Διαχείρηση αισθητικής επέμβασης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135

    Διαχείρηση αισθητικής επέμβασης

    Γεια σας,

    Ζω στις Βρυξέλλες και εργάζομαι στο πανεπιστήμιο σε μία ομάδα 40 ατομων. Πριν πολύ λίγο καιρό πήρα άδεια 2 εβδομάδων. Στο γραφείο είπα πως πάω διακοπές και όντως έχω φωτογραφίες και άλλοθι από άλλες διακοπές για να δείξω. Ωστόσο η πραγματική αιτία της άδεια ήταν μία επέμβαση στη μύτη για αισθητικούς λόγους. Έχω πολλά κομπλεξ με τη μύτη μου για τουλάχιστον 15 χρόνια, οπότε η απόφαση είναι ώριμη και συνειδητή.
    Η επέμβαση νιώθω ότι πήγε πολύ καλά γιατί μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα (ως τώρα και παρά τα πρηξίματα). Την επικοινώνησα μόνο με φίλες μου και δεν το είπα ούτε στους γονεις μου για να μην αγχωθούν με τις νακρώσεις και την ανάρρωση. Το αποτέλεσμα είναι πολύ φυσικό. Για να καταλάβετε η μητέρα μου που με έιδε τώρα 3 εβδομάδες μετά με ρώτησε αν αδυνάτησα, γιατί η αλήθεια από την επέμβαση έχω χάσει κιλά. Της είπα όμως μετά πως έκανα την επέμβαση και μου είπε και η ίδια ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ φυσικό στο πρόσωπό μου. Παράλληλα έκοψα και φράντζα στα μαλλιά για να αποπροσανατολήσω τους περίεργους. Οπότε είναι αρκετές οι αλλαγές στο πρόσωπό μου.

    Το θέμα μου είναι πως δεν θέλω να επικοινωνήσω ούτε να παραδεχτώ αυτή την αλλαγή στο εργασιακό μου περιβάλλον. Σε φίλους και γονείς νιώθω πολύ καλά να το μοιραστώ. Αλλά στο γραφείο πιστεύω πως θέλουν να μάθουν από περιέγεια και κουτσομπολιό παρά από πραγματικό ενδιαφέρον. Πήγα στο γραφείο τη Δευτέρα και ενώ οι κοντινοί μου συνάδελφοι ήταν πολύ διακριτικοί, υπάρχουν κάποιες βελγίδες που με κοιτάνε περίεργα και ψάχνουν να καταλάβουν τί έχει αλλάξει στο πρόσωπό μου. Δεν με ενοχλεί που το κάνουν ούτε αν με κουτσομπολέψουν. Με ενοχλεί το πόσο ωμά και αδιάκριτα το κάνουν και το ότι μπορεί ακόμη και να μου θέσουν ανοιχτά την ερώτηση-στην οποιά έχω κάθε δικαίωμα να μην απαντήσω, εφόσον πρόκειται για ιατρικό θέμα. Να σημειώσω για την ιστορία ότι πρόκειται για άτομα με ανώτατο επίπεδο μορφωσης (διδακτορικό) και κάποιοι είναι μέχρι και σε θέσεις καθηγητή.

    Ήδη μία χθες σε χριστουγεννιάτικο γεύμα μια βελγίδα συνάδελφος (45 ετών με 2 παιδία και χωρισμένη) με σκάναρε επί 20'-30'. Την κοιτούσα και εγώ για να καταλάβει ότι γινεται αντιληπτή αλλά συνέχιζε με την ίδια περιέργια. Άκουσα επίσης να λέει σε μία άλλη "η μύτη άλλαξε". Όπως είπα δεν με νοιάζει αν το καταλάβουν, με νοιάζει να μην με ρωτήσουν. Μετά από λίγο έρχεται μια άλλη βελγίδα συνάδελφος (32 ετών, σε σχέση χωρίς παιδια και με μύτη που έχει μια καμπούρα που προεξέχει) και μου λέει "Ωραία μύτη" και χαζογελάει, της απαντάω "τι? δεν κατάλαβα?". Η αλήθεια είναι ότι τα έχασα από την ευθύτητά της. Απάντησε "άλλαξες κάτι στο πρόσωπό σου", της λέω και εγώ "ναι έκοψα τα μαλλιά". Δυστυχώς δεν άκουσα τι απάντησε γιατί με φώναξαν να πάρω ένα δώρο (απο μηχανής θεός που λένε).

    Εν κατακλείδι, δεν νιώθω κοντά με κανέναν από το γραφείο για να επικοινωνήσω προσωπικά μου δεδομένα. Ακόμη και φλερτ αν έχω και με ρωτάνε δεν απαντώ ποτέ, ακριβώς γιατί είναι η προσωπική μου ζωή. Πως απαντάμε σε άτομα που σε φέρνουν σε δύσκολη θέση χωρίς να τους κάνουμε τη χάρη και να καλύψουμε την περιέργειά τους με την απάντησή μας?

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα. Θα θέσω κάποιες ερωτήσεις και μετά θα σχολιάσω. Γιατί πρέπει να δικαιολογησεις ή να δείξεις φωτογραφίες σε οποιοδήποτε; Άδεια είναι και κάνεις ότι γουστάρεις. Μπορεί να ήσουν με τον γκομενο στα χιόνια... Μήπως νιώθεις εσύ κάπως περίεργα και όλο αυτό σου προκαλεί άγχος και κάπως πρέπει να "γλυτώσεις" από τα σχόλια; Γιατί διαχωρίζεις μια γυναίκα με παιδιά από μια άλλη γυναίκα χωρίς παιδιά αλλά σε σχέση; που επηρεάζει αυτό όσο αφορά τα σχόλια που δέχεσαι;

    Αν πραγματικά ήθελες να κάνεις αυτή την επέμβαση καλά έκανες και το έπραξες. Αν νιώθεις καλύτερα με το σώμα σου καλά έκανες. Δεν χρειαζεται να δίνεις λογαριασμό σε κανένα. Συνηθως οι άνθρωποι που σχολιάζουν κάποιους άλλους είναι αυτοί που δεν έχουν ζωή ή ζηλεύουν. Δεν πρέπει να νιώθεις άσχημα για αυτό που έκανες γιατί αφορά το σώμα Σου. Οι άνθρωποι που μας νοιάζονται χαίρονται με τις επιλογές μας. Όσοι σχολιάζουν απλά τους αγνοούμε. Εγώ σαν άνθρωπος γενικά είμαι λίγο ωμός.. Αν άκουγα σχόλια θα έλεγα ξεκάθαρα "Ναι έκανα την μύτη μου. Σαρεσει;"Έτσι σταματούν οι συζητήσεις για το τι έκανες, είσαι περήφανη γιαυτό και δεν έχεις να λογοδοτησεις σε κανένα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Ξεκινάω με τις απαντήσεις στιε ερωτήσεις σου

    Γενικά επειδή προσπαθούμε να έχουμε φιλικό κλίμα στη δουλειά ρωτάνε πως ήταν οι διακοπές. Επίσης είπα ότι με τη μύτη είχα πολλά κομπλεξ. Νιώθω πολύ περήφανη για την αλλαγή που έκανα και δεν με νοιάζει αν τη σχολιάσουν πίσω από την πλάτη μου οι διάφοροι. Στους φίλους μου το έχω πει ήδη. Ο διαχωρισμός έγινε γιατί η πρώτη με παιδιά είναι 45, χωρισμένη (που δεν το παραδέχτηκε ποτέ ότι χώρισε) και της αρέσει να τα μαθαίνει όλα, είναι περίεργη και κουτσομπόλα. Η άλλη έχει στραβή μύτη (για την οποιά μπορεί να μην νιώθει καλά), και αν ξέρεις όσοι έχουμε θέμα με τη μύτη μας προσέχουμε και των αλλωνών. ήταν αυτή που μου είπε ωράια μύτη.

    Πάμε τώρα στο κυρίως θέμα. Όντως η καλύτερη απάντηση είναι αυτή που είπες (σύμφωνα και με την ψυχολόγο μου). Ωστόσο, επειδή είναι τοσο περίεργοι και χαιρέκακοι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να σου πούνε ότι φαινεσαι και άλλος άνθρωπος, η μύτη δεν έιναι ωραία και τέτοια. Το βλέπω από το πόσο εξερευνητικό είναι το βλέμμα τους όσο με κοιτάνε. Γι αυτό δεν θέλω να τους απαντήσω. Επίσης κ εγώ είμαι εξαιτερικά ευθύς και ωμή, ωστόσο εδώ έχουμε και θέματα ιεραρχίας οπότε δεν μπορώ να απαντήσω και τόσο ξεκάθαρα σε κάποιον γιατί μετά θα βρω και τον μπελά μου στη δουλειά.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Για πες μου.. Τι σκέφτηκες για την κοπέλα που χώρισε αλλά δεν παραδέχτηκε ποτέ ότι χώρισε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Δεν μένω τόσο στο ότι χώρισε όσο στο ότι το κρύβει, δεν απαντάει ευθέως σε ό,τι και να τη ρωτήσεις αλλά θέλει να τα ξέρει όλα, κουτσομπολεύει ακόμη για ερωτικά άλλων και φυσικά πρέπει να είναι αυτή που μας καρφώνει στο αφεντικό (είναι η δεύτερη στην ιεραρχία μετά από αυτόν) για το πότε δουλεύουμε, τί κάνουμε, τί δεν κάνουμε και χίλια δυό. Δεν μένω τόσο στο ότι είναι χωρισμένη, αλλά στο ότι αναλώνεται σε διάφορα κουτσομπολιά στο γραφείο ενώ έχει οικογένεια, ζει στη χώρα της άρα έχει τον κύκλο της, είναι τόσο μορφωμένη και έξυπνη και με κοιτάζει με περιέργεια για να δει τι άλλαξα στο πρόσωπό μου. Μιλάμε για έναν άνθρωπο 45 ετών, όχι 20 χρονών χαζοκοριτσάκι...

  6. #6
    george1520
    Guest
    Δεν με αφορά τι κάνει... Δεν σε ρωτάω αυτό. Θέλω απλά να δεις αυτό το σενάριο το οποίο κανείς και εσύ. Ξέρεις ότι χώρισε. Αλλά δεν το παραδεχτηκε. αν αυτό ήθελε.. Καλά κάνει κιολας. Εσενα κατάλαβαν ότι έχεις κάνει κάποια αλλαγή στην μύτη (γιαυτό και το σχόλιο) αλλά δεν το παραδέχτηκες. Αν αυτό ήθελες.. Καλά έκανες. Το θέμα εδώ είναι αν νιώθεις καλά με την αλλαγή σου. Αν νιώθεις καλά δεν υπάρχει λόγος να το κρύβεις. Αν χρειαστεί να το παραδεχτείς.. Πες το. Αν όχι δεν χρειάζεται να κάνεις διαφήμιση. Αν είναι να δίνουμε σημασία στο τι λέει ο ένας κι ο άλλος τότε καλύτερα να μείνουμε κλειδωμενοι σπίτι και να μη ζούμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Όντως είναι πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου. Ωστόσο,νομίζω ότι η συμπεριφορά κάποιου δείχνει πολλά για τον χαρακτήρα του. Εγώ ποτέ δεν άρχισα να της μιλάω για να μάθω περί του χωρισμού της, αυτή ήρθε κοντά μου στα 15 εκατοστά και άρχισε να με παρατηρεί στο πρόσωπο. Εγω ποτέ δε σχολιάσα σε απόσταση που μπορούσε να ακούσει "ααα χώρισε", αυτή είπε σχεδόν δίπλα μου σε άλλους "η μύτη άλλαξε" για να το ακούσω. Εδώ μια φορά ανάγκασε μία στο εργαστήριο να της δείξε φωτογραφίες από ένα κάλεσμα που ήταν με τον φίλο της και τη ρώτησε για αυτόν. Όταν η κοπέλα της είπε "δεν έχω φίλο" της λέει "σε ποιον τα πουλάς αυτά, δείξε μου φωτογραφίες". Νομίζω αυτά δείχνουν βασικές διαφορές για το επίπεδο κάποιου. Και νομίζω πως αυτό γίνεται για να με κάνουν να το παραδεχτώ - κάτι που δεν θέλω, γιατί μέχρι και τότε θα πούνε κάτι αρνητικό ή κουλό.
    Έγραψα και πιο πάνω, δεν με νοιάζει αν το καταλάβουν αλλά δεν θέλω να το παραδεχτώ σε τέτοια άτομα. Γιατί ακόμη και να το πεις θα βρουν κάτι να σου δηλητηριάσουν τη χαρά..

  8. #8
    george1520
    Guest
    Ας συμπεριφερεται όπως νομίζει.. Δεν πρέπει να δίνεις τόση σημασία. Αγνόησε την. Όταν ένας άνθρωπος συμπεριφερεται σε όλους έτσι τότε αυτός έχει θέμα όχι εμείς.

    Αφου δεν θες να το πεις. Αφού νιώθεις καλά με την επιλογή σου. Τι θες να ακούσεις εδώ στο φόρουμ; Δεν έκανες κάποια ερώτηση. Σχολίασα γενικά εγώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Συγνώμη αν δεν ήταν σαφές αλλά η ερώτηση είναι "Πως απαντάμε σε άτομα που σε φέρνουν σε δύσκολη θέση χωρίς να τους κάνουμε τη χάρη και να καλύψουμε την περιέργειά τους με την απάντησή μας?" ή αλλιώς πως υπεκφεύγουμε την ερώτησή τους. Για σημασία δεν δίνω παραπάνω από όση πρέπει, το θέμα μου είναι να εκπαιδευτώ να είμαι ετοιμόλογη στους ανοήτους..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Ίσως σε βοηθήσει αυτό το άρθρο που βρήκα:

    https://www.proionta-tis-fisis.com/p...-symperifores/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Ευχαριστώ homebod αλλά δυστυχώς πιο πολύ περιγράφει συμπεριφορές, λέει να απομακρυνθείς διακριτικά παρά δίνει απτές λύσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Αυτό αναφέρεται για άντρες αλλά ίσως σε βοηθήσει:

    https://mensbible.gr/pos-na-gineis-e...les-erotiseis/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Ζω στις Βρυξέλλες και εργάζομαι στο πανεπιστήμιο σε μία ομάδα 40 ατομων.
    Δε βλέπω τι σχέση έχει ο τόπος, αλλά αφού τον συμπεριλαμβάνεις ... πού ακριβώς; Στο ULB; Πάντως έχετε πολύ μεγάλη ομάδα.

    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Εν κατακλείδι, δεν νιώθω κοντά με κανέναν από το γραφείο για να επικοινωνήσω προσωπικά μου δεδομένα. Ακόμη και φλερτ αν έχω και με ρωτάνε δεν απαντώ ποτέ, ακριβώς γιατί είναι η προσωπική μου ζωή. Πως απαντάμε σε άτομα που σε φέρνουν σε δύσκολη θέση χωρίς να τους κάνουμε τη χάρη και να καλύψουμε την περιέργειά τους με την απάντησή μας?
    Δεν μπορώ να καταλάβω καλά ποια είναι η δυσκολία με το να πεις επακριβώς τι έκανες, αλλά αυτό είναι σαφώς δικό σου θέμα. Στη θέση σου πάντως, αν είχα τέτοιους ενοχλητικούς γύρω μου, θα το έπαιρνα στα αστεία. Π.χ. αν με ρωτούσε κάποιος άμεσα τι άλλαξα, θα του έλεγα «Τράκαρα με τον καναπέ στο σαλόνι. Φαίνεται πολύ;» Και διάφορα άλλα στο ίδιο πνεύμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Ο τόπος αναφέρεται απλώς για να κατανοήσουμε ότι και οι βορειοευρωπαίοι δεν είναι τοσο καθώς πρέπει όσο φαίνονται. Χειρότεροι και από τις γιαγιάδες στην πλατεία του χωριού είναι στο κουτσομπολιό. Στο vib ειμαι, με τους φλαμανδούς..
    Ναι αυτό με τις πιο ελαφριές απαντήσεις είναι καλό.. Η δυσκολία μου έγκειται στο ότι 1. είπαμε ότι είχα 15 χρόνια κομπλεξ με τη μήτη μου, 2. δεν νιώθω καμία υποχρέωση να πω τα προσωπικά μου σε άτομα με τα οποία έχω καθαρά επαγγελματικές σχέσεις και μάλιστα διπολικές (δηλαδή κάποιες φορές σου μιλάνε κανονικά και κάποιες ούτε γεια δεν σου λένε, αναλόγως τη διάθεσή τους ή αν θέλουν να μάθουν κάτι).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Ο τόπος αναφέρεται απλώς για να κατανοήσουμε ότι και οι βορειοευρωπαίοι δεν είναι τοσο καθώς πρέπει όσο φαίνονται. Χειρότεροι και από τις γιαγιάδες στην πλατεία του χωριού είναι στο κουτσομπολιό. Στο vib ειμαι, με τους φλαμανδούς..
    Κατάλαβα, στο VUB εννοείς. Ο νους μου πήγε στο ULB και λόγω μεγέθους (ανέφερες πολύ μεγάλη ομάδα) και λόγω νοοτροπίας. Αλλά αυτό δεν μπορούμε (και δε χρειάζεται) να το αναλύσουμε εδώ.

    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Ναι αυτό με τις πιο ελαφριές απαντήσεις είναι καλό.. Η δυσκολία μου έγκειται στο ότι 1. είπαμε ότι είχα 15 χρόνια κομπλεξ με τη μήτη μου, 2. δεν νιώθω καμία υποχρέωση να πω τα προσωπικά μου σε άτομα με τα οποία έχω καθαρά επαγγελματικές σχέσεις και μάλιστα διπολικές (δηλαδή κάποιες φορές σου μιλάνε κανονικά και κάποιες ούτε γεια δεν σου λένε, αναλόγως τη διάθεσή τους ή αν θέλουν να μάθουν κάτι).
    Όσον αφορά το σημείο 1, εννοείς ότι ακόμα και σήμερα, μετά από επιτυχημένη επέμβαση, αυτή η εμμονή που είχες μπορεί να σε επηρεάσει σε ότι αφορά την κοινοποίηση του γεγονότος;

    Στο σημείο 2 τώρα, σαφώς και δεν έχεις καμιά υποχρέωση να δίνεις λογαριασμό για προσωπικές σου υποθέσεις. Αλλά αυτό εξαρτάται και από τη σχέση που έχεις με τους άλλους. Την περιγράφεις ως καθαρά επαγγελματική αλλά η προσέγγιση που σου κάνουν, έστω κι αν είναι ενοχλητική, δείχνει ότι εκείνοι μπορεί να μην το βλέπουν έτσι. Επίσης το να μη σου λένε ούτε γεια είναι ιδιαίτερα κοινό στους Φλαμανδούς και δε σημαίνει απαραίτητα κάτι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μπορώ να αλλάξω νοσοκομείο επέμβασης?
    By VAGELIS-HARA in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 22-04-2014, 00:32
  2. Replies: 21
    Last Post: 30-09-2012, 11:29
  3. κοστος επεμβασης sleeve
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2010, 09:44
  4. Επιμονή από ινστιτούτα αισθητικής
    By Ava_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 12-06-2010, 09:36
  5. Διαχείρηση του θυμού
    By liberchild in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 33
    Last Post: 08-07-2008, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •