Κέντρα ψυχικής υγείας.... Έχει κανείς κάποια εμπειρία;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25

    Κέντρα ψυχικής υγείας.... Έχει κανείς κάποια εμπειρία;;

    Καλησπέρα και καλή χρονιά με λιγότερο ανχος έως καθόλου εύχομαι.. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία να μου πει τι είναι τα κέντρα ψυχικής υγείας. Τι κάνουν εκεί; Είναι δωρεάν; Μπορείς δηλ να μιλήσεις με κάποιο ψυχολογο;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Τα Κέντρα Ψυχικής Υγείας είναι σύγχρονες μονάδες που σκοπό έχουν την προαγωγή της ψυχικής υγείας του πληθυσμού, την θεραπεία της ψυχικής νόσου καθώς και την αποκατάσταση εκεί όπου ήδη έχει υπάρξει σοβαρή ψυχική διαταραχή.Υπαρχουν σε κατά τόπους και μπορείς να ψάξεις να βρεις ποια είναι δωρεάν.Εσυ για που ενδιαφέρεσαι, Αθήνα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Στη Χαλκίδα μένω τα τελευταία χρόνια... Έχω δει ένα κοντά στο σπίτι μου. Αλλά δεν ξέρω τι να πω , πως να ξεκινήσω , τι να ρωτήσω... Ντρέπομαι λίγο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι, πέρνα και κάνε μια ερώτηση για το τί ακριβώς κάνουν, αν και φοβάμαι οτι θα απογοητευθείς. Στην περιοχή μου υπάρχει ένα Κέντρο Ψυχικής Υγείας με μεγάλη ταμπέλα απέξω και όταν πέρασα να ρωτήσω μου είπαν οτι ασχολούνται μόνο με την γεροντική άνοια. Ελπίζω στην περιοχή σου να προσφέρουν κάτι περισσότερο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Μάγια View Post
    Καλησπέρα και καλή χρονιά με λιγότερο ανχος έως καθόλου εύχομαι.. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία να μου πει τι είναι τα κέντρα ψυχικής υγείας. Τι κάνουν εκεί; Είναι δωρεάν; Μπορείς δηλ να μιλήσεις με κάποιο ψυχολογο;;
    Καλή χρονιά...κοίτα γενικά είναι δωρεάν...έχω πάει σε δύο διαφορετικές πόλεις σε δύο διαφορετικούς και στις δύο πόλεις αλλά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη και τώρα πάω σε ιδιωτη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένη;;; Δε δίνουν την ανάλογη σημασία;;; Δεν βοηθάνε καθόλου;;; Μήπως επειδή δεν πληρώνονται;τι να πω θα πάω από βδομάδα και θα σας πω τελικά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Μάγια View Post
    Γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένη;;; Δε δίνουν την ανάλογη σημασία;;; Δεν βοηθάνε καθόλου;;; Μήπως επειδή δεν πληρώνονται;τι να πω θα πάω από βδομάδα και θα σας πω τελικά...
    Στο ένα που πήγα με πέρασαν από μια επιτροπή για να δουν αν θα πάω σε ψυχολόγο η ψυχοατρο τελικά με έστειλαν σε ψυχίατρο και το μόνο που είπε χώρις να με ρωτήσει πολλά πολλά ήταν ότι έπρεπε να πάρω χάπια...τεσπά αλλάζω πόλη και ενώ πριν πήγαινα σε ιδιώτη μου συζήτησαν σαν καλή από το κέντρο πήγα άντε πάλι χάπια και δυνατά και χωρίς να σου κάνει ψυχανάλυση...τώρα πάω σε ιδιώτη και κάνει και ψυχανάλυση

Similar Threads

  1. κέντρα ψυχικής υγείας
    By chesire in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-12-2012, 19:23
  2. κέντρα ψυχικης υγείας
    By spj in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2012, 19:39
  3. κεντρα ψυχικης υγειας
    By gonoli in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 20
    Last Post: 29-07-2010, 14:12
  4. ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By marisa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 19-04-2010, 22:51
  5. κεντρα ψυχικης υγειας
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-10-2009, 16:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •