Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    26

    Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.

    Καλησπέρα..θα ήθελα να ρωτήσω γτ βασανίζομαι...όταν μου κολλάνε σκέψεις για ένα άτομο η καμιά φορά έτσι στα ξαφνικά..λέω πραγματα από μέσα μου χωρίς να το θέλω η να τα εννοώ σαν να πιέζω τον εαυτό μου να το κάνει...συμβαίνει σε κανέναν άλλον αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Katie25 View Post
    Καλησπέρα..θα ήθελα να ρωτήσω γτ βασανίζομαι...όταν μου κολλάνε σκέψεις για ένα άτομο η καμιά φορά έτσι στα ξαφνικά..λέω πραγματα από μέσα μου χωρίς να το θέλω η να τα εννοώ σαν να πιέζω τον εαυτό μου να το κάνει...συμβαίνει σε κανέναν άλλον αυτό;
    Καλησπέρα
    Θέλεις να πεις πιο καθαρά τι είδους σκέψεις σου κολλάνε;
    Έχεις ρωτήσει κάποιον ειδικό;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Καλησπέρα
    Θέλεις να πεις πιο καθαρά τι είδους σκέψεις σου κολλάνε;
    Έχεις ρωτήσει κάποιον ειδικό;
    Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι πολύ άβολα να το συζητήσω αυτό.. έχω ρωτήσει ναι μου έχει πει ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και μόλις πήρα την αγωγή ηρέμησαν όλα απλά τώρα ξανά άρχισαν δεν την ολοκλήρωσα ποτε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Katie25 View Post
    Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι πολύ άβολα να το συζητήσω αυτό.. έχω ρωτήσει ναι μου έχει πει ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και μόλις πήρα την αγωγή ηρέμησαν όλα απλά τώρα ξανά άρχισαν δεν την ολοκλήρωσα ποτε
    Λογικά έπρεπε να την ολοκληρώσεις και να σε ξαναδεί. Ψυχοθεραπεία κάνεις; Όλα αυτά καλό είναι να μιλήσεις και να τα βγάλεις από μέσα σου. Με την ψυχοθεραπεία ίσως καταλάβεις που είναι η πηγή του προβλήματος. Αλλά και αν δεν φτάσεις εκεί η ψυχοθεραπεία γενικά θα βοηθήσει πολύ.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    19
    κοπελα μου εχω ακριβως ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ αν θελειε στειλε μου εμαιλ στο [email protected] να μου πριε και τι αγωγη πηρες

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    26
    Θα επικοινωνήσω μαζί σου αύριο γιατι είναι δυσκολη η ώρα τώρα..σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχασες. Εύχομαι καλή χρονιά και καλή ανάρρωση !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    8
    Καλημέρα σας.
    Σε ηλικία 12 χρόνων η μητέρα μου διαγνώστηκε με κατάθλιψη και γενικα σαν οικογένεια βιώσαμε πολυ έντονες και στρεσογόνες καταστάσεις. Άρχισα να έχω άγχος ότι θα πάθω και εγω κατάθλιψη και η ασθένεια γενικα να με έχει τρομάξει . Στη Τρίτη γυμνασίου διαγνωστηκα με σκλήρυνση κατά πλάκας και σύντομα οι φοβίες μου άρχισαν μα περιστρέφονται στο μην κανω κατι κακο στους δικούς μου . Με το διαβασμα και την έντονη καθημερινότητα ξεχάστηκα και τα συμπτώματα έφευγαν . Ειχα άσχημες σκέψεις μόνος σε στιγμές που σκεφτόμουν αρκετά . Τα φοιτητικά χρόνια ήταν πολυ όμορφα και γενικα ένιωσα οτι το ειχα ξεπεράσει . Φέτος επέστρεψα στο σπίτι και με το που ξεκίνησε η καραντίνα άρχισα Κάλι να έχω βίαιες παρορμήσεις . Πήγα σε ψυχίατρο και μου είπε οτι έχω ήπια μορφή ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχής . Το θέμα ειναι οτι πλέον δεν σκέφτομαι να κανω κακο στους γονείς μιυ αλλα αν θα ήμουν ικανή να κανω κακο σε έναν οποιοδήποτε άνθρωπο . Έχω έντονη ταχυκαρδία και τις τελευταίες μέρες καθόλου όρεξη για φαγητο . Προσπαθώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτες οι σκέψεις αλλα δεν υπάρχει κατι λογικό να σκεφτώ . Έχω ξεκινήσει και φαρμακευτική αγωγή των 20 ladose και ειμαι στη δεύτερη εβδομάδα . Θα χαρώ πολυ να δω τη γνώμη κάποιου που έχει βιώσει κατι αντίστοιχο. Ευχαριστώ πολυ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by ZoKon View Post
    Καλημέρα σας.
    Σε ηλικία 12 χρόνων η μητέρα μου διαγνώστηκε με κατάθλιψη και γενικα σαν οικογένεια βιώσαμε πολυ έντονες και στρεσογόνες καταστάσεις. Άρχισα να έχω άγχος ότι θα πάθω και εγω κατάθλιψη και η ασθένεια γενικα να με έχει τρομάξει . Στη Τρίτη γυμνασίου διαγνωστηκα με σκλήρυνση κατά πλάκας και σύντομα οι φοβίες μου άρχισαν μα περιστρέφονται στο μην κανω κατι κακο στους δικούς μου . Με το διαβασμα και την έντονη καθημερινότητα ξεχάστηκα και τα συμπτώματα έφευγαν . Ειχα άσχημες σκέψεις μόνος σε στιγμές που σκεφτόμουν αρκετά . Τα φοιτητικά χρόνια ήταν πολυ όμορφα και γενικα ένιωσα οτι το ειχα ξεπεράσει . Φέτος επέστρεψα στο σπίτι και με το που ξεκίνησε η καραντίνα άρχισα Κάλι να έχω βίαιες παρορμήσεις . Πήγα σε ψυχίατρο και μου είπε οτι έχω ήπια μορφή ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχής . Το θέμα ειναι οτι πλέον δεν σκέφτομαι να κανω κακο στους γονείς μιυ αλλα αν θα ήμουν ικανή να κανω κακο σε έναν οποιοδήποτε άνθρωπο . Έχω έντονη ταχυκαρδία και τις τελευταίες μέρες καθόλου όρεξη για φαγητο . Προσπαθώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτες οι σκέψεις αλλα δεν υπάρχει κατι λογικό να σκεφτώ . Έχω ξεκινήσει και φαρμακευτική αγωγή των 20 ladose και ειμαι στη δεύτερη εβδομάδα . Θα χαρώ πολυ να δω τη γνώμη κάποιου που έχει βιώσει κατι αντίστοιχο. Ευχαριστώ πολυ!
    Δεν είσαι η μόνη κι εγώ το είχα πριν αρκετά χρόνια. Να ξέρεις ότι επειδή φοβόμαστε δεν μπορούμε ποτέ να κανουμε κάτι κακο σε κάποιον. Οι ιδέες έρχονται και δεν μπορούν με τίποτα να φύγουν με αποτέλεσμα να γινόμαστε δυστυχισμένοι. Σε διαβεβαιώ οτι δεν υπαρχει περίπτωση να βλάψεις κανέναν ποτέ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    8
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου ! Και αλήθεια με έκανες να νιώσω μεγάλη ανακούφιση . Εσύ πώς το ξεπέρασες ; Αυτό που μου είπε η γιατρός είναι ότι δεν εκφράζω το θυμό μου και τα αρνητικά συναισθήματα και έτσι βγήκε σε φοβία τέτοιας μορφής.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Το ξεπέρασα με χάπια εγώ. Τώρα όμως έχω πάλι εμμονές ιδέες σε άλλο θέμα όμως. Κοίτα αν βρεις μια άλλη εμμονή ιδέα θα φύγει αυτή η ιδέα που έχεις τώρα.οι εμμονές ιδέες ακολουθούν η μια την άλλη. Βρες κάποιον να σου κάνει θεραπεία δωρεάν. Ψυχολόγο ή ψυχίατρο Γιατί τζάμπα τα σκέφτεσαι όλα αυτά και δεν μπορείς να χαρείς τη ζωή σου. Φιλους έχεις? Έβγαινες πριν την καραντίνα?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    8
    Ναι βέβαια έχω και βγαίναμε απλώς με την καραντίνα φυσικά απομονωθηκαμε απότομα . Τώρα βέβαια σιγά σιγά αλλάζουν τα πράγματα και ξαναβγαίνουμε έστω και για περπάτημα και φυσικά αλλάζει η διάθεση . Βασικά είναι πρώτη φορά που με επηρέασε τοςο έντονα παλιά οι σκέψεις έφευγαν εύκολα και είχαν και χρόνια να εμφανιστούν . Αλλα από ο, τι κατάλαβα η διαταραχή έχει σκαμπανεβάσματα . Πάντως εχεις δίκιο ειναι πολυ κριμα να μην χαιρόμαστε και να κολλάει το μυαλό και εύχομαι να το ξεπεράσεις και παλι σύντομα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Πρέπει να σου συμβαίνει κάτι πολύ καλό στη ζωή σου για να μην βασανιζεσαι. Τουλάχιστον να λέμε πάλι καλά που δεν έχουμε κάτι πραγματικά σοβαρό. Απλά η δική μας διαταραχή μας βασανίζει. Δεν φαίνεται εύκολα μόνο αν το εξομολογουμαστε εμείς. Υπομονή και να ξέρεις ακόμα και οι υγιείς σκέφτονται τέτοια απλά δεν κολλάνε όπως εμείς. Τα ξεπερνάνε αμέσως. Μου το έχει πει ψυχίατρος.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    8
    Σίγουρα βασανιζόμαστε δεν το συζητώ . Όλο αυτό δημιουργεί άγχος . Και να σου πω πολλές φορές εύχομαι να ειχα άλλη έμμονη ιδέα τωρα νιώθω πολλές τύψεις και πολυ άσχημα . Νιώθω κακός άνθρωπος βασικά . Απλώς όπως είπες πρεπει να έχουμε υπομονή και να βρούμε τη ρίζα του προβλήματος για να το αντιμετωπίζουμε αργότερα πιο ανώδυνα .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Αποδεξου το και θα φύγει. Πες "είμαι κολλημένη, θα ζω με αυτό το βάρος οκ" και συνέχισε την καθημερινότητα σου. Κι εγώ νιώθω πολλές τύψεις και έχω εμμονή ιδέα για κάτι αυτόν τον καιρό. Για μια ευκαιρία που έχασα. Αλλά θα συνεχίσω τη ζωή μου όπως είναι. Όμως δεν είσαι κακός άνθρωπος. Εμένα με βασανίζει η σκέψεις ότι με εκνευρίζουν τα μωρά. Είδα πρόσφατα ένα μωρό σε μια φωτογραφία και μετά μου κολλούσαν ιδέες πως θα ήταν να το χτυπούσα. Αλλά οκ είπα είναι η ΙΨΔ. Δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω κάτι τέτοιο. Αφού για αυτό βασανιζομαστε.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    8
    Ναι καταλαβαίνω τι λες . Είναι κρίμα όλο αυτό . Και σίγουρα όλοι άνθρωποι κάνουν άσχημες σκέψεις που φεύγουν κατευθείαν . Το καλο ειναι οτι πλέον το εχεις αποδεχτεί και αυτό απο τη μια σε ανακουφίζει γιατί όπως είπες δεν ειναι κατι που θελουμε αλλα ειναι μια νεύρωση που επαναλαμβάνει σκέψεις .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 23-08-2018, 13:02
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 17:55
  5. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •