Δυσμορφοφοβια (Διαταραχη δυσμορφιας σωματος)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1

    Δυσμορφοφοβια (Διαταραχη δυσμορφιας σωματος)

    Ρε παιδια μονο εγω εχω αυτη τη δυσμορφοφοβια;; Αν το βλεπετε πρωτη φορα ψαξτε το, σχετιζεται αμεσα με το OCD απο το οποιο επισης πασχω.
    Σκεφτομαι ολη την ωρα το προσωπο, το σωμα μου, νιωθω παρα πολυ ασχημος, κοιταζομαι διαρκως σε καθρεφτες...
    Εχω κολλησει. Το εχει ξεπερασει κανεις ποτε;
    Ειμαι και ομοφυλοφιλος και εχω ερωτευτει ενα πανεμορφο αγορι που νομιζω ειναι επισης και μετα καθομαι και σκεφτομαι "Σιγα μην του αρεσω ετσι οπως ειμαι". Νιωθω τερας ορισμενες φορες.
    Στο ιντερνετ που εχω ρωτησει μου λενε πως ειμαι μετριος, και παλι δεν μου φτανει... Δεν ξερω θελω να νιωσω ποθητος.
    Μου λειπει ο ερωτας, δεν εχω καμια εμπειρια :(((
    Θελω να πλησιασω αυτο το πανεμορφο παιδι, να του πω οτι τον αγαπω και νου απαντησει το ιδιο:(
    Μεγαλες προσδοκιες..

  2. #2
    george1520
    Guest
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες.. Δεν καθισα να διαβάσω η αλήθεια.. Όταν κοιτάς τον καθρέφτη όπως λες. Τι σαρεσει στο σώμα σου και τι όχι; Όσο αφορά γενικά την ζωή σου. Έχεις νιώσεις ποτέ απόρριψη; Από γονείς; φίλους;

  3. #3
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες.. Δεν καθισα να διαβάσω η αλήθεια.. Όταν κοιτάς τον καθρέφτη όπως λες. Τι σαρεσει στο σώμα σου και τι όχι; Όσο αφορά γενικά την ζωή σου. Έχεις νιώσεις ποτέ απόρριψη; Από γονείς; φίλους;
    Δεν έχω καμία ερωτική εμπειρία και αυτό μου έχει στερήσει πολλά!
    Ούτε φλερτ, Ούτε τίποτα. Νιώθω απλά πολύ άσχημος για αγάπη!

  4. #4
    Και αυτό είναι το κύριο πρόβλημά μου. Η ασχήμια μου.
    Επίσης δεν έχω κάνει coming out σε φίλους, μόνο σε γονείς και τέλος πάντων απλώς νιώθω ότι δεν αξίζω σαν άνθρωπος.

  5. #5
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikolask19999 View Post
    Και αυτό είναι το κύριο πρόβλημά μου. Η ασχήμια μου.
    Επίσης δεν έχω κάνει coming out σε φίλους, μόνο σε γονείς και τέλος πάντων απλώς νιώθω ότι δεν αξίζω σαν άνθρωπος.
    Κανένας άνθρωπος δεν είναι άσχημος. Όλοι έχουμε τα θετικά και τα αρνητικά. Και από πότε η εμφάνιση είναι το μόνο που μας τραβάει σε έναν άνθρωπο;είναι πολλά περισσότερα αυτά που θα μας κάνουν να προσέξουμε και να ερωτευτούμε κάποιον.
    Σε ποιους θα αποκαλύψεις τις σεξουαλικες σου προτιμήσεις είναι δικό σου και μόνο θέμα. Δεν εισαι υποχρεωμένος να το κάνεις σε κανέναν, παρόλα αυτά πρέπει να αισθάνεσαι εσύ καλά με τον ευατο σου.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Καλημέρα. Δηλαδή οι λόγοι που νιώθεις άσχημος είναι ότι δεν είχες ερωτική εμπειρία; Σε ρώτησα κάποια συγκεκριμενα πράγματα για να σε βοηθήσει και εσένα. Κάποτε λέμε πχ δεν είμαι καλός εδώ αλλά όταν πρέπει να το κάνουμε πιο συγκεκριμένα δεν μπορούμε. Το να κάθεσαι στον καθρέφτη και να λες μόνο τα αρνητικά που βλέπεις, καλύπτεις αμέσως και τα θετικά. Σε ρωτησα ακόμη κάτι. Για την απορριψη.. Αν την έχεις νιώσει ποτέ.
    Δεν ξερω ποια είναι η ηλικία σου αλλά είναι καιρός να βγαίνεις λίγο έξω μόνος για να κάνεις φίλους.Με την παρέα ή προσοχή σου θα στραφεί αλλού και οχι συνέχεια στο ίδιο θέμα. Δεν βοηθάς τον εαυτό σου ετσι. Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει άσχημος άνθρωπος. Για να κερδίσεις την προσοχή κάποιου θα πρέπει να αγαπήσεις το σώμα σου, εσένα.. Αν δεν το κάνεις αυτό μη περιμένεις να έρθει κάποιος άλλος να το κάνει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα. Δηλαδή οι λόγοι που νιώθεις άσχημος είναι ότι δεν είχες ερωτική εμπειρία; Σε ρώτησα κάποια συγκεκριμενα πράγματα για να σε βοηθήσει και εσένα. Κάποτε λέμε πχ δεν είμαι καλός εδώ αλλά όταν πρέπει να το κάνουμε πιο συγκεκριμένα δεν μπορούμε. Το να κάθεσαι στον καθρέφτη και να λες μόνο τα αρνητικά που βλέπεις, καλύπτεις αμέσως και τα θετικά. Σε ρωτησα ακόμη κάτι. Για την απορριψη.. Αν την έχεις νιώσει ποτέ.
    Δεν ξερω ποια είναι η ηλικία σου αλλά είναι καιρός να βγαίνεις λίγο έξω μόνος για να κάνεις φίλους.Με την παρέα ή προσοχή σου θα στραφεί αλλού και οχι συνέχεια στο ίδιο θέμα. Δεν βοηθάς τον εαυτό σου ετσι. Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει άσχημος άνθρωπος. Για να κερδίσεις την προσοχή κάποιου θα πρέπει να αγαπήσεις το σώμα σου, εσένα.. Αν δεν το κάνεις αυτό μη περιμένεις να έρθει κάποιος άλλος να το κάνει.
    Όσον αφορά την απόρριψη, την έχω ζήσει και εξακολουθώ να την ζω ΕΜΜΕΣΑ.
    Οπότε Ναι, αλλά ίσως Όχι με τον κλασικό τρόπο (πχ χυλόπιτα, προδοσία από φίλους κλπ) Για να απαντήσω στην ερώτησή σου.
    Είμαι 20 χρονών.
    Το να αγαπήσω το σώμα και το πρόσωπό μου είναι πολύ δύσκολο γιατί πάσχω από την εν λόγο διαταραχη.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως :)

  8. #8
    Η διαταραχή μου δεν με αφήνει σε ησυχία όμως.
    Κατά βάθος ξέρω και ο ίδιος πως η εμφάνιση δεν είναι το παν.
    Αλλά θέλω και γω να ζήσω λίγο τον έρωτα, και, διορθώστε με αν κάνω εδώ λάθος, το πρώτο πράγμα που κοίτα κάνεις στον άλλον είναι η εμφάνιση... :(

    Απάντηση στον george 1520, δεν ξέρω γιατί δεν το κάνει αλλιώς

  9. #9
    george1520
    Guest
    Με τους γονείς σου γενικά ποια ήταν και είναι η σχέση σας;
    Εχεις νιώσει απόρριψη/κοροϊδία όσο αφορά τις επιλογές σου στο ερωτικό κομμάτι; (από οποιοδήποτε)

    Το σώμα σου και τον εαυτό σου δεν θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα πεις "οκ αυτός είμαι, μου αρέσω". Θέλει δουλειά από σένα. Πρώτα από όλα πρέπει να βρεις την αιτία που δεν αποδέχεσαι τον εαυτό σου και δεύτερο πρέπει να σταματήσεις να ασχολησε τόσο πολύ με τον καθρέφτη.
    Συνήθως το μάτι μας πέφτει σε κάποιο πιο όμορφο από τους άλλους .. Αυτό είναι το πρώτο που κοιτάμε ναι.. Αλλά όταν ο άλλος δεν σου βγάζει αυτοπεποίθηση δεύτερη ματιά δεν θα ρίξεις. Μια σχέση μπορεί να αρχίσει αφού πρώτα γίνεις φίλος με τον άλλον. Εκεί έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις τον άλλον και η ομορφιά είναι απλά μια λεπτομέρεια. Οπότε καλύτερα να επικεντρωθεις στο πως θα φτιάξεις την εικόνα που έχεις εσύ για σένα και όλα θα έρθουν από μόνα τους. Κανείς δεν θα κοιτάξει κάποιον που δεν έχει αυτοπεποίθηση όσο όμορφος και να είναι. Αντίθετα, ένα λιγότερο όμορφο με αυτοπεποίθηση μπορεί να τον κοιτάνε όλοι. Και να σου θυμίσω κάτι: Είσαι μόνο 20 χρόνων. Να πω είσαι 100 οκ θα κλαιγαμε όλοι μαζί τώρα γιατί δεν έχεις κάνει ποτέ σχέση.

  10. #10
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Με τους γονείς σου γενικά ποια ήταν και είναι η σχέση σας;
    Εχεις νιώσει απόρριψη/κοροϊδία όσο αφορά τις επιλογές σου στο ερωτικό κομμάτι; (από οποιοδήποτε)

    Το σώμα σου και τον εαυτό σου δεν θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα πεις "οκ αυτός είμαι, μου αρέσω". Θέλει δουλειά από σένα. Πρώτα από όλα πρέπει να βρεις την αιτία που δεν αποδέχεσαι τον εαυτό σου και δεύτερο πρέπει να σταματήσεις να ασχολησε τόσο πολύ με τον καθρέφτη.
    Συνήθως το μάτι μας πέφτει σε κάποιο πιο όμορφο από τους άλλους .. Αυτό είναι το πρώτο που κοιτάμε ναι.. Αλλά όταν ο άλλος δεν σου βγάζει αυτοπεποίθηση δεύτερη ματιά δεν θα ρίξεις. Μια σχέση μπορεί να αρχίσει αφού πρώτα γίνεις φίλος με τον άλλον. Εκεί έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις τον άλλον και η ομορφιά είναι απλά μια λεπτομέρεια. Οπότε καλύτερα να επικεντρωθεις στο πως θα φτιάξεις την εικόνα που έχεις εσύ για σένα και όλα θα έρθουν από μόνα τους. Κανείς δεν θα κοιτάξει κάποιον που δεν έχει αυτοπεποίθηση όσο όμορφος και να είναι. Αντίθετα, ένα λιγότερο όμορφο με αυτοπεποίθηση μπορεί να τον κοιτάνε όλοι. Και να σου θυμίσω κάτι: Είσαι μόνο 20 χρόνων. Να πω είσαι 100 οκ θα κλαιγαμε όλοι μαζί τώρα γιατί δεν έχεις κάνει ποτέ σχέση.
    Οι γονείς μου δεν θέλουν να το πολυσυζητησουμε αλλά το αποδέχονται.
    Από φίλους και μη έχω ακούσει πολλά κοροϊδευτικά σχόλια που αφορούν τους ομοφυλόφιλους, που δεν στόχευαν εμένα προσωπικά Γιατί δεν το έχω κάνει γνωστό.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ και θα τα λάβω πολύ σοβαρά τα όσα έγραψες.
    Και εμένα μην φανταστείς, το λογικό μου κομμάτι ξέρει πως όλα αυτά είναι ανούσια και δεν θα έπρεπε να με απασχολούν, αλλά το συναισθηματικό έχει κάποια βλάβη και κολλάει εκεί :p Τέλος παντων, όλα τα δουλεύω με ειδικούς πλέον και νομίζω από εδώ και στο εξής μόνο θα βελτιώνομαι, το ελπίζω βασικά.
    Να σαι καλά.

  11. #11
    george1520
    Guest
    Να ξέρεις πως όταν σε ρωτάω για απόρριψη. Δεν εννοώ μόνο πάνω στο κομμάτι της επιλογής σου..
    Ξέρω και καταλαβαίνω το θέμα που έχεις όσο αφορά το συναισθηματικο κομμάτι. Και εγώ με αυτό παλεύω. Μακάρι να πάνε όλα καλά και χαλάρωσε.

  12. #12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να ξέρεις πως όταν σε ρωτάω για απόρριψη. Δεν εννοώ μόνο πάνω στο κομμάτι της επιλογής σου..
    Ξέρω και καταλαβαίνω το θέμα που έχεις όσο αφορά το συναισθηματικο κομμάτι. Και εγώ με αυτό παλεύω. Μακάρι να πάνε όλα καλά και χαλάρωσε.
    Όσο δεν κάνω κάτι στο ερωτικό κομμάτι δεν με βλέπω να γίνομαι καλύτερα:(

  13. #13
    Και γενικώς στο θέμα απόρριψη, όλα τα χρόνια ένιωθα ότι δε με χωράει ο τόπος. Οπότε θα έλεγα πως Ναι, ένιωθα απόρριψη από συνομηλίκους, από μεγαλύτερους, από όλους!!

  14. #14
    george1520
    Guest
    Νικόλα (?) θα σου πρότεινα να πας να μείνεις σε ένα βουνό. Μόνος σου. 20 χρόνων και να μην έκανες σχέση;;; Αυτό είναι έγκλημα. Σοβαρό κιόλας..

    Αν δεν χαλαρώσεις και αν δεν σταματήσεις να κλαιγεσαι δεν νομίζω να αποδεχτείς τον εαυτό σου. Το πιο βασικό κομμάτι που έπρεπε να σε απασχολεί θα ήταν το κομμάτι της φιλίας. Λέμε ότι βρίσκεις κάποιον και κάνετε σχέση. Θα κολλήσεις πάνω του και θα τον κουρασεις.. Πρώτα τα βρίσκουμε με τον εαυτό μας (όσο μπορούμε δηλαδή) και μετά με τους άλλους.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Nikolask19999 View Post
    Ρε παιδια μονο εγω εχω αυτη τη δυσμορφοφοβια;; Αν το βλεπετε πρωτη φορα ψαξτε το, σχετιζεται αμεσα με το OCD απο το οποιο επισης πασχω.
    Σκεφτομαι ολη την ωρα το προσωπο, το σωμα μου, νιωθω παρα πολυ ασχημος, κοιταζομαι διαρκως σε καθρεφτες...
    Εχω κολλησει. Το εχει ξεπερασει κανεις ποτε;
    Ειμαι και ομοφυλοφιλος και εχω ερωτευτει ενα πανεμορφο αγορι που νομιζω ειναι επισης και μετα καθομαι και σκεφτομαι "Σιγα μην του αρεσω ετσι οπως ειμαι". Νιωθω τερας ορισμενες φορες.
    Στο ιντερνετ που εχω ρωτησει μου λενε πως ειμαι μετριος, και παλι δεν μου φτανει... Δεν ξερω θελω να νιωσω ποθητος.
    Μου λειπει ο ερωτας, δεν εχω καμια εμπειρια :(((
    Θελω να πλησιασω αυτο το πανεμορφο παιδι, να του πω οτι τον αγαπω και νου απαντησει το ιδιο:(
    Μεγαλες προσδοκιες..
    Η ομορφια ειναι καθαρα θεμα γούστου. Δεν χρειάζεται να εχεις την τελια μύτη η τα τελια χείλη για να εισαι ωραίος. Ετσι θα ημασταν ολοι ιδιοι. Για καποιον μπορει να εισαι μέτριος και για καποιον αλλον να εισαι θεος. Επισης θεωρω πως ομορφια σε καποιον ειναι ο χαρακτήρας και το ταπεραντο του. Εχω δει κατι μανάρια που με το ανοίξουν το στομα τους ξενερώνεις και λες απορω πως μου αρεσε αυτος.
    Οταν θα συναντήσεις λοιπον ξανα το αγορι να πας με αυτοπεποίθηση , σκεψου μεσα σου θετικά και νιωσε όμορφος, αν το νιώσεις εσύ πιστεψε με θα το δει και αυτος! Α! Και μην του πεις οτι τον αγαπας! Παιξτο και λιγο δύσκολος ;)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εικόνα σώματος
    By filipparas in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 31
    Last Post: 15-10-2013, 20:52
  2. δυσμορφοφοβια
    By Annabell in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 12-03-2012, 04:21
  3. Replies: 0
    Last Post: 08-02-2012, 21:07
  4. Δυσμορφοφοβια!βοηθεια!!!δεν αντεχω αλλο!!!!!!!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 283
    Last Post: 01-07-2009, 23:41
  5. η γλωσσα του σωματος
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-02-2008, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •