Χρόνιος πόνος στο στερνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6

    Χρόνιος πόνος στο στερνο

    Καλησπέρα και καλές γιορτές!θελω να σας πω την ιστορία μου και αν κάποιος έχει περάσει κάτι παρόμοιο και μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων! Τον Ιανουάριο του 2015 έχασα τον μπαμπα μου 6 μήνες μετά άρχισαν κρίσεις πανικού ψυχοσωματικά και τα λοιπά και ένας πόνος στο στέρνο,ανάμεσα στο στήθος! Όλα τα ξεπέρασα μου χουν μείνει μόνο κάποιες φοβίες και αυτός ο πόνος! Παιδιά δεν αντέχω άλλο με τρώει καθημερινά και δεν μπορώ να το θεραπεύσω κανένας γιατρός δεν μπορεί να με βοηθήσει τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    καλησπέρα.... έχεις το αυτονόητο και να επισκεφτείς καρδιολόγο για τσεκ απ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6
    Τα χω κάνει όλα σε καρδιολόγους τα πρώτα χρόνια! Και γενικά πάω μια φορά τον χρόνο δεν έχω τίποτα με την καρδιά! Το ψάξα και μυοσκελετικά τίποτα,βασικά έχω κάνει τα πάντα εκτός από μαγνητική!παθολογικο δεν νομίζω να είναι γιατί μετά από πέντε χρόνια κάτι θα είχα πάθει αλλά και ψυχολογικό να είναι τόσα χρόνια δεν θα πρεπε να είχε περάσει ΕΦ όσον δεν έχω κρίσεις άγχος κλπ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    εφόσων καρδιολογικά είσαι εντάξει, νομίζω δεν πρεπει να ανησυχείς... σου εχουν μενει απο οτι ειπες καποιες φοβιες... αρα και λιγο αγχος ισως ή οτιδηποτε άλλο συνοδευει αυτες τις φοβιες... αρα να ενας λογος που τελικα να πυροδοτουν αυτο το αισθημα... μηπως να δεις και καποιον γαστρεντερολογο να κλεισεις απο παθολογικης αποψης τον ελεγχο?? προσωπικα νομιζω οτι ειναι ψυχολογικο καθως το βιωνα προσφατα κι εγω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6
    Έχω πάει και σε γαστρεντερικό! Όλα τα χω κάνει 4 χρόνια τώρα! Και σε παπάδες εξομολογήθηκα ότι με βαραίνει και σε γητευτές αλλά αυτός ο πόνος είναι εκεί! Άλλαξα ριζικά την ζωή μου έκανα και οικογένεια είπα θα περάσει και είναι εκεί κάθε μέρα να μου ρίχνει την διάθεση και να μην μπορώ να το διαχειριστώ ούτε να βοηθηθώ από κανέναν! Γ αυτό και πήρα απόφαση να γράψω εδώ! Μήπως έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και την ξεπέρασε με κάποιο τρόπο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    καλησπέρα. Είχα και εγώ δυνατό πόνο στο στέρνο για 5 μήνες, πριν 7 χρόνια. Με έπιανε σε στιγμές θυμού και στρεσαρίσματος, όχι μετά από σωματική "καταπόνηση". Έκανα 2 καρδιογραφήματα μέσα σε ένα μήνα, στο δεύτερο η καρδιολόγος μου έκανε ένα κηρυγματάκι για το πόσο κακώς κάνω να παίρνω τις όποιες αναποδιές μικρές ή μεγάλες τόσο κατάκαρδια και από τότε η ενόχληση αυτή εξαφανίστηκε. Φυσικά σε στρεσογόνες περιόδους συνεχίζω να έχω ταχυπαλμίες, αίσθημα παλμών, έκτακτες συστολές και φέτος προστέθηκαν οι ζαλάδες και το αίσθημα ακραίας εξάντλησης. Είναι όλα θέμα μυαλού....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6
    Τέλεια! Το φαντάστηκα ότι δεν είμαι η μόνη γ αυτό και έγραψα εδώ! Δηλαδή με ένα κήρυγμα σου πέρασε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by ChriZiri View Post
    Τέλεια! Το φαντάστηκα ότι δεν είμαι η μόνη γ αυτό και έγραψα εδώ! Δηλαδή με ένα κήρυγμα σου πέρασε;
    ναι, ευτυχώς επειδή ο πόνος ήταν απαίσιος, μαζί με την ταραχή που με έπιανε σκεφτόμενος για στηθάγχη, προειδοποιητικό σημάδι εμφράγματος λίγους μήνες πριν και όλα αυτά που διαβάζουμε στα διάφορα sites......

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Άκου τους γιατρούς και χρησιμοποίησε τη λογική σου. Ο πόνος θα εξαφανιστεί όταν σταματήσεις να ασχολείσαι μαζί του. Αξίζει να προσπαθήσεις νομίζω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Ο πονος ποτε σε πιανει? Οταν ξαπλωνεις? οταν ηρεμεις? οταν περπατας?
    Μηπως σε πιανει μετα το φαγητο?
    Τσεκαρε επισης και την πλευροχονδριτιδα
    Νομιζω οτι ειναι ψυχοσωματικο παντως.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6
    Με πονάει όποτε να ναι δεν υπάρχει συγκεκριμένη στιγμή περισσότερο βέβαια όταν στρεσαρομαι ή στεναχωριέμαι!παντως επειδή έχω πάει σε γιατρούς και θεραπευτές όλοι έχουν καταλήξει στο ότι είναι ένα μπλοκάρισμα που μου συνέβη μετά τον θάνατο του μπαμπα μου! Ξέρω πολύ κοινότυπο αλλά το δύσκολο είναι να το ξεμπλοκαρω,πίστευα πως μετά την γέννηση του παιδιού μου θα φύγει αλλά δυστυχώς ....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    6
    Να σημειώσω ότι αντανακλά και πίσω στην πλάτη στο ίδιο ακριβώς σημείο στο κέντρο της πλάτης!Σας ευχαριστώ παρά πολύ που ανταποκρίνεστε και μου λέτε τις απόψεις σας!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    σκέψου οτι εχεις παει σε δυο τρεις διαφορετικους ιατρους που εχουν να κανουν με συμπτωμα στο στηθος, θωρακα... καρδιλογο, γαστρεντερολογο κλπ... ολοι λενε αυτο που βλεπουν, μαλλον αυτο που δεν βλεπουν, καποιο οργανικο προβλημα δηλαδη... οποτε κρατα το μυσκελετικο ισως θεμα? αλλα κυριως το ψυχοσωματικο που ολοι μας εχουμε νιωσει και νιωθουμε...

Similar Threads

  1. Πόνος
    By detetedmember27082018 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2018, 23:12
  2. ΠΟΝΟΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 20-08-2018, 17:54
  3. χρόνιος φόβος για την καρδιά μου
    By ririk in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2015, 00:42
  4. Πονος στο στερνο
    By πιεσμενη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2012, 16:02
  5. Χρόνιος πόνος,stress και ψυχολογικές προεκτάσεις..
    By be_aware in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2009, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •