Παιδική σεξουαλική κακοποίηση - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 96 of 96
  1. #91
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by eleniz View Post
    Τίποτα δεν μπορεί να θαφτεί για πάντα, αυτό έχω καταλάβει πλέον. Ο.τι δεν μπορεί να θυμηθεί το μυαλό, το θυμάται το σώμα.
    Μα εννοείται. Γιαυτό και μια μέρα ξυπνάς και είναι όλα μαύρα.. Γιατί μια μέρα ξυπνάς και φοβάσαι τα πάντα. Γιατί όσα εθαψες βγήκαν στην επιφάνεια.. Το θέμα είναι να τα αντιμετωπίσεις. Δεν έχεις ευθύνη. Είναι άδικο αλλά για να μπορέσεις να προχωρήσεις πρέπει να φύγει από μέσα σου..

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Κάποτε θάβεις τόσο καλά ένα άσχημο γεγονός που κάποια στιγμή αναρωτιέσαι αν το έζησες όντως.. Και όταν έρθει η στιγμή να μιλήσεις γιαυτό δεν μπορείς να πεις λεπτομέρειες. Θυμάσαι μόνο κομμάτια.
    Είχα συζητήσει με την ψυχολόγο μου για αυτό το θεμα.. Γιατί κάποτε δεν ειμαστε σιγουροι αν όντως ζήσαμε κάτι και γιατί δεν θυμόμαστε ακριβώς τι έγινε. Και μου εξήγησε πως είναι ενας τρόπος για να μπορέσει ο άνθρωπος να προχωρήσει στην ζωή του.
    Είναι ακριβώς έτσι. Μου το είχε πει και εμένα ο ψυχολογος μου. Όταν είδε ότι μου ήταν δύσκολο να πω λεπτομέρειες. Θυμόμουν σαν όνειρο.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #93
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Είναι ακριβώς έτσι. Μου το είχε πει και εμένα ο ψυχολογος μου. Όταν είδε ότι μου ήταν δύσκολο να πω λεπτομέρειες. Θυμόμουν σαν όνειρο.
    Καλησπέρα! Σου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Αν θες βέβαια μου λες, δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει εδώ κτλ

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by eleniz View Post
    Καλησπέρα! Σου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Αν θες βέβαια μου λες, δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει εδώ κτλ
    Το έχω αναφέρει. Ναι το έχω ζήσει και εγώ . Όχι από συγγενικο πρόσωπο. Αλλά μάλλον αυτό είναι το τελευταίο που μετράει. Η καταστροφή είναι ίδια.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #95
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Το έχω αναφέρει. Ναι το έχω ζήσει και εγώ . Όχι από συγγενικο πρόσωπο. Αλλά μάλλον αυτό είναι το τελευταίο που μετράει. Η καταστροφή είναι ίδια.
    Όποιος και να το κάνει είναι καταστροφικό για την ψυχολογία ενός ανθρώπου. Είτε γνωστός είτε άγνωστος δεν έχει κανένα δικαίωμα πάνω μας.

    Απλώς ξέρεις, κάποιες φορές υπάρχει μια αντίληψη ότι πρέπει να είναι κάποιος ξένος, ενώ η πραγματικότητα δεν είναι αυτή.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by eleniz View Post
    Όποιος και να το κάνει είναι καταστροφικό για την ψυχολογία ενός ανθρώπου. Είτε γνωστός είτε άγνωστος δεν έχει κανένα δικαίωμα πάνω μας.

    Απλώς ξέρεις, κάποιες φορές υπάρχει μια αντίληψη ότι πρέπει να είναι κάποιος ξένος, ενώ η πραγματικότητα δεν είναι αυτή.
    Σε αυτό δεν υπάρχει αντίληψη. Για να μη πω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι συγγενείς. Που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το υγρό που κυλάει στις φλέβες τους.
    Αλλά και ξένος να είναι όπως είπαμε.. Το ίδιο σε ισοπεδώνει.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Κακοποίηση σε παιδική ηλικια
    By Sofaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 28-08-2019, 20:46
  2. Replies: 17
    Last Post: 22-04-2017, 22:22
  3. Replies: 97
    Last Post: 28-01-2017, 18:52
  4. παιδική ηλικία και κακοποίηση αλλά δε θυμάμαι καλά
    By koin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 24-12-2014, 02:55
  5. σεξουαλικη κακοποιηση
    By mr.blond in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2010, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •