Είμαι ένα μηδενικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25

    Είμαι ένα μηδενικό

    Τελευταία έχω χάσει την μιλιά μου δε μπορώ να μιλήσω να πω λέξη ούτε τίποτα δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση κάποιες φορές αναρωτιέμαι μήπως είμαι ένα ζώο καπνίζω πάρα πολύ όλη την ημέρα επίσης δεν κάνω τίποτα από το να κάθομαι στο κινητό και να μπαίνω σε αυτό το site τα προβληματα μου τρώω αρκετά και πιστεύω πως δε θα παχύνω αλλά είμαι 115 κιλά στο σχολείο δε είχα ποτέ φίλους ήμουνα από τα παιδιά που περίμενε να χτυπήσει το κουδούνι για μάθημα δεν έχω καταφέρει να βγάλω το απολυτήριο έχω πάει μέχρι την τρίτη με αποτέλεσμα να πέσω σε κατάθλιψη τώρα μόνο κάθομαι σπίτι καπνίζω τρώω δεν γυμνάζομαι ούτε κάνω φίλους και καινουριους με τα παλιά μου άτομα έχω χαθεί τελείως μήπως είμαι ένα ζώο χωρίς συναισθήματα και ένα μηδενικό που δεν τον νοιάζει τίποτα άλλο μόνο να κάθεται στο σπίτι και να βγαίνει καμιά βόλτα που και που

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλημέρα.. Για πες φίλε μου. Η ζωή σου είναι έτσι όπως την περιγράφεις.. Και τι περιμένεις για να αλλάξει; Θα έρθει η νεράιδα και θα στην αλλάξει;Σήκω και άρχισε να ζεις.. Το να κλαίμε την μοίρα μας είναι το πιο εύκολο πράγμα. Το κάνω και εγώ που και που.. Αλλά για λίγη ώρα. Ξέρω πως εγώ θα αλλάξω την κατάσταση μου. Να θυμάσαι πως τα μηδενικά κάνουν τα εκατομμύρια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι ότι ας πούμε βαριέται να σηκωθεί να πλύνει τα πιάτα. Η τεμπελιά του ανθρώπου είναι ότι βαριέται/διστάζει/αποφεύγει/δεν τολμά, όπως θες πες το, να κάνει αλλαγές στη ζωή του ακόμα κι αν ξέρει ότι θα του βγουν σε καλό. Του είναι πιο "εύκολο" να μένει στάσιμος και να βαλτώνει σε μία κατάσταση που του είναι γνώριμη, ακόμα και εάν υποφέρει ή δεν περνάει καλά και ξέρει ότι τα πράγματα με κάποια προσπάθεια θα ήταν καλύτερα μετά από λίγο. Αρνείται καν να ξεκινήσει την προσπάθεια.

    Δεν είσαι ζώο.Απλά έχεις βαλτώσει. Κάνε μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά σου. Θέσε μικρούς στόχους για αρχή, μεγαλύτερους στην συνέχεια. Μην βάζεις ταμπέλες στον εαυτό σου και κολλάς εκεί. Στόχευσε πιο ψηλά. Όχι στον ουρανό με τα άστρα για αρχή, σε κάτι προσιτό. Όσο πετυχαίνεις κάποιους στόχους, τόσο θα σου φαίνεται πιο εύκολη και βατή η προσπάθεια στη συνέχεια.Θα αλλάξει σταδιακά η ψυχολογία σου προς το καλύτερο. Άρα και η ζωή σου. Αλληλένδετα είναι αυτά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι ότι ας πούμε βαριέται να σηκωθεί να πλύνει τα πιάτα. Η τεμπελιά του ανθρώπου είναι ότι βαριέται/διστάζει/αποφεύγει/δεν τολμά, όπως θες πες το, να κάνει αλλαγές στη ζωή του ακόμα κι αν ξέρει ότι θα του βγουν σε καλό. Του είναι πιο "εύκολο" να μένει στάσιμος και να βαλτώνει σε μία κατάσταση που του είναι γνώριμη, ακόμα και εάν υποφέρει ή δεν περνάει καλά και ξέρει ότι τα πράγματα με κάποια προσπάθεια θα ήταν καλύτερα μετά από λίγο. Αρνείται καν να ξεκινήσει την προσπάθεια.

    Δεν είσαι ζώο.Απλά έχεις βαλτώσει. Κάνε μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά σου. Θέσε μικρούς στόχους για αρχή, μεγαλύτερους στην συνέχεια. Μην βάζεις ταμπέλες στον εαυτό σου και κολλάς εκεί. Στόχευσε πιο ψηλά. Όχι στον ουρανό με τα άστρα για αρχή, σε κάτι προσιτό. Όσο πετυχαίνεις κάποιους στόχους, τόσο θα σου φαίνεται πιο εύκολη και βατή η προσπάθεια στη συνέχεια.Θα αλλάξει σταδιακά η ψυχολογία σου προς το καλύτερο. Άρα και η ζωή σου. Αλληλένδετα είναι αυτά.
    Με άγγιξε πολύ αυτό που είπες Σόνια. Συμφωνώ 100% σε όλα και ειδικά με τα bold. Έτσι ακριβώς είναι.

    Μα ακόμη κι' αν δεν ξέρεις πως κάτι θα πετύχει όντως, από το να μείνεις στην βολεμένη και μίζερη κατάσταση που ήσουν πριν και να μην παλέψεις με την αδράνεια, δεν πρόκειται ποτέ να ξεφύγεις. Εξάλλου πώς αλλιώς να το νικήσεις αυτό αν δεν προχωρήσεις στη δράση; Προσπαθείς για το καλύτερο. Ακόμη κι' αν δεν έρθει, πάλι κερδισμένος βγαίνεις από την στιγμή που νίκησες την αδράνεια και έχεις κάνει αλλαγές. Πόσο μάλλον όταν ξέρεις αποδεδειγμένα πως ορισμένα πράγματα με τον καιρό θα σε βοηθήσουν. Σίγουρα το να μην γυμνάζεσαι, να τρέφεσαι χάλια και να παρασύρεσαι στους εθισμούς σου χωρίς καμιά προσπάθεια, δεν είναι μέσα σε αυτά. Αλλά όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Φτάνει να μην παραμένεις μόνιμα εκεί. Από σένα εξαρτάται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μας βαζουν οι αλλοι ταμπελες.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by hiddentiger View Post
    Τελευταία έχω χάσει την μιλιά μου δε μπορώ να μιλήσω να πω λέξη ούτε τίποτα δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση κάποιες φορές αναρωτιέμαι μήπως είμαι ένα ζώο καπνίζω πάρα πολύ όλη την ημέρα επίσης δεν κάνω τίποτα από το να κάθομαι στο κινητό και να μπαίνω σε αυτό το site τα προβληματα μου τρώω αρκετά και πιστεύω πως δε θα παχύνω αλλά είμαι 115 κιλά στο σχολείο δε είχα ποτέ φίλους ήμουνα από τα παιδιά που περίμενε να χτυπήσει το κουδούνι για μάθημα δεν έχω καταφέρει να βγάλω το απολυτήριο έχω πάει μέχρι την τρίτη με αποτέλεσμα να πέσω σε κατάθλιψη τώρα μόνο κάθομαι σπίτι καπνίζω τρώω δεν γυμνάζομαι ούτε κάνω φίλους και καινουριους με τα παλιά μου άτομα έχω χαθεί τελείως μήπως είμαι ένα ζώο χωρίς συναισθήματα και ένα μηδενικό που δεν τον νοιάζει τίποτα άλλο μόνο να κάθεται στο σπίτι και να βγαίνει καμιά βόλτα που και που
    Στη αρχή είναι δύσκολο.
    Θα βρεις μια δραστηριότητα να βγαίνεις έξω , εμένα παλιοτερα με είχε βοηθήσει το περπάτημα και να μην σκέφτομαι αρνητικά.
    Είδα σιγά σιγά στο ευατο μου διάφορα .

  8. #8
    Αυτο βγαλτο απτο μυαλο σου.Μηδενικο δεν εισαι.Μπορει να σου ετυχαν καταστασεις που να σε πηγαν πισω στην ζωη σου.Και?Αν δουλεψεις το μεσα σου με εναν ψυχολογο θα δεις που θα αποκτησεις στοχους.Μικρους και βατους και σιγα σιγα θα τα καταφερεις.Ειναι πιθανο να εχεις καταθλιψη,αν δεν παρεις βοηθεια πως θα τα καταφερεις;Το πρωτο βημα ειναι να παρεις βοηθεια.Ζητα βοηθεια απο ειδικο.Ξεκινα απο αυτο γιατι ειναι το βασικοτερο,οκ;Νιωθεις μειονεκτικα για αυτο απομονωθηκες αλλα η ζωη δεν ειναι διαγωνισμος.Βγαλαμε λυκειο,πηγαμε πανεπιστημιο,παντρευτηκαμ� � τσεκ.Ξεκινα απο καπου με πολυ μικρα βηματα και θα καταφερεις και το λυκειο να βγαλεις και χιλιαδυο αλλα πραγματα να καταφερεις στην ζωη σου.

Similar Threads

  1. Νιώθω ένα μηδενικό
    By fragile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 139
    Last Post: 19-11-2014, 22:22
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •