Μανιακός Καπνιστής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25

    Μανιακός Καπνιστής

    Καπνίζω ένα χρόνο και δεν μπορώ να το κόψω με τίποτα δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς τσιγάρο ζω για να καπνίζω στην ουσία τραγικό το ξέρω άμα δεν καπνίζω κοιμάμαι όλη μέρα άμα δεν έχω τσιγάρα τρελαίνομαι τι μπορεί να φτάσει θα το κόψω πότε άραγε και τώρα που γράφω είμαι με το τσιγάρο στο χέρι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάνε κανένα άθλημα, βρες κάτι άλλο να απασχολείς τα χέρια σου και το μυαλό σου, αν είσαι καπνιστής μόλις ένα χρόνο είναι πιο εύκολο να το κόψεις. Κάνε αλλαγές στην καθημερινότητά σου γενικότερα.
    Εγώ μια ζωή καπνίζω σαν φουγάρο, πάνω από 24 χρόνια, εδώ και κανένα δίμηνο είπα τέρμα οι μαλακίες, πρέπει τουλάχιστον να το μειώσω και πράγματι το έχω μειώσει στα μισά από ότι κάπνιζα, απλά λέω στον εαυτό μου δεν θα καπνίσεις τώρα, θα καπνίσεις σε λίγο και σε λίγο και σε λίγο, μασάω καμια τσίχλα, αφήνω λίγα στο πακέτο όταν πάω σπίτι και ξέρω ότι δεν θα πάω περίπτερο ως την άλλη μέρα κτλ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    τρια πακέτα την ημέρα είναι υπερβολικά, βλάπτεις τα ζωτικά σου όργανα σε σημείο που δεν φαντάζεσαι.
    Καταρχήν θα κόψεις την κακή συνήθεια να καπνίζεις μέσα στο σπίτι. Να αναγκάσεις τον εαυτό σου να καπνίζεις στη βεράντα, στο μπαλκόνι.
    Ασχολήσου με πράγματα που θα στρέψουν την προσοχή σου αλλού, δες ταινίες, σειρές, (σου επιτρέπω να δεις και τσόντες), ακουσε τραγούδια, γράψει ένα blog, γράφε εδώ ότι θέλεις, βγες έξω και περπάτα όλη την πόλη ζιγκ ζαγκ. Μάθε να μαγειρεύεις τα αγαπημένα σου φαγητά, δεν είναι δύσκολο, εμένα μου είναι ευχάριστο. Και ποτέ μην καπνίζεις όταν τα κάνεις αυτά.
    Εγώ καπνίζω σχεδόν ένα πακέτο τη μέρα, και προσπαθώ να το μειώσω....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Μου είναι δύσκολο δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ποτέ πιστεύω πως κάποια στιγμή πρέπει να το πάρω απόφαση άσχετο παιδιά και συγγνώμη από το κινητό γιατί δεν μπορώ να σας κάνω φίλους πρέπει να μπω οπωσδήποτε από υπολογιστή ?

  5. #5
    george1520
    Guest
    Για να προσθέσεις κάποιον πρέπει να φτάσεις στα 50 ποστ στο φόρουμ.

    Προσπάθησε λίγο να απασχολεις το σώμα σου με διάφορες ασχολίες. Το τσιγάρο όπως και οτιδήποτε είμαστε εθισμένοι δεν κόβεται με την μια. Σιγά σιγά. Ακόμη και ένα τσιγάρο να μειώνεις ανά διαστήματα κάτι είναι.. Γέμισε την μέρα σου με κάτι που σε χαλαρώνει. Και άμα σου έρθει να πιεις. Να πιεις. Φύγε από το μυαλό σου την λέξη "πρέπει" είναι σαν εκβιασμός.. Χρησιμοποίησε την λέξη θέλω.. Εσύ αποφασίσεις να το μειώσεις. Όχι κάποιος άλλος. Δώσε χρόνο και μη σε πιάνει ο πανικός

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Ευχαριστώ Γιώργο

Similar Threads

  1. ολίγον καπνιστής
    By giannis000 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2019, 19:37
  2. O Μανιακός με το μαύρο τζιπ..
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 41
    Last Post: 20-11-2010, 01:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •