Διαχείρηση αισθητικής επέμβασης - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μετά τα ψέματα να απαντάει " να μην σας ενδιαφέρει"; Χμμμμ... Και μετά θα κλείσει τα στοματα;;
    δεν ειπα να "λεει" να μην τους ενδιαφερει, ειπα να εχει ΣΤΑΣΗ "να μην σας ενδιαφερει". που σημαινει, να μην δινει εξηγησεις, να ριχνει παγο στο ταχα καλοπροαιρετο ενδιαφερον κλπ.
    αυτο δεν σημαινει οτι θα σταματησουν να σχολιαζουν πισω απ την πλατη της, αλλα μας ειπε οτι αυτο δεν την ενοχλει.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ενώ να λες ψέματα και να κρύβεσαι πίσω από το δαχτυλό σου είναι η αποθέωση της αξιοπρέπειας και της ωριμότητας...

    Μπήκα να γράψω κι εγώ ότι εκεί το έχασες το παιχνίδι, αλλά με κάλυψε η Remedy.

    Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά τώρα όπως το χειρίστηκες νομίζω...
    Εγώ μπορεί να μη χειρίστηκα το θέμα με αξιοπρέπεια και ωριμότητα όπως λες, αλλά και η άλλη που με κοιτούσε εξωνυχιστικά είναι η ιδια που κοιτάει τις οθόνες του υπολογιστή μας και αν δεν κάνουμε κάτι με τη δουλειά πάει και μας καρφώνει στο αφεντικό. Είναι αναπληρώτρια καθηγήτρια και σε ιεραρχία κάτω από το αφεντικό μου κι ενώ μιλάμε λίγο και δεν μου δίνει σημασία όταν γύρισα ήρθε μέχρι μέσα στο γραφείο μου για να με προσέξει καλά καλά στη φάτσα.. Κι προφανώς σχολίασε δίπλα μου για να το ακούσω "η μύτη άλλαξε" ώστε να πατήσω τη μπανανόφλουδα.. και σου λέω δεν με νοιάζει τι λένε πίσω από την πλάτη μου, χέστηκα και για εμένα είναι μεγάλο κατόρθωμα το ότι έφτασα σε σημείο να μην με νοιάζει τι λέγεται πίσω από την πλάτη μου--παλιά με ένοιαζε πολύ λόγω της κλειστής κοινωνίας στην οποία μεγάλωσα. Αυτό που με απασχολεί είναι πως τους κόβεις τη κουβέντα αν σε ρωτήσουν στα ίσα.. Γιατί ναι το παραδέχομαι ότι σε άτομα που ρωτάνε μόνο από περιέργεια δεν νιώθω άνετα να το παραδεχτώ..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, αλλα τοτε λες "παω ταξιδι για επεμβασεις", δεν δειχνεις φωτος απο ανεμελες διακοπες...
    ξερεις καλα οτι αυτα που λες ειναι δικαιολογιες.

    η επεμβαση αυτη θελει 15 μερες για επουλωση οπως λες κι εσυ. δεν την κανεις και σε 2 μερες πας διακοπες...
    η μονη λυση που θα εσωζε την αξιοπρεπεια σου χωρις να δωσεις εξηγησεις μπροστα τους, θα ηταν να κρατησεις περισσοτερο μυστηριο για το τι θα κανεις στην αδεια τυπου "κατι εχω προγραμματισει" και οχι να δειχνεις φωτος απο τις διακοπες. οι φωτος ειναι ετσι κι αλλιως too much information. αν εχετε τοση εξοικειωση ωστε να δειχνεις φωτος, δεν γινεται να σου διεφυγε να πεις οτι εκανες μια επεμβαση.... το συζητανε περισσοτερο επειδη τους προκαλεις με το ψεμα.

    δεν εχει σημασια σε ποιους το ειπες και ποιοι στο συζητησαν. πισω απ την πλατη σου συζητιουνται ολα απο ολους.
    η μονη σταση που σε σωζει ειναι η ειλικρινεια ή το "να μην σας ενδιαφερει". οχι τα ψεματα. τα ψεματα δειχνουν ποσο ευαλωτη εισαι επι του θεματος και οι κουτσομποληδες κανουν οπως οι καρχαριες οταν μυριζουν αιμα. οταν εισαι ειλικρινης και αγερωχη, κανεις δεν ασχολειται.
    εξ αλλου εσυ το εχεις το κομπλεξ, οχι οι αλλοι. οι αλλοι απο τις δικες σου αντιδρασεις οδηγουνται να σκαλιζουν...
    Διάβασα πολύ προσεκτικά το σχόλιό σου και το σκέφτηκα, αλλά νομίζω πως ξεχνάς έναν πολύ βασικό παράγοντα. Το κομπλεξ και το ότι κάποιος δεν νιώθει άνετα να μιλάει για κάτι. Εδώ έχουμε μια μύτη αλλά ας πάρουμε ένα άλλο παράδειγμα..ένα ομοφυλόφιλο άτομο που δεν θέλει να αποκαλύψει κάτι στον επαγγελματικό του χώρο..κι ενώ όλοι μπορεί να ψυλιάζονται κλπ και να είναι σαφές ότι ο συγκάτοικος πχ μάλλον είναι η σχέση αυτό το άτομο πάλι δεν νιώθει άνετα να το παραδεχτεί.. Κι ζητάει γνώμη πως να σταματήσουν να το ρωτάνε στα ίσα για το "συγκάτοικο". Η απάντησή σου είναι λοιπόν να πεις στο ομοφυλόφιλο άτομο που δεν νιώθει καλά να πει τίποτα στον εργασιακό χώρο και λέει ψέματα για το συγκάτοικο (που στην πραγματικότητα είναι σχέση) ότι είναι φάουλ του από την αρχή κι αυτός φταίει γιατί δεν είπε από την αρχή την αλήθεια και δεν έκανε coming out..
    Είσαι πολύ παλιό μέλος στο φόρουμ και νομίζω ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα πόσο δύσκολο είναι κάποιος να ξεπεράσει κόμπλεξ και ανασφάλειες. Εγώ ήδη χαίρομαι πάρα πάρα πολύ που δεν με νοιάζει τι λέγεται πίσω από την πλάτη μου, γιατί παλιά λόγω επαρχίας με ένοιαζε πάρα πολύ σε σημείο να μη χαίρομαι πράγματα στην ζωή μου γιατί θα με σχολίαζαν πίσω από την πλάτη μου. Τώρα απλά μέσω της συζήτησης εδώ ζητάω συμβουλές για το πως να είμαι ετοιμόλογη σε άτομα που θέλουν να σε φέρουν σε δύσκολή θέση (προφανώς λόγω περιέργιας και αδιακρισίας-γιατί αν ήταν ενδιαφέρον ξεκινάς αλλιώς την κουβέντα) χωρίς να τους προσβάλλω στα ίσα αλλά και να τους κόχω τις αδιάκριτες ερωτήσεις. Αυτοί ακόμη και να τους πω ότι όντως έκανα πλαστική μετά θα βρούνε να ρωτήσουν κάτι άλλο (κόστος, που, γιατί, καλύτερη ήσουν πριν, άλλος άνθρωπος έγινες, χάλασε το πρόσωπό σου κλπ).

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειπα να "λεει" να μην τους ενδιαφερει, ειπα να εχει ΣΤΑΣΗ "να μην σας ενδιαφερει". που σημαινει, να μην δινει εξηγησεις, να ριχνει παγο στο ταχα καλοπροαιρετο ενδιαφερον κλπ.
    αυτο δεν σημαινει οτι θα σταματησουν να σχολιαζουν πισω απ την πλατη της, αλλα μας ειπε οτι αυτο δεν την ενοχλει.
    Όντως είπα ότι πίσω από την πλάτη μου δεν με νοιάζει τι θα πουν..Απλά θέλω να ρίξω πάγο όταν με ρωτάνε στα μούτρα μου, μιας και δεν έχω καμία υποχρέωση να τους παραδεχτώ ανοιχτά τίποτα..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    Ο καθενας οτι θελει κανει και δεν δινει λογαριασμο στους αλλους.

    Εγω δεν καταλαβαινω γιατι σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι?
    Δικαιωμα σου να κανεις οτι θελεις, δικαιωμα σου να μην πας διακοπες η να κανεις κατι αλλο.
    Από πίσω μου δεν με νοίαζει καθόλου μα καθόλου..Το θέμα είναι τι λέω όταν σε ρωτάνε στα μούτρα άτομα στα οποία δεν θέλεις να πεις τίποτα για το θέμα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    "Είναι τόσο σημαντικό για εσένα να μάθεις;"
    "Γιατί με ρωτάς;"
    "Σε ρώτησα εγώ ποτέ κάτι για τα προσωπικά σου;"
    "Τι θα αλλάξει αν το μάθεις; / τι θα αλλάξει αν σου πω;"
    "Δεν θέλω να συζητάω τα προσωπικά μου. Δεν αφορούν κανέναν άλλον παρά μόνο εμένα. Καλή σου μέρα."

    Τους το γυρνάς για να νιώσουν άσχημα ΕΚΕΙΝΟΙ που ρωτάνε, όχι εσύ. Εγώ κάπως έτσι θα αντιδρούσα.

    Δεν είσαι υποχρεωμένη να απαντάς και δεν θα το κάνεις. Ο κόσμος είναι κακός. Πάντα κάτι θα βρίσκει να σχολιάζει. Όπως λες καλύτερα να τα λένε πίσω σου. Αν δεν θες να τα λένε μπροστά σου να είσαι κοφτή και ξεκάθαρη για να σταματήσουν να ρωτάνε. Εξηγήσεις δεν έχεις να δώσεις σε κανέναν.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Διάβασα πολύ προσεκτικά το σχόλιό σου και το σκέφτηκα, αλλά νομίζω πως ξεχνάς έναν πολύ βασικό παράγοντα. Το κομπλεξ και το ότι κάποιος δεν νιώθει άνετα να μιλάει για κάτι. Εδώ έχουμε μια μύτη αλλά ας πάρουμε ένα άλλο παράδειγμα..ένα ομοφυλόφιλο άτομο που δεν θέλει να αποκαλύψει κάτι στον επαγγελματικό του χώρο..κι ενώ όλοι μπορεί να ψυλιάζονται κλπ και να είναι σαφές ότι ο συγκάτοικος πχ μάλλον είναι η σχέση αυτό το άτομο πάλι δεν νιώθει άνετα να το παραδεχτεί.. Κι ζητάει γνώμη πως να σταματήσουν να το ρωτάνε στα ίσα για το "συγκάτοικο". Η απάντησή σου είναι λοιπόν να πεις στο ομοφυλόφιλο άτομο που δεν νιώθει καλά να πει τίποτα στον εργασιακό χώρο και λέει ψέματα για το συγκάτοικο (που στην πραγματικότητα είναι σχέση) ότι είναι φάουλ του από την αρχή κι αυτός φταίει γιατί δεν είπε από την αρχή την αλήθεια και δεν έκανε coming out..
    Είσαι πολύ παλιό μέλος στο φόρουμ και νομίζω ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα πόσο δύσκολο είναι κάποιος να ξεπεράσει κόμπλεξ και ανασφάλειες. Εγώ ήδη χαίρομαι πάρα πάρα πολύ που δεν με νοιάζει τι λέγεται πίσω από την πλάτη μου, γιατί παλιά λόγω επαρχίας με ένοιαζε πάρα πολύ σε σημείο να μη χαίρομαι πράγματα στην ζωή μου γιατί θα με σχολίαζαν πίσω από την πλάτη μου. Τώρα απλά μέσω της συζήτησης εδώ ζητάω συμβουλές για το πως να είμαι ετοιμόλογη σε άτομα που θέλουν να σε φέρουν σε δύσκολή θέση (προφανώς λόγω περιέργιας και αδιακρισίας-γιατί αν ήταν ενδιαφέρον ξεκινάς αλλιώς την κουβέντα) χωρίς να τους προσβάλλω στα ίσα αλλά και να τους κόχω τις αδιάκριτες ερωτήσεις. Αυτοί ακόμη και να τους πω ότι όντως έκανα πλαστική μετά θα βρούνε να ρωτήσουν κάτι άλλο (κόστος, που, γιατί, καλύτερη ήσουν πριν, άλλος άνθρωπος έγινες, χάλασε το πρόσωπό σου κλπ).
    μα δεν ξεχναω το κομπλεξ.
    ακριβως αυτο σου λεω. οτι εξαιτιας του κομπλεξ, αντιδρας εντελως αντιθετα απ οτι θα επρεπε κι αντι να τους περνας αδιαφορη, τους προκαλεις να σου χωνονται...

    στο παραδειγμα σου με τον ομοφυλοφιλο, που ειναι οντως μια καλη αναλογια, εχει 2 δρομους για μια αξιοπρεπη σταση. Η λεει την αληθεια αν εχει την αντοχη και ειναι ετοιμος να το κανει, Η αν δεν θελει να το παραδεχτει, (γιατι κι αυτος ισως δεν μπορει να το κρυψει, παρα μονο να μην το συζηταει) μιλαει φυσιολογικα για τον συγκατοικο χωρις να αναφερεται σε σεξουαλικοτητα. δηλαδη ουτε επιβεβαιωνει, ουτε διαψευδει.
    πιστευεις θα υπαρξουν ανθρωποι να ρωτησουν ξεκαθαρα ενω δεν εχει δωσει δικαιωματα, αν εχουν σεξουαλικες σχεσεις;
    ε σε αυτην την περιπτωση, το αρνειται ΜΙΑ φορα και παραλληλα κανει σχολιο για την αγενεια του ατομου που τον ρωτησε κι απο εκει και περα δεν δινει περιθωριο για δευτερη φορα.
    ΕΣυ ομως, αν ησουν ο ομοφυλοφιλος αυτος, θα τους εδειχνες φωτος απο διακοπες με γκομενες και θα περιεγραφες ποσο γαμικουλας εισαι. ΑΥΤΗ ειναι η αναλογια στο παρδειγμα σου.
    ε τοτε, θα ορμουσαν, δεν το καταλαβαιενςι οτι θα γελουσαν ακομα κι αυτοι που δεν ειχαν καμια διαθεση να ασχοληθουν, αν το επαιζε αντρακλας επειδη δεν εχει το κουραγιο να πει την αληθεια;

    οποτε, στην περιπτωση σου, θα επρεπε εξ αρχης να μην δινεις δικαιωματα για προσωπικες ερωτησεις και να εισαι τυπικη και απομακρη.
    οταν εχεις μια οικειοτητα με καποιον, και δεν ζεις το κομπλεξ του, σουε ρχεται πολυ φυσικο να του κανεις και μια προσωπικη ερωτηση. αν ομως σε εχει σε αποσταση δεν εχεις.
    τωρα που εχεις δωσει σε καποιους δικαιωματα να ξερουν πραγματα της προσωπικης σου ζωης ειναι δυσκολο να ριξεις παγο, οποτε την πρωτη φορα θα πρεπει να σπασεις αβγα.
    δλδ, αν σε ρωτησουν μπροστα σου, να πεις πχ "δεν μ αρεσουν οι συζητησεις για το σωμα μου. ας πουμε κατι αλλο", δεν ξερω τι. δλδ οταν το ελεγαν διπλα σου και ηξεραν οτι ακους, μπορουσες να πεις "μηπως γινεσαι αγενης; για σκεψου το".
    αν το κομπλεξ σου ειναι η μυτη, τοτε γινε δυσαρεστη. ανε χεις κομπλεξ και στο να γινεις δυσαρεστη, τοτε εκανες κακη αρχη και δεν σωζεται.
    Last edited by Remedy; 24-12-2019 at 09:14.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Θα συμφωνήσω με την Ρεμεντυ.
    Θεωρώ ότι το χειρίστηκες εντελώς λάθος από την αρχή και στην ουσία άθελα σου προκάλεσες τα παραπάνω σχόλια.
    Μια επέμβαση στην μύτη έκανες, σιγά το θέμα!!! Πρώτον είχες κάθε δικαίωμα να μην το πεις σε κανέναν και να πουλήσεις τρελίτσα όταν σε ρωτούσαν. Δευτερον όσο και να λες ότι φαίνεται φυσικό το απότελεσμα, ΔΕΝ είναι κάτι που κρύβεται. Φαντάζομαι για να πήρες την απόφαση να κάνεις την επέμβαση η μύτη σου ήταν τέτοια που σε ενοχλούσε, είναι δυνατόν άνθρωποι που σε βλέπουν κάθε μέρα να μην δουν ότι ξαφνικά έχεις άλλη μύτη; Δεν είναι τυφλοί!

    Και πρέπει να σκεφτείς φίλη μου ότι ένας άνθρωπος γίνεται πολύ γελοίος όταν προσπαθεί να κρύψει, κάτι που δεν κρύβεται έτσι κι αλλιώς. Η στάση του αυτή, το να υποτιμά την νοημοσύνη των αλλων δηλαδη στήνοντας ψέματα για να καλυφθεί, είναι αυτή που προκαλεί τα σχόλια των άλλων, ακόμα κι αυτών που δεν είναι κουτσομπόληδες γενικά.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Μπορώ να αλλάξω νοσοκομείο επέμβασης?
    By VAGELIS-HARA in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 22-04-2014, 00:32
  2. Replies: 21
    Last Post: 30-09-2012, 11:29
  3. κοστος επεμβασης sleeve
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2010, 09:44
  4. Επιμονή από ινστιτούτα αισθητικής
    By Ava_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 12-06-2010, 09:36
  5. Διαχείρηση του θυμού
    By liberchild in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 33
    Last Post: 08-07-2008, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •