Φαγητό Κάπνισμα Ύπνος Φαρμακα Αναβλητικοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25

    Φαγητό Κάπνισμα Ύπνος Φαρμακα Αναβλητικοτητα

    Γεια σας είμαι 19 χρόνων και κλείνω τα 20 τον Ιανουάριο εδώ και ένα μισή χρόνο έχω παχύνει από τα 74 η 76 κιλά νομίζω τόσο ήμουνα περίπου έχω πάει στα 115 κατι παίρνω αγωγή για οξείες και παροδικες ψυχώσεις ήτανε η διάγνωση παλιά γυμναζομουν κιόλας όμως φταίει που τώρα μόνο κάθομαι και δεν πάω πουθενά εκτός από το σπίτι και καμιά βόλτα με έναν φίλο που και που φταίει η κορτιζόνη στο φάρμακο που κάνω αγωγη που παχαινει η φταίνε τα αντιψυχωτικά που παιχαινουν εδώ και 2 μήνες παίρνω μόνο ένα φάρμακο αλλά δεν έχω πέσει καθόλου στα κιλά το μόνο που κάνω είναι βλακείες πάντως κάπνισμα λίγο φαγητό αρκετό ύπνο θα έλεγα και τα φάρμακα μου αλλά γιατί να είμαι χοντρός και να μην έχω και καλή ψυχολογία θα ήθελα λεπτός και με καλη ψυχολογία παρά αυτό που μου συμβαίνει κάποιες φορές νομίζω πως η ζωή μου είναι ένα μαρτύριο δε μπορώ να κάνω τίποτα εδώ και 1 μισή χρόνο με το ζόρι βγαίνω έξω από το σπίτι δε μπορώ να γυμναστω και καταλήγω να σκέφτομαι μήπως είμαι αναβλητικος και δεν θα κάνω ποτέ τίποτα στην ζωή μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Οι περισσότεροι γιατροί παραδέχονται ότι κάποια φάρμακα μπορεί να σου πρεσθέσουν μέχρι και 10 κιλά. Ως εκεί. Τα υπόλοιπα δεν οφείλονται στα φάρμακα, αλλά σε αυτά που λες και μόνος σου, κακή διατροφή, έλλειψη άσκησης κτλ.
    Μην προσπαθήσεις ξαφνικά να τρέχεις διάδρομο 2 ώρες ή να πηγαίνεις στο γυμναστήριο σώνει και καλά ή να κάνεις σούπερ διατροφή. Σταδιακά όμως κάνε αλλαγές βήμα-βήμα. Δεν χρειάζεσαι κάποιον φίλο για να βγεις να περπατάς ας πούμε έστω και μισή ώρα-τρία τέταρτα τη μέρα για αρχή...

  3. #3
    Καλημέρα! Αν παίρνεις κορτιζόνη θα πρέπει να περιορίσεις πάρα πολύ το αλάτι και τη ζάχαρη γιατί σε συνδυασμό με την κορτιζόνη κάνουν φοβερή κατακράτηση υγρών στο σώμα και πρήζεσαι πολύ και αν δεν φύγει αυτό το πρήξιμο γίνεται σιγά σιγά το σωματικό σου βάρος και λίπος.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Έχεις δίκιο εγώ φταίω που δεν πρόσεξα και τώρα πρέπει να αρχίσω έναν μεγάλο μαραθωνιο εγώ παλιά ήμουνα καλά ποδόσφαιρο γυμναστήριο τρέξιμο ατομικές προπονήσεις σχολειο ο αγώνας της ζωής στην πραγματικότητα δεν σταματάει ποτέ η ζωή είναι κούραση αν θέλεις να δεις προκοπή και η ξεκούραση θα έρθει αργότερα και θα είναι αιώνια ο μεγαλύτερος εχθρος είναι ο εαυτός μας πρέπει να κοιτάξουμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη και να πούμε πως μπορούμε να κάνουμε πράγματα και επίσης το σώμα συνδέεται άμεσα με την ψυχολογία αλλά να μην ξεχνάμε ότι κάποιος που είναι σωματικά υγιής δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι και ψυχικά

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Το περπάτημα δεν βοηθάει σε τίποτα για όσους παίρνουν αγωγή δεν πρόκειται να χάσουν ποτέ το βάρος τους θέλει τουλάχιστον 1 ώρα κάθε μέρα ειναι καλά και σωστή γυμναστική σίγουρα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άρα να μην περπατάς καθόλου και να βγαίνεις μία στο τόσο με τον φίλο σου με αυτή τη λογική! Εγώ δεν είπα ότι θα χάσεις 50 κιλά, αλλά είναι μία αρχή να πάρει μπροστά ο μεταβολισμός, να αποκτήσουν οι μύες κάποια ελαστικότητα και να αισθανθείς και καλύτερα. Και σταδιακά θα προχωρήσεις σε πιο απαιτιτικές ασκήσεις κτλ.

    Επειδή μία ζωή έχω το περπάτημα στη ζωή μου, σε ελαστικότητα,ζωτικότητα και αντοχές βάζω κάτω άτομα με τα μισά κιλά που δεν περπατάνε ούτε 500 μέτρα να πάνε στο περίπτερο κι έχουν τα μισά μου χρόνια. Και είμαι λίγο πιο κάτω στα κιλά από εσένα. Να μην τα ισοπεδώνεις όλα, κάνε απλά μία αρχή. Δεν είναι λογική να λες θα έπρεπε να τρέχω μαραθώνιους, δεν μπορώ να το κάνω, άρα δεν κάνω τίποτα και κάθομαι να μιζεριάζω. Κι αυτοί που τρέχουν μαραθώνιους, από κάπου ξεκινήσανε για να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο, δεν ξυπνήσανε μία μέρα και είχαν σούπερ αποδόσεις. Σταδιακά το χτίσαν όλο αυτό! Και μαραθώνιο να μην τρέξεις ποτέ, αν βελτιώνεσαι κάθε μέρα, κάπου καλύτερα θα φτάσεις. Με το να βαλτώνεις και να μην κάνεις τίποτα , δεν καταφέρνεις κάτι,Αντίθετα πιο εύκολο είναι να πας πιο κάτω από το να μείνεις σταθερός σε αυτή τη φάση.

Similar Threads

  1. Αναβλητικοτητα
    By Ορέστης in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2019, 22:32
  2. Αναβλητικοτητα
    By panamar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-01-2012, 15:51
  3. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 12:25
  4. ΙΔΨ και αναβλητικότητα.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-02-2011, 11:26
  5. Φάρμακα, ψυχοθεραπεία & ύπνος
    By vince in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 16-06-2009, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •