Ο καταναγκασμος που μου κατέστρεψε τη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Ο καταναγκασμος που μου κατέστρεψε τη ζωη

    Θέλω να εκμυστηρευτω αυτό που κάνω εδώ κ 1χρονο για να μειώσω το άγχος μου κ είναι ότι χειρότερο έχω κάνει στον εαυτό μου. Γενικά κ παλιότερα όταν περνούσα φάσεις αγοραφοβίας ήθελα να κρύβομαι από όλους κ έτσι φορούσα γυαλιά ηλίου κ ένιωθα ασφάλεια. Αυτό μ έπιασε κ πριν 2 χρόνια κ όταν πέρασε το άγχος που έφυγε κ αυτή η ανάγκη. Περσυ όμως που είχα πάρα πολύ μ ξανάρθε κ το έκανα φορούσα γυαλιά ηλίου παντού ακόμα κ μέσα στο σπίτι ένιωθα ότι κρυβομουν απ τους φόβους μου. Όμως έπρεπε να το κόψω κ για να γίνει αυτό έπρεπε να το αντικαταστησω και έτσι βρήκα κάτι χειρότερο. Φορούσα τα γυαλιά μυωπίας πάνω από τους φακούς επαφής έτσι διαστρεβλωνα την όραση μου κ δεν ερχόμουν αντιμέτωπη με την πραγματικότητα. Μετά άρχισα να τα φοράω περίεργα, στραβά, να φοράω γυαλια με άλλους βαθμούς. Αυτό το έκανα 1 χρόνο τώρα. Κ έφτασα σε σημείο εξάρτησης να το ζητάνε τα μάτια μου, να ζαλίζομαι επί μόνιμου βάσεως. Πήγα σε οφθαλμίατρους έκανα εξειδικευμένες εξετάσεις τα μάτια είναι καλα. Όμως πλέον δεν ανέχονται κανένα γυαλι ούτε φακό επαφής. Ζαλίζομαι μόλις τα φορέσω. Και αν δεν φοράω πάλι νιώθω περίεργα κ κάποιες φορές νιώθω έντονη ανάγκη να τα βάλω πάλι αλλά κρατιέμαι. Προσπαθώ να μην φοράω τπτ β αφήσω τα μάτια μου όπως είναι μέχρι να ξανά συνηθίσουν. Όμως με αυτές τις ζαλάδες και τους ίλιγγους φοβάμαι μήπως έκανα κακό στον εγκέφαλο μου, καταρχήν αντιλαμβάνοταν την Πραγματικότητα αλλιώς. Δεν ξέρω αν θα συνέλθουν ποτέ τα μάτια μου. Ντρέπομαι να το πω κ στους γιατρούς. Η ψυχολόγος μου λέει αυτό λέγεται το σύνδρομο της μάσκας. Όμως μ κάνει κακό κ μου λέει τι να κάνω για να το κόψω. Εσείς τι λέτε θα επανέλθει ο εγκέφαλος μου στα ίσα; ακόμα νιώθω ζαλάδες και έναν μόνιμο ελαφρύ ιλιγγο ακριβώς σαν να φοράτε τα γυαλιά της γιαγιάς σας που δεν βλέπετε τίποτα κ τα βγάζετε μετά νιώθετε έναν ιλιγγο για λίγο μέχρι να προσαρμοστεί ξανά το μάτι. Αυτη τη ζάλη νιώθω.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Δεν το είχα ποτε στο τόσο εξτριμ, αλλά φορουσα πάντα γυαλιά ηλίου σε δημόσιους χώρους. Μέχρι που έπιασε η ορθοστατικη και κάθε φορά που φορουσα γυαλιά ενιωθα να πνιγομαι,να ζαλιζομαι και να μην μπορω να αναπνευσω, οποτε μετά απο πολλα χρόνια,δεν φοραω πια γυαλιά κατά τη διάρκεια της ημέρας,πραγμα σπανιο για μενα.

    Δεν είναι το ίδιο με αυτό που περιγραφεις,αλλά γενικά πολλα παιζουν ρολο στην αντίληψη. Οταν ο εγκεφαλος χάνει μια απο τις αισθησεις,τότε επέρχεται αστάθεια. Ενα απο τα τεστ που σε βάζουν να κανεις οι νευρολογοι είναι να κλεισεις τα μάτια με τεντωμένα χέρια,να δουν κατά πόσο μπορεις να κρατήσει την ισορροπία σου ή αν ταλαντευεσαι και εντέλει τη χανεις.
    Το να δημιουργησες θεμα στον εγκέφαλο σου,δε νομιζω. Στα μάτια ίσως θα μπορουσες να εντεινεις το οποιο θέμα ειχες με αυτή την πρακτική,αλλά αφού ελεγχθηκες,όλα οκ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν το είχα ποτε στο τόσο εξτριμ, αλλά φορουσα πάντα γυαλιά ηλίου σε δημόσιους χώρους. Μέχρι που έπιασε η ορθοστατικη και κάθε φορά που φορουσα γυαλιά ενιωθα να πνιγομαι,να ζαλιζομαι και να μην μπορω να αναπνευσω, οποτε μετά απο πολλα χρόνια,δεν φοραω πια γυαλιά κατά τη διάρκεια της ημέρας,πραγμα σπανιο για μενα.

    Δεν είναι το ίδιο με αυτό που περιγραφεις,αλλά γενικά πολλα παιζουν ρολο στην αντίληψη. Οταν ο εγκεφαλος χάνει μια απο τις αισθησεις,τότε επέρχεται αστάθεια. Ενα απο τα τεστ που σε βάζουν να κανεις οι νευρολογοι είναι να κλεισεις τα μάτια με τεντωμένα χέρια,να δουν κατά πόσο μπορεις να κρατήσει την ισορροπία σου ή αν ταλαντευεσαι και εντέλει τη χανεις.
    Το να δημιουργησες θεμα στον εγκέφαλο σου,δε νομιζω. Στα μάτια ίσως θα μπορουσες να εντεινεις το οποιο θέμα ειχες με αυτή την πρακτική,αλλά αφού ελεγχθηκες,όλα οκ.
    Έκανα κ αυτές τις ασκήσεις που λες δεν είχα θεμα. Αλλά αυτές οι ζαλάδες ξέρω ότι είναι από αυτό δεν μπορούν να προσρνοστουν τα μάτια μου. Κ ειδικά όταν με πιάσει καμία έκτακτη κανα φτερουγισμα τότε αμέσως θέλω να τα βάλω γτ νομίζω ότι κρύβομαι η ότι κ καλά νοιώθω ασφαλείς λες κ με προσπατευουν σαν ασπίδα έτσι το συνδύασα. Κ τώρα πριν που ένιωθα κάτι σαν έκτακτες ήθελα αμέσως να τα βάλω απ το φόβο γτ έτσι έκανα πάντα. Αλλά κρατιέμαι γτ πρέπει κ αυτό μου δημιουργεί αφάνταστο άγχος αλλά πρέπει να συνηθίσω σ αυτήν την κατάσταση δεν μπορώ να κρύβομαι έτσι κάποια στιγμή πρέπει να τα αντιμετώπιση. Αλλά θέλει τόση πολύ δυναμη κ ξέρεις πως είναι όταν σε πιάνει ο πανικός μόλις νιώσεις κάτι στην καρδιά. Χάνεσαι κ ψάχνεις κάπου να πιαστείς για να μην πάθεις πανικό η τπτ χειρότερο. Εγώ έβαζα τα γυαλιά κ μου επεφτε το άγχος γτ εγώ το έριχνα ένιωθα καλά δλδ. Οπότε τώρα το άγχος μ κ η ανασφάλεια αυξάνονται. Πριν λίγες μέρες ένα βράδυ έπαθα πλάκα συνειδοτοποιω κ λέω στον εαυτό μου δεν έχεις τίποτα! Είναι δυνατόν να φοβάσαι ότι θα πάθεις ανακοπή κ ένα σωρό άρρωστιες; Δεν έχεις τπτ κ νόμιζα ότι Τρελάθηκα. Γτ δεν εκανα ούτε μια σκέψη αρρώστιας. Ένιωθα ήρεμη κ είχα ενέργεια ωραία. Νόμιζα ότι έπαθα μανιακό επεισόδιο. Μ έπιανε συνέχεια κρίση πανικού γτ νόμιζα ότι τρελάθηκα. Επειδή ένιωθα πως δεν έχω καμία απολύτως αρρώστια. Αυτό κράτησε 2 μέρες. Δεν φοβομουν καμία αρρώστια ήμουν μια χαρά. Μέχρι που ξανά έπαθα μια έκτακτη κι αντε πάλι. Μετά μου κόλλησε ότι είμαι διπολική επειδή έπαθα αυτό εκείνη τη νύχτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    όχι, τα γυαλιά της γιαγιάς, τα μαύρα γυαλιά, τα στραβά γυαλιά δεν καταστρέφουν τον εγκέφαλο. Έχεις κουράσει τα μάτια σου, και φυσικά λόγω των φοβιών που έχεις, επικεντρώνοντας την προσοχή σου στη ζάλη, την κάνεις να γίνεται εντονότερη. Να μην ντρέπεσαι να μιλήσεις με τον οφθαλμίατρο, ίσως η λύση να "κρύβεται" σε κάποιο κολλύριο που θα σου γράψει. Να του το πεις όμως, να μην ταλαιπωρείς τον εαυτό σου. Δεν έχεις καταστρέψει τη ζωή σου, είσαι μικρή και έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου (εγώ είμαι 46, δεν έχω 2η ευκαιρία να βρεθώ ξανά στην ηλικία σου).
    Θα πρέπει όμως να είσαι ειλικρινέστατη με την ψυχολόγο και τον οφθμαλμίατρο για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις πιο αποτελεσματικά την αγοραφοβία.
    Οι παλαιότεροι λένε οτι από τον γιατρό και τον παπά δεν κρύβουμε τίποτα. Εγώ τον παπά στον χαρίζω, μην κρύβεις τίποτα από τους γιατρούς!

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Θέλω να εκμυστηρευτω αυτό που κάνω εδώ κ 1χρονο για να μειώσω το άγχος μου κ είναι ότι χειρότερο έχω κάνει στον εαυτό μου. Γενικά κ παλιότερα όταν περνούσα φάσεις αγοραφοβίας ήθελα να κρύβομαι από όλους κ έτσι φορούσα γυαλιά ηλίου κ ένιωθα ασφάλεια. Αυτό μ έπιασε κ πριν 2 χρόνια κ όταν πέρασε το άγχος που έφυγε κ αυτή η ανάγκη. Περσυ όμως που είχα πάρα πολύ μ ξανάρθε κ το έκανα φορούσα γυαλιά ηλίου παντού ακόμα κ μέσα στο σπίτι ένιωθα ότι κρυβομουν απ τους φόβους μου. Όμως έπρεπε να το κόψω κ για να γίνει αυτό έπρεπε να το αντικαταστησω και έτσι βρήκα κάτι χειρότερο. Φορούσα τα γυαλιά μυωπίας πάνω από τους φακούς επαφής έτσι διαστρεβλωνα την όραση μου κ δεν ερχόμουν αντιμέτωπη με την πραγματικότητα. Μετά άρχισα να τα φοράω περίεργα, στραβά, να φοράω γυαλια με άλλους βαθμούς. Αυτό το έκανα 1 χρόνο τώρα. Κ έφτασα σε σημείο εξάρτησης να το ζητάνε τα μάτια μου, να ζαλίζομαι επί μόνιμου βάσεως. Πήγα σε οφθαλμίατρους έκανα εξειδικευμένες εξετάσεις τα μάτια είναι καλα. Όμως πλέον δεν ανέχονται κανένα γυαλι ούτε φακό επαφής. Ζαλίζομαι μόλις τα φορέσω. Και αν δεν φοράω πάλι νιώθω περίεργα κ κάποιες φορές νιώθω έντονη ανάγκη να τα βάλω πάλι αλλά κρατιέμαι. Προσπαθώ να μην φοράω τπτ β αφήσω τα μάτια μου όπως είναι μέχρι να ξανά συνηθίσουν. Όμως με αυτές τις ζαλάδες και τους ίλιγγους φοβάμαι μήπως έκανα κακό στον εγκέφαλο μου, καταρχήν αντιλαμβάνοταν την Πραγματικότητα αλλιώς. Δεν ξέρω αν θα συνέλθουν ποτέ τα μάτια μου. Ντρέπομαι να το πω κ στους γιατρούς. Η ψυχολόγος μου λέει αυτό λέγεται το σύνδρομο της μάσκας. Όμως μ κάνει κακό κ μου λέει τι να κάνω για να το κόψω. Εσείς τι λέτε θα επανέλθει ο εγκέφαλος μου στα ίσα; ακόμα νιώθω ζαλάδες και έναν μόνιμο ελαφρύ ιλιγγο ακριβώς σαν να φοράτε τα γυαλιά της γιαγιάς σας που δεν βλέπετε τίποτα κ τα βγάζετε μετά νιώθετε έναν ιλιγγο για λίγο μέχρι να προσαρμοστεί ξανά το μάτι. Αυτη τη ζάλη νιώθω.
    Καλησπέρα... Από που θες να κρυφτείς;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα... Από που θες να κρυφτείς;
    Από τους φόβους μου και από τα βλέμματα του κόσμου. Ειδικά στις αγχωδεις καταστάσεις όταν έρχομαι αντιμέτωπη κ φοβάμαι τις λογοκρισίες του κόσμου νιώθω αδύναμη να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και επίσης φοβάμαι το σώμα μου εννοω μην πάθω κάτι ξαφνικά κ με. Τρομάξει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Του είπα εν μέρη του οφθαλμίατρου κ μ λέει όσο λάθος γυαλιά κ να φοράς δεν παθαίνουν κάτι τα μάτια. Κ μ λέει αυτά τα συμπτώματα θα τα νιώθεις για καμιά ώρα κ μετά περνάνε. Μακάρι να συνηθίσω γρήγορα γτ μια φορά έβλεπα λάμψεις αστραπές κ σκοτινιασαν όλα πήγα του το είπα με κοίταξε κ πίεση κ όλα ήταν καλά.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Από τους φόβους μου και από τα βλέμματα του κόσμου. Ειδικά στις αγχωδεις καταστάσεις όταν έρχομαι αντιμέτωπη κ φοβάμαι τις λογοκρισίες του κόσμου νιώθω αδύναμη να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και επίσης φοβάμαι το σώμα μου εννοω μην πάθω κάτι ξαφνικά κ με. Τρομάξει.
    Γιατί σε νοιάζει τόσο πολύ η γνώμη του κόσμου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιατί σε νοιάζει τόσο πολύ η γνώμη του κόσμου;
    Δεν με νοιάζει η γνώμη τους φοβάμαι ότι θα με κατακρίνουν αν καταλάβουν ότι φοβάμαι κ δεν θέλω να καταλαβουν το πρόβλημα μου ότι έχω τόσο άγχος δλδ κ δεν μπορώ να κάνω τίποτα μόνη μου.

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Δεν με νοιάζει η γνώμη τους φοβάμαι ότι θα με κατακρίνουν αν καταλάβουν ότι φοβάμαι κ δεν θέλω να καταλαβουν το πρόβλημα μου ότι έχω τόσο άγχος δλδ κ δεν μπορώ να κάνω τίποτα μόνη μου.
    όπως κι αν συμπεριφέρεσαι κι όπως κι αν λειτουργείς, σε κάποιους θα αρέσει και σε κάποιους άλλους όχι, δεν έχουν όλοι την ίδια οπτική πραγμάτων και καταστάσεων. Ο κόσμος πάντα θα έχει κάτι να λέει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    να τα πεις στον/ην ψυχολογο σου αυτα.........

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι και αλλιως δεν εβλεπες ποτε καλα σε μενα συμβαινει το αντιθετο ειμαι κουφος καπως αλλα τα ματια μου ειναι σαν ακτινες Χ τωρα αυτες οι λαμψεις που περιγραφεις δεν ηταν λαμψεις λευκες αλλα μαυρες αν σκεφτω το ακριβως αντιθετο απο μενα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    να τα πεις στον/ην ψυχολογο σου αυτα.........
    Τα έχω πει εννοείται

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Πάντως φοράω τα γυαλιά μου κι ενώ έβλεπα κανονικά πλέον με ζαλίζουν φοράω κ τα παλιά πάλι τα ίδια. Φοράω φακούς πάλι τα ίδια. Πλέον δεν ξέρω ποιοι είναι οι σωστοί βαθμοί μου κ δεν φοράω τίποτα. Δεν ξέρω αν έχουν κουραστεί τα μάτια μου κ γι αυτό κάνουν δυσανεξία κ μου φέρνουν δυσφορία. Ίσως πρέπει για λίγο καιρό να μην φοράω τίποτα για να ξεκουραστουν. Αλλά πάλι φοβάμαι για τον εγκέφαλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Πάντως φοράω τα γυαλιά μου κι ενώ έβλεπα κανονικά πλέον με ζαλίζουν φοράω κ τα παλιά πάλι τα ίδια. Φοράω φακούς πάλι τα ίδια. Πλέον δεν ξέρω ποιοι είναι οι σωστοί βαθμοί μου κ δεν φοράω τίποτα. Δεν ξέρω αν έχουν κουραστεί τα μάτια μου κ γι αυτό κάνουν δυσανεξία κ μου φέρνουν δυσφορία. Ίσως πρέπει για λίγο καιρό να μην φοράω τίποτα για να ξεκουραστουν. Αλλά πάλι φοβάμαι για τον εγκέφαλο.
    μου κανει εντυπωση που ο γιατρος σου ειπε οτι τα ματια δεν παθαινουν τιποτε. ο δικος μου μουε χει πει ξεκαθαρα οτι πρεπει να φοραω παντα τα σωστα γυαλια και παντα μαυρα γυαλια στον ηλιο (οχι στο σκοταδι φυσικα). μυωπια εχω.
    επισης εντυπωση μου κανει που δεν ξερεις τους βαθμους σου. ο γιατρος θα σου πει τους βαθμους σου.
    ειναι χειρουργος οφθαλμιατρος ο γιατρος σου; μηπως να επισκεπτοσουν εναν ακομα;
    υπαρχει μια εξεταση με ειδικο μηχανημα που δειχνει ακριβως την κατασταση του οπτικου νευρου και αν εχει υποστει φθορες. ζητα να την κανεις.δεν ειναι κακη εξεταση εξαλλου. ειναι μια βαση αναφορας για να εξεταζεις την κατασταση των ματιων σου μεγαλωνοντας. ο εγκεφαλος δεν εχει καμια σχεση με ταυτο που εκανες. τα ματια πρεπει να κοιταξεις αν εχουν παθει κατι.
    και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα μιλησεις ξεκαθαρα στον οφθαλμιατρο γι αυτο που εκανες για να μπορεσει να σε βοηθησει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ?
    By lilika in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 29-12-2011, 15:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •