Δεν συμβαδίζω με τους φίλους μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27

    Δεν συμβαδίζω με τους φίλους μου

    Καλησπέρα.
    Είμαι φοιτήτρια, 23 ετών και τον τελευταίο χρόνο τα πράγματα στον κοινωνικό μου περίγυρο έχουν έρθει τουμπα. Βλέπω τους φίλους μου να ζουν μια γεμάτη ζωή, μια πλήρη ζωή (έχουν δεσμό, δουλειά οπότε και κάποιο εισόδημα οπότε και μπορούν να κάνουν περισσότερα πράγματα από μένα) ενώ εγώ δεν συμβαδίζω καθόλου. Δεν με ενοχλούσε τόσο παλιότερα αλλά πλέον με κατακλύζει όλο αυτό. Κάθε φορά που βγαίνουμε δεν περνάω καλά καθώς νιώθω τελείως εκτός. Μιλάνε για τις σχέσεις τους που δεν έχω καμία εμπειρία να είμαστε ειλικρινείς, για τα ταξίδια που κανόνισαν και αυτά που κανονίζουν και γω απλά υπάρχω. Είμαι σε μια φάση που δεν θέλω κάποια σχέση καθώς ακόμη προσπαθώ να τα βρω και να αγαπήσω τον εαυτό μου πριν βρω κάποιον αλλον, θέλω πολύ να βρω κάποια δουλειά και για εμπειρία γιατί είμαι αρκετά ντροπαλή αλλά και για τα λεφτά αλλά έχω στόχο να περάσω τα τελευταία μου μαθήματα και να πάρω πτυχίο. Όταν μιλάνε για το πώς περάσανε την προηγούμενη μέρα και έρχεται η σειρά μου και λέω απλά έκατσα σπίτι διάβασα λιγο και είδα καμία σειρά αρχίζουν τα "έλεος" κτλ. Δεν θέλω να ακούστω κάπως αλλά όταν δεν ήταν σε σχέση τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Δεν πάω πια μαζί τους σινεμά γιατί πάντα την ταινία που προτείνω ήδη την είδαν με τα αγόρια τους. Έχασα κάποιες φιλίες που είχα από το σχολείο και τώρα αρχίζει η ανασφάλεια και με πνίγει, καθώς νιώθω ότι θα χάσω και τις φιλίες μου από την σχολη. Όταν κανονίζουμε να βγούμε είμαι τόσο αγχωμένη και δν πολυπερνάω καλά. Συνηθίζαμε να γελάμε τόσο αλλά πλέον δεν συμβαδιζουμε σε τιποτα..ουτε στη σχολή δεν τις βλεπω. Αλλά πλέον έχουν τραβήξει άλλον δρόμο. Νιώθω ότι είναι ώριμες, ενήλικες και γω από την άλλη νιώθω ακόμη παιδάκι. Γενικά τον τελευταίο καιρό με πιάνει πανικός και φοβάμαι. Τι; Τα πάντα. Την ζωή. Το μέλλον. Το τι θα γίνει με μένα. Φυσικά δεν θέλω για πάντα να μένω με τους γονείς μου και να είμαι στην σχολή γιατί όλο αυτό με κάνει να νιώθω λες και πάω σχολείο ακόμη. Πιστεύω πως είναι τα υπαρξιακά που χτυπάνε σε αυτή την ηλικία. Απλά νιώθω ότι καθυστερώ και οι φίλες μου ήδη κοντεύουν να τερματισουν.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Έχεις κάνει ποτέ κάποια συζήτηση μαζί τους; Ξέρεις κάποιες φορές οι άνθρωποι γύρω μας κάνουν πράγματα χωρίς να ξέρουν ότι μας ενοχλούν ή μας επηρεάζουν.. Δεν εννοώ να πας να πεις "από την στιγμή που έχετε σχέση νιώθω ότι δεν ανήκω με εσάς κτλ". Να πεις ότι είναι κάπως άβολο που οι συζητήσεις τους είναι γύρω από αυτό το θέμα στο οποίο εσύ ή ίδια δεν έχεις κάτι να πεις.. Ότι είναι επιλογή σου να είσαι μόνη και πως δεν μπορούμε όλοι να έχουμε την ίδια περίοδο σχέση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Ναι έχει γίνει σχετική συζήτηση γιατί όταν ακτι με ενοχλεί φαίνεται ξεκάθαρα από τα μούτρα μου. Μου το γύρισαν ότι εγώ φταίω. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι έχω κάνει εγώ κάποια προσπάθεια για να μην νιώθω έτσι και να αλλάξω την ζωή μου; Μάλιστα μου είπαν ξεκάθαρα να βρω κάποιον και πάντα το πάνε εκεί και ο οποιοσδήποτε να με κοιταξει ακόμη και ο σερβιτόρος που εγώ του έκανα νόημα αρχίζουν, και τι ωραίο παιδι και γιατί δνε τον φλερτάρεις κτλ. Όλο αυτό εννοειται με κάνει και νιώθω ακόμη πιο άσχημα και ακόμη πιο ανασφαλής.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Ναι έχει γίνει σχετική συζήτηση γιατί όταν ακτι με ενοχλεί φαίνεται ξεκάθαρα από τα μούτρα μου. Μου το γύρισαν ότι εγώ φταίω. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι έχω κάνει εγώ κάποια προσπάθεια για να μην νιώθω έτσι και να αλλάξω την ζωή μου; Μάλιστα μου είπαν ξεκάθαρα να βρω κάποιον και πάντα το πάνε εκεί και ο οποιοσδήποτε να με κοιταξει ακόμη και ο σερβιτόρος που εγώ του έκανα νόημα αρχίζουν, και τι ωραίο παιδι και γιατί δνε τον φλερτάρεις κτλ. Όλο αυτό εννοειται με κάνει και νιώθω ακόμη πιο άσχημα και ακόμη πιο ανασφαλής.
    Από αυτή την φιλιά τι παίρνεις; επειδή εγώ δεν βλέπω κάτι να παίρνεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Έπαιρνα πολλά. Να σου πω κάτι μες στις γιορτές καθόμουν και τα σκεφτόμουν ουσιαστικά "κρυμμένη" από αυτές βρίσκοντας δικαιολογίες να μην βγω μαζί τους. Προσπάθησα να απόμακρυνθω λίγο και κου γύρισε μπούμερανγκ. Αν το διακόψω τελείως δνε θα έχω κανέναν. Και δεν νομίζω ότι μπορώ να ξαναπεράσω αυτή τη φάση. Μέσα σε έναν χρόνο έχω χάσει πάρα πολλά άτομα.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Έπαιρνα πολλά. Να σου πω κάτι μες στις γιορτές καθόμουν και τα σκεφτόμουν ουσιαστικά "κρυμμένη" από αυτές βρίσκοντας δικαιολογίες να μην βγω μαζί τους. Προσπάθησα να απόμακρυνθω λίγο και κου γύρισε μπούμερανγκ. Αν το διακόψω τελείως δνε θα έχω κανέναν. Και δεν νομίζω ότι μπορώ να ξαναπεράσω αυτή τη φάση. Μέσα σε έναν χρόνο έχω χάσει πάρα πολλά άτομα.
    Από την στιγμή που σε ψάχνουν και σε καλούν για εξόδους σημαίνει ότι τους αρέσει η παρέα σου.. Το μόνο που σου προτείνω εγώ είναι να ξανά κάνεις μια συζήτηση και να περάσεις το μήνυμα ότι είναι επιλογή σου να είσαι μόνη και θα ήταν καλό να συζητάτε κι άλλα θέματα.. Ότι γενικά θα είσαι εκεί να συζητήσετε και για τις σχέσεις τους αν χρειαστεί απλά να λέτε κι άλλα πράγματα έτσι ώστε να μπορείς να συμμετέχεις κι εσύ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Δεν ξέρω αν θέλω να ξανακάνω άλλη κουβέντα. Αλλά πήρα την απόφαση να επικεντρωθώ στους δικούς μου στόχους μπας και δω και γω καμία επιτυχία. Απλά πιστεύω ότι από κει που είχαμε τους ίδιους στόχους και κολλήσαμε ξαφνικά άλλαξαν οι στόχοι τους και εμένα παρέμειναν οι ίδιοι. Μπορεί και αυτό να με ενοχλεί. Ότι έχουν καταφέρει περισσότερα από μενα γιατί το πρόβλημα δεν ειναι μόνο τα γκομενικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Εγώ νομίζω ότι σκέφτεσαι πολύ σωστά, να περάσεις τα μαθήματα και να πάρεις το πτυχίο σου πρώτα και μετά όλα τ' άλλα. Ζήσε τη νιότη σου γιατί με τις σχέσεις αλλάζει ο άνθρωπος. Να χαρείς αυτά τα παιδικά (όπως τα λες) χρόνια και τα υπόλοιπα θα έρθουν με ένα φυσικό τρόπο για σένα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Ναι πιστεύω πως ο καθένας έχει το δικό του timing. Απλά όταν συναναστρέφεσαι με κόσμο που "είναι πιο μπροστά από σένα" αρχίζεις και τρώγεσαι μέσα σου και αγχώνεσαι πότε θα συμβούν σε σένα όλα αυτά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Καλησπέρα
    Έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση αλλα μόνο ως προς το θέμα των γκομενικων και σε εμένα έκαναν ηλίθια σχόλια. Εννοείται πως ξεκοψα.
    Αν δεν θες να ξεκόψεις μπορείς απλά να κάνεις πράγματα για να ανεβάσεις την αυτοπεποίθηση σου και να μην μπορούν να σου την πουν.
    Πρόσεξε την εμφάνιση σου , το ντύσιμο σου , να είσαι ελκυστική για να νιώθεις καλύτερα. Αν είσαι η ωραιότερη της παρέας πιθανόν να τα κάνουν αυτά επειδή νιώθουν μειονεκτικά.
    Επειδή σου τα πρήζουν για το φλερτ πες ότι θα φλερτάρεις όταν σου αρέσει κάποιος και όχι με όποιον να ναι σαν απελπισμένη
    Εγώ από προσωπική πείρα ξεκοψα αλλά αν δεν ξεκοβα αυτά θα έκανα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Έχω βρεθεί κι εγώ σε ανάλογη θέσει το καλύτερο πού είχα να κάνω ήταν απλά να βγάλω το κινητό μου κ να αρχίσω να κοιτάω βίντεο με κάτι ωραία scania [emoji4]. Θέλω να σου πω καταλαβαίνω πως είναι να βρίσκεσαι σε μια παρέα πού ο κάθε ένας έχει κάτι να συζητήσει κάτι να πει κ εγώ απλά κάθομουν σαν τον μπούφο κ να τους κοιτάω. Μέχρι που μετά δεν ξανά βγήκα τους έλεγα ότι δεν είχα λεφτά κ όντως δεν έχω οπότε δεν μου ξανά είπαν να βγω μαζί τους.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Δεν νομίζω ότι νιώθουν μειονεκτικά απέναντι μου ίσα ίσα. Εγώ νιώθω φουλ μειονεκτικά σε σχόλια τύπου "είμαι περήφανη για τον εαυτό μου που έκανα αυτό εκείνο" αλλά σε μια συζήτηση θα αναφερθούν δύο και τρεις φορές λες και ψαρεύουν κομπλιμέντα ή στο ότι η ζωή τους είναι φουλ με ωραία γεγονότα και εμένα είναι το ίδιο κάθε μέρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Ε ναι αυτό λέω : ότι τονίζουν αυτά που θεωρούν επιτεύγματα (αλήθεια είναι επίτευγμα να έχεις σχέση ή να πας ταξίδι;) με σκοπό να νιώσεις μειονεκτικά επειδή έχουν κάποιο θέμα απέναντι σου
    Όποιος είναι περήφανος το κρατάει για τον εαυτό του

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Σε αυτό που λες για τα λεφτά όντως έχει συμβεί να μην έχω λεφτά και να τους το λέω και να επιμένουν και μουτρωσαν όταν τελικά δεν βγήκα. Βέβαια μετά έμαθα ότι βγήκαν χωρίς εμένα και πέρασαν και πολύ καλά.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Γενικά δεν είναι άνθρωπος που κάνει τους άλλους να νιώθουν άβολα η μειονεκτικά. Ίσως όντως κάτι τις έχει πειράξει...
    Στο τελευταίο που είπες κάθε φορά το λέω στον εαυτό μου όταν μου τα λένε αυτά.
    Ακόμη και αν έπαιρνα χθες την υποτροφία που πεθαίνω να πάρω δεν θα το έκανα διαφήμιση ποτέ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι να τους κάνεις τους εχθρούς αν έχεις τέτοιους φίλους.
    By mariafil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2014, 18:16
  2. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ
    By katerina95 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 19
    Last Post: 31-01-2013, 21:51
  3. εκδρομη με τους φιλους η το αγορι;
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 18-01-2012, 16:52
  4. Αποφεύγω τους φίλους μου
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2012, 04:18
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 19:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •