Μουδιάσματα και τσιμπήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Μουδιάσματα και τσιμπήματα

    Γειά σας και χρόνια πολλά!! Έχει τώρα 2 μέρες που το αριστερό μου πόδι μουδιαζει και νιώθω τσιμπήματα όταν πάω να σηκωθώ το νιώθω αδύναμο. Επίσης το αριστερό χέρι νιώθω τσιμπήματα κ πριν λίγες μέρες όταν οδηγούσα ένιωθα ότι δεν μπορώ να το κουνησω. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τρομερή κούραση που νιώθω να κουνησω το σώμα μου. Έκανα λίγη γυμναστική και ένιωσα ότι με βοηθάει στην ενδυνάμωση αλλά μετά ένιωθα ακόμα πιο χαλαρούς τους μύες μου και τα τσιμπήματα πιο έντονα. Ανησυχώ γιατί κατά καιρούς είχα στο άλλο πόδι ένιωθα ότι δεν μπορώ να το κουνησω και κατά καιρούς διαφορά τέτοια. Φοβάμαι για σκπ επειδή είναι κ αυτοανοσο και το άγχος μπορεί να το πυροδοτήσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Να σημειώσω ότι δεν ξέρω αν είναι υπερκόπωση επειδή αυτό ξενικησε όταν έκανα μπάνιο κ ζορίστηκαν τα πόδια μου κ από τότε κ μετά με τραβούσε το γόνατο. Χτες επίσης εσκυβα για να λουσω τα μαλλιά μου κ όταν σηκώθηκα έτρεμαν πολύ τα πόδια μου. Φοβάμαι μην πέσω καμία ώρα κάτω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Σε νευρολόγο πηγες να του πεις τα συμπτώματα σου;
    Τετοια συμπτώματα μπορούν να κάνουν και οι κοιλες στον αυχένα
    Για το λούσιμο που λες ειναι λόγω της παρατεταμενης στασης του σώματος. Και ισως λόγω αγυμνασιας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να βαλεις κανενα αλλο να οδηγει για να ερθεις ακριβως στα μετρα αυτου που ελεγα αλλος οδηγει και αλλος προβληματιζετε

    αυτο μου συνεβαινε πολυ συχνα οταν ειμουν νεοτερος να τρεμω δεν αποκλειεται να γενικευτει αλλα δε νομιζω να ειναι και τιποτα

  5. #5
    george1520
    Guest
    Τα πόδια συνήθως όταν τα ζορίζουμε μουδιαζουν για αρκετή ώρα.. Το θέμα που θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο είναι το γεγονός ότι εχεις συνεχεια πόνους ή ενοχλήσεις στο σώμα σου.. Προσπάθησε όσο μπορείς να αγνοείς όλα αυτά που συμβαίνουν έτσι ώστε να έρθει η μέρα που να μη σε επηρεάζουν τόσο.
    Last edited by george1520; 26-12-2019 at 13:02.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τα πόδια συνήθως όταν τα ζορίζουμε μουδιαζουν για αρκετή ώρα.. Το θέμα που θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο είναι το γεγονός ότι εχεις συνεχεια πόνους ή ενοχλήσεις στο σώμα σου.. Προσπάθησε όσο μπορείς να αγνοείς όλα αυτά που συμβαίνουν έτσι ώστε να έρθει η μέρα που να μη σε επηρεάζουν τόσο.
    Θέλω να τα αγνοήσω αλλά η σκέψη ότι έχω κάτι όπως σκπ γυρνάει συνέχεια στο μυαλό μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Σε νευρολόγο πηγες να του πεις τα συμπτώματα σου;
    Τετοια συμπτώματα μπορούν να κάνουν και οι κοιλες στον αυχένα
    Για το λούσιμο που λες ειναι λόγω της παρατεταμενης στασης του σώματος. Και ισως λόγω αγυμνασιας.
    Εμενα με ανησυχεί το γεγονός ότι είναι ίδιο πόδι και ίδιο χερι

  8. #8
    george1520
    Guest
    Πιστεύεις πως θα προλάβεις το "κακό" έτσι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Vickie πριν από αυτό είχες αλλά πχ καρδιολογικά. Είναι φανερό πως έχεις πάει σε στάδιο αρρωστοφοβιας και έχεις κολλήσει εκεί. Υιοθέτησε κάποιον διαφορετικό τρόπο σκέψης πχ πες ότι είναι να γίνει θα γίνει. Καλό είναι να έχουμε επίγνωση διαφόρων συμπτωμάτων, αλλά στην πραγματικότητα οι διάφοροι παράγοντες που μπορεί να κάνουν κάτι να συμβεί δεν είναι και τόσο στον έλεγχο μας. Οπότε το να προσπαθείς να ελέγξεις αυτό την υγεία γιατί δεν μπορείς να ελέγξεις άλλα κομμάτια της ζωής σου είναι καπως μάταιο.
    Όπως λέει και ο George δεν πρέπει να προσπαθείς να προλάβεις το "κακό" γιατί ζεις ήδη μια κακή κατάσταση που σε εμποδίζει από το να ευχαριστιεσαι πράγματα.
    Αυτό είναι το αληθινό κακό που πρέπει να προλάβεις
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Vickie πριν από αυτό είχες αλλά πχ καρδιολογικά. Είναι φανερό πως έχεις πάει σε στάδιο αρρωστοφοβιας και έχεις κολλήσει εκεί. Υιοθέτησε κάποιον διαφορετικό τρόπο σκέψης πχ πες ότι είναι να γίνει θα γίνει. Καλό είναι να έχουμε επίγνωση διαφόρων συμπτωμάτων, αλλά στην πραγματικότητα οι διάφοροι παράγοντες που μπορεί να κάνουν κάτι να συμβεί δεν είναι και τόσο στον έλεγχο μας. Οπότε το να προσπαθείς να ελέγξεις αυτό την υγεία γιατί δεν μπορείς να ελέγξεις άλλα κομμάτια της ζωής σου είναι καπως μάταιο.
    Όπως λέει και ο George δεν πρέπει να προσπαθείς να προλάβεις το "κακό" γιατί ζεις ήδη μια κακή κατάσταση που σε εμποδίζει από το να ευχαριστιεσαι πράγματα.
    Αυτό είναι το αληθινό κακό που πρέπει να προλάβεις
    Ναι το ξέρω ότι είναι έτσι. Πήγα για τρέξιμο κ νιώθω καλύτερα. Αν κ ψόφησα η καρδιά χτυπούσε σαν τρελή αλλά είπα όπως λες ότι είναι να γίνει θα γίνει κ συνέχισα. Τώρα νιώθω καλύτερα ψυχολογικά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι το ξέρω ότι είναι έτσι. Πήγα για τρέξιμο κ νιώθω καλύτερα. Αν κ ψόφησα η καρδιά χτυπούσε σαν τρελή αλλά είπα όπως λες ότι είναι να γίνει θα γίνει κ συνέχισα. Τώρα νιώθω καλύτερα ψυχολογικά.
    σφύζεις από υγεία, ξεκόλλα. Στο μυαλό πρέπει να δεις τί έχεις

  12. #12
    george1520
    Guest
    Έχω περάσει από αυτό το στάδιο και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να νικήσεις αυτό που σου καρφώθηκε στο μυαλό.. Εχω πάει και στο επόμενο στάδιο που δεν μπορείς τα μικρόβια. Αυτό ευτυχώς κράτησε λίγες μέρες. Ίσως δύο βδομάδες. Πολύ χειρότερο από το φόβο για τις αρρώστιες.
    Θα πρέπει να καταλάβεις αρχικά γιατι σου συμβαίνει αυτό. Φοβάσαι μην αρρωστήσεις και στην ουσία να πεθάνεις. Προσπαθείς να προλάβεις πριν να είναι αργά. Όταν καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει θα μπορέσεις να το νικήσεις. Σήμερα πχ νιώθω αδυναμία. Γιατί νιώθω; έγινε κάτι που με στρεσαρε; χθες; σήμερα; Το μυαλό φτιάχνει ένα δικό του φανταστικό σενάριο για να στρέψει την προσοχή σου εκεί γιατί αυτό που πραγματικά συμβαίνει δεν μπορείς ή δεν θες να αντιμετωπίσεις.
    Τι πραγματικά όμως συμβαίνει; Πως ήταν γενικα η ζωή σου; πως είναι ; κάνεις ψυχοθεραπεία; Με την ψυχοθεραπεία θα αρχίσεις να γνωρίζεις τον εαυτό σου. Θα περάσεις από πολλά στάδια. Εγώ αρχικά ήμουν στο στάδιο του ζόμπι (βαδίζω και παραμιλω), μετά πήγα στο στάδιο που δεν ήθελα κανένα κοντά μου, μετά στο να είμαι επιθετικός και σκληρός (περισσότερο από όσο ήμουν) και τώρα βρίσκομαι στο στάδιο που είμαι ευαίσθητουλης (με όρια) . Φτιάχνεις συνέχεια τον εαυτό σου και κάποια στιγμή γίνεσαι αυτός που θα γινόσουν αν δεν ζούσες κάποιες άσχημες καταστάσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εγώ έχω αυτήν αίσθηση σαν βελόνες να με τσιμπάνε στα χέρια κ στα πόδια ακόμα και στα νύχια. Αυτά τα τσιμπήματα με κάνουν και φοβάμαι για σκπ πολύ. Αλλά έχω ακούσει κ πολλούς που πήγαν σε νευρολογο και τους είπαν ψυχοσωματικα. Ελπίζω να μου περάσει κ να μη χρειαστεί να πάω. Χτες ένιωθα πόνο στον ώμο που χτυπούσε σε όλο το χέρι κ όταν σήκωσα κάτι έπεσε κάτω το χέρι μου. Άλλα ήταν από εκείνο το νεύρο δλδ. Τώρα το ποσι δεν ξέρω τι είναι. Μακάρι να είναι υπερκόπωση κ όχι τπτ άλλο πιο σοβαρο. Πάντως και τα χέρια κ τα πόδια τα έχω συνέχεια λιγυσμενα οσως φταίει κι αυτό μακάρι δηλαδή να είναι κάτι απλό

  14. #14
    george1520
    Guest
    Κάνεις ψυχοθεραπεία;; Σου έχει δείξει ασκήσεις να κάνεις;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Όλη μου η ψυχική ταλαιπωρία ξεκίνησε από τα τσιμπήματα τα οποία περιγράφεις κ ταλαιπωρούμαι ψυχολογικά κ σωματικά 1,5 χρόνο τώρα..αν έχεις κάνει εξετάσεις κ γενικα τα συμπτώματα σου εναλλάσσονται μια καρδιά, μια νευρολογικά κλπ ξεχάσε το.. πέρασα τα ίδια από το χαζό μου τό μυαλό κ εχω χειροτερέψει...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τσιμπηματα στην καρδια και καουρα στο λαιμο
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 08-08-2019, 23:01
  2. Τσιμπηματα στο στηθος
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 24-01-2019, 04:06
  3. Μυικές συσπάσεις, τσιμπήματα στο στήθος
    By Sofiana in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 25-09-2016, 23:10
  4. Δέκατα, εμβοές και τσιμπήματα (αρρωστοφοβία?)
    By mondy in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 25-04-2012, 16:15
  5. τσιμπηματα στα ποδια-
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 26-03-2011, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •