Πονος στο αριστερό χέρι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Πονος στο αριστερό χέρι

    Ημουν ξαπλωμενος και ενιωσα έναν ξαφνικό έντονο πόνο στο αριστερό χέρι,προς τα κάτω στο καρπο. Θυμηθηκα ότι τις τελευταιες ημέρες νιώθω συχνά τέτοιους πονους και αντανακλούν και στο ώμο. Παράλληλα έχω ένα αίσθημα δυσπεψιας,δυσπνοιας και πόνο στην πλατη. Νομίζω ότι είναι προεορτια εμφραγματος. Ολα συγκλινουν εκει.

  2. #2
    Δεν γνωρίζω αν το έχεις αναφέρει σε κάποιο άλλο μήνυμα, υπάρχει μήπως περίπτωση να πάσχεις από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση; Τα συμπτώματα που αναφέρεις, πλην του πόνου στο χέρι, με παραπέμπουν σε γοπ

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Ναι έχω χρόνια, παιρνω αγωγη. Ο πονος στον αντίχειρα τι μπορει να είναι; πήρα το γιατρό,λέει να μην σκέφτομαι για καρδια

  4. #4
    Ειλικρινά για τον πόνο στον αντίχειρα δεν μπορώ να σε διαφωτισω . Χωρίς να είμαι γιατρός , δε θα σκεφτόμουν να συνδυάσω τον πόνο στον αντίχειρα με οτιδήποτε αφορά στην καρδιά . Υπάρχει περίπτωση να σκέφτηκες ότι κάποια πάθηση που αφορά στην καρδιά συνδέεται για παράδειγμα με πόνο στα χέρια; Αν ναι, θα μπορούσε ο εν λόγω πόνος στο χέρι σου να αντανακλά τον συγκεκριμένο φόβο σου , κοινώς να είναι ξεκάθαρα ψυχοσωματικό σύμπτωμα . Μια υπόθεση κάνω

  5. #5
    george1520
    Guest
    Αντώνη. Αν εγώ σου έλεγα ότι κάθε μέρα πονάω και σε άλλο σημείο του σώματος μου.. Τι θα με συμβουλεύες να κάνω;

  6. #6
    Όταν οι σωματικές ενοχλήσεις , πόνοι κτλ δε συνδέονται αιτιωδως με κάποια παθολογική αιτία, είναι πολύ πιθανό να συντρέχει εποικοδομηση , με την ψυχοδυναμική έννοια . Δηλαδή το άτομο που νιώθει τους εκάστοτε πόνους, οι οποίοι δεν μπορούν να αποδοθούν σε παθολογικές αιτίες ή ασθένειες , ωστόσο μοιάζουν συμβατοί με πόνους που όντως αποτελούν ένδειξη ορισμένης ασθένειας, μεγεθύνει τον πόνο που όντως αισθάνεται γιατί επενδύει στη σκέψη ότι είναι πιθανό να πάσχει από την ασθένεια την οποία φοβάται. Είναι ένα αρκετά κλασικό μοτίβο σε άτομα με διαταραχή άγχους ασθένειας , νοσοφοβια κτλ

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αντώνη. Αν εγώ σου έλεγα ότι κάθε μέρα πονάω και σε άλλο σημείο του σώματος μου.. Τι θα με συμβουλεύες να κάνω;
    Εξετασεις. Αλλά είναι πολυ αόριστο αυτό που λες,εγώ έχω συγκεκριμένα συμπτωματα που παραπεμπουν σε έμφραγμα.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by fluffy cat View Post
    Όταν οι σωματικές ενοχλήσεις , πόνοι κτλ δε συνδέονται αιτιωδως με κάποια παθολογική αιτία, είναι πολύ πιθανό να συντρέχει εποικοδομηση , με την ψυχοδυναμική έννοια . Δηλαδή το άτομο που νιώθει τους εκάστοτε πόνους, οι οποίοι δεν μπορούν να αποδοθούν σε παθολογικές αιτίες ή ασθένειες , ωστόσο μοιάζουν συμβατοί με πόνους που όντως αποτελούν ένδειξη ορισμένης ασθένειας, μεγεθύνει τον πόνο που όντως αισθάνεται γιατί επενδύει στη σκέψη ότι είναι πιθανό να πάσχει από την ασθένεια την οποία φοβάται. Είναι ένα αρκετά κλασικό μοτίβο σε άτομα με διαταραχή άγχους ασθένειας , νοσοφοβια κτλ

    Δεν είναι ότι δεν μπορουν να αποδοθουν καπου ούτε ότι τους μεγενθυνω. Δεν είναι ένας πονος αβασταχτος,είναι μια σουβλια η οποια μπορει να αποδοθει σε μυοσκελετικα αιτία ίσως. Ο πονος στην πλατη και στο στήθος αριστερά,μπορει να αποδοθει στο ευερεθιστο έντερο και στην οισοφαγιτιδα. Αλλά εγώ σκέφτομαι μηπως είναι καρδιά. Γιατί πόνο στον αριστερό αντίχειρα δεν είχα ποτε πριν. Και συνδυάζεται και με διαφορα πονακια αριστερά στο υπόλοιπο χέρι, καποιες φορες και στον πηχη ,στο ποδι και στο σαγονι. Μάλιστα πριν, ενιωσα το σαγόνι μου να δυσκολεύεται να κλεισει καλα. Παράλληλα έχω έντονα συμπτωματα με το στομάχι αυτές τις ημέρες,δυσπεψια κλπ, και φοβαμαι μηπως όλα αυτά είναι συμπτωματα εμφραγματος και οχι λογω των αλλων πιθανων αιτιων.

    Πήρα μισό ζαναξ,είμαι πιο ήρεμος, αλλα αισθανομαι ακόμα τα περιστασιακα πονακια και φοβαμαι μηπως εξελιχθούν σε κάτι παραπανω.

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Πιεση 105 με 65, παλμοι 71, οξυγόνο 97.
    Αισθανθηκα πόνο και στο αριστερό ποδι. Γιατί όλα αριστερα;

  10. #10
    Σύμφωνοι. Δέχομαι ότι δεν ισχύει αυτό που έγραψα ανωτέρω περί μεγέθυνσης του πόνου και εποικοδομησης . Εξάλλου ούτε γιατρός είμαι , αλλά και αν ήμουν , δε σε γνωρίζω, δε σε έχω εξετάσει κτλ . Έκανα μια σύντομη περιήγηση στα θέματα που έχεις ανοίξει στο φόρουμ από καιρό σε καιρό και διατύπωσα μια πιθανώς λανθασμένη εντύπωση. Εν προκειμένω, για τους πόνους που νιώθεις αυτές τις μέρες, και τους οποίους συνδέεις αιτιωδως με την καρδιά, τι θα ήθελες να πράξεις; Θα ήθελες για παράδειγμα να επισκεφτείς αύριο κιόλας τον καρδιολόγο σου να σε εξετάσει; Κάποια άλλη ειδικότητα ίσως; Πχ εφόσον σκέφτεσαι και ότι ίσως πρόκειται για μυοσκελετικό θέμα, έναν ορθοπεδικό ;

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Εχω καποια παθολογικα θέματα πχ ορθοστατικη ταχυκαρδία για την οποια ψαχνω το αίτιο, ΓΟΠ, ευερεθιστο έντερο, υποταση. Εξετάστηκαν τελευταία φορά απο καρδιολογο στις 3/12 και εκτοτε έκανα και επιπλεόν 6 καρδιογραφηματα. Ο παθολογος που με ανέλαβε τώρα μου απαγορεύει να ξαναπάω σε καρδιολογο. Και την προηγουμενη εβδομάδα που είχα πόνο στον αριστερό ώμο και δυσπεψια,ήρθε ο γιατρός στο σπιτι,κάναμε καρδιογραφημα κλπ, και απλως μου έδωσε ένα αντιοξινο και ζαναξ. Αυτή τη στιγμή δεν νιώθω δυσπεψια.

    Σε ορθοπαιδικο ίσως χρειαστεί να πάω, γιατι εχω και σκωλιωση, αλλά μου έχει φτιάξει πλανο ο παθολογος για το ποτε και ποιους γιατρούς θα επισκεφτω. Πρεπει να τελειωσω με τον νευρολόγο (έκανα μια μαγνητική για την ορθοστατικη και θα δω τι θα μου πει και αυτός, αν και δεν υπαρχει καποιο παθολογικο εύρημα) Πρεπει να τελειωσω με τον ωρυλα γιατί έχω μείωση ακοής στο ένα αυτί που εικάζεται ότι είναι ωτοσκληρυνση και πρεπει να τελειωσω και με καποιες εξετάσεις της ενδονρινολογου. Εγώ ναι, θα ήθελα έναν πιό ενδελεχή έλεγχο στην καρδιά,την εξέταση που σου βάζουν καλωδια ή αξονικη, και παράλληλα γενετικό ελεγχο. Θέλω επίσης να ξαναβαλω ένα χολτερ το οποιο μάλλον θα κάνω, αν και ο παθολογος με αποτρεπει. Υπερηχο δεν ξέρω, έκανα πριν δυο βδομάδες και τους τελευταίους δυο μήνες έχω κάνει πάνω απο 80 καρδιογραφηματα και 12 τριπλεξ. Νομίζω πως δεν είναι καλή απεικονιση όταν μιλάμε για κάτι πιο κρυμμενο αλλά ο καρδιολογος μου λέει ότι δεν έχω τιποτα. Η μόνη ένδειξη που υπαρχει είναι ανεβασμενη ομοκυστεινη που δεν αξιολογειται μόνη της οπως μου ειπαν και το γεγονός ότι απο 75 παλμους στο περπατημα,πλεόν έχω 110-120 χωρίς προφανη λόγο. Ανεπτυξα ορθοστατικη ταχυκαρδία τη στιγμή που πριν τρεις μήνες είχα σε ήρεμη κατάσταση 50 παλμους και τα χολτερ είχαν πιασει και 39. Δεν ξέρω, το μέσο όρο παλμων στο τελευταίο 48ωρο χολτερ που εβαλα ήταν 78 , στο προηγουμενο 85 αλλά σε σχέση με παλαιοτερα χολτερ εχει ανέβει ο μέσος όρος και ειναι και καπως πλασματικος γιατι όταν ανεβαίνουν οι παλμοι μου,φοβαμαι και καθομαι άρα πεφτουν και δεν φαίνεται το πραγματικο μέσο όρο σε μια κανονική μέρα μου.

  12. #12
    Ωραια, καταρχάς σε ευχαριστώ που ανέφερες αναλυτικά το ιστορικό σου ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε πιο στοχευμένα και να μην προβαίνω κι εγώ σε λανθασμένες ενδεχομένως διατυπώσεις εφόσον είμαι νέο μέλος και δε γνώριζα ακριβώς τα θέματα που έχεις. Όσον αφορά λοιπόν στην καρδιά που σε απασχολεί ιδιαίτερα, έχεις διαγνωστεί με σύνδρομο ορθοστατικης ταχυκαρδίας , εσύ ,εξ όσων διάβασα , έχεις υπόνοιες ότι το εν λόγω σύνδρομο οφείλεται σε ενδοκαρδίτιδα , η οποία με τη σειρά της οφείλεται ίσως σε προσβολή από κάποιον ιό που σου προκάλεσε τη λοίμωξη η οποία ως σύμπτωμα έχει την ορθοστατική ταχυκαρδία. Όπως μου έγραψες , το θέμα της ορθοστατικης σε αυτή τη φάση είναι ελεγχόμενο καθώς ακόμη το ψάχνεις με την αρωγή καρδιολόγων και παθολόγου . Είσαι επίσης διεγνωσμενος με γοπ , λαμβάνεις αγωγή , άρα και αυτή η παθολογική κατάσταση είναι τρόπον τινά ελεγχόμενη . Για το μυοσκελετικό, όπως ανέφερες , συνυπαρχοντος του θέματος της σκολίωσης , έχεις στο νου σου να πας κάποια στιγμή και σε ορθοπεδικό, καλώς . Αυτό που γράφεις ότι ο παθολόγος σε αποτρέπει να επισκεφτείς τον καρδιολόγο , δε με βρίσκει σύμφωνη. Είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη. Εγώ στη θέση σου , εφόσον θα ήμουν διεγνωσμενη με σύνδρομο ορθοστατικης ταχυκαρδίας , θα συνέχιζα παράλληλα με τον παθολόγο , να πηγαίνω και σε καρδιολόγο μέχρις ότου βρεθεί τι προκαλεί την ορθοστατική ταχυκαρδία. Τέλος, παράλληλα με όλα αυτά , διάβασα σε κάποιο θρεντ ότι σου έχει προταθεί από ψυχίατρο να λάβεις αγωγή , δε θυμάμαι το σκεύασμα, zoloft μήπως; Αυτό πώς σου φαίνεται ως σενάριο ; Ξέρω ότι φοβάσαι ότι η λήψη του zoloft ίσως επηρεασει το θέμα της ορθοστατικης. Ο φόβος αυτός ο συγκεκριμένος, έχει αντικειμενικό έρεισμα; Δηλαδή ιατρικά και χημικά, η λήψη του zoloft ενδέχεται να επηρεάσει την ορθοστατική; Σου το επεσήμανε ο καρδιολόγος, ή ο παθολόγος ή ο ψυχίατρος;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αντωνη με πολύ φιλική διάθεση στο λεω και αν θες με ακούς..Ολη σου η ζωή είναι μια τεράστια φοβια.Ανοιγεις το ενα θεμα μετα το αλλο.Μονιμα νομίζεις οτι κατι παθαινεις και εισαι μια χαρα καλύτερα απο μας.Η ζωή είναι μικρή και την αναλωνεις τσαμπα..Ζεις για να φοβάσαι..Ξερω οτι δε το επελεξες και οτι εχει κολλήσει το μυαλό σου αλλα πρέπει να πας οπωσδηποτε σε εναν ψυχιατρο και να αρχίζεις αγωγη άμεσα.Τα ζαναξ δεν είναι το χαπι που χρειάζεσαι σιγουρα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Καλησπέρα νοσηρή φαντασία. Κι εγώ αυτό προσπαθώ να του προτείνω , ότι παράλληλα με όλες τις άλλες ειδικότητες τις οποίες καλώς πράττει και επισκέπτεται ο Αντώνης, καλό θα ήταν να ξεκινήσει αγωγή με κάποιο κατάλληλο σκεύασμα , πχ το zoloft , που σε ένα σχετικό βάθος χρόνου, θα προσφέρει την πολυπόθητη αγχολυση με τρόπο πολύ αποτελεσματικότερο από την περιστασιακή χρήση βενζοδιαζεπινών, όπως το xanax

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δε ξερω για το σκευασμα ξέρω απλα οτι το ζαναξ του πέφτει καπως λιγο γιατί αν του κολλήσει κάτι στο μυαλό δε του φευγει με τιποτα και γι αυτα δεν είναι κατάλληλο το ζαναξ. Btw καταπληκτικο το παρατσούκλι σου..αγαπαμε κατσουλια
    Quote Originally Posted by fluffy cat View Post
    Καλησπέρα νοσηρή φαντασία. Κι εγώ αυτό προσπαθώ να του προτείνω , ότι παράλληλα με όλες τις άλλες ειδικότητες τις οποίες καλώς πράττει και επισκέπτεται ο Αντώνης, καλό θα ήταν να ξεκινήσει αγωγή με κάποιο κατάλληλο σκεύασμα , πχ το zoloft , που σε ένα σχετικό βάθος χρόνου, θα προσφέρει την πολυπόθητη αγχολυση με τρόπο πολύ αποτελεσματικότερο από την περιστασιακή χρήση βενζοδιαζεπινών, όπως το xanax
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πόνος στον αριστερό κρόταφο και μούδιασμα στην αριστερή πλευρά του προσώπου.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2022, 09:22
  2. Κινήσεις DJ .. σε αριστερό χέρι και πόδι..
    By Χαπάκιας Εφ'όρου in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-2019, 14:08
  3. Δεξι και Αριστερο μερος του εγγεφαλου
    By Anakin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2015, 03:57
  4. τρέμουλο στ αριστερό χέρι....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-08-2013, 11:08
  5. μουδιασμα και πονος στο χερι.
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-04-2012, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •