Η φίλη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    4

    Η φίλη μου

    Με την φίλη γνωρίζωμαστε περίπου 20 χρόνια μέσα από τους άντρες μας που ήταν κολλητή., γυρνάμε κολλήτες περίπου πριν 7 χρόνια πάντα στο μεταξύ είχα γνωστές πριν ενάμιση χρόνο περίπου βγαίνοντας για καφεδάκι της γνώρισα άλλες 2 κοπέλες θα της ονομασω (Στελλα- Άννα) οι σχέσεις τους πήγεναν απτο καλό στο καλύτερο. Πίστευα πως δεν θα αλλάξει κάτι με την ξεχωριστή για εμένα φίλη θα την ονομάσω Πόπη αντίθετος σε μια φάση που ζορίστηκα με την Δουλειά και επρε3να δουλεύω όλοι μέρα (δικό μου μαγαζί) και όντως απόμακρηνθηκα γιατί πιέζομουν δεν είχα χρόνο.
    Μία μέρα πάω στο σπίτι της Άννας να πάρω το παιδί της να παίξει με το δικό μου χτύπησε το τηλέφωνο της και άκουσα την φωνή της ποπης να της λέει πως έχει κανονίσει για καφέ με την στελλα και την περιμένουν και εκείνη. Απογοητευμένη που εμένα δεν με πήρε λέω στον εαυτό μου θα έτυχε σε ένα επόμενο βράδυ της συναντάω η στην πλατιά που έπιναν καφέ οι 3 τόυς δεν της πλησίασα δεν άντεχα. Και έρχετε και το Πάσχα (δεν υπήρχε γιορτή που η Πόπη να μην είναι η πρώτη καλεσμένη Χριστούγεννα πρωτοχρονιά κτλ δεν μπορούσα χωρίς εκείνη και την οικογένειά την (άντρας παιδιά)) και τα κάνει με την Άννα μέρα από 7 τουλάχιστον χρόνια που τα κάναμε μαζί να τα περάσει με την Αννα!
    Η Πόπη τα καλοκαίρια δουλεύει εκτός περιοχής έφυγε για την σεζόν αφήνοντας με πισο και αγνοώντας την τύχη μου.
    Αυτούς όλους τους μήνες είχα θυμίσει. Απογοητευτει είχα τσαντιστεί και είχα πείσει εμένα πως έχουμε τελειώσει.
    Ερχόμενη η Πόπη από την σεζόν την βλέπω για καφέ με την Άννα εφόσον είχα περάσει όλο το καλοκαίρι με φρίκη αυτό με ενόχλησε και πάλι. Μετά από ελάχιστες μέρες μου στέλνει μηνύμα να βρεθούμε για ένα ποτάκι (ενίοτε της άλλες κοπέλες της διέγραψα αμέσως μετά από Αυτα αλλά για αυτές δεν ένιωθα τίποτα δεν με έδενε τίποτα ήταν περαστικες από την ζωή μου) και της λέω όχι δεν θέλω να ξαναβρεθούμε άρχισε τα γιατί γιατί δεν ένιωθα έτοιμη για εξηγήσεις εχτές μου ευχηθείκε για τα Χριστούγεννα και πως ειμαι η μοναδική καλή της φίλη και ήθελε εξηγήσεις πήρα την μεγάλη απόφαση να βρεθούμε και να μιλήσουμε.
    Σήμερα βρέθηκε με της τα είπα όλα κατά γράμμα και πως νιώθω πληγωμένη και θυμωμένη . Εκείνη μου είπε πώς τα κορίτσια της έδειξαν ενδιαφέρων της τηλεφωνούν συνέχεια και πως εγώ δεν ειμουν έτσι της είπα πως δεν είχε πρόβλημα με τον χαραχτήρα μου πριν της γνωρίσω της άλλες και πως συνεχίζω να είμαι η ίδια και ατάλαβε πως τελικά την θέλω μονοπώλιο της εξήγησα πως είμαι φρικάρεισμενει γιατί έγινε κολλήτη με της δικές μου πρώην φίλες και ενίοτε ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα με όσες άλλες φίλες είχε με αυτές με πείραξε με της πρώην δικές μου έχω φρικάρει θα ήθελα να της δώσω άλλη μια ευρεία αλλά είμαι θυμωμένη και απογοητευμένη ότι τόσα χρόνια τα ξέχασε σε χρόνο 0 τι να κάνω μέσα μου φωνάζουν 2 φωνές η μία είναι κρίμα τόσα χρόνια και η άλλη δεν αξίζει ναι νιώθω προδομένει αλλά είναι η ποπι τι να κάνω είναι ξεκάθαρο αλλά λέω μήπως πάρω αποφάσειεν βρασμό και μετανιώνω κάθε μέρα αλλά εάν πω ναι θα νιώθω απογοήτευση ήταν σαν αδερφή

  2. #2
    george1520
    Guest
    Ίσως αυτό που θα σε βοηθούσε θα ήταν να συζητούσες από την αρχή αυτό που σε ενόχλησε χωρίς να το αφήσεις μέσα σου να σε τρώει τόσο καιρό. Κάποιες φορές οι άλλοι κάνουν λάθη και εμείς τους καταδικάζουμε χωρίς να τους δώσουμε την ευκαιρία να ακούσουμε την δική τους γνώμη.. Αν το έκανες εξαρχής ο πόνος δεν θα ήταν τόσο έντονος και θα μπορούσες να το διαχειριστείς καλύτερα.. Ίσως να μη είχε καταλάβει ότι ολο αυτό θα σε ενοχλούσε άρα θα ήταν καλό να ήταν ενήμερη.
    τώρα που μιλήσατε θα δεις και πως θα είναι η στάση της.. Αν θέλει αυτή την φιλιά θα κάνει ότι μπορεί να κρατηθεί. Δεν είναι εγωιστικό να θες να κάνεις προσπάθειες να κρατήσεις ένα άνθρωπο στην ζωή σου, εγωιστικό είναι να τον προσπεράσεις και να πας παρακάτω. Οπότε εγώ πιστεύω πως θα φτιάξουν τα πράγματα φτάνει να της δώσεις χώρο και χρόνο για να το κάνει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Καλημέρα..χρόνια πολλά...σε βρίσκω λίγο υπερβολική λέγοντας (αφήνοντας με πίσω χωρίς να νοιαστεί τι θα απογινω)..
    Για να είμαστε ειλικρινείς πιστεύω ότι εδώ το λάθος μοιράζεται σε εσένα και στην Πόπη φταίτε και οι δύο δηλαδή...δεν έπρεπε να σε αγνοειση η φίλη σου και εσύ δεν έπρεπε και δεν πρέπει να ζητάς της φίλες σου μονοπώλιο..οι άνθρωποι δεν μας.ανηκουν...αν θέλουν να είναι μαζί μας και μας αγαπάνε έχει καλώς αν βαρεθούν και φύγουν για το χψ λόγο δικαίωμα τους...
    Καμία φιλία δεν είναι παντοτινή...η εμπειρία μου αυτό μου έχει δείξει...και στη δική μου ζωή και στη ζωή των άλλων..φταίει και η φίλη σου σαφώς...
    Τώρα αν πρέπει να τη συγχωρέσεις η οχι...ναι συγχώρεσε την..απλά εξήγησε της πως αυτό που εκανε δεν το θεωρείς σωστό.αλλα συγχώρεσε την..
    Πρέπει να δίνουμε πάντα μια δεύτερη ευκαιρία στους ανθρώπους..όπως και εμείς θα θέλαμε να μας δώσουνε μια δεύτερη ευκαιρία...
    Είναι πολύ σκληρό να καταδικάζεις ανθρώπους με το πρώτο λάθος και χωρίς δεύτερη ευκαιρία..
    Από κει και πέρα ότι θέλεις κάνεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά (λόγω auto-correct;) το κείμενό σου μου ήταν δυσανάγνωστο, αλλά δεν θεωρώ καθόλου σωστή την συμπεριφορά τη δική σου κι όχι τη δική της για να πω την αλήθεια.Κάνεις σαν 5χρονο που του πήραν το παιχνίδι τα άλλα παιδιά ή σαν 12χρονο που μόλις μια φίλη της βρίσκει και άλλες παρέες τους κάνει μούτρα ξαφνικά και δεν τους μιλάει λες και κάτι της κάνανε. Λες έχεις κι εσύ μεγάλο ωράριο στη δουλειά και δεν μπορούσες να την βλέπεις την κοπέλα, θα έπρεπε να κλειστεί στους 4 τοίχους και να μη βλέπει άνθρωπο γιατί θες εσύ να έχεις την αποκλειστικότητα; Αν σε κάποια πράγματα ταιριάξει με άλλες παρέες ή έχει τον ενθουσιασμό της φρέσκιας γνωριμίας πρέπει σώνει και καλά να παίρνει την έγκρισή σου ή πάντα να σε παίρνει μαζί της για να δει τις άλλες παρέες; Τι είναι οι άνθρωποι, κτήμα μας;

    Αν πάλι είναι λες φίλη 20 χρόνων και κάτι σε έχει ενοχλήσει στην συμπεριφορά της είτε δίκαια είτε άδικα, γιατί παίζεις την κολοκυθιά τόσο καιρό; Με τους φίλους μας αν προκύψει κάποια παρεξήγηση, κάποιο παράπονο, πάμε απευθείας, το συζητάμε και το λύνουμε. Δεν καθόμαστε να βράζουμε στο ζουμί μας και να κάνουμε σενάρια του Φόσκωλου και να τα διογκώνουμε στο μυαλό μας.

    Εμένα σαν απέξω μου ακούγεται πολύ αστείο που λες να της δώσεις και μία ευκαιρία λες και κάτι έχει αυτή να χάσει. Εσύ έχεις να χάσεις που έχεις κρεμαστείς πάνω της προφανώς, αυτή έχει άλλες παρέες και δεν το βλέπει κιόλας τόσο τραγικό το θέμα όπως εσύ, φυσιολογικό θεωρεί να συναναστρέφεται και με άλλο κόσμο. Αυτή από την πλευρά της μπορεί να σκέφτεται ότι "η Sty θέλει το μονοπώλιο της παρέας και άκου τι πήγε και σκέφτηκε και θα πρέπει να έχω το νου μου μην παρεξηγηθεί πάλι,αλλά και τι θα γίνει, την άδεια θα της ζητάω να βγω για καφέ με άλλες φίλες; Να της δώσω μια ευκαιρία να δω αν θα χαλαρώσει και μετά βλέπουμε. Άκου 20 χρόνια φίλη πως σκέφτεται και τι θυμό έχει μέσα της, αν είναι δυνατόν!" Για δες και την άλλη πλευρά λίγο, δεν γυρίζει ο κόσμος γύρω από εσένα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Sty View Post
    Με την φίλη γνωρίζωμαστε περίπου 20 χρόνια μέσα από τους άντρες μας που ήταν κολλητή., γυρνάμε κολλήτες περίπου πριν 7 χρόνια πάντα στο μεταξύ είχα γνωστές πριν ενάμιση χρόνο περίπου βγαίνοντας για καφεδάκι της γνώρισα άλλες 2 κοπέλες θα της ονομασω (Στελλα- Άννα) οι σχέσεις τους πήγεναν απτο καλό στο καλύτερο. Πίστευα πως δεν θα αλλάξει κάτι με την ξεχωριστή για εμένα φίλη θα την ονομάσω Πόπη αντίθετος σε μια φάση που ζορίστηκα με την Δουλειά και επρε3να δουλεύω όλοι μέρα (δικό μου μαγαζί) και όντως απόμακρηνθηκα γιατί πιέζομουν δεν είχα χρόνο.
    Μία μέρα πάω στο σπίτι της Άννας να πάρω το παιδί της να παίξει με το δικό μου χτύπησε το τηλέφωνο της και άκουσα την φωνή της ποπης να της λέει πως έχει κανονίσει για καφέ με την στελλα και την περιμένουν και εκείνη. Απογοητευμένη που εμένα δεν με πήρε λέω στον εαυτό μου θα έτυχε σε ένα επόμενο βράδυ της συναντάω η στην πλατιά που έπιναν καφέ οι 3 τόυς δεν της πλησίασα δεν άντεχα. Και έρχετε και το Πάσχα (δεν υπήρχε γιορτή που η Πόπη να μην είναι η πρώτη καλεσμένη Χριστούγεννα πρωτοχρονιά κτλ δεν μπορούσα χωρίς εκείνη και την οικογένειά την (άντρας παιδιά)) και τα κάνει με την Άννα μέρα από 7 τουλάχιστον χρόνια που τα κάναμε μαζί να τα περάσει με την Αννα!
    Η Πόπη τα καλοκαίρια δουλεύει εκτός περιοχής έφυγε για την σεζόν αφήνοντας με πισο και αγνοώντας την τύχη μου.
    Αυτούς όλους τους μήνες είχα θυμίσει. Απογοητευτει είχα τσαντιστεί και είχα πείσει εμένα πως έχουμε τελειώσει.
    Ερχόμενη η Πόπη από την σεζόν την βλέπω για καφέ με την Άννα εφόσον είχα περάσει όλο το καλοκαίρι με φρίκη αυτό με ενόχλησε και πάλι. Μετά από ελάχιστες μέρες μου στέλνει μηνύμα να βρεθούμε για ένα ποτάκι (ενίοτε της άλλες κοπέλες της διέγραψα αμέσως μετά από Αυτα αλλά για αυτές δεν ένιωθα τίποτα δεν με έδενε τίποτα ήταν περαστικες από την ζωή μου) και της λέω όχι δεν θέλω να ξαναβρεθούμε άρχισε τα γιατί γιατί δεν ένιωθα έτοιμη για εξηγήσεις εχτές μου ευχηθείκε για τα Χριστούγεννα και πως ειμαι η μοναδική καλή της φίλη και ήθελε εξηγήσεις πήρα την μεγάλη απόφαση να βρεθούμε και να μιλήσουμε.
    Σήμερα βρέθηκε με της τα είπα όλα κατά γράμμα και πως νιώθω πληγωμένη και θυμωμένη . Εκείνη μου είπε πώς τα κορίτσια της έδειξαν ενδιαφέρων της τηλεφωνούν συνέχεια και πως εγώ δεν ειμουν έτσι της είπα πως δεν είχε πρόβλημα με τον χαραχτήρα μου πριν της γνωρίσω της άλλες και πως συνεχίζω να είμαι η ίδια και ατάλαβε πως τελικά την θέλω μονοπώλιο της εξήγησα πως είμαι φρικάρεισμενει γιατί έγινε κολλήτη με της δικές μου πρώην φίλες και ενίοτε ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα με όσες άλλες φίλες είχε με αυτές με πείραξε με της πρώην δικές μου έχω φρικάρει θα ήθελα να της δώσω άλλη μια ευρεία αλλά είμαι θυμωμένη και απογοητευμένη ότι τόσα χρόνια τα ξέχασε σε χρόνο 0 τι να κάνω μέσα μου φωνάζουν 2 φωνές η μία είναι κρίμα τόσα χρόνια και η άλλη δεν αξίζει ναι νιώθω προδομένει αλλά είναι η ποπι τι να κάνω είναι ξεκάθαρο αλλά λέω μήπως πάρω αποφάσειεν βρασμό και μετανιώνω κάθε μέρα αλλά εάν πω ναι θα νιώθω απογοήτευση ήταν σαν αδερφή
    καλημερα...
    συγνωμη, αλλα αν δεν ελεγες στην τελευταια σειρα οτι την νοιωθεις σαν αδερφη, θα νομιζε κανεις οτι σε παρατησε ο γκομενος...
    τι θα πει "μονοπωλιο" βρε κοπελα μου, οταν μιλαμε για φιλιες;;;; δεν υπαρχει τετοιο πραγμα! μπορεις να εισαι φιλη με ενα σωρο ανθρωπους η εστω και με λιγους και εκεινοι να εχουν οσους αλλους φιλους και γνωστους θελοουν, χωρις να ειναι ουτε προδοσια, ουτε κακια, ουτε πισωπλατο μαχαιρωμα.
    ειλικρινα ο τροπος που αντιδρας και σκεφτεσαι, ειναι ακραια προβληματικος...
    μηπως εισαι μοναχοπαιδι και ηθελες παντα μια αδεερφη;
    δεν μπορω διαφορετικα να κατανοησω την συμπεριφορα σου, παρα μονο με το οτι δεν ειχες κοντινες σχεσεις με κοριτσια , ποτε.
    εγω που εχω αδερφη, να σου πω οτι δεν εχουμε μονοπωλιο την παρεα της αδερφης μας, ουτε της κολλητης μας...
    περα απο οοολα αυτα, λες και μονη σου οτι οι πολλες δουλειες σου σε απομακρυναν απο την φιλη! τι θα πρεπε να κανει; να κλαιει που δεν εχεις χρονο; πολυ καλα εκανε η κοπελα και εκανε παρεα με αλλες φιλες.
    δεν σε καλουσαν, επειδη απομακρυνθηκες, κι οχι επειδη δεν σε ηθελαν. τις ειδες εξω και εφυγες!
    και συγνωμη, τι επρεπε να κανει η κοπελα που επρεπε να φυγει για σεζον και μας λες οτι σε αφησε πισω;;; να μεινει να σε νταντευει;;
    η ιδια σε καλεσε για ποτο οταν επεστρεψε και ειχε χρονο κι εσυ εκανες ναζια.
    ελεος! κι εχεις και οικογενεια. αντιδρας σαν ατομο που ζει μονο χωρις συντροφο και κρεμεται απο την παρεα καποιας φιλης. χαλαρωσε λιγο.

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Καλημέρα θεματοθετρια
    Εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί νιώθεις ετσι.....ως δοτικος άνθρωπος θέλησες να γνωρίσεις όλες σου τις φίλες και να γίνετε μια παρέα

    Όμως αυτές τα βρήκαν μεταξύ τους και σε άφησαν στην απέξω.....Είναι άσχημο αυτό.....γιατι συνειδητοποιείς ότι οι φίλες σου σημαινει ίσως οτι κοιτάνε μόνο τη πάρτυ τους και δεν θα έκαναν για σένα αυτό που έκανες εσύ για εκείνες: δηλαδή να σε ενσωματώσουν στην παρέα

    Εγώ δεν βρίσκω καμία συμπεριφορά σου προβληματική.....Είσαι άνθρωπος και ως φίλη θα ήθελες να έλεγαν και σε σένα και όχι μόνο να κάνουν πηγαδάκι οι τρεις τους

    Ωστόσο όμως συμφωνώ και στο ότι δεν μπορουμε να επιβάλλουμε στους φίλους μας με ποιους θα κάνουν παρέα........
    Κτητικοτητες στις σχέσεις καλό είναι να μην υπάρχουν γτ οι άνθρωποι συναναστρέφονται με άλλους ανθρώπους ....το να φερθεις κτητικα σε φίλους σου μόνο κακο θα κάνει γιατί είτε θα πιέσει τον αλλο είτε θα πληγωθείς εσύ η ίδια....νομίζοντας ότι μόνο ένας φίλος είναι ο καλός που έχουμε και από εκείνον πρέπει να τα περιμένουμε όλα ...Αυτό δεν ισχύει

    Η φιλη σου είπε τι την πείραζε σε σένα....σου είπε ότι την έπαιρναν τηλέφωνα πιο συχνά από ότι εσύ.....

    Μπορεί η ίδια να το είχε ως παράπονο απο παλια όμως τώρα να της δόθηκε η ευκαιρία να το εκφράσει

Similar Threads

  1. ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ
    By panos7wwe in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 22-10-2014, 20:27
  2. Φίλη...;
    By anna laki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 80
    Last Post: 07-06-2014, 03:21
  3. Φίλη
    By Νάντια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2012, 00:39
  4. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 03:13
  5. Φίλη
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-2006, 19:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •