Πονος στο αριστερό χέρι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Πηγαινω και σε ψυχιατρο και περιστασιακα σε ψυχολογο. Αν δεν τελειωσω τον κύκλο εξετάσεων για την ορθοστατικη,δεν θα αρχισω τα αντικαταθλιπτικά. Τελειώνουν όμως οι εξετάσεις και είναι μια συμφωνία που έκανα και με τον παθολογο,μόλις τελειώσουμε ,ξεκιναω τα αντικαταθλιπτικά,όχι γιατί δεν υπαρχουν τα παθολογικα που προανεφερα,αλλά γιατί σεν βρίσκουμε την αιτία,άρα θα πρέπει να μαθω να διαχειριζομαι τα συμπτωματα γιατί τα συμπτωματα είναι που μου προκαλουν το άγχος,πέρα απο το γεγονός ότι έχω ocd.

    Το Zoloft μου έχει συνταγογραφηθει,φοβαμαι να το παρω γιατί κανει επιμικυνση του qt και γενικά τα αντικαταθλιπτικά συνδέονται με το σύνδρομο ξαφνικου θανάτου το οποιο αποτελει φοβία μου.

    Και γράφω ποναω και κάτω απο τον αγκώνα στο αριστερό χερι. Οχι λόγω κίνησης όμως,σαν να ποναω το κοκκαλο.

  2. #17
    Εννοείται ότι αγαπάμε γάτες , έχω τρελή αγάπη με όλα τα ζώα αλλά οι γάτες είναι η αδυναμία μου ! Σε ευχαριστώ λοιπόν, και το νοσηρή φαντασία όμως ιδιαίτερα ευφάνταστο ! Το zoloft το ανέφερα με κάποια επιφύλαξη γιατί εξ όσων θυμάμαι διαβάζοντας τα θέματα που άνοιξε ο Αντώνης, νομίζω ότι του προτάθηκε από ψυχίατρο το συγκεκριμένο χάπι . Αν κάνω λάθος, ανακαλώ , ίσως θυμάμαι ο,τι να ναι

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Το θεμα είναι πως πολλα απο τα συμπτώματα που γράφεις εδω μπορει να οφείλονται και σε αγχος οποτε δε ξερεις ποια είναι ψυχολογικά και ποια οχι.Εδω δε μπορω να τα ξεχωρίσω εγω που ειμαι ήδη σε αγωγή.Ολα αυτα τα συμπτώματα τα λες και στον ψυχίατρο;Μηπως δεν ειναι καλος αυτός που εχεις;αλλα αν δεν έχεις ξεκινησει ακομα δε φταιει και ο γιατρος κάπου
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πηγαινω και σε ψυχιατρο και περιστασιακα σε ψυχολογο. Αν δεν τελειωσω τον κύκλο εξετάσεων για την ορθοστατικη,δεν θα αρχισω τα αντικαταθλιπτικά. Τελειώνουν όμως οι εξετάσεις και είναι μια συμφωνία που έκανα και με τον παθολογο,μόλις τελειώσουμε ,ξεκιναω τα αντικαταθλιπτικά,όχι γιατί δεν υπαρχουν τα παθολογικα που προανεφερα,αλλά γιατί σεν βρίσκουμε την αιτία,άρα θα πρέπει να μαθω να διαχειριζομαι τα συμπτωματα γιατί τα συμπτωματα είναι που μου προκαλουν το άγχος,πέρα απο το γεγονός ότι έχω ocd.

    Το Zoloft μου έχει συνταγογραφηθει,φοβαμαι να το παρω γιατί κανει επιμικυνση του qt και γενικά τα αντικαταθλιπτικά συνδέονται με το σύνδρομο ξαφνικου θανάτου το οποιο αποτελει φοβία μου.

    Και γράφω ποναω και κάτω απο τον αγκώνα στο αριστερό χερι. Οχι λόγω κίνησης όμως,σαν να ποναω το κοκκαλο.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #19
    Ωραια Αντώνη . Έχεις αποφασίσει έστω και με φόβο , ότι όταν τελειώσουν οι παθολογικές σου εξετάσεις σύμφωνα με τη σειρά που σου έχει προγραμματίσει ο θεράπων γιατρός σου, θα ξεκινήσεις και την αγωγή με κάποιο αντικαταθλιπτικό φάρμακο, είτε zoloft είτε ο,τι εν πάση περιπτώσει αποφασίσετε εν τέλει με τον ψυχίατρο που είναι ο μόνος αρμόδιος. Προς το παρόν λοιπόν από όσα γράφεις , πρέπει για λίγο καιρό μέχρι να ολοκληρωθούν οι κύκλοι των εξετάσεων , και να έρθει η σειρά της ψυχοφαρμακευτικης αγωγής, να κάνεις λίγη υπομονή. Θα κάνεις τις απαιτούμενες εξετάσεις, θα λάβεις την αγωγή με τα αντικαταθλιπτικά, και αφού της δώσεις χρόνο να σου μαλακώσει το αγχος, θα ασχοληθείς πιο απερίσπαστα με το θέμα της ορθοστατικης που είναι το βασικό σου πρόβλημα . Αυτή είναι η γνώμη μου .

  5. #20
    Antonis8
    Guest
    Ναι αυτο θα κανω,απλα με φοβιζει το ότι όλο προκυπτουν νέα συμπτωματα. Σε κρίση πανικού είχε μουδιασει όλη η αριστερή μου πλευρα,χέρι,ποδι και κεφαλι, αυτό δεν το σκεφτηκα περαιτερω γιατί ήταν της στιγμής λόγω του πανικού, αλλά το να καθομαι ήρεμος (τώρα πχ,καθομαι, χαζευω στον υπολογιστη,εφαγα, δεν ενιωθα δηλαδή αγχωμενος) και να με πιάνει πονος στο αριστερό χέρι και στο σαγόνι, με φοβιζει. Ενιωσα και πόνο στο σαγόνι όταν μασουσα.

    Το ζαναξ δεν το έχω ως θεραπεία,για να αποφυγω ενδεχόμενη κρίση πανικού το πήρα. Περιστασιακά το παιρνω,είχα περιπου τρεις βδομάδες να παρω και πήρα χθες και σήμερα 0,25.

    Εχει χαλάσει το πατινι μου και μέχρι να φτιαχτεί,τις γάτες τις ταιζω με τα ποδια,περπαταω δηλαδή ξανά μέσα στη μέρα κάτι που δεν τολμούσα απο τότε που ξεκίνησε η ορθοστατικη. Καποιες φορές ζαλιζομαι,αλλά το προσπαθω. Αλλά όταν προκυπτουν κι αλλα, δεν ξέρω πώς να τα διαχειριστω. Ο ψυχίατρος είναι καλος,ίσως διαφωνω σε καποιες προσεγγίσεις του, μπορει να βρω άλλον ειδικο , αν και δεν νομίζω να μου προτείνει κάτι διαφορετικο,το ζολοφτ προτεινεται και σε άγχος υγείας και σε ιδεοψυχαναγκασμο και σε κρίσεις πανικού και μου έχουν πει αρκετοί γιατροί ότι είναι ασφαλες. Εχω διαβάσει διαφορά που με φοβιζουν βεβαια, αλλά απο την αλλη, δεν υπαρχει φάρμακο χωρίς παρανεργειες και τα φυτικά τα φοβαμαι εξίσου γιατί δεν είναι και επαρκώς ελλεγμενα.

  6. #21
    Καταλαβαίνω απόλυτα το φόβο σου . Ακόμα και εάν δε φοβοσουν κάτι πολύ συγκεκριμένο, ότι δηλαδή η λήψη αντικαταθλιπτικης αγωγής θα σε επηρεάσει στο θέμα της ορθοστατικης, θα ήταν κατ εμέ απόλυτα λογικό για έναν άνθρωπο που πρόκειται να λάβει για πρώτη φορά αντικαταθλιπτικά, να φοβάται. Γιατί είναι η πρώτη του εμπειρία και υπάρχει κι ένα κοινωνικό ας πούμε στίγμα σε σχέση με τους ανθρώπους που κάνουν ψυχοθεραπεία και λαμβάνουν αγωγή , δυστυχώς υπάρχει μεγάλη προκατάληψη εκ μέρους της ελληνικής τουλάχιστον κοινωνίας . Φαντάζομαι ότι ευκολότερα θα έπαιρνες ένα απλό παυσίπονο παρακεταμόλης πχ , παρά το zoloft. Απ ο,τι φαίνεται όμως, και πάντα σε σχέση με τη σύμφωνη γνώμη των γιατρών σου , καλό θα ήταν να τους δώσεις μια ευκαιρία, στα αντικαταθλιπτικά αναφέρομαι . Σε ο,τι αφορά το ότι βιώνεις σωματικά συμπτώματα , πόνους , ενοχλήσεις και λοιπά ακόμη και όταν εσύ βρίσκεσαι σε πραγματική ή φαινομενική κατάσταση ηρεμίας, είναι πολύ πιθανό να έχεις όντως άγχος εκείνη τη στιγμή, το οποίο δεν αντιλαμβάνεσαι γιατί βρίσκεται σε ασυνείδητο ή προσυνειδητό στάδιο, πάντως όχι σε πλήρως συνειδητό . Οπότε , υπάρχοντος του άγχους , πυροδοτείται ένα διαφορετικό εκάστοτε σωματικό σύμπτωμα , που με τη σειρά του εκλύει κι άλλο άγχος σε σένα , κοινώς , φαύλος κύκλος .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Αντωνη εγω δεν εχω απλα πονο μεχρι και παραλυση εχω στο χερι ολα δεξια..... χερι-ποδι-κεφαλι.... πολυ εντονη αδυναμια...... επισης πολλες φορες δεν μπορω ουτε να μιλησω...... να σε ρωτησω τι μπορει να ειναι?

    η γιατροι σε ρευματολογο μου ειπαν να παω....... δεν εχω παει ακομα.......

    κουραστηκα να τρεχω σε γιατρους............

    δεν θα χαλασω αλλο την ζωη μου με το να σκευτομαι.....!

    εχω πολυ πιο σοβαρο θεμα απο μια ορθοστατιστικη ταχυκαρδια που εχεις εσυ......

    το δικο μου θεμα φιλε Αντωνη δεν μπορει να βρεθει ειμαι με CRP 160 και LDH 1400 κανω εξετασεις αιματως μια φορα το μηνα να δουμε αλλα αυτες η τιμες παραμενουν εκει.......

    αλλα και τι εγινε????????

    βαρεθηκα να ασχολουμε πια με ολα αυτα.......

    καποια στιγμη θα καταλαβεις και εσυ οτι φοβασαι με το παραμικρο....... εγω εκανα οτι μου ειπε ο γιατρος πηρα αντικαταθλιπτικα εκανα μια θεραπεια και εγινα καλα.....! αφου εφαγα πολλες παρενεργειες μεχρι να βρω πιο αντικαταθλιπτικο μου κανει...... αλλα υγεια....... :P

    μαγνιτικη και αγγειογραφια εκανα πριν κανα 2μηνο περιπου.....

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Το τι είναι σοβαρό και τι οχι, εξαρτάται απο τον κάθε ανθρωπο και τον κάθε οργανισμό,δεν μπορεις να μειωνεις τα προβληματα των άλλων γιατί τα δικα σου σου φαίνονται πιο σοβαρα.
    Μακαρι να είχα μονο μουδιασματα,εμένα η ορθοστατικη ταχυκαρδία με φοβιζει. Και όταν την πρωτοεπαθα έφερνε ζάλη, τάση για εμετό, δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου. Πολλοι χρήσιμοποιουν καροτσάκι γιατί λιποθυμανε.
    Απο κει και περα, αν θες τη γνώμη μου, κακώς δεν έχεις παει σε γιατρό,το λες κ το ξαναλες λες κ είναι καποιο κατόρθωμα. Αλλο το να μην αγχωνεσαι, άλλο το να αμελεις την υγεία σου. Αν όντως έχεις θέμα πηγαινε.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ημουν ξαπλωμενος και ενιωσα έναν ξαφνικό έντονο πόνο στο αριστερό χέρι,προς τα κάτω στο καρπο. Θυμηθηκα ότι τις τελευταιες ημέρες νιώθω συχνά τέτοιους πονους και αντανακλούν και στο ώμο. Παράλληλα έχω ένα αίσθημα δυσπεψιας,δυσπνοιας και πόνο στην πλατη. Νομίζω ότι είναι προεορτια εμφραγματος. Ολα συγκλινουν εκει.
    Παλι τα ιδια; Και πονο στην καρδια να αισθανθεις δε θα ειναι εμφραγμα. Για να παθεις εμφραγμα πρεπει να εχεις στεφανιαια νοσο πρωτα και να ξεκολλησει ενα κομματι αθηρωματικης πλακας και να βουλωσει την αρτηρια.

  10. #25
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Παλι τα ιδια; Και πονο στην καρδια να αισθανθεις δε θα ειναι εμφραγμα. Για να παθεις εμφραγμα πρεπει να εχεις στεφανιαια νοσο πρωτα και να ξεκολλησει ενα κομματι αθηρωματικης πλακας και να βουλωσει την αρτηρια.


    Διάβασα ότι ο πονος στην καρδιά συνήθως πηγαίνει και στα χέρια και σε άλλα σημεία του σώματος γιατί δεν μπορεί να προσδιορίσει ο εγκέφαλος πού πονάει. Κάποιες φορές πιστεύω ότι έχω βουλωμένη αρτηρία και δεν το έχουν διαγνώσει. Φαίνεται στο τρίπλεξ; Νομίζω όχι.

    Με έπιανε και κάτι σαν σκάλωμα στο σαγόνι και πόνος δυνατός και στο δεξί χέρι. Πήρα τον καρδιολόγο, μου λέει μην ασχολείσαι. Πήρα τον παθολόγο μου λέει πιθανών είναι μυοσκελετικό. Πήρα και τον δεύτερο παθολόγο μου είπε το ίδιο. Δεν ξέρω. Και μου έχει γίνει διαρκείς φόβος ότι θα πάθω πάλι αλλεργική αντίδραση. Λίγο να νιώσω φαγούρα αμέσως κοκκινίζει το δέρμα και φοβάμαι ότι θα βγάλω πομφούς και δεν θα μπορώ να αναπνεύσω.

  11. #26
    Μου επιτρέπεις μια λογικοφανη έστω , αν όχι λογική υπόθεση; Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει , αλλά θα το αξιολογήσεις καλύτερα μόνος σου . Μια έντονη φοβία σου εν γένει είναι η καρδιά , εκεί περιστρέφεται η νοσοφοβια σου οκ ; Εν γένει λοιπόν είσαι ένα άτομο που φοβάται αρκετά σε ο,τι αφορά σε παθήσεις της καρδιάς . Έχεις αυτό το φόβο συνεχώς μέσα σου , έστω και ασυνείδητα. Διάβασες ότι πολλές φορές , πρόβλημα στην καρδιά υποδηλώνεται και αντανακλάται με πόνο στα χέρια, όπως πιο πάνω έγραψες . Αφού ένιωσες τον συγκεκριμένο πόνο στα χέρια, μίλησες με τους γιατρούς που ανέφερες και σου είπαν ότι δε συντρέχει σε σένα αυτή τη στιγμή λόγος να συνδέσεις αυτό τον πόνο με την καρδιά. Θεωρείς άρα αρκετά πιθανό να πονάς στα χέρια σου γιατί έτσι εκδηλώνεται ο φόβος που έχεις γενικά με την καρδιά ; Γιατί όπως είπες , πολλές φορές που υπάρχει πρόβλημα στην καρδιά, μπορεί ο ασθενής να πονα στα χέρια.

  12. #27
    Antonis8
    Guest
    Καταλαβαινω τι λες, αλλά οχι. Αυτό το ξέρω χρόνια,δεν ποναω όμως χρόνια στα χερια. Και δεν είναι και ο κλασικός πονος που θα ένιωθε κανεις απο καρδιά, θα ήταν κυρίως πιο πάνω στο χέρι και ωμο. Εγώ ενιωσα και στον ώμο αλλά το νιώθω κατά βάση προς τον καρπο και κατω απο τον αγκωνα. Και παλι όμως το συνδεω με καρδια.

  13. #28
    Antonis8
    Guest
    Ακόμα και όταν επαθα την αλλεργικη αντίδραση,με την καρδιά το συνεδεσα. Οτιδηποτε μου συμβαίνει το συνδεω με την καρδια. Εχω οισοφαγιτιδα,είναι λογικό να εχω ενοχλησεις με το στομάχι, αλλά εγώ σκέφτομαι ότι αυτες οι ενοχλησεις είναι σημάδια εμφραγματος. Παιρνω δηλαδή το οτιδηποτε μπορει να νιωσω και το αναγω σε κάτι που σχετίζεται με την καρδια.

    Πλεον βέβαια φοβαμαι και την αλλεργική αντιδραση. Μάλλον έφταιγε το καθαρτικο για την κολονοσκοπηση,αλλά εγώ φοβαμαι μηπως ήταν κάτι άλλο και το ξαναεφαγα και κάνω παλι αντίδραση . Νιωθω ελαφρά φαγούρα και ηπια σκευασμα ηλςκτεολυτων σήμερα το οποιο το είχα πιει την ημέρα της αλλςεργικης αντίδρασης αλλά το επινα και στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα. Φοβαμαι όμως.

  14. #29
    Κοίτα, δεν αμφισβητώ ότι το ξέρεις χρόνια . Αλλά επειδή είναι μια γνώση που έχεις και εντυπωθηκε στο νου σου , τώρα αυτό τον καιρό που βιώνεις έντονα το θέμα της καρδιάς, ίσως να ανασύρθηκε από τη σκέψη σου και να συνδέεται έτσι. Ίσως βέβαια εφόσον λες ότι δε σου φαίνεται για κλασικός πόνος που συνδέεται με την καρδιά , να είναι όντως κάτι μυοσκελετικό όπως σου ανέφερε ένας γιατρός ή κάτι εντελώς άσχετο και τυχαίο .

  15. #30
    Γενικώς έχω καταλάβει ότι φοβάσαι , και πως οτιδήποτε σωματικό σου συμβεί το συσχετιζεις με την καρδιά και εσχάτως και με αλλεργίες μετά το ατυχές περιστατικό που συνέβη και έπαθες αλλεργική αντίδραση. Σε καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει πολλές φορές από τέτοιες καταστάσεις , έχω κι εγώ νοσοφοβια . Όχι καρδιοφοβια, αλλά ο μηχανισμός αντίδρασης στη νοσοφοβια έχει ένα κοινό μοτίβο

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πόνος στον αριστερό κρόταφο και μούδιασμα στην αριστερή πλευρά του προσώπου.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2022, 09:22
  2. Κινήσεις DJ .. σε αριστερό χέρι και πόδι..
    By Χαπάκιας Εφ'όρου in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-2019, 14:08
  3. Δεξι και Αριστερο μερος του εγγεφαλου
    By Anakin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2015, 03:57
  4. τρέμουλο στ αριστερό χέρι....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-08-2013, 11:08
  5. μουδιασμα και πονος στο χερι.
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-04-2012, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •