Έκτακτες συστολές βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45

    Έκτακτες συστολές βοήθεια

    Παιδια πως νιώθετε της εκτακτες συστολές και ποσες εχετε τιν ημερα, πραγματικα ειμουν μια χαρα αυτον τον καιρο , οταν έφευγα απο το σπιτι ένιωσα μια και ένιωσα κανα τεσσάρι οταν έτρεχα.... οταν κυριος πήρα βαθια ανάσα αλλα και ετσι.... εχω τρομάξει και φοβάμαι μιν πάθω κατι ...

    Να μιν τα ξαναλέω εχω κανει εξετάσεις και ειμουν μια χαρα ... καποιοι που λενε οτι νιωθουν 1000 τιν ημέρα και ειναι μια χαρα ειναι αλήθεια αυτο και φοβάμαι μιν φτάσω και εγω ετσι...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Εχεις παει σε γιατρο να κανεις check up ?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Εχω παει και μου έκανε καρδιογράφημα, στηθοσκόπιση κτπ.Και μετα έκανα εξετάσεις αίματος - θυρωηδή και δεν μου ειπε οτι έχω κατι ...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Γιατί όμως κάνεις έκτακτες;;; Είναι σίγουρα έκτακτες η μήπως είναι κάποιος σπασμός οισοφάγου... Θα έλεγα να βάλεις ένα χολτερ 24 Ώρου και να κάνεις στην ημέρα σου ότι θα έκανες χωρίς να το σκέφτεσαι ,ακόμα και το τρέξιμο ... Εκεί θα καταγραφουν όλα.
    Είχα βάλει κι εγώ και καταγράφτηκε μια μόνο και σε άσχετη ώρα από αυτή που είχα σημειώσει εγώ για να δούμε...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Δεν ξέρω τι να σου πω.... ειμαι 16 ετών και οταν πήγα να κανω εξετάσεις της εξήγησα οτι νιώθω αρρυθμία.. μου έκανε της συγκεκριμένες εξετάσεις και δεν είχα κατι , μου είπε απο αγχος, τωρα για holter θελω και εγω να δοκιμάσω ομως προς το παρόν αμα δεν περάσουν ή δω καποια αλλαγή θα πείσω τους γονείς μου. Η έκτακτη μου γίνετε κυριος οταν πέρνω βαθιά ανάσα είτε απο διάφραγμα ειτε κανονικά.Πχ τώρα οσο και αν το δοκιμάσω δεν θα κάνω έκτακτη.Απο το πρωι σήμερα που δούλευα στο χωράφι το έχω νιώσει κανα δεκάρι φορές αυτη τιν αίσθηση σαν να χάνω παλμο κατι τέτοιο..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Παιδια καποιος να μου απαντήσει ;;;;...κάποτε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Χαίρεται.... αισθάνεσαι αίσθημα παλμών η αρρυθμία? μήπως κάνει σπασμό και ο οισοφάγος σου, λόγω άγχους? πράγμα το οποίο μου συμβαίνει κι έμενα?? αφού μια διάγνωση την έχεις ήδη... άγχος.... αυτό δε σου είπε ο γιατρός σου? το άγχος κάνει πααααρα πολλά συμπτώματα ιδίως και στο στήθος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Το είπες και μόνος σου.Εχεις αγχωθει και φοβηθεί.Οσο το σκέφτεσαι τόσο χειρότερα είναι να ξέρεις.Εαν δεν έχεις κάνει τριπλεξ κάνε ένα να σου φύγει η ιδέα και μετά μην ξανασχοληθεις,άστο να περάσει.Μην ξεψαχνιζεις πραγματα.16 χρόνων είσαι τι μπορεί να έχεις..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Έχω έκτακτες ακόμα και στο περπάτημα τι γίνεται...Η εξετάσεις που ειχα κανει πριν 1 μήνα βγήκαν καλές γιατι όμως οταν περπατάω η κάνω καποια δραστηριότητα κάνω μια δυο έκτακτες οταν πέρνω βαθιά ανάσα.Η ειμαι πολυ αγχομένος με αυτο το γεγονός η δεν ξέρω και εγω τιιιιι

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Πριν λίγο καιρό με ειχε αγχώσει πολυ υπερβολικά οτι είχα καμια φορα ζαλάδα, μετα οτι ειχα ταχυκαρδία που συνειδητοποίησα οτι ήταν μονο 80 παλμοί.Έκτακτη συστολή είχα πάθη μια φορά οταν έπαιζα στο κινητό και ειχα τρομάξει και με αυτο..Αλλα τωρα με έχει αγχώσει οτι κάνω παντα μια διό οταν ανεβάζω παλμούς στιν άσκηση. ((

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Εχει βιώσει κάποιος έκτακτη συστολή οταν αθλήται η αμα πάρει μια βαθιά αναπνοή;;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Μόνο κατά σύμπτωση σε βαθιά ανάσα και σε άσκηση. Κοίτα υπάρχουν ακόμη 2 πράγματα να κάνεις, το ένα είναι να βάλεις ένα χολτερ και να δεις τι θα γράψει. Σημαντικό να κάνεις ότι κανείς κανονικά όσο το φοράς, μην κάτσεις σε μια καρέκλα όλη μέρα (εκτός κ αν είναι αυτό που κανονικά θα έκανες χεχ).
    Επίσης μπορείς να κάνεις κ ένα τεστ κοπώσεως , δεν το κάνουν μόνο οι 40+ για στεφανιαία νόσο, το κάνουν και νεαρα άτομα πχ αθλητές για να δει ο γιατρός πως συμπεριφέρεται η καρδιά στην κόπωση.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Συνέχεια.Εκει που κάθομαι στο άσχετο μπορεί να κάνω 3-4 μαζί...αυτές τις μέρες όμως που δεν το πολύ σκέφτομαι η αλήθεια είναι ότι και να κάνω δεν τις καταλαβαίνω..Να πριν που είχα κάνει μπάνιο και είχα αραξει ,είχα κάποιους χτύπους από αυτούς τους δυνατούς που σε τραντάζουν ....αλλά δεν πανικοβληθηκα αυτή την φορά.Το σημαντικό είναι ότι το σκέφτεσαι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εμένα ειναι με τις μερες του. Υπάρχουν μερες εχω πολυ δυνατές και έντονες και συνέχεια και υπάρχουν άλλες που δεν εχω τιποτα! Τωρα πλέον εχω αραιά και που. Πριν ένιωσα 2-3 απανωτές πολυ δυνατές και έντονες και τωρα άραξα να ηρεμήσω. Ειμαι απο ταξίδι κιολας και δε θέλω να χαλαστω! Νιώθω και στο στομάχι κατι μετα την έκτακτη!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Einai ola sto mialo dont worry εγώ φοβόμουνα σε σημείο να βγω για περπάτημα και λέω...λιπόν θα βγω για περπάτημα και θα πάω και για μπάλα με τα παιδιά!! πήγα λοιπόν που λες, και δεν ένιωσα ούτε μια έκτακτη!Το μόνο που ένιωθα ηταν λίγο αγχος γτ νόμιζα οτι να μου συμβαίνει και τιποτα!Τωρα ειμαι κοπμλε και δεν θα ξαναασχωληθω με της έκτακτες

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  2. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  3. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  4. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •