Αιμοδοσια? Κάνει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    davidh
    Guest

    Αιμοδοσια? Κάνει?

    Γεια σας παιδια και χρονια πολλα.
    Ειδα καπου οτι με την αιμοδοσια το αιμα καθαριζει και ειναι καλο για την υγεια 1-2 φορες να δινεις το χρονο.
    Ξερω οτι επειδη περνουμε φαρμακα δεν κανει να δινουμε αιμα σχετικα μην το παρει αλλος λογο φαρμακων.

    Εχω ενα ερωτημα:
    Πες οτι εγω δινω αιμα χωρις να εχω ενημερωσει κανενα για τα φαρμακα με το σκεπτικο του ας το πεταξουν.
    Τα ποσοστα των φαρμακων που θα εχω στο αιμα μου λογω της αιμοδοσιας σε σχεση με πριν θα πεσουν?
    αυτο ειναι επικυνδυνο για την θεραπεια μου?

    Ξερει κανεις τι γινετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω, λογικά θα πέσουν, αλλά έχει να κάνει με το τι ποσότητα φαρμάκων παίρνεις, πως λειτουργούν κτλ.

    Ωστόσο η σκέψη σου θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι είναι φάουλ.

    Το πιθανότερο είναι ότι αν πιστεύουν πως είσαι υγιής το αίμα σου δεν θα πεταχθεί. Αν το δώσουν σε κάποιον και πάθει κάτι, το έχεις σκεφτεί; To αίμα δεν μπορεί να ελεγχθεί ταυτόχρονα για χιλιάδες πράγματα, αυτό είναι το νόημα του να είσαι ειλικρινής όταν ο γιατρός σου παίρνει το ιστορικό. Αν έχει τον τελευταίο καιρό περιστατικά π.χ. ιλαράς (που είχε εξαφανιστεί εδώ και δεκαετίες αλλά με τους μαλάκες που δεν κάνουν εμβόλια εμφανίστηκε πάλι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) λέμε στην Λάρισσα και δίνεις αίμα στην Αθήνα και σε ρωτήσει αν πήγες το τελευταίο τρίμηνο Λάρισα και πεις όχι, δεν θα εξετάσουν το αίμα σου για ιλαρά. Το ίδιο πράγμα, δεν κάνουν εξετάσεις για την κάθε μία από τις χιλιάδες ουσίες που μπορεί να υπάρχουν στα εκατομμύρια φάρμακα που κυκλοφορούν και κάποιος ασυνείδητος τους απέκρυψε ότι τα παίρνει. Το αίμα δεν ξέρεις που θα καταλήξει από πριν και πόσο κακό θα του κάνει η α ή η β ουσία.

  3. #3
    davidh
    Guest
    Οκ. Συμφωνω. Αλλα υπαρχει τροπος να τους οτι περνω φαρμακα και απλα ας το πεταξουνε μετα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στην εθελοντική αιμοδοσία έχουν πολύ περιορισμένους πόρους, δεν θα σπαταλησουν χρόνο και υλικό αν είναι το αίμα να πάει χαμένο και δεν παίρνουν αίμα αν ο ίδιος ο αιμοδότης δεν είναι καλά. Το ιστορικό είναι και για την προστασία του ίδιου του αιμοδότη. Αν πάει ας πούμε μία γυναίκα με περίοδο συνήθως προληπτικά δεν της παίρνουν αίμα για να μην της πέσει πολύ ο αιματοκρίτης.

    Τώρα αν βρεις κάποιον γιατρό που σε παρακολουθεί και υπάρχει σοβαρός λόγος να σου αφαιρεθεί αίμα, π.χ. πάρα πολύ υψηλός αιματοκρίτης κτλ, είναι άλλο θέμα. Αλλά αυτό θα το αποφασίσει ο γιατρός που σε παρακολουθεί, δεν πας απλά σε ένα νοσοκομείο και τους λες διάβασα ότι κάνει καλό αυτό και το άλλο, κάντε μου αυτό! Ο ειδικός κρίνει, όχι το αντίθετο. Όντως κάνει καλό να δίνεις αίμα μια στο τόσο, αλλά η αφαίμαξη έτσι γενικά και προληπτικά για να διατηρείς την υγεία σου πάντως ακούγεται πολύ 18ος αιώνας ή Αμερικανιά. Πως σου ήρθε αυτή η ιδέα;

  5. #5
    ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΜΕ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΡΗΤΑ

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά και αιμοδοσία.
    By iamverysad in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2019, 11:41
  2. τα χω κανει ...
    By catval in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2016, 19:47
  3. Αιμοδοσία και φάρμακα
    By panos21 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 05-09-2015, 15:34
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 03:48
  5. τα εχω κανει ολα σ%$@@%$#τα
    By anaximandros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-01-2010, 23:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •