ΙΔΨ σε άλλον πως να τον βοηθησω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6

    ΙΔΨ σε άλλον πως να τον βοηθησω

    Γεια σας παρατήρησα ότι αδερφός μου τελευταία έχει ΙΔΨ,κάνει διάφορα από το σύμπτωμα που διάβασα από το ίντερνετ και από εσάς εδώ..δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω πως να του πάει να πάει σε ψυχολόγο και είναι ακόμα σχετικά νωρίς τους τελευταίους 3μηνες τα κάνει όλα αυτα..υπάρχει περίπτωση να είναι παροδικό αυτο?γςβικα δεν κάνει και πολλά πράγματα στη ζωή του και είχε θέμα και με το αλκοολ...σκέφτηκα ότι λόγω αυτού του προβλήματος που είχε ίσως τον βοηθήσει να ξυπνήσει γενικά μπας και κάνει τίποτα στη ζωή του ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Αν του μιλήσεις θεωρείς ότι θα σε ακούσει;Μπορείς να κατσεις και να του κάνεις μια κουβέντα για να μάθεις τι είναι αυτό που τον κάνει να συμπεριφέρεται έτσι αυτόν τον καιρό.Μπορει να είναι παρωδικο μπορει και όχι.Μονο αν του μιλήσεις θα μάθεις..έχεις καλές σχέσεις μαζί του; Θέλω να πω μιλάτε γενικά;Όπως και να έχει εύχομαι να είναι καλά και να το αντιμετωπίσει άμεσα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6
    Γενικά δεν μιλάμε τοσο... τελευταία μιλάμε πιο πολύ..τύχαινε σε περιπτώσεις να είναι παροδικό?έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?πιστεύετε ο ίδιος θα το ξέρει ότι έχει αυτό το συγκεκριμένο θέμα ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Για να μιλάτε τελευταία πιο πολύ ίσως έχει την ανάγκη να μιλήσει αλλά μπορεί να μην του βγαινει να μιλήσει η ακόμα και να ντρεπεται για αυτό που του συμβαίνει.Το πόσο παροδικό μπορεί να είναι εξαρτάται από τον άνθρωπο..Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν γνωρίζουν τι ακριβώς τους συμβαίνει και με την βοήθεια ψυχολόγου το μαθαίνουν.Μπορει να είναι κατάθλιψη,μπορει κάτι άλλο.Μονο αν συζητησεις μαζί του και σου πει πως νιώθει θα μπορέσεις να καταλάβεις και να βγάλεις συμπέρασμα

  5. #5
    Πείστον (γιατι λογικα δε θα θελει) να δει καποιον ειδικο. Και εννοω ΨΥΧΙΑΤΡΟ, οχι ψυχολογο.
    Πρώτα να παρει τη διαγνωση αν οντως εχει τη διαταραχη, και μετα θα το παλευει παραλληλα και με ψυχολογους.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Nikolask19999 View Post
    Πείστον (γιατι λογικα δε θα θελει) να δει καποιον ειδικο. Και εννοω ΨΥΧΙΑΤΡΟ, οχι ψυχολογο.
    Πρώτα να παρει τη διαγνωση αν οντως εχει τη διαταραχη, και μετα θα το παλευει παραλληλα και με ψυχολογους.
    Γιατί υπάρχει περίπτωση να μην έχει ?έχω δει πόσα σύμπτωμαυα με τα μάτια μου?πιστεύετε το καταλαβαίνει ότι είναι περίεργα αυτά που κάνει ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Γι'αυτό είναι καλύτερα να του μιλήσεις ,μπορεί ο ίδιος οντως να μην το καταλαβαίνει..

  8. #8
    Συμφωνώ. Και αν ντρέπεται να πάει σε γιατρό, εξήγησε του ότι δεν είναι δικό του λάθος αυτό που του συμβαίνει..
    Να μη νιώθει ενοχές

Similar Threads

  1. Εχει συμβει σε κανεναν αλλον;
    By Pako23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2019, 22:58
  2. Έχω σχέση αλλα θελω αλλον
    By dimitra.karantzi in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 15-07-2019, 17:18
  3. Μαλλον γνωρισα αλλον ανθρωπο...
    By andriana76 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 31-12-2015, 12:34
  4. από άλλον πλανήτη...;
    By smart in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 15-01-2011, 09:20
  5. ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!
    By GLUKOULA28 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 22
    Last Post: 28-06-2010, 09:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •