Πίεση στην ψυχοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Πίεση στην ψυχοθεραπεία

    Είμαι 19 χρονών,έχω κοινωνικό άγχος,φέτος άλλαξα ψυχολόγο και γενικώς είμαι ευχαριστημενη.Απο την αρχή με ρωτούσε για τα τραυματικά πράγματα που μου συνέβησαν στο παρελθόν γιατί έλεγε ότι πρέπει να βρούμε από που πηγάζει για να αντιμετωπίσουμε το κοινωνικό άγχος,Εγώ του είπα κάποια πράγματα που συνέβησαν .Απο τότε σε κάθε συνεδρία με πιέζει να του το πω και αλλα παρόλο που του λέω πως δεν είμαι έτοιμη,μου λέει να του πω έστω κάτι μικρό.Την τελευταια φορα όμως που πήγα με πίεσε πάρα πολυ.Αισθανθηκα πραγματικά ότι δεν άντεχα άλλο,του έχω πει ήδη πολλά αλλα δεν είμαι έτοιμη να μιλησω για αυτό,δεν πηγαίνωαρκετο καιρο σε αυτόν και δεν νιώθω ακόμη έτοιμη.Του υποσχέθηκα επειδή με πίεσε ότι θα το γράψω σε ένα χαρτί και θα του το πάω την επόμενη φορά.Απο τότε που γύρισα από την συνεδρία έχω αγχωθει πάρα πολύ,δεν ξέρω τι να γράψω.Ειναι τόσο απαραίτητο το παρελθόν για το κοινωνικό άγχος?
    Last edited by ariana; 26-01-2020 at 22:21.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Είμαι 19 χρονών,έχω κοινωνικό άγχος και κάνω 2 με 3 χρόνια ψυχοθεραπεία για αυτο,φέτος άλλαξα ψυχολόγο πήγα σε έναν που κάνει γνωσιακή συμπεριφοριστική και γενικώς είμαι ευχαριστημενη.Απο την αρχή με ρωτούσε για τα τραυματικά πράγματα που μου συνέβησαν στο παρελθόν γιατί έλεγε ότι πρέπει να βρούμε από που πηγάζει για να αντιμετωπίσουμε το κοινωνικό άγχος,Εγώ του είπα κάποια πράγματα που συνέβησαν και του είπα ότι υπάρχει και κάτι άλλο που συνέβη το οποίο δεν είμαι έτοιμη να το συζητήσω.Απο τότε σε κάθε συνεδρία με πιέζει να του το πω παρόλο που του λέω πως δεν είμαι έτοιμη,μου λέει να του πω έστω κάτι μικρό,να το ζωγραφίσω,να το γράψω αλλά δεν μπορούσα.Σημερα όμως που πήγα με πίεσε πάρα πολυ,μου έλεγε πως αν δεν του πω δεν μπορεί να με βοηθησει,ότι πρέπει να του το πω,ότι δεν θα λύσω ποτέ το πρόβλημα μου αν δεν του το πω,ότι πρέπει να του το πω οσο πιο γρήγορα γινεται.Αισθανθηκα πραγματικά ότι δεν άντεχα άλλο,του έχω πει ήδη πολλά αλλα δεν είμαι έτοιμη να μιλησω για αυτό,μόνο 3 μήνες πηγαίνω σε αυτόν και δεν νιώθω ακόμη έτοιμη.Του υποσχέθηκαν επειδή με πίεσε ότι θα το γράψω σε ένα χαρτί και θα του το πάω την επόμενη φορά.Απο τότε που γύρισα από την συνεδρία έχω αγχωθει πάρα πολύ,δεν ξέρω τι να γράψω,αν δεν γράψω θα λέει πάλι ότι δεν θέλω να βελτιωθώ ενώ θέλω απλά δεν είμαι έτοιμη να μοιραστώ κάτι τέτοιο.Ειναι τόσο απαραίτητο το παρελθόν για το κοινωνικό άγχος?
    Καλησπέρα... Από την στιγμή που εσύ δεν νιώθεις έτοιμη να συζητήσεις ένα θέμα θα έπρεπε να το σεβαστεί και να προχωράει η συζήτηση σε όποια κατεύθυνση εσύ θες.. Το γεγονός ότι συζητάτε θέματα που αφορούν παλιά τραύματα θα σε βοηθησει να τα αποβαλεις και να προχωρήσεις... Αλλα εσύ αποφασίζεις τι θα πεις. Εσύ αποφασίζεις ποτέ θα το πεις και μέχρι που αντέχεις. Πας εκεί για να ηρεμήσεις και να βρεις σιγά σιγά τον εαυτό σου με την βοήθεια του γιατρού.. Όχι για να φορτωθείς ένα έξτρα άγχος..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Θεωρείς πως αν το συζητήσεις και το αναλύσετε θα γίνεις χειρότερα; Θεωρείς επίσης πως δεν θα βοηθήσει στην επίλυση του κοινωνικού άγχους; Αν ναι τότε πολύ απλά θα του πεις πως θες να επικεντρωθείτε ΣΤΟ ΤΩΡΑ και σε άμεσους τρόπους επίλυσης. Αν είναι να κάνετε ψυχανάλυση και να αναλύετε παιδικά τραύματα για χρόνια που δεν ξέρεις κιόλας τι σου προκάλεσαν ή πώς θα επιλυθούν και όλο αυτό σε πηγαίνει εσένα πίσω, τι να το κάνεις; Μου την σπάει πάρα πολύ αυτό που συμβαίνει. Δεν μπορούν να αξιολογήσουν τις καταστάσεις ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ; Άλλα πράγματα βοηθάνε την blackbird, άλλα την Αριάνα και με άλλο τρόπο πρέπει να αντιμετωπιστεί η Αριάνα, ειδικά όταν σου τονίζει πως ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να μιλήσει για τα παιδικά της τραύματα. Ο προηγούμενος ψυχολόγος έλεγες στο άλλο θέμα πως σε βοηθούσε με το κοινωνικό άγχος. Για να σε βοηθήσει δεν χρειάστηκε καν να σε ρωτήσει γι' αυτά που εσύ δεν είσαι έτοιμη/δεν θες να μιλήσεις. Αυτός λοιπόν γιατί δεν το σέβεται και δεν προσπαθεί να σε βοηθήσει αντίστοιχα; Αν είναι για τον ίδιο που λες πως σου δίνει συμβουλές που ακούς και από τους γονείς σου στο θέμα του άγχους, μην του μιλάς γι' αυτό το θέμα εφόσον σε κάνει χειρότερα. Αν σε βοηθάει στην θλίψη και γενικά σε πιο καθημερινά θέματα, μίλα του περισσότερο γι' αυτά και ξεκαθάρισε πως δεν γουστάρεις (όσο κι' αν επιμένει) να μιλήσεις για κάτι άλλο και ότι όσο επιμένει καταφέρνει το αντίθετο και γίνεσαι χάλια. Εξηγείς τα αυτονόητα δηλαδή σε έναν άνθρωπο που είναι ψυχολόγος και υποτίθεται πως έπρεπε να το καταλαβαίνει και να παρατηρεί τους ασθενείς του. Τελοσπάντων.




    Εδώ να πω πως στην ψυχοθεραπεία σίγουρα δεν είναι όλα μέλι γάλα και ο ασθενής είναι αυτός που πρέπει να εφαρμόζει τι μαθαίνει και ουσιαστικά να κάνει την περισσότερη δουλειά. Οπότε πολλές φορές θα κουραστεί, θα νιώσει πίεση κτλ κτλ. Άλλο αυτό όμως και άλλο να μην θες να μιλήσεις για κάτι, να μην το θεωρείς τόσο σημαντικό, να μην θες να αφιερώσετε τόσες συνεδρίες - και χρήματα - [ γιατί στην ψυχανάλυση (η ανάλυση τραυμάτων αυτό είναι ουσιαστικά) πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο ] και να νιώθεις ότι ο ψυχολόγος σου δεν σε καταλαβαίνει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα... Από την στιγμή που εσύ δεν νιώθεις έτοιμη να συζητήσεις ένα θέμα θα έπρεπε να το σεβαστεί και να προχωράει η συζήτηση σε όποια κατεύθυνση εσύ θες.. Το γεγονός ότι συζητάτε θέματα που αφορούν παλιά τραύματα θα σε βοηθησει να τα αποβαλεις και να προχωρήσεις... Αλλα εσύ αποφασίζεις τι θα πεις. Εσύ αποφασίζεις ποτέ θα το πεις και μέχρι που αντέχεις. Πας εκεί για να ηρεμήσεις και να βρεις σιγά σιγά τον εαυτό σου με την βοήθεια του γιατρού.. Όχι για να φορτωθείς ένα έξτρα άγχος..
    Σωστη η παρατηρηση σου , Τζωρτζ , δεν παμε στο ψυχοτετοιο για να αγχωθουμε , εγω θαλλαζα ψυχοτετοιο .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Αν του είπες ότι πιέζεσαι και δεν μπορείς,και αυτός επέμεινε τόσο, μου φαίνεται κακοποιητικό.

    Εμένα όταν έλεγα ότι δεν μπορώ, ίσως αργότερα, ο ψυχ μου με σεβόταν και έλεγε καλά.

    Συν ότι δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απαραίτητο να βρεις από που ξεκίνησε. Εγώ που το ξέρω,
    δεν με βοηθά πουθενά. Αυτό που θες είναι να βρεις τεχνικές και σκέψεις που θα σε βοηθήσουν
    στο τώρα. Εννοείται ότι τις πρώτες φορές που θα πας βέβαια, πρέπει να μιλήσετε για το παρελθόν
    για να σε μάθει, αλλά όχι με πίεση! Έλεος.

Similar Threads

  1. Συνεχόμενο χασμουρητό και πίεση στην πλάτη
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2019, 15:25
  2. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 19:34
  3. Το στοιχείο της οικειότητας στην ψυχοθεραπεία.
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-06-2009, 20:03
  4. εκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία
    By mariatroop in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 5
    Last Post: 30-10-2006, 18:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •