρηματα.ας μην είναι σύντομα αρκεί να ξέρει ότι θα επιστραφούν

  15. #15
    Ακριβώς . Οφείλει ο θεματοθετης να μιλήσει με τον αντισυμβαλλόμενο , να του εξηγήσει τη νέα πραγματική κατάσταση και έπειτα να έρθουν σε μια νέα συμφωνία περί της αποκατάστασης της ζημίας που υπέστη ο καταβαλων τα 300 ευρώ και ο οποίος δεν έλαβε το αντίτιμο, δηλαδή την παροχή που εδικαιουτο από τον θεματοθετη . Το να αυτοκτονήσει ο άνθρωπος γι αυτό το λόγο μου φαίνεται εντελώς απίθανο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παράξενος φόβος :(
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-11-2015, 02:27
  2. Ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος
    By Deleted-member-15102015 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-02-2015, 14:08
  3. Μία παράξενη σχέση ή ένας παράξενος άνθρωπος?
    By Jupiter.12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2012, 07:28
  4. έφαγα πολύ...τύψεις! HELP!
    By Pique77 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 09-11-2011, 01:10
  5. Είμαι πολυ παράξενος!
    By Michaelgr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 11-06-2010, 16:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •