Προσπαθώντας να βοηθήσω - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 98 of 98
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    "Κουράστηκα να μιλώ για μένα"
    "Εντάξει"
    "Δεν κάνει σε τίποτα καλό. Το να σε αφήσω να με μάθεις θα σε κάνει να έχεις μία περισσότερη γ- εικόνα για εμένα από ότι μπορείς να φανταστείς"
    "Δεν έχω τέτοια εικόνα. Είσαι αυτός που είσαι"
    "Ό,τι πεις. Μπορούμε να σταματήσουμε; Απλά μίλα για πράγματα άσχετα"
    "Εντάξει"
    Μετά ξανά, "Κουράστηκα να μιλώ για εμένα"

    Τέλος πάντων, μπορεί να ήταν διαδικτυακά, αλλά δέθηκα με αυτόν τον άνθρωπο, και ανησύχησα, στενοχωρήθηκα, τρόμαξα, αγχώθηκα, αλλά ξέρω πως θα ήταν πολύυυυυυυ χειρότερο αν ήταν έξω από οθόνες.

    Και "κάποιοι άνθρωποι απλά δεν πρέπει να μιλούν" (ενοχή/φταίξιμο-κοίτα τι μου έκανες)
    "Γιατί να θέλω να ακουστώ; Ποτέ δεν ακούτε εσείς οι άνθρωποι" ("απόδειξη" ενοχής/φταιξίματος)

    Και βλακείες, ένας που μοιάζει ΤΟΣΟ με στοιχεία ναρκισσιστικής συμπεριφοράς, δεν "σταματά" να μιλά για τον εαυτό του έτσι. Είναι απλώς μία ακόμη ενοχή, να σε κάνουν να πιστέψεις πως τους έβλαψες και πως είναι δικό σου λάθος.
    Καλησπέρα
    Το σημαντικότερο με αυτούς είναι ότι σου ρουφάνε όλη σου την ενέργεια. Δεν σου μένει τίποτα. Και εννοείται ότι για όλα μα ΓΙΑ ΟΛΑ φταις πάντα εσύ. Ακόμα και όταν βρέχει πάλι φταις εσύ και όλα αυτά από την εμπειρία μου. Μακριά από τέτοιους ανθρώπους.
    Χαίρομαι που το κατάλαβες νωρίς.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αν ήταν η αδερφή σου η η καλύτερη φίλη σου στη δική σου θέση, θα την ξέχεζες, θα απορουσες γιατί το κάνει αυτό στον εαυτό της, θα έκανες το παν να το διακόψει.
    Γιατί δεν το κάνεις όμως για τον εαυτό σου? Έχεις δίκιο που λες ότι δε σε νοιάζει για εσένα, ισχύει. Μάθε όμως το γιατί και άλλαξε το διαφορετικα αυτά θα ζεις πάντα.
    Μάθε το τώρα, γιατί εάν το αφήσεις και τα ξαναζησεις από κοντά και πιο βαθιά, δεν θα μπορείς να το αλλάξεις, δεν θα βρίσκεις το κουράγιο, θα είσαι διαλυμένη, θα είναι πολύ δύσκολο. Νοιώθεις τόσο χάλια με μια ηλεκτρονική εξομοίωση, με ένα 10%

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Καλά αν ήταν κάποιο άτομο, οποιοδήποτε, στη δική μου θέση και το ήξερα, θα είχα κάνει χαμό, ακόμη κι αν ήταν διαδικτυακά, δε θα το άφηνα. Και ο ηλεκτρονικός κόσμος μας επηρεάζει. Αν ηταν στην πραγματικότητα αυτό το πράγμα, ούτε να το φανταστώ δε μπορώ. Έχω την τάση να προσπαθώ να καταλάβω την αιτια που κάποιος μου συμπεριφέρθηκε με κάποιο τρόπο. Προσπαθώ να υπομένω, κάθομαι και σκέφτομαι, προσπαθώ να καταλαβω γιατί.
    Παίζουν πάααρα πολύ με το μυαλό σου. Πάρα πολύ, σε τρομερό βαθμό, έχουν ταλέντο στο να αντιστρέφουν πράγματα, τόσο που σε κάνουν να νομιζεις πως είσαι τρελός. Για τα πάντα, φταις εσύ, βέβαια. Έτσι και τολμήσεις να τους πεις πως κάτι έκαναν λάθος; Περίμενε τα πάντα. Ακόμη, κάποιες στιγμές σου δείχνουν καλή εικόνα, και ίσως περιμένεις πως αυτή η στιγμή θα ξαναέρθει. Δεν μπορεις να συζητήσεις σαν ενήλικες μαζί τους, γιατί χρησιμοποιούν τον αμυντικό μηχανισμό της παιδικής ηλικίας. Συναισθηματική ανωριμότητα, μη τολμήσεις και θίξεις το εγώ τους, δεν μπορούν να αντέξουν την πραγματική εικόνα που έχουν για τον εαυτό τους. Και αυτοί οι άνθρωποι πονούν, στην πραγματικότητα τρομερή αδυναμία είναι ο ναρκισσισμός. Είναι ο δικός τους τρόπος να επιβιώνουν, μα πάλι καταστρέφουν άλλους. "Συναισθηματικά βαμπίρ". Είναι πάρα πολύ στενάχωρο.

  4. #94
    george1520
    Guest
    Κοίτα να δεις πως θα φτιάξεις την αυτοπεποίθηση σου και γενικά να βρεις τον εαυτό σου. Είσαι πολύ μικρή.. Ασχολήσου με τις σπουδές σου, τις δραστηριότητες σου και άφησε πίσω τους τοξικους ανθρώπους.. Δεν σε βοηθάει αυτό..

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Η βλακεία που σκότωσε τη μηδαμινή αυτοπεποίθηση που είχα είναι ότι ακόμη κι αυτός ο άνθρωπος έφυγε-δεν έφυγα εγώ.
    Δεν μπορώ να φτιάξω τίποτα.

  6. #96
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Η βλακεία που σκότωσε τη μηδαμινή αυτοπεποίθηση που είχα είναι ότι ακόμη κι αυτός ο άνθρωπος έφυγε-δεν έφυγα εγώ.
    Δεν μπορώ να φτιάξω τίποτα.
    Τότε δημιούργησε μια καινούρια αυτοπεποίθηση.. Οταν σπάει κάτι έχουμε δύο επιλογές.. Καθόμαστε από πάνω του και κλαίμε.. Ή πάμε και αγοράζουμε άλλο. Επιλογές είναι όλα.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Έχει περάσει ένας μήνας από τότε που σταμάτησε. Είμαι ακόμη πολύ στενοχωρημένη. Δεν ψάχνω συμβουλές τώρα, απλά ήθελα κάπου να το πω.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Έχει περάσει ένας μήνας από τότε που σταμάτησε. Είμαι ακόμη πολύ στενοχωρημένη. Δεν ψάχνω συμβουλές τώρα, απλά ήθελα κάπου να το πω.
    Πώς πέρασε αυτός ο μήνας;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Προσπαθώντας 20 χρόνια να δω τι φταίει
    By Xodi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2019, 16:24
  2. Πώς να βοηθήσω....?
    By adranis in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 24-09-2015, 00:22
  3. Πώς να βοηθήσω??
    By fim in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2015, 02:12
  4. Πως να τον βοηθησω??
    By redwood in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 24
    Last Post: 30-03-2013, 08:17
  5. Πώς να τον βοηθήσω;
    By ilektra15 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-11-2012, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •