Αντιμετώπιση Μαζικών Τηλεφωνικών Κλήσεων κι Ενοχλήσεων μέσω του Διαδικτύου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    1

    Unhappy Αντιμετώπιση Μαζικών Τηλεφωνικών Κλήσεων κι Ενοχλήσεων μέσω του Διαδικτύου

    Καλημέρα! Διατηρώ ένα μικρό μαγαζάκι και εμπορεύομαι προϊόντα, οπότε το τηλέφωνο της δουλειάς μου το χρειάζομαι για να συνεργάζομαι με τους προμηθευτές, να κλείνω τηλεφωνικές παραγγελίες και γενικά είναι ένα εργαλείο δουλειάς για μένα.

    Πριν λίγες μέρες άρχισα να λαμβάνω στο μαγαζί απανωτές κλήσεις από μεσιτικά γραφεία, χωρίς εγώ να έχω δώσει πουθενά τα στοιχεία μου. Στα πρώτα τηλεφωνήματα υπέθεσα ότι έγινε κάποιο λάθος, ότι πρόκειται για συνωνυμία ή μπέρδεμα και δεν έδωσα αμέσως σημασία. Την επόμενη μέρα συνεχίστηκαν οι τηλεφωνικές κλήσεις από μεσίτες να έρχονται με το κιλό και όντας υποψιασμένη ότι κάτι άλλο θα παίζει, άρχισα να τους ρωτάω που βρήκαν τα στοιχεία μου!

    Δύο μεσίτες μου είπαν στο τηλέφωνο ότι κάποιος/κάποια συμπλήρωσε την αίτηση που υπάρχει στην ιστοσελίδα Spitogatos . gr , ενώ μια άλλη μεσίτρια μου είπε ότι της τα έστειλαν από την σελίδα Tospitimou . gr !!!

    Ψάχνοντας τις συγκεκριμένες σελίδες διαπίστωσα ότι όντως αν κάνεις αναζήτηση σπιτιών σε μια τοποθεσία, σου εμφανίζει έπειτα τη δυνατότητα να συμπληρώσεις μια αίτηση με τα στοιχεία σου και να επιλέξεις να σταλεί στους μεσίτες. Έμεινα έκπληκτη ότι με μία μόνο συμπλήρωση μιας φόρμας μπορείς να στείλεις τα στοιχεία σε 500 και 700 μεσίτες ταυτόχρονα! Κι όλο αυτό δεν ζητάει να επαληθεύσει κανείς κάποιο αληθινό email. Δηλαδή όταν κάποιος καταχραστεί αυτή τη δυνατότητα μπορεί άνετα να σπαμάρει και να ενοχλεί ανυποψίαστο κόσμο, όπως έκαναν σε μένα!

    Προφανώς δεν έχω κάτι εναντίον της ιστοσελίδας Spitogatos . gr , και της Tospitimou . gr , θεωρώ ότι δεν είναι δικό τους το λάθος αν κάποιος/κάποια κακομεταχειριστεί τις δυνατότητες των σελίδων αυτών. Αυτές οι σελίδες προφανώς θέλησαν να διευκολύνουν την αναζήτηση σπιτιών και πρόσθεσαν αυτή τη δυνατότητα, δεν το έκαναν με κακό σκοπό. Αλλά δεν είναι ταυτόχρονα υπερβολικό, μέσα σε ένα λεπτό, να μπορεί ένας άγνωστος να στείλει τα στοιχεία σου σε εκατοντάδες μεσίτες; Κι όλο αυτό όπως είπα δεν ζητάει κάποια επαλήθευση! Όλα χύμα λοιπόν…

    Το κακό είναι ότι ακόμα συνεχίζουν να με καλούν και να τους λέω ότι έγινε λάθος. Όταν το έχουν δώσει το τηλέφωνο της δουλειάς σου σε καμιά πεντακοσαριά μεσιτικά γραφεία, άντε μετά να ξεμπλέξεις!!

    Αισθάνομαι πολύ ενοχλημένη. Θα ήθελα να ρωτήσω, νομικά τι μπορώ να κάνω πάνω σε αυτό; Έχουν ευθύνες κι οι ιστοσελίδες ή μόνο το άτομο που τις κακομεταχειρίστηκε; Γενικά μπορώ να το κυνηγήσω; Αξίζει τον κόπο; Μια φίλη μου που ρώτησα μου είπε ότι αν έχουν χρησιμοποιήσει μεθόδους ανωνυμίας, τρέχα γύρευε, δεν θα βγάλω άκρη κτλ.

    Ετοιμάζω να στείλω e-mail στη σελίδα SPITOGATOS και στη σελίδα TOSPITIMOU, για να ζητήσω αρχικά να μπλοκάρουν τον δικό μου αριθμό για να μην μπορεί να σταλεί ξανά. Τι με συμβουλεύετε να τους γράψω ακόμη;

    Περιμένω την οποιαδήποτε απάντησή σας. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για δοκιμασε να υπαχθεις στο μητρωο του αρθρου 11 , εγω τοκανα και ησυχασα απο αναπιθυμητες τηλ. κλησεις , διαφημιστικες ...... αν εχεις απορια , που θαχεις , γκουγκλαρε το , γιατι δεν θυμαμαι που καλεσα και το ζητησα ..... δεν ξερω αν αφορα την δικη σου περιπτωση .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    καλημέρα. να επικοινωνήσεις άμεσα με τις δύο ιστοσελίδες και να απαιτήσεις να κατέβει η αγγελία ΤΩΡΑ. Φυσικά υπάρχουν νομικές συνέπειες για τις δύο ιστοσελίδες αφού τα στοιχεία σου "φιλοξενούνται" δημόσια σε αυτές. Έτσι οι ανεπιθύμητες κλήσεις θα αραιώσουν. Με μια πρώτη αναζήτηση είδα οτι τα δύο sites δηλώνουν ίδια διεύθυνση στο Ελληνικό, στα νότια προάστια άρα είναι η ίδια εταιρεία.

    Το τηλέφωνο επικοινωνίας με το Σπιτόγατο όπως το δίνει το 11888 είναι το 2109658530, και μάλλον ανοίγουν μετά τις 10.
    https://www.11888.gr/spiti-24_66117822

    Το τηλέφωνο επικοινωνίας με το "¨σπίτιμου" πάλι από το 11888 θα το βρεις εδώ
    https://www.11888.gr/apostolos-konstantinides_68649799

Similar Threads

  1. γνωριμια μεσω ιντερνετ
    By alexalex in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 08-06-2015, 00:01
  2. Επικοινωνία μέσω msn.
    By LOSTRE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-05-2012, 16:14
  3. ''ΨΩΝΙΣΤΗΡΙ'' ΜΕΣΩ ΙNTERNET
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 88
    Last Post: 02-11-2010, 04:09
  4. Replies: 8
    Last Post: 05-10-2009, 02:45
  5. Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία μέσω διαδικτύου
    By alex30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-08-2006, 15:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •