Ψυχίατρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Ψυχίατρος

    Είμαι 19 χρονών,έχω κοινωνική φοβία πηγαίνω σε ψυχολόγο για αυτό και γενικά έχω βελτιωθεί σε αυτόν τον τομέα.Ομως συνέβησαν διάφορα άσχημα πράγματα τα οποία δεν μπόρεσα και συνεχίζω να μην μπορώ να τα διαχειριστω.Νιωθω ότι έχω κατάθλιψη ,πίστευα στην αρχή ότι είναι μια απλή θλίψη αλλά πλέον έχω γίνει δυσλειτουργίκη.Σκεφτομαι μετά τις γιορτές να κλείσω ένα ραντεβού με ψυχίατρο,να πάρω μια διαγνωση,να δω αν όντως είναι μια απλή θλίψη η κάτι παραπάνω.Εκανα κάποια ονλινε τεστ στο ίντερνετ και μου έβγαλε σοβαρή καταθλιψη,αν και ξέρω ότι μπορεί να μην είναι αξιόπιστα και ότι μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να κρινει.Θα ήθελα λοιπόν να πάω σε έναν ψυχίατρο αν και σκέφτομαι αρχικά να μην το πω στους γονείς μου γιατί με λένε ήδη τρελή,αν πάω και σε ψυχίατρο θα αρχίσουν να λένε πολλα περισσότερα ,βέβαια εντάξει αν συνεχίσω τις συνεδρίες με ψυχίατρο θα αναγκαστώ να τους το πω λόγω και οικονομικών.Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν στο πρώτο ραντεβού με το ψυχίατρο πρέπει να έχω κάτι μαζί μου πχ βιβλιάρια υγείας στην περίπτωση που μου γράψει κάτι ? Και γενικά αν υπάρχουν ψυχίατροι που εστιάζουν περισσότερο στην ψυχοθεραπεία πάρα στα φάρμακα γιατί πάντα φοβόμουν τα φάρμακα αν και τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο που αν τα χρειάζομαι αναγκαστικά θα τα παρω

  2. #2
    george1520
    Guest
    Ε αφού έκανε διάγνωση το ίντερνετ γιατί να πας; πλακα κάνω.

    Γιατί επιλέγεις ψυχιατρο και όχι ψυχολόγο; Να πας εκεί, να συζητήσεις και αν χρειαστείς φάρμακα θα σε παραπέμψει αυτός... Τα χάπια από μόνα τους δεν κάνουν δουλειά. Απλά κοιμίζουν μια κατάσταση. Η ψυχοθεραπεία θα βοηθήσει. Αν χρειάζεσαι και φάρμακα τότε θα γίνει καλύτερη δουλειά ο συνδυασμός.
    Πόσο άσχημο αυτό με τους γονείς σου ε; Αντι να στηρίζουν το παιδί τους του πετάνε λάσπη. Να ξέρεις. Ο άνθρωπος που καταλαβαίνει ότι η συμπεριφορά του δεν είναι σωστή, ότι χρειάζεται βοήθεια και απευθύνεται στον ειδικό είναι ένας άνθρωπος απόλυτα υγιής. Άρρωστοι είναι αυτοί που συμπεριφερονται άσχημα και θεωρούν την συμπεριφορά τους φυσιολογικη.

  3. #3
    Καλησπέρα και καλή χρονιά. Υπάρχουν ψυχίατροι-ψυχοθεραπευτες που βασίζονται πρώτα στην ψυχοθεραπεία. Δεν είναι αναγκαστικό ότι θα πάρεις φάρμακα, αλλα μην σε αγχώνεσαι αυτό και κυρίως μην σκέφτεσαι ότι θα πουν πως είσαι τρελή γιατί πηγαίνεις σε ψυχίατρο.

  4. #4
    Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση,μήπως μπορείς να μου πεις τι γίνεται συνήθως στο πρώτο ραντεβού,τι ερωτήσεις κάνει περιπου;,χρειάζεται να έχω μαζί μου βιβλιάριο?είναι όπως όταν πας σε ψυχολόγο η οι ψυχίατροι είναι πιο σοβαροι και απόμακροι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Νομίζω οι ψυχίατροι είναι πιο σοβαροί και απόμακροι όπως λες... Το βιβλιάριο χρειάζεται για να σου ανοίξει φάκελο και για το ΑΜΚΑ σου.

    Αρχικά σε ρωτάει γιατί χρειάστηκες τις υπηρεσίες του, πώς νιώθεις και προσωπικές λεπτομέρειες για τη ζωή σου, αν δουλεύεις κλπ.

    Από τις ερωτήσεις αυτές σχηματίζει μια εικόνα για σένα. Σου συστήνω να είσαι ειλικρινής μαζί του, έτσι θα μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο!

    Θα σε ρωτήσει αν παίρνεις κάποιο φάρμακο και την αιτία που πας σε ψυχολόγο

    Η συνάντηση θα κρατήσει περίπου μια ώρα

    Θα πάρει καιρό για να κάνει μια διάγνωση

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος
    By noobmoderator in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2015, 18:49
  2. Ψυχιατρος
    By tinker in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2012, 20:25
  3. Ψυχίατρος...
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 02-05-2012, 22:29
  4. Ψυχίατρος
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 13-09-2011, 16:17
  5. ο ψυχιατρος μου!
    By ME&I in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2011, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •