Πονος στο στηθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Πονος στο στηθος

    Εδω και μέρες με επιανε πονος και μουδιασματα στο σαγόνι και στο αριστερό χερι. Τώρα,εκεί που πηγαινα να βουρτσισω τα δόντια μου, ενιωσα έναν δυνατό πόνο ψηλά στο στήθος,αριστερα,στην καρδια. Μετά απο λίγα δευτερολεπτα ξανά το ίδιο. Είναι έμφραγμα; Ολοι οι γιατροί μου είναι διακοπες.

    Η πιεση μου αυτή τη στιγμή, ξαπλωμενος είναι αυξημένη για τα δεδομένα μου 112 με 75 ,παλμοι 66.

    Μέχρι πριν λίγο ήταν αυξημενοι ,τώρα επεσαν καπως. Πρωτη φορά νιώθω τετοιο πόνο,είναι καθαρά στην περιοχη της καρδιας. Και νιώθω εδώ και μέρες αυτές τις ενοχλήσεις στο αριστερο χερι. Με επιασε και ένας δυνατός ποβος στα δεξι ποδι πριν καποιες ώρες και καποιες φορες νιώθω σουβλιες στο κεντρο του στήθους και στον θωρακα. Να παω επειγοντα;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλή χρονιά Αντώνη. Σου εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να σου δώσει δύναμη και θέληση να βγεις από όλο αυτό που περνάς..

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Σε ευχαριστώ, επισης,αν κσι δεν πιστευω ότι αλλάζει κατι απο χρονικά όρια που εμεις οι ανθρωποι δημιουργησαμε. Ωστόσο ελπιζω όλοι μας να είμαστε καλύτερα το επομενο διάστημα. Θα ξεκινησω τα αντικαταθλιπτικά μετά τις γιιρτες.

    Τελικά πήρα ζαναξ κσι ηρεμησα καπως,αν και ακόμα έχω ενοχλησεις. Αυτές τις μέρες είχα έξτρα αγχος, με αγχωνουν κάπως οι γιορτες, αλλά με πκάνουν ανεξάρτητα απι αυτό αυτοί οι περιεργοι πονοι στα κόκκαλα και στην αριστερή μεριά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αντώνη καλή χρονιά με υγεία και ηρεμία. Ξέρεις το ζαναξ δεν θεραπεύει το έμφραγμα. Και η καρδιά δεν είναι πάνω αριστερά στο στήθος όπως στα παλιά αυτοκόλλητα με τα ροζ αρκουδάκια. Πίεση 112 με 75 ,παλμοι 66 σημαίνει καρδιά αλογίσια. Καλή χρονιά και πάλι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αντώνη εισαι μια χαρά
    βγες από το τρυπάκι που εχεις μπει.Μονος σου βλάπτεις τον εαυτό σου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αντώνη εισαι μια χαρά
    βγες από το τρυπάκι που εχεις μπει.Μονος σου βλάπτεις τον εαυτό σου

    Μάλλον έχω κάτι στο λεπτό έντερο γιατί οποτε παιρνω κορτιζονη εξαφανίζεται η ορθοστατικη ταχυκαρδία. Εχω να κάνω ακόμα μια εξέταση. Αλλά θα ξεκινησω και τα αντικαταθλιπτικά.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Αντώνη καλή χρονιά με υγεία και ηρεμία. Ξέρεις το ζαναξ δεν θεραπεύει το έμφραγμα. Και η καρδιά δεν είναι πάνω αριστερά στο στήθος όπως στα παλιά αυτοκόλλητα με τα ροζ αρκουδάκια. Πίεση 112 με 75 ,παλμοι 66 σημαίνει καρδιά αλογίσια. Καλή χρονιά και πάλι.
    Ναι έχεις δικιο. Ομως δεν είναι ότι σταμάτησε ο πονος,απλως σταμάτησε να τον εκλαμβανω ως πόνο απο την Καρδια. Εξακολουθω να μην ξέρω τι είναι, έρχεται και,φευγει. Παιζει να είναι απο το έντερο; Αλλά τόσο ψηλά;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εγω τωρα ειμαι Γερμανία. Έκλεισα να παω να κανω μια γενετική εξέταση που μου δείχνει τι ακριβώς εχω και αν υπάρχει προδιάθεση για κατι στο μέλλον! Ήρθα για διακοπές και κάθισε και αυτο. Αν υπάρχει δυνατότητα να μπορέσεις να πας να το κανεις καλο θα ειναι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι έχεις δικιο. Ομως δεν είναι ότι σταμάτησε ο πονος,απλως σταμάτησε να τον εκλαμβανω ως πόνο απο την Καρδια. Εξακολουθω να μην ξέρω τι είναι, έρχεται και,φευγει. Παιζει να είναι απο το έντερο; Αλλά τόσο ψηλά;
    μπορεί να είναι οισοφάγος, αυτό που στα αγγλικά λέγεται πολύ σωστά "heartburn", μπορεί να είναι μυικό, μπορεί να είναι οστά, κάποιο πιάσιμο τέλος πάντων. Εγώ την περασμένη εβδομάδα είχα έναν πόνο πάνω ψηλά στην πλάτη που αντανακλούσε και μπροστά και πόναγε και ο σβέρκος όταν γυρνούσα δεξιά αριστερά το κεφάλι, αμέσως κατάλαβα οτι ήταν κάποιο πιάσιμο. Άνθρωποι είμαστε και πού και πού θα πονέσουμε κάπου, θα νιώσουμε μια σουβλιά, θα μας έρθει ένας πονοκέφαλος κλπ κλπ. Δεν είναι το τέλος του κόσμου, προσπάθησε να το συνειδητοποήσεις, από τη στιγμή μάλιστα που έχεις κάνει αμέτρητες εξετάσεις.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Εχω οισοφαγιτιδα,παιρνω φάρμακα, καταλαβαίνει ποτε είναι αλο τον οισοφάγο γιατί είναι κατά βάση στο κεντρο του στήθους ή στην πλατη. Αυτό είναι στην άκρη, αριστερά,ψηλά. Πρωτη φορά νιώθω πόνο εκεί. Δεν νιώθω πιασμενος. Οταν πιεζω ποναω ελαφρά, αλλά το ίδιο και απο την δεξιά ππλευρά, άρα δε νομίζω να είναι μυϊκό,γιατί τότε θα πονουσα και απο την άλλη πλευρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εκεί ψηλά αριστερά (αν κατάλαβα καλά) έχεις μόνο μύες, κόκκαλα, χονδρό και πίσω από όλα αυτά πνεύμονα. Άσχετα με την καρδιά
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Εκεί ψηλά αριστερά (αν κατάλαβα καλά) έχεις μόνο μύες, κόκκαλα, χονδρό και πίσω από όλα αυτά πνεύμονα. Άσχετα με την καρδιά
    Καπου κοντά στη μασχάλη, αριστερα με επιασε. Δεν έχω ξανάπονεσει εκεί. Ο πονος στην καρδιά που εντοπιζεται; Γιατί έχω αναφέρει και στον καρδιολογο μου ότι ποναω συνέχεια αριστερά, πάνω απο το πλευρο, κάτω απο το πλευρο,μέσα στο πλευρο, στο κεντρο του στηθους στην πλατη, στο αριστερό χέρι και μου λέει δεν είναι καρδιά. Ξέρω ότι κάποιοι απο αυτούς τους πονους είναι σίγουρα από τον οισοφάγο και το έντερο, αλλά τα υπόλοιπα; Μέχρι και στο σαγόνι με είχε πιασει. Να είναι μυικοι; Αλλά γιατί μονο αριστερά;

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Εγω τωρα ειμαι Γερμανία. Έκλεισα να παω να κανω μια γενετική εξέταση που μου δείχνει τι ακριβώς εχω και αν υπάρχει προδιάθεση για κατι στο μέλλον! Ήρθα για διακοπές και κάθισε και αυτο. Αν υπάρχει δυνατότητα να μπορέσεις να πας να το κανεις καλο θα ειναι!

    Τι εξεταση; μου έχει πει ο καρδιολογος μου αν θέλω να κάνω γενετικές εξετασεις, είναι 1500 ευρω και βλεπουν για τα παντα,όλα τα γονίδια για όλες τις παθήσεις,αλλά προς το παρόν έχω αλλες εξετάσεις που πρεπει να κανω ακόμα και αργουν και πολυ οι γενετικες γιατι δεν γινονται στο νησι,στελνονται Αθηνα. Αυτό που θα κάνεις έχει για τα παντα; Τι κοστος; Πχ συνδρομο ξαφνικου θανάτου, σύνδρομο αρρυθμιων κλπ; Αν έχεις προδιαθεση για brugada ναι,είναι πολυ σημαντικό να το ξέρεις,μπορεί να μπει απινιδωτης ,να μην παίρνεις συγκεκριμένα φάρμακα κλπ. Αλλά αν είναι να σου πουν οτι έχεις προδιαθεση για εμφραγμα, αυτό είναι γενικολογο και δεν μπορεί να αξιολογηθεί χωρίς να υπαρχουν οι επιβαρυντικοι παραγοντες (κιλά, καπνισμα,χοληστερίνη,ζαχαρ ο κλπ) Εγώ θεωρώ ότι εχω κάτι στο λεπτο έντερο,είτε φλεγμονή,είτε αυτοανοσο, που μου δημιουργεί την ορθοστατικη,αυτό ψαχνουμε προς το παρον και παράλληλα τελείωσα με τη μαγνητική,έκανα την καμπυλη ζαχαρου και περιμενω κάτι καλλιέργειες.

    Αρρυθμιες δεν έχουν επιβεβαιωθεί ποτε στα χολτερ που εβαλα, αλλά ναι,καλό θα ήταν να ξέρει κανείς αν έχει προδιαθεση για brugada και αλλα σύνδρομα που επιφερουν ξαφνικό θανατο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τι εξεταση; μου έχει πει ο καρδιολογος μου αν θέλω να κάνω γενετικές εξετασεις, είναι 1500 ευρω και βλεπουν για τα παντα,όλα τα γονίδια για όλες τις παθήσεις,αλλά προς το παρόν έχω αλλες εξετάσεις που πρεπει να κανω ακόμα και αργουν και πολυ οι γενετικες γιατι δεν γινονται στο νησι,στελνονται Αθηνα. Αυτό που θα κάνεις έχει για τα παντα; Τι κοστος; Πχ συνδρομο ξαφνικου θανάτου, σύνδρομο αρρυθμιων κλπ; Αν έχεις προδιαθεση για brugada ναι,είναι πολυ σημαντικό να το ξέρεις,μπορεί να μπει απινιδωτης ,να μην παίρνεις συγκεκριμένα φάρμακα κλπ. Αλλά αν είναι να σου πουν οτι έχεις προδιαθεση για εμφραγμα, αυτό είναι γενικολογο και δεν μπορεί να αξιολογηθεί χωρίς να υπαρχουν οι επιβαρυντικοι παραγοντες (κιλά, καπνισμα,χοληστερίνη,ζαχαρ ο κλπ) Εγώ θεωρώ ότι εχω κάτι στο λεπτο έντερο,είτε φλεγμονή,είτε αυτοανοσο, που μου δημιουργεί την ορθοστατικη,αυτό ψαχνουμε προς το παρον και παράλληλα τελείωσα με τη μαγνητική,έκανα την καμπυλη ζαχαρου και περιμενω κάτι καλλιέργειες.

    Αρρυθμιες δεν έχουν επιβεβαιωθεί ποτε στα χολτερ που εβαλα, αλλά ναι,καλό θα ήταν να ξέρει κανείς αν έχει προδιαθεση για brugada και αλλα σύνδρομα που επιφερουν ξαφνικό θανατο.
    Η εξέταση δείχνει τα πάντα η συγκεκριμένη και το τι εχεις τωρα και τι μπορεί να βγάλεις στο μέλλον. Προδιάθεση κτλ αλλα για ολα! Το κόστος πολυ μικρο γιατι ειναι γνωστός Έλληνας γιατρος εδω στη περιοχή και θα μου την κανει ετσι! Γενικά ειναι ακριβά αυτα. Μου το ειπε για να δω αν εχω τιποτα και να μου βγει απο το μυαλό οτιδήποτε εχω Τελος παντων εγω με το μυαλό μου! Θα την πρότεινα και σε σενα αν εχεις τα λεφτά!

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Ναι, την έχω ήδη υπόψη μου εδώ και καιρό, δεν θα μπω στη διαδικασια αν αυτό που έχω είναι φλεγμονή στο έντερο. Αν δεν βρεθεί κάτι και εκεί και συνεχίζει η ορθοστατικη,θα δω, ακολουθω οδηγίες των γιατρών μου. Εχω κάνει υπερπληρη έλεγχο στην καρδιά,έχω κουραστεί με τις εξετάσεις και ακόμα και να ήξερα ότι ειμαι καλά γενετικα,δεν θα άλλαζε κάτι στον φοβο μου,οπως δεν άλλαξε με τις αλλες εξετάσεις που εκανα,για αυτο και θα ξεκινησω τα αντικαταθλιπτικά,ανεξάρτη� �α από όλα τα υπόλοιπα. Εσύ θυμάμαι έχεις γράψει ότι ο πατέρας σου έχει θεμα με την καρδιά,καλό είναι να την κανεις, αλλά είναι γενικά δύσκολο να αξιολογηθεί κάτι με σιγουρια στις καρδιακες παθήσεις., γιατι ακομα και να μην εχεις γενετικη προδιαθεση,μπορει να προκυψει θεμα λογω συνηθειων (καπνισμα, ανισσοροπια ηλεκτρολυτων που μπορει να φέρει θανατηφόρες αρρυθμίες, ζαχαρο,χοληστερινη κλπ)
    ή κάτι ξαφνικό όπως ενδοκαρδιτιδα, περικαρδιτιδα κλπ.
    Εγω κυριως για το σύνδρομο burgata θα ήθελα να δω που επιφέρει ξαφνικό θανατο, αν και ο καρδιολογος μου έχει πει ότι εμφανίζεται καποιες φορες στο καρδιογραφημα γιατί το έχεις εκ γενετής.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πόνος στο στήθος
    By Marios76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-12-2019, 20:14
  2. Ξαφνικός και αιφνιδιος πόνος στο στήθος
    By nomoretears in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 02-11-2018, 04:30
  3. Ολη μερα ταχυκαρδιες και πονος στο στηθος !
    By μοιρα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 08-03-2016, 16:25
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 28-12-2011, 13:55
  5. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 12:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •