Φάρμακα η ψυχοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Φάρμακα η ψυχοθεραπεία

    Είμαι 18 χρονών,κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 3 χρόνια για καποιες αγχώδεις διαταραχές και έχω βελτιωθεί αρκετά.Αυτον τον χρόνο όμως έγιναν διάφορα πράγματα και νομίζω έπεσα σε κατάθλιψη,είναι 6 μήνες τώρα πού έχω χάσει τον εαυτό μου,κλαίω συνέχεια,δεν βγαίνω από το σπίτι,απεχθάνομαι δραστηριότητες που κάποτε μου άρεσαν.Εκλεισα λοιπόν ραντεβού με ψυχίατρο σε 2 εβδομάδες,για να δω αν έχω κατάθλιψη και αν χρειάζομαι φαρμακευτική αγωγή,και αγχώνομαι πάρα πολύ,σκέφτομαι να το ακυρώσω,φοβάμαι μήπως κρίνει ότι είμαι σοβαρά η μήπως μου γράψει φάρμακα γιατί πάντοτε ήμουν κατά των φαρμάκων,δεν έχω πάρει ποτέ,προσπαθούσα πάντα με ψυχοθεραπεία και θεωρούσα πως τα φάρμακα είναι απλά μια εύκολη λύση αλλά έχω φτάσει σε σημείο που θέλω απλά με οποιαδήποτε τρόπο να γίνω όπως ήμουν πριν,να είμαι έστω και λίγο ο εαυτός μου,να μπορώ να κοιμάμαι,να βγαίνω έξω...Δεν ξέρω τι να κανω,αυτός ο ψυχίατρος που έχω κλείσει είναι και ψυχοθεραπευτής γσθ και emdr και κάνει και έκπτωση σε φοιτητές και έχει και καλές αξιολογήσεις αλλά φοβάμαι,έχω ακούσει πολλές άσχημες ιστορίες για λάθος διαγνώσεις,λάθος φάρμακα,φάρμακα που σε κάνουν χειρότερα,επίσης σκέφτομαι ότι αν πάρω φάρμακα μπορεί να νιώθω και χειρότερα επειδή θα αισθάνομαι άσχημα που έφτασα στο σημείο να παίρνω φάρμακα.Στον ψυχολόγο που πηγαίνω τώρα έχω μιλήσει για αυτό που βιώνω ως κατάθλιψη και δεν με βοηθάει μου λέει απλά να βγαίνω έξω για αυτό σκέφτηκα να πάω σε αυτόν τον ψυχίατρο πιο πολύ για την ψυχοθεραπεία στην οποία ειδικεύεται αλλά τα φάρμακα με τρομάζουν και έχω ακούσει ότι κάποιοι ψυχίατροι γράφουν κατευθείαν φάρμακα,έχετε κάποια εμπειρία με ψυχιατρους?πως ήταν?

  2. #2
    george1520
    Guest
    Θα πας.. Θα μιλήσεις μαζί του. Θα του εξηγήσεις τους φόβους σου και θα σου πει αν χρειάζεσαι φάρμακα και μετά αποφασίσεις. Εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ αλλά υπάρχουν φορές που είναι απαραίτητα.. Είσαι και μικρή για να αρχίσεις τα φάρμακα. Άποψη μου είναι όμως.

  3. #3
    Καλησπέρα και καλή χρονιά! Να μην ακυρώσεις το ραντεβού γιατί η κατάθλιψη είναι σοβαρό θέμα και δεν πρέπει να παίζει κανείς με αυτά. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου δώσει φάρμακα, υπάρχουν πολλοί ψυχίατροι-ψυχοθεραπευτές που θα το παλέψουν πρώτα με ψυχοθεραπεία κι αργότερα αν το θεωρήσουν αναγκαίο μπορεί να συνταγογραφήσουν.
    Σε κάθε περίπτωση ο γιατρός θα κρίνει αν τα χρειάζεσαι ή όχι. Μην αισθάνεσαι άσχημα, δεν είναι ντροπή ούτε να έχεις κατάθλιψη(αν έχεις βέβαια) ούτε το να παίρνεις φάρμακα.
    Εγώ πηγαίνω σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή και η εμπειρία μου είναι θετική.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Την ψυχοθεραπεία την σταμάτησες;

  5. #5
    Οχι ακομη,σκεφτομουν αμα ειναι να παω σε αυτον τον ψυχιατρο ψυχοθεραπευτη και αν μου φαινεται καλος τοτε να σταματησω τον ψυχολογο μου και να πηγαινω σε αυτον.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Οχι ακομη,σκεφτομουν αμα ειναι να παω σε αυτον τον ψυχιατρο ψυχοθεραπευτη και αν μου φαινεται καλος τοτε να σταματησω τον ψυχολογο μου και να πηγαινω σε αυτον.
    Εχεις δει βελτίωση, αλλαγή με την ψυχολόγο που πας;

  7. #7
    Οχι ιδιαιτερα,πηγαινα σε εναν πολυ καλο ψυχολογο σχεδον 2 χρονια που με βοηθησε αρκετα τον.οποιο σταματησα επειδη ηταν πολυ μακρια απο το σπιτι μου και ηταν ακριβος,αφου τον σταματησα πηγαινω τωρα σε έναν πιο οικονομικο και κοντα στο σπιτι μου αλλα δεν με βοηθαει καθολου,μιλαμε συνεχεια για ασχετα πραγματα πχ ,σηκωνει συνεχεια τα τηλεφωνα κατα την διαρκεια της συνεδριας,μου αλλαζει συνεχεια τα ραντεβου και γενικα δεν ειμαι ευχαριστημενη με τον συγκεκριμενο.
    Last edited by ariana; 03-01-2020 at 01:07.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Θεωρώ σημαντικό όταν αναπτυχθεί μια καλή σχέση με ένα γιατρό θα ήταν καλό να μην αλλάζεις.. Αλλά από την αλλη ένας καινούργιος γιατρός μπορεί να σου δείξει άλλους δρόμους που πριν δεν είδες..

  9. #9
    Ναι συμφωνω,αυτον τον καλο που πηγαινα δεν ηθελα να τον σταματησω αλλα οι συνθηκες με αναγκασαν , παντως σκεφτομαι οτι αμα δεν βρω καποιον αλλον να εμπιστευτω,θα επιστρεψω στον καλο που πηγαινα ζητωντας να κανουμε λιγοτερες συνεδριες,ευχαριστω πολυ και για τις απαντησεις.
    Last edited by ariana; 03-01-2020 at 01:09.

  10. #10
    george1520
    Guest
    Δεν λέω για τον πρώτο που άλλαξες αλλά που σκέφτεσαι να αλλάξεις και τον δεύτερο.

    Γιατί θεωρείς ότι θα σε βοηθήσουν τα χάπια; τι ακριβώς βοήθεια χρειάζεσαι;

  11. #11
    Εχω ακουσει πως η γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια ειναι η καλυτερη για τις αγχωδεισ διαταραχες και την καταθλιψη αλλα εχω και προσωπικη εμπειρια γιατι αυτου του ειδους η θεραπεια με βοηθησε σχεδον να ξεπερασω τις αγχώδεις διαταραχές μου για αυτο ολοι οι ψυχοθεραπευτες που επιλεγω κοιταω να εχουν ειδικευτει σε αυτην,εχω δοκιμασει ψυχαναλυση και εμενα προσωπικα με κανει χειροτερα,ο δευτερος λοιπον εχει ειδικευτει στην γνωσιακη συμπ αλλα δεν κανουμε τιποτα σχετικο και θελει συνεχεια να μιλαμε για το παρελθον κατι που παραπεμπει σε ψυχαναλυση ,μιλαμε και για ο,τι να ναι αλλα το κυριοτερο ειναι οτι σηκωνει συνεχεια τα τηλεφωνα κατα την διαρκεια της συνεδριας και αποσυντονιζομαι και μου μιλαει και συνεχεια για αλλους ασθενεις του,για τον εαυτο του...,σκεφτομαι να του δωσω χρονο αλλα νιωθω οτι δινω τα χρηματα μου τζαμπα.Στον ψυχιατρο θελω να παω για να δω κυριως τι εχω και να καθησυχαστω ισως γιατι φοβαμαι μην τρελαθω,θελω κυριως να μου πει τι επιλογες εχω,ιδανικα δεν θα ηθελα χαπια και αμα μου.πει οτι χρειαζομαι θα του πω οτι θα ηθελα πρωτα ψυχοθεραπευτικα,αυτο που θελω κυριως ειναι να βελτιωθει λιγο η διαθεση μου,γιατι δεν μπορω να κανω τιποτα πια.
    Last edited by ariana; 03-01-2020 at 01:11.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Απαντάει τα τηλέφωνα; και σου λέει για άλλους ασθενείς του; ενδιαφέρον.. Και τον πληρώνεις; μπορώ να κάνω και εγώ αυτή την δουλειά.

  13. #13
    Χαχα,για αυτο σκεφτομαι να τον σταματησω κυριως,και οχι μονο τηλεφωνα και μυνηματα στελνει κ.α
    Last edited by ariana; 03-01-2020 at 01:12.

  14. #14
    george1520
    Guest
    Πήγαινε σε αυτόν που έκλεισες ραντεβού και θα κρίνει αυτός αν χρειάζεσαι φάρμακα. Εύχομαι να είναι καλός και να αρχίσετε θεραπεία μαζί.. Αν και θα επέλεγα χωρίς χάπια.. Αλλα ο ειδικός ξέρει καλύτερα.

  15. #15
    Ναι,μου εφυγε λιγο το αγχος ,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
    Last edited by ariana; 03-01-2020 at 01:12.

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΛΠ
    By Thodoris2002 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2019, 23:26
  2. ψυχοθεραπεία/φάρμακα
    By mstrouf in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 61
    Last Post: 16-06-2010, 21:52
  3. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 20:02
  4. Φάρμακα, ψυχοθεραπεία & ύπνος
    By vince in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 16-06-2009, 00:35
  5. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •