Δυσμορφοφοβια (Διαταραχη δυσμορφιας σωματος) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Quote Originally Posted by Μary91 View Post
    Η ομορφια ειναι καθαρα θεμα γούστου. Δεν χρειάζεται να εχεις την τελια μύτη η τα τελια χείλη για να εισαι ωραίος. Ετσι θα ημασταν ολοι ιδιοι. Για καποιον μπορει να εισαι μέτριος και για καποιον αλλον να εισαι θεος. Επισης θεωρω πως ομορφια σε καποιον ειναι ο χαρακτήρας και το ταπεραντο του. Εχω δει κατι μανάρια που με το ανοίξουν το στομα τους ξενερώνεις και λες απορω πως μου αρεσε αυτος.
    Οταν θα συναντήσεις λοιπον ξανα το αγορι να πας με αυτοπεποίθηση , σκεψου μεσα σου θετικά και νιωσε όμορφος, αν το νιώσεις εσύ πιστεψε με θα το δει και αυτος! Α! Και μην του πεις οτι τον αγαπας! Παιξτο και λιγο δύσκολος ;)
    Μα εκει ειναι το προβλημα, οι εμμονες ιδεες μου λενε οτι δεν ειμαι καλος για κανεναν- οτι δεν θα ηθελε κανεις να κανει ποτε σχεση μαζι μου..
    Ενω ΞΕΡΩ οτι αυτο γενικως μπορει και να μην ειναι αληθεια. Δηλαδη μπορει σε καποιον να αρεσω, γιατι οχι;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Γνωρίζώ το σύνδρομο αλλά δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον που το έχει ούτε πως αντιμετωπίζεται. Πρόσφατα έκανα μια αισθητική επέμβαση σε μέρος του σώματός μου που δεν μου άρεσε 15 και χρόνια και το σύνδρομο αναφέρθηκε από την ψυχολόγο μου γιατί συχνά αυτά τα άτομα αρχίζουν να εθίζονται στο να αλλάξουν την εικόνα τους και στις πλαστικές επεμβάσεις. Έχεις προσπαθήσει να δεις το θέμα με ψυχολόγο?
    Επίσης μιλάς για τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις. Είναι κάτι που το επικοινωνείς γενικά εύκολα ή προτιμάς να το κρατάς για εσένα? Αν δεν νιώθεις άνετα με την εικόνα σου και το σώμα σου αλλά και με τη σεξουαλικότητά σου τότε έχεις δύο θέματα να αντιμετωπίσεις και αυτό θα σε κουράσει παραπάνω. Εδώ εγώ έχω να διαχειριστώ απλά μια αισθητική επέμβαση και ήδη νιώθω εξουθενωμένη...

  3. #18
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Γνωρίζώ το σύνδρομο αλλά δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον που το έχει ούτε πως αντιμετωπίζεται. Πρόσφατα έκανα μια αισθητική επέμβαση σε μέρος του σώματός μου που δεν μου άρεσε 15 και χρόνια και το σύνδρομο αναφέρθηκε από την ψυχολόγο μου γιατί συχνά αυτά τα άτομα αρχίζουν να εθίζονται στο να αλλάξουν την εικόνα τους και στις πλαστικές επεμβάσεις. Έχεις προσπαθήσει να δεις το θέμα με ψυχολόγο?
    Επίσης μιλάς για τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις. Είναι κάτι που το επικοινωνείς γενικά εύκολα ή προτιμάς να το κρατάς για εσένα? Αν δεν νιώθεις άνετα με την εικόνα σου και το σώμα σου αλλά και με τη σεξουαλικότητά σου τότε έχεις δύο θέματα να αντιμετωπίσεις και αυτό θα σε κουράσει παραπάνω. Εδώ εγώ έχω να διαχειριστώ απλά μια αισθητική επέμβαση και ήδη νιώθω εξουθενωμένη...
    Απ' ο,τι καταλαβα δεν πασχεις απ' το εν λογο συνδρομο ομως. Απλα δεν σου αρεσει κατι πανω σου.
    Αν ειναι ετσι, τοτε να ξερεις οτι εισαι τυχερη γιατι ειναι απλα ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΟ να σκεφτεσαι συνεχεια την εμφανιση σου. Εμμονικες ιδεες σχετικες με διαφορα μερη του σωματος σου, ειναι απλα πολυ ασχημο, πολυ κουραστικο.
    Βλεπω ψυχιατρο γιατι εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη. Η δυσμορφοφοβια "συγγενευει" με το OCD, δεν ειναι περιεργο που την εχω και αυτην.
    Οσον αφορα τη σεξουαλικοτητα, εκει δεν κανω κατι. Θελω αλλα δεν μπορω γιατι δυσκολευομαι να κανω coming out ως γκει δυστυχως! Εχω μπλοκαρει.
    Οποτε ναι, εχω 2 πραγματα να διαχειριστω..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Δεν έχω το σύνδρομο (προς το παρόν..), μια επέμβαση έκανα και άλλαξα αυτό που δεν μου άρεσε και προς το παρόν είμαι οκ με τον εαυτό μου..Αλλά δεν ξέρεις πότε μπορεί να προκύψει κάτι..Ευτυχώς οι επεμβάσεις έχουν κάποια κούραση, πόνο, κόπωση άρα βοηθάει ώστε να είναι αποτρεπτικές οι πολλές από άτομα με δυσμορφοφοβία. Δυστυχώς το OCD είναι ήδη πολύ εξουθενωτικό από μόνο του..Φαντάζομαι πόσο θα είναι και η διαταραχή με την εικόνα σου..Ο ψυχίατρος σου λέει κάτι πρακτικό για να προσπαθήσεις να λύσεις-απαλλαγείς από τους ιδεοψυχαναγκασμούς και να ξεκολλήσεις από την ιδέα που έχεις για την εικόνα σου? Η απλά σε ακούει? Προσπάθησε να ζητήσεις πρακτικές λύσεις για να δουλέψεις με τον εαυτό σου σαν ασκήσεις στο σπίτι..
    Κατανοώ απόλυτα ότι δεν θέλεις να κάνεις coming out. Βοηθάει όμως 2-5 φίλοι (έμπιστοι) να ξέρουν ώστε να το μοιράζεσαι και να μιλάς και για τα σκιρτήματά σου και να σε βοηθούν να ξεχνάς τους ψυχαναγκασμούς σου

  5. #20
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Δεν έχω το σύνδρομο (προς το παρόν..), μια επέμβαση έκανα και άλλαξα αυτό που δεν μου άρεσε και προς το παρόν είμαι οκ με τον εαυτό μου..Αλλά δεν ξέρεις πότε μπορεί να προκύψει κάτι..Ευτυχώς οι επεμβάσεις έχουν κάποια κούραση, πόνο, κόπωση άρα βοηθάει ώστε να είναι αποτρεπτικές οι πολλές από άτομα με δυσμορφοφοβία. Δυστυχώς το OCD είναι ήδη πολύ εξουθενωτικό από μόνο του..Φαντάζομαι πόσο θα είναι και η διαταραχή με την εικόνα σου..Ο ψυχίατρος σου λέει κάτι πρακτικό για να προσπαθήσεις να λύσεις-απαλλαγείς από τους ιδεοψυχαναγκασμούς και να ξεκολλήσεις από την ιδέα που έχεις για την εικόνα σου? Η απλά σε ακούει? Προσπάθησε να ζητήσεις πρακτικές λύσεις για να δουλέψεις με τον εαυτό σου σαν ασκήσεις στο σπίτι..
    Κατανοώ απόλυτα ότι δεν θέλεις να κάνεις coming out. Βοηθάει όμως 2-5 φίλοι (έμπιστοι) να ξέρουν ώστε να το μοιράζεσαι και να μιλάς και για τα σκιρτήματά σου και να σε βοηθούν να ξεχνάς τους ψυχαναγκασμούς σου
    Πρέπει να το πω σε 4-5 φίλους μου, πράγματι. Δεν την παλεύω αλλιώς.
    Είμαι και φουλ ερωτευμένος, γενικώς περνάω χάλια.
    Όσο για την διαταραχή μου, είναι σαν μια μορφή που παίρνει το OCD και αφορά τα χαρακτηριστικά σου και το σώμα σου.
    Δηλαδή σε διαλύει!
    Με την καινούρια γιατρό δεν έχουμε προλάβει να μιλήσουμε πολύ για αυτό. Θα δούμε πώς θα το προσεγγίσουμε το θέμα από το νέο έτος...

  6. #21
    george1520
    Guest
    Με τον τύπο που λες είσαι ερωτευμένος.. Τον γνωρίζεις; Μιλάτε; ποια η σχέση σας;

  7. #22
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Με τον τύπο που λες είσαι ερωτευμένος.. Τον γνωρίζεις; Μιλάτε; ποια η σχέση σας;
    Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, Ούτε αυτός και μένει και σε άλλη πόλη. Σκατα Δηλαδή.
    Απλά είναι τόσο γλύκας που πραγματικά με έχει κάνει να νιώσω πράγματα που δεν έχω νιώσει για άλλο άτομο.

  8. #23
    Εν ολίγοις πρέπει να τον βγάλω απ το μυαλό μου γιατί δεν βγάζει πουθενά όλο αυτό! Αλλά δεν μπορώ!!

  9. #24
    george1520
    Guest
    Μιλήσατε ποτέ;

  10. #25
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μιλήσατε ποτέ;
    Ποτέ. Ουσιαστικά δεν τον ξέρω.
    Τον έχω ερωτευτεί από την εμφάνισή του και μόνο.
    Και ντρέπομαι να του στείλω αίτημα στο fb αν και νομίζω ότι είναι γκέι Επίσης.

  11. #26
    Ούτε κοινούς φίλους δεν έχουμε στο facebook Ούτε τίποτα, απλά έτυχε μέσω γνωστών να τον ανακαλύψω. Είναι αδερφός φίλης αδερφής φίλης μου να καταλαβεις χαχαχ..

  12. #27
    george1520
    Guest
    Άρα από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι γλυκός;

    Να σου πω με τι είσαι ενθουσιασμενος (δεν θα έλεγα ερωτευμένος). Με την εικόνα που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου. Δηλαδή το πως θα ήσασταν μαζί, για το τι θα μπορούσατε να κάνετε κτλ. Γιατί στην ουσία δεν τον έζησες για να πεις ότι όντως είσαι ερωτευμένος. Είναι κάτι που κάποια στιγμή όλοι το περνάμε. Γνωρίζεις ένα άνθρωπο (μπορεί και όχι) τον φτιάχνεις όπως θες μέσα στο μυαλό σου και κολλας εκεί.. Αυτό αν το συνειδητοποιήσει θα δεις ότι θα σου φύγει σιγά σιγά. Ασχολήσου τώρα με το πως θα φτιάξεις την λανθασμένη εικόνα που έχεις για σένα, να βγεις έξω να γνωρίσεις κόσμο, να κάνεις φίλους και αν είναι να γίνει κάτι με αυτόν... Θα γίνει. Εγώ στην θέση σου θα άρχιζα να κοιτάω και αλλού, να γνωριζα κι άλλα άτομα και σιγά σιγά θα έβρισκα αυτό που μου ταιριάζει. Καλό το μυαλό, τα φτιάχνει ωραία αλλά κάποτε χρειάζεται να βλέπουμε την πραγματικότητα.. Και αυτή συνήθως δεν είναι τόσο τέλεια.

  13. #28
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Άρα από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι γλυκός;

    Να σου πω με τι είσαι ενθουσιασμενος (δεν θα έλεγα ερωτευμένος). Με την εικόνα που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου. Δηλαδή το πως θα ήσασταν μαζί, για το τι θα μπορούσατε να κάνετε κτλ. Γιατί στην ουσία δεν τον έζησες για να πεις ότι όντως είσαι ερωτευμένος. Είναι κάτι που κάποια στιγμή όλοι το περνάμε. Γνωρίζεις ένα άνθρωπο (μπορεί και όχι) τον φτιάχνεις όπως θες μέσα στο μυαλό σου και κολλας εκεί.. Αυτό αν το συνειδητοποιήσει θα δεις ότι θα σου φύγει σιγά σιγά. Ασχολήσου τώρα με το πως θα φτιάξεις την λανθασμένη εικόνα που έχεις για σένα, να βγεις έξω να γνωρίσεις κόσμο, να κάνεις φίλους και αν είναι να γίνει κάτι με αυτόν... Θα γίνει. Εγώ στην θέση σου θα άρχιζα να κοιτάω και αλλού, να γνωριζα κι άλλα άτομα και σιγά σιγά θα έβρισκα αυτό που μου ταιριάζει. Καλό το μυαλό, τα φτιάχνει ωραία αλλά κάποτε χρειάζεται να βλέπουμε την πραγματικότητα.. Και αυτή συνήθως δεν είναι τόσο τέλεια.
    Ναι τα έχω σκεφτεί όλα αυτά. Το παιδί ουσιαστικά δεν το ξέρω. Αλλά τον σκέφτομαι συνέχεια.

    Το να ανοιχτώ πάλι και να αρχίσω να κάνω παρέα με άτομα για να βρω σχέση είναι λίγο δύσκολο γιατί σπουδάζω Πάτρα και εκεί δεν υπάρχουν μαγαζιά για γκέι.
    Αλλά θέλω εμπειρίες, το σώμα μου θέλει τα δικά του. Είμαι 20 και φουντωμενος. Δεν θα πω ψέματα.

  14. #29
    Θα τα συζητήσω και με την ψυχίατρο μου όλα αυτά εννοείται, απλώς τώρα ξεκίνησα να πηγαίνω. Θέλω πολλή δουλειά, αυτή είναι η αλήθεια.

  15. #30
    george1520
    Guest
    Άρχισε πρώτα να κάνεις παρέες και σιγά σιγά θα έρθει και η σχέση. Δοκίμασε και τα chat rooms.. Λογικά εκεί έχει και κατηγορίες.. Να μπορείς να κάνεις συγκεκριμένη αναζήτηση (άντρες και ηλικία ένα περίπου). Το βασικό κομμάτι για μένα είναι να φτιάξεις την εικόνα που έχεις για σένα.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εικόνα σώματος
    By filipparas in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 31
    Last Post: 15-10-2013, 20:52
  2. δυσμορφοφοβια
    By Annabell in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 12-03-2012, 04:21
  3. Replies: 0
    Last Post: 08-02-2012, 21:07
  4. Δυσμορφοφοβια!βοηθεια!!!δεν αντεχω αλλο!!!!!!!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 283
    Last Post: 01-07-2009, 23:41
  5. η γλωσσα του σωματος
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-02-2008, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •