Τι μπορεί να έχω σχετικά με αυτό ας με βοηθήσει κάποιος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25

    Δύσκολα χρόνια

    Γεια σας είμαι 19 χρόνων και κλείνω τα 20 όλα ξεκίνησαν στην Δευτέρα γυμνασίου όταν αρχίσα από δικια μου επιλογή να μην κάνω καθόλου φίλους επειδή δεν ηξερα πως να τους πλησιάσω η τι να πω μέσα στην παρεα
    Μετά άλλαξα γυμνάσιο επειδή έβλεπα ότι δεν πήγαινε άλλο με την ελπίδα ότι θα υπάρχει σίγουρα κάτι καλύτερο για εμένα όμως δεν βοήθησε γιατί εκεί καθόμουν μόνος μου και δεν γνώρισα κανέναν περιστασιακά έλεγα ένα γεια στους συμμαθητές από την τάξη μου και καθόμουν πάντα σε ένα συγκεκριμένο σημείο μόνος μου ποτέ δεν έχω κάτσει να κάνω κουβέντα στο σχολείο και αυτό συνεχίστηκε μέχρι την τρίτη λυκείου έως που έπαθα κατάθλιψη μίλησα σε έναν γιατρό και μου έδωσε το ινβεγκα στην αρχή δεν μπορούσα να την αποδεχτώ μέχρι που το έκοψα και υποτροπίασα και κατάλαβα πως χρειαζομουν θεραπεία νοσηλεύτηκα στο Παίδων για 7 ημέρες όταν ήμουν μικρός και τώρα παίρνω αυτό το φάρμακο εδώ και 3 χρόνια δυσκολεύομαι να κάνω παρέες όταν πηγαίνω σχολειο και δεν ξέρω τι να πω έχω χάσει την μιλιά μου μήπως αυτό είναι κοινωνική φοβία ας με βοηθήσει κάποιος με την γνώμη του
    Last edited by hiddentiger; 19-12-2019 at 11:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τι ταξη πας τωρα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Πήγα μέχρι τρίτη λυκείου δεν αντέξα άλλο την μοναξιά και έπεσα σε κατάθλιψη τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα είμαι ράκος έχω πάρει αρκετά κιλά επειδή μόνο κάθομαι και καπνίζω 3 πακέτα την ημέρα από το άγχος μου θέλω να καταλήξω στο ότι μήπως έχω κοινωνική φοβία που δεν μπορώ να κάνω παρέες και δεν γνωρίζω φίλους όταν πάω σχολείο ?

  4. #4

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by hiddentiger View Post
    Γεια σας είμαι 19 χρόνων και κλείνω τα 20 όλα ξεκίνησαν στην Δευτέρα γυμνασίου όταν αρχίσα από δικια μου επιλογή να μην κάνω καθόλου φίλους επειδή δεν ηξερα πως να τους πλησιάσω η τι να πω μέσα στην παρεα
    Μετά άλλαξα γυμνάσιο επειδή έβλεπα ότι δεν πήγαινε άλλο με την ελπίδα ότι θα υπάρχει σίγουρα κάτι καλύτερο για εμένα όμως δεν βοήθησε γιατί εκεί καθόμουν μόνος μου και δεν γνώρισα κανέναν περιστασιακά έλεγα ένα γεια στους συμμαθητές από την τάξη μου και καθόμουν πάντα σε ένα συγκεκριμένο σημείο μόνος μου ποτέ δεν έχω κάτσει να κάνω κουβέντα στο σχολείο και αυτό συνεχίστηκε μέχρι την τρίτη λυκείου έως που έπαθα κατάθλιψη μίλησα σε έναν γιατρό και μου έδωσε το ινβεγκα στην αρχή δεν μπορούσα να την αποδεχτώ μέχρι που το έκοψα και υποτροπίασα και κατάλαβα πως χρειαζομουν θεραπεία νοσηλεύτηκα στο Παίδων για 7 ημέρες όταν ήμουν μικρός και τώρα παίρνω αυτό το φάρμακο εδώ και 3 χρόνια δυσκολεύομαι να κάνω παρέες όταν πηγαίνω σχολειο και δεν ξέρω τι να πω έχω χάσει την μιλιά μου μήπως αυτό είναι κοινωνική φοβία ας με βοηθήσει κάποιος με την γνώμη του
    Καλησπέρα..γιατί επέλεξες να μην μιλάς με κανέναν??
    Δεν σου τράβηξε καθόλου το ενδιαφέρον να κάνεις παρέα με τους συμμαθητές σου???
    Δεν είναι δύσκολο να κάνεις φίλους..απλά θέλει λίγη θέληση τίποτα άλλο...
    Πρέπει να ψάξεις λίγο να δεις τι σε έκανε να απομονωνεσε απτό σύνολο.απτους συμμαθητές σου..
    Δεν μπορεί να μην ξέρεις η να μην υποψιαζεσαι το λόγο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Λογικά έχεις κοινωνική φοβία ή αποφευκτική διαταραχή.

    Όλα αυτά που λες μου θυμίζουν τον εαυτό μου. Και γω όταν δεν είχα να πω κάτι, είτε άλλαζα παρέα είτε απέφευγα τους πάντες. Επίσης, σε κάποιο σημείο είχα φτάσει να έχω επιλεκτική αφωνία (selective mutism).

    Είναι πολύ σημαντικό να το αντιμετωπίσεις όσο είσαι ακόμα νέος. Βρες ένα ψυχολόγο που να κάνει γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία. Αν θες μπορώ να σου προτείνω κάποιον.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    εγω χρονια ελεγα πραγματα που δεν ενδιεφεραν κανεναν στισ παρεεσ κανεναν μα κανεναν ξερεισ πωσ θεραπευτηκα μου σκασε στο φμπ απο μια σελιδα μηχανικων οτι μηχανικοσ ειναι αυτοσ που ενδιαφερετε για πραγματα που δεν ενδιαφερουν κανεναν αλλο κι ετσι ηρεμησα δε με ζαλιζουν κι ολασ καλα ειναι η μοναχικοτητα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Πρότεινε μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    μονη σου θα σκεφτεισ ειναι να μπεισ στο σκεπτικο υπαρχουν καποια στανταρ θεματα πολιτικη οικονομια και αθλητικα πρεπει να διαβασεισ να μαθεισ πεντε πραγματα να ενημερωθεισ και μετα τα λεσ η οικονομια παει χαλια γιατι τι ειναι αριστερα τι ειναι δεξια τι ειναι ο θεοσ τι ειναι τα αγορια αποψη τι ειναι τα κοριτσια αποψη τι ειναι τα καινουρια τα βελτιωμενα εσυ τι πιστευεισ για τη νεολαια τισ ουσιεσ τουσ παλιουσ τουσ φλωρουσ τα κακα παιδια τα καλα κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Εκεί που βλέπεις μικρά πηγαδάκια από συμμαθητές σου πήγαινε και συ. Στις συζητήσεις τους θα χεις και εσύ κάτι να πεις. Κάθε επόμενη φορά θα τους γίνεσαι και θα σου γίνονται πιο οικείοι. Κάπως έτσι ξεκινάει μια καλή παρέα. Το ίδιο ισχύει και για συνομηλίκους σου στη γειτονιά, στο σχολείο κλπ συναφή, δηλαδή για άτομα που τους βλέπεις σχεδόν καθημερινά.

    Βρε φίλε βάλε στόχους για σπουδές ή για τέχνη. Καταστρέφεσαι μέρα παρά μέρα μ αυτα που κάνεις. Κάθησε κάτω και σκέψου τι σ αρεσει, που κλίνουν τα ενδιαφεροντα σου. Αν δεν βρήκες παρέα δεν σημαίνει ότι θα τα παρατήσεις στους υπόλοιπους τομείς της ζωής. Δηλαδή δεν είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Κι όταν λέμε στόχους εννοούμε ακόμα και μέσα στο μαύρο μας το ψυχολογικό χάλι ξεκινάμε να βάζουμε σε εφαρμογή!

    Οι γονείς σου τι λένε? Πήρες απολυτήριο λυκείου? Αν δεν πήρες να το πάρεις.

    Φαντάσου να φτάσεις σε μια ηλικία όπου θα λες τόσα χρόνια δεν έκανα τίποτα, διότι τότε θα ναι το μεγάλο ψυχοπλάκωμα, ενώ άμα μέχρι τότε έχεις κάνει πράγματα στη ζωή σου η ψυχολογία σου θα ναι στα πάνω της.

    Όλα αυτά μαζί! Καθάρισε για λίγο το νου σου και σκέψου αυτα που σου πα!
    γιάννης

Similar Threads

  1. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 102
    Last Post: 23-10-2018, 23:37
  2. Υπερβολικό άγχος!!! Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!!!
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 12-02-2018, 19:31
  3. Replies: 28
    Last Post: 31-01-2013, 23:28
  4. Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??
    By Fwtino_Asteraki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 10-07-2012, 06:34
  5. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •