Ψυχιατρειο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αυτο που περνα η αδελφουλα σου μπορει να δωσει ενα καλο σε σενα!! να εκτιμησεις την ζωη πιο πολυ!! να δεις τι περνει ο κοσμος, και ποσο τυχερη εισαι!! να ζεις με αρμονια, να χερεσαι την καθε σου μερα και να λες οτι εισαι τχερη που εχεις σωματικη κι πνευματικη υγεια!!
    Οσο για την αδελφη σου, ειναι πολυ μεγαλος ο αγωνας που εχει να δωσει, μονο εαν αυτη το θελει θα μπορεσει να το περασει κι να γινει κανονικη!!διοτις με τα χαπια που παιρνει θα ειναι φυτο!! μονο εαν συμφιλιοθει με την ασθενεια της!! μονο εαν μπορεσει να καταλαβει κι να ελεγχει τις σκεψεις τις θα μπορει να ζει σαν ολους!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Πάρα πολύ ωραία τα λες Πανό. Αλλά επειδή την ξέρω πιστεύω ότι τώρα είναι πολύ θυμωμένη που την πήγαν με το ζόρι εκεί. Και θα βγει έξω και θα γίνει άλλος άνθρωπος. Χειρότερος. Είναι γ τ χειροτερα

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Πάρα πολύ ωραία τα λες Πανό. Αλλά επειδή την ξέρω πιστεύω ότι τώρα είναι πολύ θυμωμένη που την πήγαν με το ζόρι εκεί. Και θα βγει έξω και θα γίνει άλλος άνθρωπος. Χειρότερος. Είναι γ τ χειροτερα
    κριμας!! πολυ κριμας αν την δει ετσι!! διοτις εκει ειναι το θεμα ολο, οταν λεω να αποδεχτει και να ζει με το προβλημα αυτο ειναι να παρεις αποφαση το οτι οι γυρο σου σε βλεπουν αλλιως!! οτι θα υπαρχει κοινωνικος ρατσισμος!! ολα αυτα πρεπει να τα δεχτει μαζι με το κομματι που υπαρχει στο μυαλ της!! οχι να τα αποροφησει, και να τα δεχτει ηθικα, να συμφωνει με αυτα!! ΟΧΙ!! να τα ξεχωριζει απο αυτην αλλα αφου δεν μπορουμε αλλιως ετσι ειναι το περιβαλον μας ,να επιβιωσει μεσα σε αυτο!!

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    stella δυστηχως οι ψυχικες ασθενειες θελουν υπομονη, οι ψυχωσης μονο με φαρμακα θεραπευονται......
    οταν καπιος εχει θεληση και πιστη μπορει να κανει τα αδυνατα δυνατα αν ειναι παραδωμενος στη ψευδαισθηση σαφως και δε μπορει να κανει τιποτα να θεραπευτει οχι αλλα να ειναι σε ηρεμια ναι τωρα αν καπιος του μπαινει συνεχεια εκει θα φανει ποιος ειναι αλλα η φραση τρελος ειμαι οτι θελω κανω εχει καποια βαση

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    1

    Exclamation Ενέσεις στο ψυχιατρείο της Σταυρούπολης

    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Βάλανε την αδερφή μου στο ψυχιατρείο στην Σταυρούπολη. Παρακαλώ όποιος έχει νοσηλευτεί να μου πει εμπειριες, πώς είναι. Έχω ακούσει τα χειρότερα και φοβαμαι
    Γεια σου. Είμαι η Αφροδίτη. Κι εγώ στο ψυχιατρείο της Σταυρούπολης είχα νοσηλευτεί με παρανοϊκή σχιζοφρένεια. Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και μήνες, αλλά με αφορμή το μήνυμά σου έγινα μέλος στο φόρουμ για να σου πω μια επιπλέον απλή συμβουλή.

    Όλα σωστά αυτά που είπαν τα υπόλοιπα μέλη, αλλά πες της αδερφής σου όσο γίνεται να συνεργάζεται με τους γιατρούς και τις νοσοκόμες και να παίρνει τα χάπια που της δίνουν χωρίς αντιδράσεις.

    Εγώ αντιδρούσα και έκανα το λάθος να μην δέχομαι τα χάπια. Οπότε αναγκάστηκαν να μου κάνουν αρκετές ενδομυϊκές ενέσεις στον κώλο και τις πρώτες φορές με έδεναν για να μου κάνουν την ένεση, αφού αντιδρούσα. Όταν σου κάνουν ενέσεις με το ζόρι είναι πολύ τραυματική εμπειρία και γίνεται χειρότερη με την σχιζοφρένεια παρανοϊκού τύπου, διότι νομίζεις ότι θέλουν να σε σκοτώσουν με την ένεση. Δεν είναι ότι καλύτερο να σε κρατάνε οι νοσοκόμες και να σε ξεβρακώνουν με το ζόρι για να σου καρφώσουν με τη βελόνα στον ποπό.

    Εγώ φοβόμουν γενικότερα τις ενέσεις, οπότε καταλαβαίνεις τι τράβηξα. Όμως οι νοσηλεύτριες ήταν υποχρεωμένες να μου τις κάνουν, αφού δεν υπήρχε άλλη λύση για μένα. Όχι ότι θα πάθει κάτι η αδερφή σου αν της χορηγήσουν ενέσιμα, απλά θα φρικάρει και όταν είσαι σφιγμένη και αντιδράς, τότε η ένεση στον πισινό πονάει ακόμη περισσότερο.

    Δεν είμαι κατά των ενέσεων πλέον, αφού η γιατρός μου τώρα μου γράφει μαζί με κάτι χάπια και την ένεση Abilify Maintena 400 mg, και πάω και μου την κάνουν στους γλουτούς μια φορά κάθε μήνα. Με έχει βολέψει γιατί είναι πιο σταθερή η θεραπεία μου έτσι. Όμως θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να γίνονται στα ψυχιατρεία γιατί φοβούνται και φρικάρουν οι ασθενείς περισσότερο. Όπως είπα στην δική μου την περίπτωση δεν είχαν άλλη επιλογή οι νοσοκόμες, αλλά στην ουσία εγώ έφταιγα και δεν το καταλάβαινα τότε...
    Last edited by Afrodyte; 31-12-2019 at 23:22. Reason: Buttock Injections

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    Athens
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Afrodyte View Post
    Γεια σου. Είμαι η Αφροδίτη. Κι εγώ στο ψυχιατρείο της Σταυρούπολης είχα νοσηλευτεί με παρανοϊκή σχιζοφρένεια. Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και μήνες, αλλά με αφορμή το μήνυμά σου έγινα μέλος στο φόρουμ για να σου πω μια επιπλέον απλή συμβουλή.

    Όλα σωστά αυτά που είπαν τα υπόλοιπα μέλη, αλλά πες της αδερφής σου όσο γίνεται να συνεργάζεται με τους γιατρούς και τις νοσοκόμες και να παίρνει τα χάπια που της δίνουν χωρίς αντιδράσεις.

    Εγώ αντιδρούσα και έκανα το λάθος να μην δέχομαι τα χάπια. Οπότε αναγκάστηκαν να μου κάνουν αρκετές ενδομυϊκές ενέσεις στον κώλο και τις πρώτες φορές με έδεναν για να μου κάνουν την ένεση, αφού αντιδρούσα. Όταν σου κάνουν ενέσεις με το ζόρι είναι πολύ τραυματική εμπειρία και γίνεται χειρότερη με την σχιζοφρένεια παρανοϊκού τύπου, διότι νομίζεις ότι θέλουν να σε σκοτώσουν με την ένεση. Δεν είναι ότι καλύτερο να σε κρατάνε οι νοσοκόμες και να σε ξεβρακώνουν με το ζόρι για να σε καρφώσουν με τη βελόνα στον ποπό.

    Εγώ φοβόμουν γενικότερα τις ενέσεις, οπότε καταλαβαίνεις τι τράβηξα. Όμως οι νοσηλεύτριες ήταν υποχρεωμένες να μου τις κάνουν, αφού δεν υπήρχε άλλη λύση για μένα. Όχι ότι θα πάθει κάτι η αδερφή σου αν της χορηγήσουν ενέσιμα, απλά θα φρικάρει και όταν είσαι σφιγμένη και αντιδράς, τότε η ένεση στον πισινό πονάει ακόμη περισσότερο.

    Δεν είμαι κατά των ενέσεων πλέον, αφού η γιατρός μου τώρα μου γράφει μαζί με κάτι χάπια και την ένεση Abilify Maintena 400 mg, και πάω και μου την κάνουν στους γλουτούς μια φορά κάθε μήνα. Με έχει βολέψει γιατί είναι πιο σταθερή η θεραπεία μου έτσι. Όμως θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να γίνονται στα ψυχιατρεία γιατί φοβούνται και φρικάρουν οι ασθενείς περισσότερο. Όπως είπα στην δική μου την περίπτωση δεν είχαν άλλη επιλογή οι νοσοκόμες, αλλά στην ουσία εγώ έφταιγα και δεν το καταλάβαινα τότε...
    Έπρεπε να τους κάνεις μήνυση μετά!! Ήταν τραγικό και ταυτόχρονα φασιστικό αυτό που σου συνέβη!! Οι Ενέσεις είναι ότι χειρότερο!! Με ποιο δικαίωμα στο έκαναν αυτό??

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Afrodyte πόσο καιρό έμεινες εκεί?

  8. #23
    davidh
    Guest
    Εγω ημουν παλια ομως το 2003.. Εΐχα πολλες παρενεργειες απο τα φαρμακα επειδη ηταν παλιας τεχνολογιας. Υστερα οι γονεις μου με πηγαν σε ιδιωτη γιατρο και απο τοτε ειμαι σε ιδιωτη.
    Με ειχαν δεμενο και ουτε τουαλετα με αφηναν να παω. Τα εκανα σε ενα φτυαρακι..

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Davidh εκεί σου έβγαλαν διάγνωση ?

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Προσωπικα εχω νοσηλευτει 2 φορες στην Σταυρουπολη στο τμημα αποτοξυνωσης.detox. Κτυρικα ολο το συγκροτημα δεν ηταν οτι καλητερο, μαλιστα το τμημα που ειναι το γυμναστηριο το μεγαλο, απο την πλευρα της εισοδου ειχαν πεσει οι σοβαδες! πολυ χαλια με προβληματα κι εσωτερικα. Αυτο ομως ξεπερνιετε αν ειναι καλο το προσωπικο, οπου οσο θυμαμαι σε γενικους βαθμους ειναι καλα, το προβλημα ειναι οτι δεν διαθετουν οσους γιατρους πρεπει κι πολλα πραματα τα εκαναν νοσηλευτριες οπου θα επρεπε ψυχιατροι.
    Την μεγαλητερη σημασια παιζει ο γιατρος που εχει ναλαβει την αδελφουλα σου, ολα τα αλλα ειναι απλα .Ο κοσμος δυστυχως δεν ειναι οτι καλητερο, φανταζομαι το καταλαβαινεις, μην σου περιγραψω τι ειδαν τα ματια μου διοτι ενδεχετε να φανουν ψεματα η μπορει να σε ξενεροσουν, το ζητημα ειναι οι νοσηλευτες να προστατευτουν τις κοπελες ασθενεις οπως πρεπει ,αυτο ειναι το ζητημα ,το κανουν δεν μπορω να ατηγορω,αλλα θα συνηστουσα οταν ξανα πατε εκει, να τους το τονησετε και να το ζητησετε σαν οικογενεια προς την αδελφη σας, διοτι οταν ειμουν εγω ,βεβαια ειμουν πριν 6-7 χρονια , υπηρξαν καποια πολυ σοβαρα θεματα απο ασθενεις ανδρες προς κοπελες ασθενεις, τοσο που ειχα διαμαρτηρηθει ο ιδιος σε διπλανο τμημα με οσα εβλεπα στον κοινο χωρο προαυλισμου μας. Δεν λεω οτι γινετε χαμος, ουτε να φοβασαι, αλλα καλο θα ειναι να τους πειτε καμια κουβεντα , δεν θα χασετε τυποτα! οσο ακουνε αυτην την παρατηρηση ολο κι πιο πολυ θα προσεχουν, πιστεψεμε ειναι καλο να τους το πειτε.Αλλα μην αγχωνεσαι, απλα δεν μπορουσα να δεχτω την απαντηση οτι και εξω οι γυναικες δεχοντε επιθεσεις , διοτις δεν στεκει!!! εκει ειναι υποτυθετε χωρος απολυτης επιβλεψης, και μερος αρροστων! δεν πρεπει καμια κοπελα να εχει τετοιο φοβο,, ποσο μαλον οταν παιρνει φαρμακα.

  11. #26
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by Yellow View Post
    Davidh εκεί σου έβγαλαν διάγνωση ?
    Δενε χω ιδεα..

  12. #27
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    30
    Davidh να ξαναμπαινεις στο forum.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ξύλο στο ψυχιατρειο
    By stellagr in forum Κακοποίηση
    Replies: 16
    Last Post: 25-09-2016, 18:00
  2. ψυχιατρειο
    By stellagr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 16-08-2014, 17:53
  3. ψυχιατρειο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 04-02-2008, 19:46
  4. εμπηρεια σε ψυχιατρειο...
    By Adzik in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 20
    Last Post: 30-03-2007, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •