Γιατί ζω ακόμα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά πρόσφατα έχασα έναν πολύ αγαπημένο μου άνθρωπο. Πριν πολλά χρόνια, εκεί που ήταν υγιέστατος, πολύ δραστήριος, κοινωνικός, φιλόδοξος, ήρθε ένα περιστατικό στα καλά καθούμενα, που άμα το άκουγε κάποιος θα έλεγε ότι γίνονται μόνο στις ταινίες. Από τη μία στιγμή στην άλλη, έμεινε τετραπληγικός. Ξέρεις τι είναι να είσαι μια χαρά και την άλλη μέρα να μην μπορείς όχι να περπατήσεις, αλλά ούτε τον πισινό σου να σκουπήσεις ή να κρατήσεις το κουτάλι να φας; Κι όμως, αυτός ο άνθρωπος είχε το μυαλό του ξυράφι και έζησε δεκαετίες ολόκληρες μετά και μία φορά δεν είπε "Θέλω να πεθάνω". Μας άφησε πολύ ξαφνικά πριν λίγες μέρες.

    Εσείς έχετε τα χέρια σας, έχετε τα πόδια σας, έχετε μία ζωή μπροστά σας και κάθεστε και λέτε θέλετε να πεθάνετε για το τίποτα-μην πω τίποτα πιο βαρύ χρονιάρες μέρες. Για δες λίγο γύρω σου Alex και μέτρα τα καλά που έχεις, εκτίμησέ τα και μην τα μηδενίζεις. Έχεις ένα σωρό περιθώρια και ευκαιρίες να αλλάξεις αυτά που σε χαλάνε, αρκεί να τη δεις λίγο αλλιώς!
    Τα χέρια μας και τα πόδια μας τα έχουμε όρεξη ψυχολογία και θέληση δεν έχουμε

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είπες τη μαγική λέξη: Θέληση.
    Για ποιο λόγο δεν έχεις θέληση να αλλάξεις αυτά που σε χαλάνε και ξέρεις ότι μπορείς να τα αλλάξεις;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Με έχω μάθει πλέον και χίλια χρόνια να ζήσω δεν έχω θα κάνω τπτ
    Θέλεις να είσαι έτσι στην απάθεια;

  4. #19
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Θέλεις να είσαι έτσι στην απάθεια;
    Δεν ξέρω έτσι είμαι από μικρός.Πες το βιοχημεία πες το όπως θέλεις

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Δεν ξέρω έτσι είμαι από μικρός.Πες το βιοχημεία πες το όπως θέλεις
    Όχι φίλε δεν είσαι έτσι από μικρός! Εσύ αναγκάζεις τον εαυτό σου να είναι έτσι.
    Τι κάνεις όλη μέρα ας πούμε; Σκέφτεσαι πόσο άχρηστος είσαι όπως είπες. Τις άλλες ώρες τι κάνεις;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Μόλις κάνεις έστω και κάποιες μικρές προσπάθειες και δεις τα πρώτα θετικά αποτελέσματα, μετά θα έχεις και περισσότερη θέληση να κάνεις πράγματα για να καλυτερεύσει η ζωή και η ψυχολογία σου.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Όχι φίλε δεν είσαι έτσι από μικρός! Εσύ αναγκάζεις τον εαυτό σου να είναι έτσι.
    Τι κάνεις όλη μέρα ας πούμε; Σκέφτεσαι πόσο άχρηστος είσαι όπως είπες. Τις άλλες ώρες τι κάνεις;
    Μέσα έπεσες

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Μόλις κάνεις έστω και κάποιες μικρές προσπάθειες και δεις τα πρώτα θετικά αποτελέσματα, μετά θα έχεις και περισσότερη θέληση να κάνεις πράγματα για να καλυτερεύσει η ζωή και η ψυχολογία σου.
    Έχω κάνει μικρές προσπάθειες αλλά με μηδέν αποτέλεσμα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Μέσα έπεσες
    Αλλά δεν μου είπες τι κάνεις όλη μέρα. Πολύ θα ήθελα να μου πεις. Γιατί και εγώ κατάθλιψη έχω εδώ και 14 χρόνια ίσως και πιο πριν και δεν το ξερα. Αλλά δεν θέλω να πεθάνω!

  10. #25
    george1520
    Guest
    Άκου φίλε.. Εχω περάσει κατάθλιψη και περνάω. Όπως όλοι μας σχεδόν εδώ μέσα. Δεν υπάρχει άνθρωπος στην γη που δεν θα περάσει έστω μια φορά στην ζωή του. Κάθεσαι εκεί και κλαις την ζωή που έχεις και δεν κάνεις τίποτα να την αλλάξεις. Δεν θα σου την αλλάξεις κανένας... Όσοι άνθρωποι και να είναι εκεί. Να σου μιλάνε και να σου λένε ότι ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι λάθος.. Εσύ αν δεν αλλαξεις τρόπο σκέψης.. Θα μείνεις εκεί να κλαις. Έχεις ξανά ανοίξει από ότι είδα άλλο θεμα. Τα ίδια έλεγες μόνος που τώρα έχεις μια δουλειά. Όπως και να ειναι αυτή η δουλειά ειναι ενα βήμα. Για σένα. Ξέρω τι σκέφτηκες και μπηκες εδώ να γράψεις. Ότι είναι παραμονή, όλοι είναι μαζεμένοι κάπου, γελάνε, περνάνε καλά και εσύ δεβ έχεις κανένα. Και να σου πω κάτι φίλε; Άλλοι έχουν πολλους δίπλα τους και νιώθουν μόνοι. Μια μέρα είναι. Μια συνηθισμένη μέρα.
    Γραψε σε μια κόλλα χαρτί τι δεν σαρεσει από την ζωή σου και έλα γράψε το και εδώ. Και θα δεις ότι οτα βάζεις τα θέματα σου μπροστά είναι μικρότερα από όσα νομίζεις. Εσύ τα μεγαλοποιεις.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Αλλά δεν μου είπες τι κάνεις όλη μέρα. Πολύ θα ήθελα να μου πεις. Γιατί και εγώ κατάθλιψη έχω εδώ και 14 χρόνια ίσως και πιο πριν και δεν το ξερα. Αλλά δεν θέλω να πεθάνω!
    Ξυπνάω το πρωί με το ζόρι για να πάω στην δουλειά ακριβώς πρέπει να είμαι εκεί πάρα 10 σηκώνομαι.Ρίχνω κατι παναγιες γιατί έρχεται ένας εκεί και μου σπάει τα νεύρα (θα τόν σκοτώσω δεν υπάρχει περίπτωση)τρωο πίνω κανα καφέ κάνα monster και μετά πάω σπίτι κάθομαι λίγο στο pc πίνω και τπτ καμία ρετσινα η αλλιώς περνώ κάνα μπουκάλι tequila και μετά πέφτω για ύπνο.Αυτο γίνεται συνέχεια.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Ξυπνάω το πρωί με το ζόρι για να πάω στην δουλειά ακριβώς πρέπει να είμαι εκεί πάρα 10 σηκώνομαι.Ρίχνω κατι παναγιες γιατί έρχεται ένας εκεί και μου σπάει τα νεύρα (θα τόν σκοτώσω δεν υπάρχει περίπτωση)τρωο πίνω κανα καφέ κάνα monster και μετά πάω σπίτι κάθομαι λίγο στο pc πίνω και τπτ καμία ρετσινα η αλλιώς περνώ κάνα μπουκάλι tequila και μετά πέφτω για ύπνο.Αυτο γίνεται συνέχεια.
    Έχεις δοκιμάσει να μη πίνεις καθόλου; και την ώρα που πας να πάρεις το μπουκάλι tequila να μην το πάρεις αλλά να πας απλά για περπάτημα;

  13. #28
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Έχεις δοκιμάσει να μη πίνεις καθόλου; και την ώρα που πας να πάρεις το μπουκάλι tequila να μην το πάρεις αλλά να πας απλά για περπάτημα;
    Το χω σκεφτεί πολλές φορές αλλά δεν ξέρω το αλκοόλ και το τσιγάρο με τραβάνε πάρα πολύ .

  14. #29
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Ξυπνάω το πρωί με το ζόρι για να πάω στην δουλειά ακριβώς πρέπει να είμαι εκεί πάρα 10 σηκώνομαι.Ρίχνω κατι παναγιες γιατί έρχεται ένας εκεί και μου σπάει τα νεύρα (θα τόν σκοτώσω δεν υπάρχει περίπτωση)τρωο πίνω κανα καφέ κάνα monster και μετά πάω σπίτι κάθομαι λίγο στο pc πίνω και τπτ καμία ρετσινα η αλλιώς περνώ κάνα μπουκάλι tequila και μετά πέφτω για ύπνο.Αυτο γίνεται συνέχεια.
    Φίλε Αλεξ καλησπέρα! Εύχομαι η νέα χρόνια που θα έρθει να είναι η καλύτερη για σένα.στο ευχομαι απο καρδιας.για να γίνει αυτό όμως πρέπει να δείξεις λίγη υπομονή.λες πηγαινεις σε ψυχιατρο και ψυχολογο.μόνο και μόνο αυτο είναι ενδειξη ότι δεν παραιτησε από την ζωή. Πόσο καιρό περνεις αγωγη?γιατί αν έχεις λίγο καιρό ίσως δεν εχεις δει ακόμη αποτελεσματα.επίσης ξέρεις πόσο σημαντικό ειναι να ξυπνάς και να πηγαίνεις για δουλεια?είναι ένα μεγάλο κατορθωμα γι αυτούς που περνανε καταθλιψη.είσαι τοσο νέος που δεν πειράζει αν δεν έχεις κάνει σχέση ακομη.έχεις μια ζωη μπροστά σου.επειδή λίγο πολύ όλοι έχουμε περάσει ασχημα σε κατάλαβαινουμε.και οι σκεψεις αυτές που κάνεις είναι φυσιολογικες λόγω της καταστασης σου.και εγώ πιστευα μέχρι τα 29 ότι είμαι άχρηστη ένα μηδέν ένα τίποτα.ούτε εγώ είχα κάνει σχέση και ήμουν πολυ πιο μεγαλη.όλα αυτά προερχονται από την κατάθλιψη σου.για αυτο σε παρακαλω συνεχισε τις επισκεψεις στους γιατρους σου μέχρι να δεις βελτιωση.και περιορισε το αλκοολ.δεν σε βοηθα αντιθετα σε κανει χειροτερα.να είσαι σίγουρος ότι αυτό που σκέφτεσαι τώρα και αυτό που σκεφτοσουν χρόνια θα αλλαξει κάποια στιγμη.μονο κάνε λίγη υπομονη

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Το χω σκεφτεί πολλές φορές αλλά δεν ξέρω το αλκοόλ και το τσιγάρο με τραβάνε πάρα πολύ .
    Για το τσιγάρο δεν λέω τίποτα αλλά το αλκοόλ να το κόψεις για να έχεις καθαρό μυαλό. Αυτό είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνεις.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 23-06-2015, 23:48
  2. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 02:08
  3. μια ακόμα ιστορία!
    By Everest in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 02-04-2011, 12:57
  4. Αφού ξέρω τι είναι γιατί ακόμα φοβάμαι τα συμπτώματα;
    By *Hristina* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2010, 12:46
  5. Γιατί ακόμα?
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2007, 19:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •