Γνωριμία με τα μέλη του forum
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8

    Γνωριμία με τα μέλη του forum

    Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιο μέλος του φόρουμ, πάσχω από σχιζοφρένεια εδώ και 11 χρόνια και είμαι 25 χρονών. Αν και παίρνω την αγωγή μου κανονικά και έχω επαφή κάθε δίμηνο με τη γιατρό μου, η βελτίωσή μου είναι μικρή. Οι παρανοϊκές (κατά τους άλλους) ιδέες μου συνεχίζονται. Οι σχιζοφρενεις καταλαβαίνουν τι εννοώ.. Περνάω πολύ δύσκολα. Υπάρχει κι άλλος που περνάει τόσο δύσκολα;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλημέρα.. Χρόνια πολλά... Όλοι πάνω κάτω περνάμε τα δικά μας. Έχεις ανθρώπους δίπλα σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Καλησπερα Toxotina, ευχομαι το 2020 να σε βρει με υγιεια ψυχικα και σωματικα.

    Εχω περασει το μουντ με παρανοικες σκεψεις και ξερω ειναι πολυ οδυνηρο, ο ψυχικος πονος που νιωθεις ειναι μεγαλυτερος απο καθε αρρωστια σωματικη.
    11 χρονια ειναι πολλα για να εχεις δει μικρη βελτιωση.
    Τι αγωγη παιρνεις? στον ιδιο γιατρο εισαι ολα αυτα τα χρονια? Τι σκεψεις κανεις?
    Εαν νιωθεις ανετα βεβαια να το αναλυσεις. Θα ηθελα να ακουσω παραπανω :)
    Και βεβαια ειναι παρα πολλα ατομα εδω μεσα με ιδια προβληματα και θα μπουν καποια στιγμη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Καλησπέρα
    Σχεδόν όλοι εδώ μέσα έχουμε θέματα και προβλήματα. Αν θέλεις να μιλήσεις υπάρχουν πολλά άτομα που μπορούν να σε καταλάβουν.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    ΠΑΙΡΝΩ ΡΙΣΠΕΡΦΑΡ ΚΑΙ ΑΚΙΝΕΤΟΝ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑΝΖΑΠΙΝΗ,ΑΛΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΟΤΑΝ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΗΚΑ,ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΟΙ ΦΩΝΕΣ,ΟΜΩΣ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΙ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΝΟΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΕΧΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΛΕΠΩ,ΟΜΩΣ,ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΘΡΙΚΑ.ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ,ΤΗ ΜΙΑ ΠΑΧΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΔΥΝΑΤΙΖΩ.ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ 100 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΞΑΝΑΔΥΝΑΤΙΣΩ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΦΩΝΕΣ?ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Toxotina View Post
    ΠΑΙΡΝΩ ΡΙΣΠΕΡΦΑΡ ΚΑΙ ΑΚΙΝΕΤΟΝ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑΝΖΑΠΙΝΗ,ΑΛΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΟΤΑΝ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΗΚΑ,ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΟΙ ΦΩΝΕΣ,ΟΜΩΣ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΙ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΝΟΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΕΧΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΛΕΠΩ,ΟΜΩΣ,ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΘΡΙΚΑ.ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ,ΤΗ ΜΙΑ ΠΑΧΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΔΥΝΑΤΙΖΩ.ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ 100 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΞΑΝΑΔΥΝΑΤΙΣΩ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΦΩΝΕΣ?ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ?
    Βγαινεις εξω? προσπαθεις να εχεις επαφη με τον κοσμο? θα σου κανει καλο αν εχεις ασχολιες.

    Ναι υπαρχουν πολλα μελη..ελπιζω να δουν το μηνυμα σου και να μπουν να σου γραψουν.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ,ΕΝΩ ΕΚΕΙΝΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝ ΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΩΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ,Η ΤΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Toxotina View Post
    ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ,ΕΝΩ ΕΚΕΙΝΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝ ΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΩΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ,Η ΤΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ?
    Nαι ειναι συμπτωματα της ασθενειας που εχεις...
    Προσπαθησε να μην δινεις σημασια.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΙΕΣ.ΓΕΝΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΟΣΜΟ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ.ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ,ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Toxotina View Post
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΙΕΣ.ΓΕΝΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΟΣΜΟ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ.ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ,ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
    Ναι το καταλαβαινω..Δυστυχως ειναι δυσκολο αυτο που περνας.
    Μενεις σε πολη?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΗ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΙΜΩΡΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΝΗΡΙΕΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΟΥ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ,ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΜΩΡΕΙ.ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΤΕ? ΚΙ ΑΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ,ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΜΕΝΩ ΣΕ ΧΩΡΙΟ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Toxotina View Post
    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΜΕΝΩ ΣΕ ΧΩΡΙΟ?
    Αν μενεις σε πολη υπαρχουν διαφορες ομαδες αυτοβοηθειας με ατομα που εχουν τα ιδια προβληματα και μπορεις να γνωρισεις κιολας και να ανταλλαξεις αποψεις...

    Παντως κανε υπομονη θα μπουν σιγουρα μελη που εχουν τα ιδια θεματα για να μιλησεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Καλωσήρθες! Κι εγώ περνάω δύσκολα, αλλά ίσως όχι τόσο. Γενικά πώς περνάς τη μέρα σου? Έχεις κάποιο ενδιαφέρον, κάποια ασχολία? Βγαίνεις με κάποιον φίλο? Εγώ ευτυχώς έχω κάποιους να βγαίνω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δεν είναι παράλογο που βλέπεις καμία φορά και την οικογένειά σου εχθρικά. Μην σε τρελαίνει αυτό ότι είσαι τόσο λάθος γιατί δεν είσαι. Δεξου αυτό τον "φοβο" αλλά προσπάθησε να τους έχεις εμπιστοσύνη παρόλο που νοιώθεις μερικες φορες κάτι το εχθρικό.
    Φαντάσου ότι διαγνωστηκες επίσημα με σχιζοφρένεια οπότε οι άνθρωποι σου θέλοντας και μη θα σε βλέπουν κάπως διαφορετικά, ίσως και να σε φοβηθούν κάποιες φορές, προσπαθούν να μην κάνουν κάτι λάθος και χειροτερεύσεις, διακρίνεις μια άλλη συμπεριφορά προς εσένα σε σχεση με τα αδέρφια σου πχ, μπορεί να σου πουν κάποιο ψέμα για το καλό σου και όλο αυτό μπορεί δικαιολογημενα να μεταφρασθεί στο μυαλό του οποιουδήποτε σαν εχθρικό. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι εχθροί σου.
    Είναι πονηρή η σχιζοφρένεια, αν σε κάνει να δεχτείς ότι οι γονείς σου είναι εχθροί θα φερθεις άσχημα, θα κάνεις παράλογα πράγματα και στο τέλος θα σε κλείνουν σπίτι η ακόμη και σε ίδρυμα, ίσως να παραφερθουν για λίγο και να σου φερθούν βίαια, οπότε πλέον η σχιζοφρένεια θα σε επιβεβαιώσει ότι είχε δίκιο, ότι είναι κακοί και εχθροί σου.
    Είναι πονηρή, όσο της κάνεις τις χαρές και την ακούς, τόσο θα σε βυθίζει μέσα της.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πιστευεται τλκ οτι η ψυχωση ειναι θεραπευσιμη εστω εν μερη?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 25-03-2015, 03:34
  2. ΣΕ ΜΕΡΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-10-2013, 20:43
  3. Νέα γνωριμία....
    By moby in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 05-04-2013, 01:05
  4. ΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΑ ΜΕΡΗ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-07-2010, 20:00
  5. ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
    By ΣΟΦΗ_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 27-07-2007, 11:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •