Ψυχιατρειο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161

    Ψυχιατρειο

    Βάλανε την αδερφή μου στο ψυχιατρείο στην Σταυρούπολη. Παρακαλώ όποιος έχει νοσηλευτεί να μου πει εμπειριες, πώς είναι. Έχω ακούσει τα χειρότερα και φοβαμαι

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    υπαρχει μια φραση που λεει η απολυτη αντιληψη ειναι η απολυτη παρανοια απλα ξερεις ποια ειναι η διαφορα
    φαντασου καπιον που βλεπει οραματα οτι του μιλα ο θεος οπως εβλεπαν οι μοναχοι
    και φαντασου τωρα να βλεπει οραματα με τρελες εικονες
    ποιος απ τους δυο θα σταθει στα ποδια του
    ειναι αυτο ακριβως που λες οταν λειπει ο θεος απ το μυαλο του ανθρωπου ειναι κυριαρχος του ο φοβος και καθε προβλημα του φαινετε βουνο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Τι εννοείς

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έχω νοσηλευτεί 4 φορές, 3 στην Ελλάδα και 1 στη Γερμανία.
    Την πρώτη φορά είχα αντιδράσει πάρα πολύ και με δέσανε στο κρεββάτι.
    Τη δεύτερη φορά είχα αντιδράσει πάρα πολύ και με πήγανε στην απομόνωση με πολύ χάλια συνθήκες.

    Την Τρίτη φορά ήμουν Γερμανία και με πήγε η αστυνομία. Αυτή ήταν μια πανέμορφη, πολιτισμένη εμπειρία.

    Την τέταρτη φορά πήγα σε κλινική και ήταν μια καλή εμπειρία, βρήκα εκεί και τον μέχρι σήμερα γιατρό μου.

    Γενικά το περιβάλλον δεν είναι θεραπευτικό. Βλέπεις και άλλους πιο σοβαρά από σένα.

    Για να πάρεις τα χάπια σου γίνεται η εισαγωγή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Αχ θεέ μου. Είναι η δίδυμη αδερφή μου και είναι κοπέλα και φοβάμαι παρά πολύ. Μετά από πόσο καιρό βγαινει κάποιος; Τρέμω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Λυπάμαι που αναγκαστήκατε σε τέτοια μέτρα, πλην όμως όλες τις φορές εγώ ήμουν εκτός εαυτού, δεν μπορούσα να συνυπάρξω με άλλους ανθρώπους και θα κατέληγα σε πλήρη παρακμή και τελικά θάνατο.
    Αν η εισαγωγή γίνεται με εισαγγελική εντολή παραμένεις για 30 μέρες.
    Αν πας μόνος σου φεύγεις όποτε θέλεις
    Last edited by homebod; 17-12-2019 at 15:57.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Δεν έγινε με εισαγγελική. Κάλεσαν άλλοι που άκουγαν κ ήρθαν κ την πήραν. Σκέφτομαι επειδή είναι σε κρατικό μήπως γίνει χειροτερα κ ρθει η συντέλεια μετα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ti εχει και την βαλαν μεσα;
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Δεν έγινε με εισαγγελική. Κάλεσαν άλλοι που άκουγαν κ ήρθαν κ την πήραν. Σκέφτομαι επειδή είναι σε κρατικό μήπως γίνει χειροτερα κ ρθει η συντέλεια μετα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Σχιζοφρένεια κ επιθετική συμπεριφορά

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα,ειχατην "τυχη"να νοσυλευτω δυο φορες στην Σταυρουπολη ,στο ψυχιατρειο.Η πρωτη φορα πριν 8 χρονια ,κι μετα απο δυο .Δεν ειναι οτι πιο καθαρο και ανετο ομορφο υπαρχει,μαλιστα θυμαμαι οτι καποιο κτιριο ηταν με ρογμες κι εφερε ανακατασκευεις με αποτελλσμα τον συνοστισμο στο αλλο κτιριο.Ατο λογικα θα εχει φτιαχτει κι θα ξανα ειναι ανετα.Δεν θυμαμαι τα νουμερα των θαλαμων κι των κτιριων λογο των φαρμακων που μου εδιναν κι λογο του οτι ο οργανισμος ως αμυνα προσπαθει να ξεχνα τετοιες εμπειριες.
    Μεγαλη σημασια παιζει το ποιος γιατρος ειναι υπευθηνος και επισης το να τους ενοχλειται συνεχως!! εαν βλεπουν οτι ο ασθενης αυτος, η αδελφη σου εν προκειμενου εχει ανθρωπους που ενδιαφεροντε αρκετα για αυτην τωτες θα ειναι πολυ προσεκτικοι απεναντι της, θα ειναι προβλεπομενοι κι δεν θα την αφηνουν στην τυχη των υπολοιπων . Δυστυχως εγω ειμαι απο Αθηνα κι δεν ηταν ευκολο να υπαρχουν ανθρωποι δικοι μου εκει.
    Δεν μπορω να σου πω λεπτομεριες για το περιβαλον, οπως φανταζεσαι δεν ειναι οτι καλητερο, ειδικα η πτεριγα με τους σχιζοφρενεις! ποσο μαλον τα απογευματα που οι ασθενεις εχουν αμεση επικοινωνια μεταξυ τους κι υπαρχει για 20 ατομα περιπου ενας νοσηλευτης! αυτα βεβαια αλλαζουν ανα καιρο κι ανα πτεριγα!
    Θα πρεπει η αδελφη σου να προετοιμαστει με ψυχικη δυναμη! να καταλαβει πως δεν πρεπει να αφηνει τον εατο της χωρις να φιλασετε, την πρωτη φορα που ειχα παει θυμαμαι οτι υπηρξε περιστατικο σεξουαλικης βιας σε μια ασθενης!. Ομως επειδη δεν θελω να σε τρομαζω, σαν χωρος ειναι καλητερος απο το Δαφνι, επισης εαν ειναι τυχερη κι παει σε θαλαμο οπου υπαρχουν μαθητευομενοι νοσηλευτες θα της φεονται πολυ ανθρωπινα! επισης, οι γιτροι γνωριζουν ποιοι ασθενεις ειναι βιαιοι και υπερκινητικοι και σε αυτους δινουν φαρμακα κατασταλτικα!Ενα αλλο θεμα ειναι να απετησετε να την βαλουν με γυναικες!! αυτο μην το ξεχασετε!
    Ξερω οτι μπορει να τρομαζουν αυτα που λεω, αλλα δυστυχως οι εμπειριες μου δεν μπορουν να γραφτουν εδω μεσα! απο την αλλη ομως υπαρχουν γιατροι εκει οπου αγαπουν το λειτουργιμα τους, βοηθουν και ασχολουντε με τους ασθενεις! και τελος η ασθενια της αδελφης σου μονο εκει μπορει να βρει γιατρια, μονο εκει μπορουν να την παρακολουθησουν και να καταλλαβουν ακριβως το προβλημα της, με αποτελλεσμα να παιρνει τα φαρμακα οπου θα την ακολουθουν για την ζωη της απο εδω κι περα κι θα μπορει να ειναι λειτουργικο ατομο!

  11. #11
    xaka10
    Guest
    εχω νοσηλευτει δυο φορες σε ψυχιατρειο μια σε δημοσια κλινικη στο δρομοκαιτειο και μια σε ιδιωτικη κλινικη εκτος Αθηνων.το τι ειδαν τα ματια σε ηλικια μονο 18 χρονων στο δρομοκαιτειο δε περιγραφεται.βρωμικα πολυ εκει καποιους τους ειχαν δεμενους ηταν πολλα διαμερισματα με προαυλιο οπου εξω ολοι καπνιζαν αρειμανιως.ημουν ο μικροτερος εκει σε ηλικια οι περισσοτεροι ηταν μεσηλικες ανω των 40 ετων,ειμαι 29 τωρα πολυ βαριες καταστασεις εκει στο δρομοκαιτειο ηταν μια γυναικα που ελεγε οτι εχει παντρευτει και εχει παιδια και μετα απο λιγες ημερες της φευγαν τα σαλια απο το στομα και ελεγε αλλα ντα λλων οτι παιρνει τη συνταξη τπυ πατερα της και οτι καποιος τη θελει.ηταν ενας αλλος που ελεγε ολο υπερ του Θεου και τσακωνοταν με εναν χρηστης ηρωινης που δεν πιστευε και του λεγε ο θρησκος με νευρα οτι εσενα ποιος σε κραταει ορθιο αυτη τη στιγμη.επισης ειχε εναν δεμενο με λουρια γιατι ηταν επικινδυνος και ειχε κανει εγκλημα στο παρελθον.ασχημες εικονες να της βλεπω στα μολις 18 χμου χρονια.αρρωστησα απο τα 15 επειδ επινα χορτο και η κατασταση μου ειναι δυσιατη παιρνω 4 αντιψυχωτικα σταθεροποιητη διαθεσης,απο 1 εως 2 αντικαταθλιπτικα αναλογα ποτε μου το κοβει το ενα και παιρνω χουφτα τα ηρεμιστικα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Μου είπε την δίνουν 15 χάπια κ είναι σαν φυτό. Χειρότερα από πριν. Παναγία μου. Μα πως θα γίνει καλά αν είναι έτσι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    stella δυστηχως οι ψυχικες ασθενειες θελουν υπομονη, οι ψυχωσης μονο με φαρμακα θεραπευονται......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Μα ήδη έπαιρνε 8 κ ήταν χάλια σαν φυτό. Τώρα; Αναρωτιέμαι στις κλινικές θεραπεύουν;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εμενα τα φαρμακα με πιασανε και ποια ειμαι καλα βεβαια παιρνω ακομα λιγο φαρμακο..... υπομονη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ξύλο στο ψυχιατρειο
    By stellagr in forum Κακοποίηση
    Replies: 16
    Last Post: 25-09-2016, 18:00
  2. ψυχιατρειο
    By stellagr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 16-08-2014, 17:53
  3. ψυχιατρειο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 04-02-2008, 19:46
  4. εμπηρεια σε ψυχιατρειο...
    By Adzik in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 20
    Last Post: 30-03-2007, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •