Παιδική σεξουαλική κακοποίηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 96
  1. #16
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποτέ έκανε ξανά την εμφάνιση του αυτό το περιστατικό στο μυαλό σου; τι έγινε;
    Πολλά ξεκινάνε από την οικογένεια. Δεν εννοώ πως είναι κακοί άνθρωποι και πως αυτοί φταίνε γι'αυτό που έγινε, απλώς ξέρω πως λόγω χαρακτήρα πολλές φορές δεν μπορεί να καταλάβει ο ένας τον άλλον. Με αφορμή λοιπόν μια ''κρίση'' νοσοφοβίας μου, αισθάνθηκα πως ''χλευάζουν'' αυτό που βιώνω, την όλη ταλαιπωρία μου. Και τότε σκέφτηκα ''ούτε τώρα με καταλαβαίνετε, ούτε τώρα μπορώ να σας μιλήσω ουσιαστικά, όπως δεν μπορούσα ούτε τότε''.

  2. #17
    george1520
    Guest
    Δεν θυμάμαι αν έχεις αναφέρει.. Μόνο ψυχοθεραπεία κάνεις ή παίρνεις και φάρμακα;

  3. #18
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν θυμάμαι αν έχεις αναφέρει.. Μόνο ψυχοθεραπεία κάνεις ή παίρνεις και φάρμακα;
    Ο γιατρός δεν ήθελε καθόλου να μου γράψει, τους πρώτους μήνες κάναμε μόνο ψυχοθεραπεία, αλλά σε κάποια φάση ένιωσα πάρα πολύ πιεσμένη και του είπα πως πιστεύω πως πρέπει να μου γράψει και τελικά το έκανε με τα χίλια ζόρια.

  4. #19
    george1520
    Guest
    Θεωρείς ότι καλά έκανες και ζήτησες να παίρνεις και χάπια;

  5. #20
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Θεωρείς ότι καλά έκανες και ζήτησες να παίρνεις και χάπια;
    Ειλικρινά δεν ξέρω. Αλλά ξέρω πως όταν τα ζήτησα ήμουν έτοιμη να σκάσω, νόμιζα ότι κάτι θα πάθαινα, μούδιαζε το κεφάλι μου και άλλα τέτοια.

  6. #21
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by eleniz View Post
    Ειλικρινά δεν ξέρω. Αλλά ξέρω πως όταν τα ζήτησα ήμουν έτοιμη να σκάσω, νόμιζα ότι κάτι θα πάθαινα, μούδιαζε το κεφάλι μου και άλλα τέτοια.
    Τι περιμένεις τελειώνοντας την ψυχοθεραπεία; ποιος είναι ο στόχος σου;

  7. #22
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι περιμένεις τελειώνοντας την ψυχοθεραπεία; ποιος είναι ο στόχος σου;
    χαχαχα δεν βλέπω να τελειώνει τώρα κοντά.
    Αυτό που ήθελα και θέλω είναι να έρθω πιο κοντά με τους ανθρώπους. Αλλά κατάλαβα πως δεν θα το πετύχω όσο κλείνομαι στον εαυτό μου.

  8. #23
    george1520
    Guest
    Πας εκεί γιατί θες όταν τελειώσεις να έρθεις πιο κοντά στους ανθρώπους... Χμμμ. Τώρα τι σε εμποδίζει για να το κάνεις;

  9. #24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πας εκεί γιατί θες όταν τελειώσεις να έρθεις πιο κοντά στους ανθρώπους... Χμμμ. Τώρα τι σε εμποδίζει για να το κάνεις;
    Το γεγονός πως αισθάνομαι πως έχω κάνει κάτι πολύ κακό και πως δεν αξίζει να ασχολούνται μαζί μου, πως μου κάνουν χάρη. Ποτέ δεν το δείχνω, αντίθετα θέλω πάντα να είμαι ευχάριστη, ευγενική, αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή.

  10. #25
    george1520
    Guest
    Πιστεύεις πως στην εποχή που ζούμε θα σου μιλούσε κάποιος για να σου κάνει χάρη; αν μου έλεγες ότι τους πληρώνουν για να σου μιλάνε τότε ιιιισως να το πίστευα..

    Οπότε θες να φύγεις από εκεί και να μπορείς να είσαι κοντά στους ανθρώπους. Αν το διατυπώνες διαφορετικά ίσως να σε βοηθούσε και καλύτερα. Ότι θες να φύγεις από εκεί όταν μάθεις και αγαπήσεις τον εαυτό σου.. Όταν γίνει αυτό τότε θα μπορείς να είσαι δίπλα από οποιοδήποτε άνθρωπο αλλα και απέναντι για να υπερασπιστείς τον εαυτο σου..

  11. #26
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πιστεύεις πως στην εποχή που ζούμε θα σου μιλούσε κάποιος για να σου κάνει χάρη; αν μου έλεγες ότι τους πληρώνουν για να σου μιλάνε τότε ιιιισως να το πίστευα..

    Οπότε θες να φύγεις από εκεί και να μπορείς να είσαι κοντά στους ανθρώπους. Αν το διατυπώνες διαφορετικά ίσως να σε βοηθούσε και καλύτερα. Ότι θες να φύγεις από εκεί όταν μάθεις και αγαπήσεις τον εαυτό σου.. Όταν γίνει αυτό τότε θα μπορείς να είσαι δίπλα από οποιοδήποτε άνθρωπο αλλα και απέναντι για να υπερασπιστείς τον εαυτο σου..
    Προσπαθείς τώρα εσύ να δώσεις λογικά επιχειρήματα χαχα. Ναι, αν θέλουμε να μιλήσουμε λογικα κανείς δεν μου κάνει χάρη, κανείς δεν με λυπάται. Η λογική όμως δεν είναι αυτή που επικρατεί πάντα.

  12. #27
    george1520
    Guest
    Λογικά επιχειρήματα; μπα.. Όχι. Και εγώ πέρασα αυτή την φάση. Ώρες ώρες την περνάω.. Δεν νομίζω να με έπειθε και κανένας αν μου τα έλεγε.. Ο μόνος που μπορεί να σε κάνει να τα πιστέψεις είναι ο εαυτό σου.. Αυτός που δουλεύει καθημερινά και αντιμετωπίζει όλα όσα έζησε..

    Όσο αφορά το κομμάτι της κακοποίησης. Τι περιμένεις από την ψυχοθεραπεία;

  13. #28
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Λογικά επιχειρήματα; μπα.. Όχι. Και εγώ πέρασα αυτή την φάση. Ώρες ώρες την περνάω.. Δεν νομίζω να με έπειθε και κανένας αν μου τα έλεγε.. Ο μόνος που μπορεί να σε κάνει να τα πιστέψεις είναι ο εαυτό σου.. Αυτός που δουλεύει καθημερινά και αντιμετωπίζει όλα όσα έζησε..

    Όσο αφορά το κομμάτι της κακοποίησης. Τι περιμένεις από την ψυχοθεραπεία;
    Αρχικά να το αποδεχθώ, γιατί δεν το έχω αποδεχθεί ακόμα. Να καταλάβω γιατί έγινε, δεν έχει νόημα, γιατί δε νομίζω πως υπάρχει κάποια δικαιολογία. Και πιστεύω πως πρέπει να μιλήσω τουλάχιστον με ένα μέλος της οικογένειάς μου που θεωρώ σημαντικό γιατί είμαστε σαν αδέρφια.

  14. #29
    george1520
    Guest
    Σε τι θα σε εξυπηρέτησει να το πεις σε κάποιον δικο σου;

    Για πες μου. Που φταις όσο αφορά την κακοποίηση σου;

  15. #30
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σε τι θα σε εξυπηρέτησει να το πεις σε κάποιον δικο σου;

    Για πες μου. Που φταις όσο αφορά την κακοποίηση σου;
    Πιστεύω πως ίσως καταφέρουμε να έρθουμε πιο κοντά. Λέω ίσως γιατί μπορεί να γίνει και το αντίθετο. Καμιά φορά βλέπουμε συμπεριφορές που δεν μπορούμε να τις κατανοήσουμε. Αν ξέραμε όμως κάποια πράγματα θα μας ήταν πιο εύκολο.

    Πιστεύω ότι φταίω γιατί δεν το σταμάτησα, γιατί το θεωρούσα κάτι σαν παιχνίδι.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κακοποίηση σε παιδική ηλικια
    By Sofaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 28-08-2019, 20:46
  2. Replies: 17
    Last Post: 22-04-2017, 22:22
  3. Replies: 97
    Last Post: 28-01-2017, 18:52
  4. παιδική ηλικία και κακοποίηση αλλά δε θυμάμαι καλά
    By koin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 24-12-2014, 02:55
  5. σεξουαλικη κακοποιηση
    By mr.blond in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2010, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •