Ενα προβληματακι σε αιχμηρα αντικειμενα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    13

    Ενα προβληματακι σε αιχμηρα αντικειμενα.

    Καλησπερα,λοιπον εχω ενα μικρο προβληματάκι και δυσκολέυωμαι να το ξεπεράσω.

    Πρίν απο 1,5 χρόνια,επαίξα ενα παιχνιδί βίας και ολα πήγεναν μιά χαρα(απο τα 15 μου επαίζα τετια games και ειμουν μιά χαρα.)
    Ξαφνικά οπος ειπαιζά ειμουν σιγκεντρομένος καπος(To Game Λεγότανε Painkiller:Battle out of hell)Και με ρώτισε ι αδερφή μου τι παιζω,ειναι μολις 15 χρονον,και απο εκείνη τιν στιγμη με εχει χτιπίσει ενα κατι σαν χτύπημα στιν καρδιά,και απο εκείνη τιν ημέρα ανυσηχω μην κανω κακο σε καπιον,διλαδη ας πουμε δω ενα μαχαιρι η τιποτα,ερχετε κατι πψευδεσθηση οτι εχω δολοφονισει καπιον,και με ταραζει πολυ,με κανει τα φοβαμαι τα αιχμηρα αντικειμενα,το ειπα στον πατέρα μου αφτο,και με ειπε να μιν το σκέυτομαι.

    (Για να φινω πιο καθαρος,Ενοο οταν ωλεπω κατι που ειναι επικινδινο μου ερχετε κατι σαν Φαντασια οτι θα κανω αφτο και αυτο.Και με τρομαζει. Με κανει να ωιοθο ενοχος.)

    Δέν βοηθησε και τοσο,μετα απο 6 μηνες πήγα σε ενα παπα να εξομολογησω,βοηθησε αρκετα αυτο,αλλα παλι δν καταφερα να το Ξεπερασω.

    Σημερα τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα,και καταλαβα οτι οταν δεν το σκευτομαι ειμαι μια χαρα,αλλα ζητάω απο αυτο το φορουμ μια αμεση λυση.


    Ειμαι μολις 18 χρονων και δεν εχω αρκετα λεφτά για ψυχολογο.
    Σας παρακαλω βοηθηστε με.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Καλησπέρα φίλε μου...Προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάνεις αυτόν τον συνειρμό στο μυαλό σου..Εννοείς ότι όταν βλέπεις ένα μαχαίρι φοβάσαι ότι θα το αρπάξεις και θα σκοτώσεις κάποιον?Αυτή την αίσθηση την έχεις με όλους ή με κάποια συγκεκριμένα άτομα?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η στην γραμματικη ειχες 0 η εισαι αρκετα ταραγμενος για να γραψεις.
    Σορρυ αλλα κουραστηκα για να βγαλω ακρη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    Έλα βρε krino...με ελάχιστη προσπάθεια θα καταλάβαινες τι θέλει να πεί ο φίλος...και άν είχε 0 στη γραμματική λέει κάτι;Αυτό που γράφει είναι πολύ σοβαρό...και επίσης επικίνδυνο..Έχω ακούσει άλλη μια τέτοια περίπτωση από πελάτισσα ψυχολόγου η οποία τελικά έκανε τις σκέψεις της πραγματικότητα επειδή απο ένα σημείο και μετά άρχισε να νοιώθει οτι κάτι την \"έσπρωχνε\" στο να το κάνει...Είχε επίσης τις ίδιες σκέψεις και φοβόταν μην το κάνει κάποια στιγμή..Δεν ξέρω αν πρόκειται για ιδεοψυχαναγκασμό...δεν ξέρω τίποτα...Αυτό που έχω να προτείνω στον φίλο είναι να πάει να μιλήσει σε κάποιον ειδικό...επειδή υπάρχει οικονομμικό πρόβλημα θα μπορούσε να επισκεφτεί κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας όπου το κόστος είναι πολύ μικρό..Τα κέντρα ψυχικής υγείας, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν σχεδόν σε όλους τους δήμους...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    13
    Originally posted by La_ViTa
    Καλησπέρα φίλε μου...Προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάνεις αυτόν τον συνειρμό στο μυαλό σου..Εννοείς ότι όταν βλέπεις ένα μαχαίρι φοβάσαι ότι θα το αρπάξεις και θα σκοτώσεις κάποιον?Αυτή την αίσθηση την έχεις με όλους ή με κάποια συγκεκριμένα άτομα?
    Ναι κατι σαν τετοιο.
    Αλλα ειναι κατι σαν ψευδεσθηση. Το ξερω οτι δεν θα συμβει.
    Ειμαι σιγουρος οτι δεν θελς να κανω κακο σε κανενα!
    Καλιτερα να πεθανω ο ιδιος!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    13
    Originally posted by Mavros_Skilos
    Έλα βρε krino...με ελάχιστη προσπάθεια θα καταλάβαινες τι θέλει να πεί ο φίλος...και άν είχε 0 στη γραμματική λέει κάτι;Αυτό που γράφει είναι πολύ σοβαρό...και επίσης επικίνδυνο..Έχω ακούσει άλλη μια τέτοια περίπτωση από πελάτισσα ψυχολόγου η οποία τελικά έκανε τις σκέψεις της πραγματικότητα επειδή απο ένα σημείο και μετά άρχισε να νοιώθει οτι κάτι την \"έσπρωχνε\" στο να το κάνει...Είχε επίσης τις ίδιες σκέψεις και φοβόταν μην το κάνει κάποια στιγμή..Δεν ξέρω αν πρόκειται για ιδεοψυχαναγκασμό...δεν ξέρω τίποτα...Αυτό που έχω να προτείνω στον φίλο είναι να πάει να μιλήσει σε κάποιον ειδικό...επειδή υπάρχει οικονομμικό πρόβλημα θα μπορούσε να επισκεφτεί κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας όπου το κόστος είναι πολύ μικρό..Τα κέντρα ψυχικής υγείας, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν σχεδόν σε όλους τους δήμους...
    Αποκλειετε.
    θα υπαρχει καπιος τροποσ να θεραπευτω μονος.
    Αφου οταν ειμαι σε παρτυ ι καπου διασκεδαζω η ειμαι χαρουμενος/απασχολιμενοσ ι δεν το σκεφτομαι ειμαι μια χαρα!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    13
    Originally posted by krino
    η στην γραμματικη ειχες 0 η εισαι αρκετα ταραγμενος για να γραψεις.
    Σορρυ αλλα κουραστηκα για να βγαλω ακρη.
    Οχι ειμαι μια χαρα κια ξερω να γραφω αλλα απλος συνηθισα να γραφω greeklish.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    γιατί αποκλείεις να πας σε έναν ειδικό;ίσως σε βοηθήσει πάρα πολύ όπως και εμένα.έκανα και εγώ τέτοιες σκέψεις και περισσότερο για να βλάψω τον εαυτό μου όχι τόσο τους άλλους αλλά μου περνούσε και αυτή η σκέψη από το μυαλό.διαγνώστικα βαριά καταθλιπτική.πήρα τα φάρμακά μου και τώρα βέβαια είμαι μια χαρά.φυσικά όπως είπες και εσύ από μόνος σου με βοήθησε πολύ και ο πνευματικός μου.
    λες πως όταν είσαι με παρέα ξεχνιέσαι.τι σε κάνει και σκέφτεσαι αυτά τα πράγματα;μήπως έχεις εμμονές από κάτι;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    13
    Originally posted by λίτσα
    γιατί αποκλείεις να πας σε έναν ειδικό;ίσως σε βοηθήσει πάρα πολύ όπως και εμένα.έκανα και εγώ τέτοιες σκέψεις και περισσότερο για να βλάψω τον εαυτό μου όχι τόσο τους άλλους αλλά μου περνούσε και αυτή η σκέψη από το μυαλό.διαγνώστικα βαριά καταθλιπτική.πήρα τα φάρμακά μου και τώρα βέβαια είμαι μια χαρά.φυσικά όπως είπες και εσύ από μόνος σου με βοήθησε πολύ και ο πνευματικός μου.
    λες πως όταν είσαι με παρέα ξεχνιέσαι.τι σε κάνει και σκέφτεσαι αυτά τα πράγματα;μήπως έχεις εμμονές από κάτι;
    Ναί αλλα ποσο κοστιζεί;
    Αυτή την στιγμή εχω ενα οικονομικό πρόβλημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Fenzon τα Κέντρα Ψυχικής Υγείας είναι του δημοσίου, έχεις ασφάλεια ικα, τεβε ή δεν ξέρω κ γω τι.. Θα ήταν καλό για εσένα να έβλεπες κάποιον ειδικο, όπως κ σε όλους μας, κακα τ αστεία έχουμε ή δεν έχουμε εμφανή προβλήματα.. λίγοι τα αναγνωρίζουν εξάλλου. βρες ένα απο την παρακάτω σελίδα, που να είναι κοντά στην περιοχή σου κ κάνε ένα τηλέφωνο, ρώτα ότι θες.. http://www.medinfo.gr/?cat_id=453

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    13
    μενω βεροια και δεν εχουμε τετεοια κεντρα,θα προσπαθησω να το ξεπερασω μονος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    στους δικούς σου έχεις μιλήσει; να τους πεις πως νιώθεις.ότι αυτό το πράγμα σε βασανίζει κάποιες στιγμές.πες τους πως χρειάζεσαι βοήθεια από κάποιον ειδικό και πως δεν είναι κακό αυτό.
    ίσως αν τους μιλήσεις με σοβαρότητα και υπευθυνότητα να σε ακούσουν και να σε βοηθήσουν στο θέμα του ειδικού.
    βέβαια αν μείνεις στην απόφαση να το ξεπεράσεις μόνος σου, σου εύχομαι πραγματικά να το καταφέρεις.και αν το θέλεις σίγουρα θα μπορέσεις.
    να είσαι καλά τώρα και για πάντα

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου,
    μπορεί να επηρεάστηκες κι απο τα ασχημα γεγονότα της βέροιας τον τελευταίο καιρό.. Αν δεις πως περνάνε 1-2 μήνες και δεν μπορείς να τα καταφέρεις μόνος, πάρε την απόφαση να επισκεφτείς έναν ψυχίατρο, πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ.
    καλη δύναμη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγαπητέ μου φίλε
    πρόκειται απλά για μια εμμονή
    Δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι που εχουν τετοιες εμμονες τις πραγματοποιουν, καθόλου δεν το πιστευω.

    Περασα την εφηβεια μου, βυθισμενη σε εμμονες.
    Μια απο αυτές, ηταν οτι θελω να κανω κακο στην οικογενεια μου( φυσικά η σκεψη αυτη που με βασανιζε εκρυβε απο κατω της τόνους καταπιεμσενης θλιψης και θυμου).
    Το ξεπερασα ολομοναχη, όπως καιτις διάφορες άλλες εμμονες που είχα τοτε.

    Πως; ΠΟλύ απλα,
    εδειξα στον εαυτό μου οτι η σκεψη αυτή ηταν μια μούφα.
    οτι δεν είμαι κακια ( οπως πιστευα) επειδη μου περναν καποιες αρνητικες σκεψεις.

    Ενα βραδυ, πηρα το πιο μεγαλο μαχαιρι της κουζινας μας
    και πηγα πανω απο την αδερφη μου.
    Εκατσα λίγη ωρα εκει,
    νααναμετρηθω με τον φόβο και την εμμονη μου.
    Μετά πηγα στο δωμάτιο των δικών μου..

    Αμεσως, κατανοησα την φαρσοκωμωδια που μου επαιζαν οι σκεψεις μου.
    Απο εκεινητη στιγμη,
    λυτρωθηκα.
    Δεν σου λεω φυσικα να κανεις το ιδιο.
    Θα πρέπει να μιλησεις με ειδικο.
    Εγω τοτε σαν παιδι, βρηκα αυτον τον αυτοσχεδιο τροπο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    13
    Originally posted by spirosk
    Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου,
    μπορεί να επηρεάστηκες κι απο τα ασχημα γεγονότα της βέροιας τον τελευταίο καιρό.. Αν δεις πως περνάνε 1-2 μήνες και δεν μπορείς να τα καταφέρεις μόνος, πάρε την απόφαση να επισκεφτείς έναν ψυχίατρο, πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ.
    καλη δύναμη
    Εδω περασανε 1.5 χρονια και παλεφω ακομα
    Αλλα μεσα σε αυτα τα χρονια χρονια νιοθο παρα πολυ καλυτερα.
    Και αυτο με κανει να πιστευω οτι ειμαι πολυ κοντα να το ξεπερασω!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •