Μυικά προβλήματα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    ntinti
    Guest
    Τα ίδια έχω παιδιά και εγώ με εσάς αν και εγώ έχω όντως θεμα νευρολογικο στο αριστερό πόδι μετά από τραυματισμό ,αλλά ποτέ δεν πίστευα ότι με τα αντικαταθλιπτικά κατάφερνα να συνηθίσω κατά κάποιο τρόπο τον πόνο και στο τέλος να τον αγνοήσω όπως φυσικά και όλα τα άλλα. ..
    Καλώς ή κακώς αν νοιώθουμε κάποια ενόχληση κάπου μας πιάνει πανικός και ο πανικός αυξάνει την εντάσσει του πόνου μας στο διπλάσιο οπότε όντως πονάμε .....
    Σωματοποιουμε κατά κάποιο τρόπο τον πανικό και το άγχος μας......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Είχα τό ίδιο την προηγούμενη εβδομάδα.. ένιωθα αδυναμία στο αριστερό μου πόδι...ο νευρολογος δεν είδε τίποτα.. θεωρώ πως ξέρει κάτι παραπάνω από μένα κ το ίδιο ισχύει κ για σένα!! Μην προσπαθείς άδικα να αρρωστήσεις μόνη σου, είσαι καλά βοήθα τον εαυτό σου να έρθει στα ίσα του [emoji846]
    Βάσω το πρόβλημα σε μένα είναι η διάρκεια των συμπτωμάτων. Εμένα αυτή η ιστορία ξεκίνησε πέρυσι με μυϊκή αδυναμία σε αριστερό χέρι και πόδι και έκανα ένα κάρο εξετάσεις και δεν βρέθηκε τίποτα. Στο τέλος πήρα αντικαταθλιπτικά γιατί η νευρολόγος και η ψυχίατρος αποφάνθηκαν ότι σωματοποιώ τα συμπτώματα της μητέρας μου που πέθανε από παρκινσονικό σύνδρομο. Όντως με τα χάπια εξαφανίστηκαν τα συμπτώματα αλλά 2 μήνες αφού τα σταμάτησα και μετά από έντονο στρες επανήρθαν λίγο διαφορετικά αλλά πάλι με αφετηρία το αριστερό χέρι και πόδι. Τώρα έχω να σκάω και για το τρέμουλο που δεν το είχα πέρυσι και γενικά ενώ δεν έχω μυϊκή αδυναμία έχω όμως διάφορες ενοχλήσεις και μουδιάσματα εδώ και 4 μήνες. Έκανα 6-7 μήνες συνεδρίες με την ψυχίατρο αλλά άκρη δεν έβγαλα όσον αφορά το γιατί δημιουργούνται αυτά τα συμπτώματα ή πως να τα αντιμετωπίσω.

    Καλά για σπασμούς μυών δε συζητάω.. εκεί που τους είχα ξεχάσει έχουν αρχίσει πάλι και προσπαθώ να μη φάω φρίκες.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Το γιατί δημιουργούνται πιστεύω είναι ξεκάθαρο.. γιατί σε σοκαρε η ασθένεια της μητέρας σου, βίωσες κάποια γεγονότα, ήσουν εκεί, είδες τίς δυσκολίες κ όταν προσπάθησες να χαλαρώσεις βγήκαν όλα στην επιφάνεια..το ίδιο εχω πάθει κ εγώ...κ μένα έχουν διάρκεια 1,5 Χρόνο... Δεν είσαι παράλογη κ ούτε έπαθες κάτι το οποίο είναι απίθανο να συμβεί.. όλοι έχουμε ένα ταβάνι πιστεύω,όταν περάσουμε πάνω από αυτό εκεί αρχίζει να ξεσπάει το μυαλό κ κατά συνέπεια το σώμα..όταν δεν μιλάμε δεν εκφράζουμε τους φόβους μας κ τα άγχη μας αυτά συσσωρεύονται κ κάποια στιγμή γίνεται το μπαμ. αν πρέπει να πάρεις αγωγή να την πάρεις ίσως σε βοηθήσει πραγματικά.
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Βάσω το πρόβλημα σε μένα είναι η διάρκεια των συμπτωμάτων. Εμένα αυτή η ιστορία ξεκίνησε πέρυσι με μυϊκή αδυναμία σε αριστερό χέρι και πόδι και έκανα ένα κάρο εξετάσεις και δεν βρέθηκε τίποτα. Στο τέλος πήρα αντικαταθλιπτικά γιατί η νευρολόγος και η ψυχίατρος αποφάνθηκαν ότι σωματοποιώ τα συμπτώματα της μητέρας μου που πέθανε από παρκινσονικό σύνδρομο. Όντως με τα χάπια εξαφανίστηκαν τα συμπτώματα αλλά 2 μήνες αφού τα σταμάτησα και μετά από έντονο στρες επανήρθαν λίγο διαφορετικά αλλά πάλι με αφετηρία το αριστερό χέρι και πόδι. Τώρα έχω να σκάω και για το τρέμουλο που δεν το είχα πέρυσι και γενικά ενώ δεν έχω μυϊκή αδυναμία έχω όμως διάφορες ενοχλήσεις και μουδιάσματα εδώ και 4 μήνες. Έκανα 6-7 μήνες συνεδρίες με την ψυχίατρο αλλά άκρη δεν έβγαλα όσον αφορά το γιατί δημιουργούνται αυτά τα συμπτώματα ή πως να τα αντιμετωπίσω.

    Καλά για σπασμούς μυών δε συζητάω.. εκεί που τους είχα ξεχάσει έχουν αρχίσει πάλι και προσπαθώ να μη φάω φρίκες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Το γιατί δημιουργούνται πιστεύω είναι ξεκάθαρο.. γιατί σε σοκαρε η ασθένεια της μητέρας σου, βίωσες κάποια γεγονότα, ήσουν εκεί, είδες τίς δυσκολίες κ όταν προσπάθησες να χαλαρώσεις βγήκαν όλα στην επιφάνεια..το ίδιο εχω πάθει κ εγώ...κ μένα έχουν διάρκεια 1,5 Χρόνο... Δεν είσαι παράλογη κ ούτε έπαθες κάτι το οποίο είναι απίθανο να συμβεί.. όλοι έχουμε ένα ταβάνι πιστεύω,όταν περάσουμε πάνω από αυτό εκεί αρχίζει να ξεσπάει το μυαλό κ κατά συνέπεια το σώμα..όταν δεν μιλάμε δεν εκφράζουμε τους φόβους μας κ τα άγχη μας αυτά συσσωρεύονται κ κάποια στιγμή γίνεται το μπαμ. αν πρέπει να πάρεις αγωγή να την πάρεις ίσως σε βοηθήσει πραγματικά.
    Vasomp πως είσαι? Εγώ πήγα στην ψυχίατρο και μου είπε να πάρω αντικαταθλιπτικά. Πέρυσι είχα πάρει τα cipralex αλλά μου είπε αν θέλω να δοκιμάσω τα Brintellix των 5mg τα οποία τα ψάχνω και φαίνεται να έχουν έλλειψη. Οπότε περιμένω να δω αν θα τα βρω αν και ανυπομονούσα να ξεκινήσω με την αγωγή μπας και δω άσπρη μέρα.

  5. #20
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Vasomp πως είσαι? Εγώ πήγα στην ψυχίατρο και μου είπε να πάρω αντικαταθλιπτικά. Πέρυσι είχα πάρει τα cipralex αλλά μου είπε αν θέλω να δοκιμάσω τα Brintellix των 5mg τα οποία τα ψάχνω και φαίνεται να έχουν έλλειψη. Οπότε περιμένω να δω αν θα τα βρω αν και ανυπομονούσα να ξεκινήσω με την αγωγή μπας και δω άσπρη μέρα.
    Καλημέρα και καλή αρχή !
    Ελπίζω να αισθανθείς καλύτερα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Σε ευχαριστω ntinti αν και σήμερα ειμαι κουρέλι. Ξεκίνησα τα brintellix σημερα αλλα έχω 2-3 μέρες που οι ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι είναι έντονες, μια ο μηρος, μια η γάμπα. Σημερα πήγαινα κάπου τα παιδιά και παραπατησα και στραμπουληξα τον αστράγαλο μου όποτε η διάθεση μου έπιασε πατο γιατί τωρα σκέφτομαι διάφορα. Επίσης παθαίνω και κάτι απίστευτες κρίσεις υπογλυκαιμιας με τρέμουλο, εφιδρώσεις, νευρικότητα και νομίζω θα πέσω κάτω. Εχω κάνει ένα κάρο εξετάσεις με την ενδοκρινολογο πριν 1 μηνα εκτός από καμπύλη γλυκόζης. Πραγματικά αν κανω λίγες ώρες να φάω μου έρχεται ταμπλας..

  7. #22
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Σε ευχαριστω ntinti αν και σήμερα ειμαι κουρέλι. Ξεκίνησα τα brintellix σημερα αλλα έχω 2-3 μέρες που οι ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι είναι έντονες, μια ο μηρος, μια η γάμπα. Σημερα πήγαινα κάπου τα παιδιά και παραπατησα και στραμπουληξα τον αστράγαλο μου όποτε η διάθεση μου έπιασε πατο γιατί τωρα σκέφτομαι διάφορα. Επίσης παθαίνω και κάτι απίστευτες κρίσεις υπογλυκαιμιας με τρέμουλο, εφιδρώσεις, νευρικότητα και νομίζω θα πέσω κάτω. Εχω κάνει ένα κάρο εξετάσεις με την ενδοκρινολογο πριν 1 μηνα εκτός από καμπύλη γλυκόζης. Πραγματικά αν κανω λίγες ώρες να φάω μου έρχεται ταμπλας..
    Τα ξέρω πολύ καλά !
    Και εγώ παθαίνω πολύ συχνά τρέμουλο ,μια κρυώνω μια γίνομαι μούσκεμα από τον ιδρώτα μια τρελλα....
    Θέλει πολύ υπομονή μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατα στάση ..,

    Γρήγορα περαστικά βάλε πάγο και ξεκουρασε το

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    2
    Θέλει ειδικές εξετάσεις όπως datscan για να δεις μήπως έχεις ελλείψει ντοπαμίνης στα βασικά γαγγλια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by panikoulis View Post
    Θέλει ειδικές εξετάσεις όπως datscan για να δεις μήπως έχεις ελλείψει ντοπαμίνης στα βασικά γαγγλια.
    Τη γνωρίζω την εξέταση γιατί την είχε κάνει η μητέρα μου που έπασχε απο Parkinson Plus σύνδρομο.
    Εμένα η αλήθεια είναι ότι λίγες εβδομάδες από τότε που ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά μου περάσανε όλα τα συμπτώματα. Που και που μόνο νοιώθω ένα ανεπαίσθητο μούδιασμα στην αριστερή μου γάμπα.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Διάβασα το post σου, εγώ αντίστοιχα είχα το 2014 πάθει φοβία για το ALS με το ice bucket challenge, χοροπηδουσαν μύες σε όλο μου το σώμα. Για να τεστάρω μήπως έχω αδυναμία είχα γυμναστει φουλ!

    Το καινούργιο δικό μου που είμαι σε φάση εξετάσεων είναι κάτι στιγμιαίες ζαλάδες, σαν αίσθημα λιποθυμίας, ειδικά όταν περπατάω εξω. Περιεργως όταν τρέχω δε το νιώθω, στο περπάτημα όμως ναι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Διάβασα το post σου, εγώ αντίστοιχα είχα το 2014 πάθει φοβία για το ALS με το ice bucket challenge, χοροπηδουσαν μύες σε όλο μου το σώμα. Για να τεστάρω μήπως έχω αδυναμία είχα γυμναστει φουλ!

    Το καινούργιο δικό μου που είμαι σε φάση εξετάσεων είναι κάτι στιγμιαίες ζαλάδες, σαν αίσθημα λιποθυμίας, ειδικά όταν περπατάω εξω. Περιεργως όταν τρέχω δε το νιώθω, στο περπάτημα όμως ναι.
    Άσε με το ALS τι φρικες έχω φάει. Εδώ είμαι με αντιταθλιπτικα 2,5 μήνες τωρα και προχθές μου φανηκε ότι έκανε μια σύσπαση η γλώσσα μου και έχω 3 μέρες που με πιάσανε πάλι όλα. Μυϊκές συσπάσεις, μουδιασματα, ενοχλήσεις στο πόδι και άντε πάλι απ την αρχή..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Διάβασα το post σου, εγώ αντίστοιχα είχα το 2014 πάθει φοβία για το ALS με το ice bucket challenge, χοροπηδουσαν μύες σε όλο μου το σώμα. Για να τεστάρω μήπως έχω αδυναμία είχα γυμναστει φουλ!

    Το καινούργιο δικό μου που είμαι σε φάση εξετάσεων είναι κάτι στιγμιαίες ζαλάδες, σαν αίσθημα λιποθυμίας, ειδικά όταν περπατάω εξω. Περιεργως όταν τρέχω δε το νιώθω, στο περπάτημα όμως ναι.
    Σου πέρασαν ποτέ οι συσπάσεις μυών?

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Καλησπέρα! Μπορώ να μάθω σε παρακαλώ πολύ πως τα πας τώρα μετά από 1 χρόνο; Τα συμπτώματα μας ειναι ακριβώς ίδια (μυικοί σπασμοί σαν πονάκια στο αριστερό πόδι, τρέμουλο στο αριστερό πόδι, αδυναμία στο αριστερό πόδι και χέρι, πεταρίσματα μυών κτλ). Ελέγχω και εγώ συνέχεια το περπάτημα και τον βηματισμό μου. Εμένα έχει η αδελφή της μητέρας μου σπάνιο νευρολογικό σύνδρομο, και αγχώθηκα ότι το παθα και εγώ! Ο γιατρός μου πρότεινε και εμένα αγωγή με αντικαταθλιπτικά αλλά θηλάζω το μωρό μου και δε θέλω να πάρω εστω και αν γενικά θεωρούνται συμβατά με θηλασμό. Προτιμώ να υποφέρω παρα να βάλω στον οργανισμό του τέτοιες ουσίες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Ginntonic View Post
    Καλησπέρα! Μπορώ να μάθω σε παρακαλώ πολύ πως τα πας τώρα μετά από 1 χρόνο; Τα συμπτώματα μας ειναι ακριβώς ίδια (μυικοί σπασμοί σαν πονάκια στο αριστερό πόδι, τρέμουλο στο αριστερό πόδι, αδυναμία στο αριστερό πόδι και χέρι, πεταρίσματα μυών κτλ). Ελέγχω και εγώ συνέχεια το περπάτημα και τον βηματισμό μου. Εμένα έχει η αδελφή της μητέρας μου σπάνιο νευρολογικό σύνδρομο, και αγχώθηκα ότι το παθα και εγώ! Ο γιατρός μου πρότεινε και εμένα αγωγή με αντικαταθλιπτικά αλλά θηλάζω το μωρό μου και δε θέλω να πάρω εστω και αν γενικά θεωρούνται συμβατά με θηλασμό. Προτιμώ να υποφέρω παρα να βάλω στον οργανισμό του τέτοιες ουσίες.
    Γειά σου Ginntonic. Εγώ είμαι μεν καλά αλλά τα ψυχοσωματικά φεύγουν και ξαναέρχονται. Τώρα τελευταία με πιάσανε ξανά, ίσως στρεσαρίστηκα με τη δουλειά, δεν ξέρω πια, και μετά από ένα κρύωμα-ρεύμα πριν κανα 2 εβδομάδες με έχει πιάσει αριστερό χέρι πάλι και μια υποψία το πόδι. Τις συσπάσεις μυών δεν σταμάτησα ποτέ να τις έχω απλά δεν τις δίνω σημασία και μειώθηκαν αρκετά. Το τρέμουλο δεν το έχω πια. Η αλήθεια είναι ότι εμένα τα αντικαταθλιπτικά με είχαν βοηθήσει αλλά κι εγώ δεν θέλω να τα ξαναπάρω. Προς το παρόν επισκέπτομαι μια ψυχολόγο με την οποία κάνω Γνωσιακή-Συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ελπίζω να με βοηθήσει. Επίσης πήγα πρόσφατα και σε μια ομοιοπαθητική γιατρό και θα δουλέψουμε μου είπε ενεργειακά. Ειλικρινά δεν με νοιάζει, θα τα δοκιμάσω όλα. Με βοηθάει και το γεγονός ότι είμαι έτσι πάνω από 2 χρόνια οπότε προσπαθώ να το εκλογικεύσω στον εαυτό μου ότι μετά από τόσο καιρό δεν θα είχα μόνο αυτά τα συμπτώματα.

    Δεν ξέρω την ιστορία σου αλλά και μόνο που θηλάζεις σημαίνει ότι ορμονικά δεν είσαι και στην πιο ήρεμη σου φάση. Αν ο γιατρός σου σου είπε να πάρεις αγωγή σημαίνει ότι πιστεύει ότι είναι ψυχοσωματικά. Δεν σου λέω να πάρεις τα χάπια, αυτό θα το κρίνεις μόνη σου ανάλογα την κατάσταση που είσαι. Αν μπορείς να λάβεις υπόψιν σου ότι ο γιατρός σου δεν ανησυχεί και να καθησυχαστείς έστω για να ηρεμήσεις λίγο, οπότε να μπορέσεις να σκεφτείς πως θα αντιμετωπίσεις αυτή την κατάσταση. Νομίζω η ψυχοθεραπεία είναι μια λύση αν και μακροπρόθεσμη.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    7
    Οταν χρειάστηκε να κανω τη δεύτερη μαγνητική εγκεφάλου ειχα δεκαπλάσια συμπτώματα από αυτά που διαβάζω σε σημείο που είπα αν δεν βρεθεί κατι ειναι ψυχοσωματικά. Ο τρόμος μου μεσα στο μαγνήτη εκανε τα συμπτώματα χειρότερα όπου έβλεπα κομμάτια απο τη σαρκα μου να πετάγονται με ακανονιστους ρυθμούς. Βγαίνοντας απο το μαγνήτη οταν μου εδωσαν τα αποτελέσματα αυτο ηταν. Ολα ψυχοσωματικά κι εκει καταφερα και εβγαλα τα πιο πολλα απο το μυαλό μου.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλήματα στο σεξ.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-09-2019, 23:45
  2. Προβληματα!
    By Κώστας18 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 23:55
  3. προβληματα
    By asteraki24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2010, 20:59
  4. τα προβλήματά μου...
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 413
    Last Post: 10-10-2009, 20:32
  5. μια ζωη προβλήματα
    By sosad in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 19-04-2008, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •