Φοβάμαι το παραμικρό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8

    Φοβάμαι το παραμικρό

    Γεια σας πήρα το θάρρος να γράψω εδώ όλα αυτά που ζω χρόνια τώρα μιας και δεν μπορώ να πω σε κανέναν γιατί φοβάμαι . Μόλις τελείωσα τις σπουδές μου και γύρισα στην πόλη μου η ζωή μου έχει αλλάξει φοβάμαι τα πάντα και τους πάντες χτυπάει το τηλέφωνο και φοβάμαι μην είναι η αστυνομία η το κουδούνι του σπίτιου και αγχώνομαι μην έρθει κανένας να με βάλει φυλακή . Δεν νιώθω καλά με τον εαυτό μου , είμαι 100 κιλά με βλέπω στον καθρέπτη και με σιχαίνομαι, λέω ψέματα σε φίλους και το παίζω άνετη ότι δεν έχω κανένα θέμα . Φοβάμαι να κάνω πραγματα για μένα μην με κρίνουν οι άλλοι άσχημα . Βοήθεια

  2. #2
    george1520
    Guest
    Γιατί να έρθει η αστυνομία;
    Γιατί φοβάσαι την κριτική; Σε μείωσε ποτέ κάποιος; Σε έκρινε αυστηρά; Ένιωσες γενικά απόρριψη;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    Φοβάμαι παρά πολύ επειδή έχω χρέος σε τηλεπικοινωνια μην έρθουν και που μου να μπω φυλακή δεν είναι τεράστιο ποσό αλλά εγώ φοβάμαι και κάθε φορά που χτυπάει κουδούνι η τηλέφωνο εγώ τρέμω . Νιώθω άσχημα πολύ για τα κιλά μου η αλήθεια είναι και όλοι μου λένε να αδυνατήσω αλλά δεν μπορώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    1) δεν μπαίνεις φυλακή αν χρωστάς λογαριασμούς ή έχεις δάνεια σε τράπεζες. Για την εφορία ίσως, αλλά μόνο αν μιλάμε για τεράστια ποσά, και πάλι χλωμό. Η αστυνομία δεν θα ασχοληθεί μαζί σου επειδή δεν είναι αρμοδιότητά της.

    2) Κάποια στιγμή ίσως κάποιος δικαστικός επιμελητής χτυπήσει το κουδούνι για να σου παραδώσει εξώδικο της εταιρίας που χρωστάς. Δεν είσαι υποχρεωμένη να του ανοίξεις, θα στο αφήσει σε φάκελο. Μετά από αυτό δεν θα γίνει τίποτα άλλο.

    Στα λέω επειδή τα ξέρω από πρώτο χέρι, λεπτομέρειες μην ρωτάς, απλά ξέχασε την αστυνομία και την φυλακή.

    Τώρα για τα κιλά σου, αφού δεν μπορείς να αδυνατίσεις, σημαίνει οτι δεν μπορείς να αδυνατίσεις, απλά. Αν μπορέσεις κάποια στιγμή στο μέλλον, οκ, αν όχι, πάλι οκ. Και οι "αφράτες" έχουν τη χάρη τους, οι χτικιάρες να πάνε στο μετρό στο Σύνταγμα να ξαπλώσουν αγκαλιά με το σκελετό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    Εσείς έχετε βιώσει ποτέ το αίσθημα ότι δεν αξίζεις τίποτα ; Δεν μπορώ να τα πάω καθόλου με τον εαυτό μου δυστυχώς ούτε χόμπι ούτε τίποτα μου φαίνονται όλα πολύ δύσκολα . Δεν ξέρω τι μαρεσει να κάνω στη ζωή μου . Είμαι 25 χρόνων ευτυχώς υγειής πέρα από τα ψυχολογικά που είναι χάλια .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα συμφορμητησσα!! λυπαμαι που θα στο πω, αλλα θελω να ειμαι απολυτα ειλικρινης απεναντι σου, εξαλου αυτο δηλωνει και την αξιοπρεπεια απεναντι σου.
    Λοιπον, θα πρεπει να φοβασαι, διοτις εισαι μελος ενος κοινωνικου συνολου, κι εαν εχεις κανει κατις που παραβαινει τον νομο οι επιδρασεις λογικα θα σε βρουν, αν οχι σημερα καποια μερα!! πολυ σπανια καποιος την γλυτωνει!! οτι κι αν εχεις κανει απο θεμα νομικο θα την πληρωσεις! και το κακο ειναι οχι μονο η ποινη σου αλλα το κοινωνικο αντικτυπο, το πως θα δεις τους γονεις ζου!! την ντροπη που θα νιωθεις απεναντι στους δικους σου κι απεναντι στους φιλους σου!!
    Εαν δεν εχεις κανει κατις παρανομο, αλλα φοβασαι γενικα , και παλυς λυπαμαι αλλα ειναι κανονας της ζωης αυτο!! ο φοβος οτι θα σε πιασουν υπαρχει για να φιλαει τα ερμια, ο φοβος υπαρχει για να αποτρεπει τον κοσμο απο το να κανει πραματα που δεν πρεπει!! διοτις ολοι θακαναμε παρανομιες η ανηθικα πραματα!
    Ετσι λοιπον δεν κανουμε κατις λαθος για να μην νιωθουμε αυτο το ασχημο συναισθημα του φοβου!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    Λέτε να είμαι τόσο κακός άνθρωπος που μου αξίζει αυτό ;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Angelbeat View Post
    Λέτε να είμαι τόσο κακός άνθρωπος που μου αξίζει αυτό ;
    το κακος η καλος ειναι ασχετο με το δικο σου εγκλημα! Εσυ αυτο που κανεις ειναι οτι παραβαινεις τον νομο εν γνωση σου , κατα συρροη, δλδ παραβαινεις κατις το οποιο γνωριζεις οτι ειναι παρανομο κατα συνηθεια και κατα εξακολουθηση!
    Αυτο δηλωνει χαρακτηρα αδιαφορω!! ανθρωπο που δεν ειναι συνεπεις με τις υποχρεωσεις και με την υπογραφη σε συμβολαιο οπου εχει βαλει την υπογραφη του! θα γνωριζεις οτι την τζιφρα σου και το τετοιο σου,,, τα βαζεις εκει που πρεπει ε?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    Ναι αμε το ξέρω το καταλαβαίνω έτσι όπως το λέτε

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Xρονια Πολλα Αngel μη φοβασαι τιποτα. Ο Φιλος Γιωργος τα λεει λιγο τραγικα. Και γω εχω φοβιες με παραβασεις και το μυαλο μου παει στο χειροτερο. Κι γω χρωστουσα σε εταιρία και με πηρε δικηγορος κι ολοι στο περιβαλλον μου μου ελεγαν να μην τα πληρωσω αλλα για να μην φυσαω και το γιαουρτι πηγα και τα πληρωσα. Δεν μας περισσευουν να πληρωνουμε και παραπανω. Η γνωμη μου ειναι πηγαινε και πληρωνε με δοσεις πχ 20 εμενα με ρωτησαν αν ήθελα να κανω δοσεις. Φιλια
    Ο Γιωργος Πανου μπορει να ειναι υπαλληλος σε εταιρία τηλεπικοινωνίας η Δικηγορος
    Last edited by Delmember2052020; 28-12-2019 at 18:50.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Ο Γιωργος Πανου μπορει να ειναι υπαλληλος σε εταιρία τηλεπικοινωνίας η Δικηγορος
    ακριβώς, τα χρέη προς τηλεπικοινωνίες δεν αποτελούν ποινικό αδίκημα, εντάσσονται στο αστικό δίκαιο.
    Φυσικά και πρέπει να πληρώνουμε για τις υπηρεσίες που μας παρέχονται επί πληρωμή και τις έχουμε επιλέξει οι ίδιοι.
    Από εκεί και πέρα η ζωή κάνει κάτι κωλοτούμπες, μα κάτι κωλοτούμπες στα οικονομικά που όλοι μας θα τις βιώσουμε κάποια στιγμή άσχετα αν έχουμε κάνει τον προγραμματισμό μας ή όχι. Μείωση μισθού, ασθένεια, απόλυση, εξαπάτηση από τον εργοδότη, και τα έτοιμα που έχουμε βάλει στην άκρη τελειώνουν.
    Έχουμε όλη την καλή διάθεση να εργαστούμε, έχουμε τα προσόντα, στέλνουμε 200 βιογραφικά, και ούτε μια απάντηση, όλες οι πόρτες κλειστές. Μόνο σε μένα έχει τύχει αυτό? Ας αφήσουμε τα κηρύγματα, επειδή εκεί που είναι κάποιοι σήμερα, μπορεί να βρεθούμε εμείς αύριο στη θέση τους πριν το καταλάβουμε και όσο οργανωμένοι στα οικονομικά και αν είμαστε.
    Ας κάνει διακανονισμό η φίλη μας, αν μπορεί, αν δεν μπορεί, μην κάνει. Τίποτα δεν θα της κάνουν. Εγώ δύο φορές είχα ληξιπρόθεσμα προς τηλεπικοινωνίες, και μιλάμε για μικρά ποσά, 120-150 ευρώ. Στη μία περίπτωση όταν μπόρεσα τα πλήρωσα και με τις προσαυξήσεις. Στην άλλη περίπτωση που με πήρε τηλέφωνο μια σκύλα της λύσσας από δικηγορικό γραφείο και ούρλιαζε οτι αν δεν τα δώσω σε 2 ώρες θα με χρεώσουν με έξτρα 100 ευρώ για "δικηγορικά έξοδα" της είπα αν έχει φαγούρα στ'απαυτό της να βάλει χαμομήλι και δεν πλήρωσα σεντ. Έκτοτε πέρασαν 12 χρόνια και δεν έγινε τίποτα. Χαλαρά λοιπόν.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    Αρχικά ευχαριστώ παρά πολύ όλους για την ανταπόκριση σας πρώτη φορά νιώθω ότι κάποιος με ακούει ( παρόλο που φοβάμαι ότι σας κουράζω εύχομαι να είναι στο μυαλό μου ) έχω σκοπό τώρα με τον καινούργιο χρόνο να κατεφερω να ξεχρεώσω και να προσπαθήσω να κάνω κάτι για μένα . Μακάρι να τα καταφέρω κάθε φορά που βάζω στόχους τα κάνω θάλασσα εύχομαι να είναι διαφορετικά .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Καλη τυχη και μην σκεφτεσαι τοσο πολυ τους αλλους, σκεψου τον εαυτο σου. Νομιζουμε οτι τα κανουμε θαλασσα και γω ετσι νιωθω. Κανουν λαθη ολοι. Το θεμα ειναι να τα ξεπερναμε γρηγορα στο λεω γιατι κι γω τα παιρνω κατακαρδα ολα. Πρεπει να αγαπαμε τον εαυτο μας περισσοτερο. Ξερεις στην δουλεια μου κι γω εφτιαχνα λαθη απο το αγχος μου και ενιωθα αχρηστη, οταν εβλεπα οτι και αλλοι εφτιαχναν λαθος σημασια δεν εδιναν. Θελω να σου πω οτι ειμαστε πολυ αυστηροι με τον εαυτο μας. Εισαι μικρη η ζωη ειναι μπροστα σου. Βγες απο δω να εισαι με τους φιλους και να περνας καλα. Στα λεει μια χοντρή φιλια

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    Ευχαριστώ παρά πολύ ! Εύχομαι σε όλους καλή χρόνια

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Angelbeat View Post
    Ευχαριστώ παρά πολύ ! Εύχομαι σε όλους καλή χρόνια
    υπηρξα υπερβολικος! δεν μπορω παρα να αποσυρθω!,Ουδεις ειναι αξιος να σε κρινει για ηθικο παραπτομα!! αυτο να το θυμασαι παντα!! -αναφερομαι για το βαρος σου - ειναι λαθος σου να νιωθεις φοβο για αυτο!! ο μονος φοβος που πρεπει να εχεις σχετικα με το βαρος σου και που πρεπει ομως να εχεις ειναι ο λογος της υγειας, οτι το παραπανω βαρος φερει προβλημα στην λειτουργια της καρδιας και στο ζαχαρο σου! μονο εκει ομως να φοβασαι πουθενα αλλου!!
    Οσο για το νομικο παραπτομα σου, δε θα σου χαιδεψω τα αυτια, αν και υπηρξα υπερβολικος, αν κι ειμουν πολυς, πρεπει να ξες οτι θα πρεπει να βαζεις προγραμμα στην ζωη σου , αυτο ομως δεν παει να πει οτι θα πρεπει να φτανεις στο σημειο της ανισοροπης, και οχι ισοζυγιας δικαιωσυνης με "ποινη" τον φοβο!! διοτι ο φοβος ειναι πονος!! και δεν εκανες κατις τοσο σοβαρο ωστε να αξιζεις τετοια ποινη!

Similar Threads

  1. Κούραση με το παραμικρό.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 13-11-2019, 20:41
  2. Στύση με το παραμικρό
    By Nace in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-03-2019, 19:52
  3. με το παραμικρο ...αυπνια
    By vasilis1974 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 08-01-2017, 00:36
  4. Φοβος για το παραμικρο
    By AnastasiaF in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 29-08-2012, 22:29
  5. με το παραμικρο
    By hrsta in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2008, 14:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •