Προσπαθώντας να βοηθήσω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 98
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Κοίτα το ξέρω ότι εγώ δεν πάω καλά, αλλά εκείνος σίγουρα δεν είναι καλά. Και να σου πω την αλήθεια, δε ξέρω γιατί είναι πια τόσο δύσκολο να απαντά σε μία ερώτηση "πώς είσαι". Δηλαδή πόσο κακό είναι πια αυτό που ζητώ; Δε παίρνω τίποτα από εκείνον και θέλω μόνο να ξέρω πώς είναι. Είναι τόσο τρομερό;

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Κοίτα το ξέρω ότι εγώ δεν πάω καλά, αλλά εκείνος σίγουρα δεν είναι καλά. Και να σου πω την αλήθεια, δε ξέρω γιατί είναι πια τόσο δύσκολο να απαντά σε μία ερώτηση "πώς είσαι". Δηλαδή πόσο κακό είναι πια αυτό που ζητώ; Δε παίρνω τίποτα από εκείνον και θέλω μόνο να ξέρω πώς είναι. Είναι τόσο τρομερό;
    Αν συμφωνήσατε να μην ξανά μιλήσετε ή αν αποφάσισε αυτός να κάνει πίσω και στο είπε τότε γιαυτό το κάνει. Ίσως όμως προσπαθεί να σου τραβήξει την προσοχή. Και όπως τον κόβω αυτόν. Το δεύτερο ισχύει. Δεν είδα κάπου να σε σέβεται ή έστω να σέβεται τον εαυτό του για να ισχύει το πρώτο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Είπε δε θα λέει πώς είναι, τον ρώτησα δεν θα ξαναμιλήσεις; είπε θα λέω ότι θέλω και θα το δεχτείς, μετά από κάποιες μέρες μου έγραψε πως είναι ξανα χάλια, πως θέλει να πεθάνει και πως αυτό ξεκίνησε επειδή του είπα πως δεν ήταν καλό που κοιμόταν όλη τη μέρα. Και εκεί γενικά είπε πως με μισεί περισσότερο από οτιδήποτε. Μετά είπα δεν το ήθελα αυτό και είπε "ό,τι πεις", ε και είπα πως το μισώ αυτό και δεν απαντούσε, αλλα το διάβασε όμως. Τον ρώτησα "τώρα απλά θα με αγνοείς;" και είχε απαντήσει πως δεν είναι χαρούμενος κι πως είναι κουρασμένος. Μετα είπα πως εύχομαι να μπορούσα να τον βοηθήσω.. Τα επόμενα μηνύματα δεν τα άνοιξε. Αστείο δεν είναι; Άρχισε να αγνοεί αφού ρώτησα αν θα με αγνοεί. Με έπιασε κάτι όταν είδα πως ξαναμπήκε κι δεν διάβασε ούτε την ευχή, κι του έστειλα πως με στεναχωρεί αυτό και πως αν δεν πρόκειται να ξαναμιλήσει, απλά να το πει. Μετά τα έσβησα τα μηνύματα, γιατί λεω θα με αγνοήσει πάλι, ε και μετά από ώρες στενοχώριας λέω ας το στείλω και του έγραψα απλώς "γιατί; αν δεν θέλεις να ξαναμιλήσεις, απλά πες το". Δεν νομίζω πως είναι προσοχή, όχι. Αλλά να σου πω την αλήθεια, φοβάμαι να δω την εφαρμογή.. γιατί είμαι σίγουρη πως ακόμη με αγνοεί κι θα με πιάσει πανικός.

  4. #19
    george1520
    Guest
    Τι θες πραγματικά από αυτόν τον άνθρωπο;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Να με αφήσει να είμαι εκεί. Και να μου λέει πώς είναι. Τίποτα άλλο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Θα δοκιμάσω καμιά κλήση αλλά αν θέλει να αγνοήσει, κι αυτό θα το αγνοήσει. Τουλάχιστον μία ήρεμη συζητηση ήθελα.. Πόσο χρονών τον κάνεις, παρεμπιπτόντως;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ο άνθρωπος είναι τρομερά χειριστικός και παρτάκιας. Ναι, έχει προβλήματα, αλλά όχι, ούτε θα αυτοκτονήσει ούτε θα πάθει τίποτα. Απλά θα σε αποτρελάνει και θα το χαίρεται κιόλας. Κόψε επαφές, μην αναπτύσσεις σχέσεις εξάρτησης με τον κάθε άγνωστο στο ίντερνετ και κοίτα λίγο και τον εαυτό σου.

  8. #23
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Θα δοκιμάσω καμιά κλήση αλλά αν θέλει να αγνοήσει, κι αυτό θα το αγνοήσει. Τουλάχιστον μία ήρεμη συζητηση ήθελα.. Πόσο χρονών τον κάνεις, παρεμπιπτόντως;
    Εγώ; αυτον; η συμπεριφορά του δεν έχει ηλικία. Ποσο είπε ότι είναι;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ρε κοπελιά τώρα σοβαρά ανησυχείς όσο δείχνεις?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εγώ βλέπω πως είχες ανάγκη να δεθείς με κάποιον άνθρωπο, να νιώσεις πως κάποιος σε χρειάζεται πως βασίζεται επάνω σου και εσύ προσφέρεις. Όλα αυτά είναι ωραία αισθήματα κανονικά και μπράβο σου που τα έχεις, δείχνει πως είσαι ευαίσθητος άνθρωπος με ενσυναίσθηση.
    Δώσε τα λοιπόν σε κάποιον άλλο που θα μπορεί και θα θέλει να ανταποδώσει. Είναι ακόμη καλύτερο πίστεψε με
    Και ξέρεις πόσοι άνθρωποι υπάρχουν εκεί έξω που θέλουν να ακουστούν και να ακούσουν?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Εγώ βλέπω πως είχες ανάγκη να δεθείς με κάποιον άνθρωπο, να νιώσεις πως κάποιος σε χρειάζεται πως βασίζεται επάνω σου και εσύ προσφέρεις. Όλα αυτά είναι ωραία αισθήματα κανονικά και μπράβο σου που τα έχεις, δείχνει πως είσαι ευαίσθητος άνθρωπος με ενσυναίσθηση.
    Δώσε τα λοιπόν σε κάποιον άλλο που θα μπορεί και θα θέλει να ανταποδώσει. Είναι ακόμη καλύτερο πίστεψε με
    Και ξέρεις πόσοι άνθρωποι υπάρχουν εκεί έξω που θέλουν να ακουστούν και να ακούσουν?
    το χειρότερο για κάποιον άνθρωπο είναι να καταλάβει ότι τον λυπάσαι ενώ δεν το ζηταει, θα νοιώσει χάλια και θα σε διώξει. Εξαιρούνται αυτοί που θέλουν εσκεμμένα να το προκαλέσουν αυτό για να κερδίσουν κατι, οπότε μιλάμε για χειρισμό. Τον τύπο τον κόβω στη 2η κατηγορία οπότε καλύτερα να προσέχει η κοπέλα γιατι αν της κάτσει σε πραγματική σχέση θα την διαλύσει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Για κάποιο λόγο, δεν μπορώ να δω γιατί είναι χειριστικό και δεν πιστεύω ότι είναι. Εγώ τον έψαχνα, εγώ έκανα τόσες προσπάθειες να τον φτάσω, εγώ του έλεγα πως νοιάζομαι και εκείνος έλεγε να σταματήσω τα ψέματα κ άλλα.. Του είχα πει πως λυπάμαι που βρίσκεται σε αυτή τη κατάσταση, και εκεί είχε πει σταμάτα με τη λύπηση, κι του είπα πως δε λυπάμαι εκείνον, αλλά την κατάσταση που είναι, γιατί δεν το αξίζει. Φυσικά κάθε φορά που του έλεγα πως νοιάζομαι ή κάτι ανάλογο, νευρίαζε κ μου έλεγε να σταματήσω αλλιώς θα με μπλόκαρε. Αλλά κάποιες φορές συνεχιζε να μιλά μόνος του, μου είχε πει να σταματησω να μιλάω, μετά μου έλεγε "ΑΠΑΝΤΑ", "δε θα ξεφυγεις ετσι". Θυμός. Δεν είναι χειριστικό αυτό. Δεν είναι χειριστικός.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    ναι georgegr1, ανησυχώ όσο δείχνω, και geodim ίσως έχεις δίκιο, μα δεν έχω δεθεί με άλλους έτσι

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    "Η ανησυχία είναι μια δικαιολογία για να μου συμπεριφέρεστε (οι ανθρωποι) χάλια." Και καθε φορά που έχω πει συγνώμη, "Δεν το εννοείς." και "Αν θέλεις συγχώρεση, να πας στην εκκλησία." Δε, οποιαδήποτε προσπάθεια να το συζητήσω, μόνο τον θύμωνε.
    Εγώ βλέπω εναν άνθρωπο που πονάει, όχι κάποιον που χειρίζεται.

  15. #30
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Για κάποιο λόγο, δεν μπορώ να δω γιατί είναι χειριστικό και δεν πιστεύω ότι είναι. Εγώ τον έψαχνα, εγώ έκανα τόσες προσπάθειες να τον φτάσω, εγώ του έλεγα πως νοιάζομαι και εκείνος έλεγε να σταματήσω τα ψέματα κ άλλα.. Του είχα πει πως λυπάμαι που βρίσκεται σε αυτή τη κατάσταση, και εκεί είχε πει σταμάτα με τη λύπηση, κι του είπα πως δε λυπάμαι εκείνον, αλλά την κατάσταση που είναι, γιατί δεν το αξίζει. Φυσικά κάθε φορά που του έλεγα πως νοιάζομαι ή κάτι ανάλογο, νευρίαζε κ μου έλεγε να σταματήσω αλλιώς θα με μπλόκαρε. Αλλά κάποιες φορές συνεχιζε να μιλά μόνος του, μου είχε πει να σταματησω να μιλάω, μετά μου έλεγε "ΑΠΑΝΤΑ", "δε θα ξεφυγεις ετσι". Θυμός. Δεν είναι χειριστικό αυτό. Δεν είναι χειριστικός.
    Χρειάζεσαι δηλαδή κάποιον ο οποίος ζει το δράμα του σε υστερικο βαθμό.. Και εσύ να του κάνεις ωωω στην πλατουλα..
    Αν έλεγες έστω ένα πράγμα.. Ένα.. Που σου προσφέρει όλο αυτό. Να σου πω συνέχισε.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Προσπαθώντας 20 χρόνια να δω τι φταίει
    By Xodi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2019, 16:24
  2. Πώς να βοηθήσω....?
    By adranis in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 24-09-2015, 00:22
  3. Πώς να βοηθήσω??
    By fim in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2015, 02:12
  4. Πως να τον βοηθησω??
    By redwood in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 24
    Last Post: 30-03-2013, 08:17
  5. Πώς να τον βοηθήσω;
    By ilektra15 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-11-2012, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •