Το τίμημα του να διαφέρεις σήμερα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Νομιζω λιγο εχει παρεξηγηθει το ποστ. Αυτα που εγραψα, τα εγραψα γιατι ενιωσα την αναγκη να τα γραψω. Παντα εκανα παρεα με ατομα που ακολουθουσαν τις τασεις που εγω δεν ειχα ιδεα, ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΝΣΤΡΙΜ ΚΤΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΤΛ. Απλα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζεται καποιος που δεν γνωριζει πολλα απο την εποχη που ζει και επδ κατι ειναι μοδα και το κανουν ολοι δεν σημαινει πρεπει να το κανεις και συ. Αυτο ηθελα να τονισω οτι δεν πειραζει που σου αρεσει κατι που δεν αρεσει στους αλλους και δεν το ξερουν οι αλλοι. Παντα ημουσικη που ακουω δεν ειναι γνωστη στους συμφοιτητες μου και στα παιδια της ηλικιας μου αλλα περισσοτερο στους καθηγητες μου(σε καποιους). Το νοημα αυτου του ποστ ηταν οτι πλεον δεν με νοιαζει πια που δεν εχω τοσα κοινα με τα παιδια της ηλικιας μου γιατι αυτο ειναι ενα κομματι του εαυτου μου που το αγαπω. Οσο για το τιμημα που φαγωθηκατε αναφερεται στο οτι καποτε μπορει να μας πειραζε και να ενοχλουσε οσο ημασταν μικροτεροι και μπορει να το σχολιαζαν καποιοι αλλα οσο συμβιβαζεσαι με τον εατο σου δεν σε νοιαζει να λες οχι δεν ξερω για τι πραγμα λετε ακουω αλλη μουσικη, βλεπω ταινιες παλιοτερες κτλ. Αυτα απο μενα και ελπιζω να εγινα κατανοητη ισως τωρα.
    Last edited by ali62; 04-01-2020 at 15:54. Reason: οσοι δεν καταλαβαινετε τι εννοειται στο ποστ ριξτε μια ματια εδω:

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Νομιζω λιγο εχει παρεξηγηθει το ποστ. Αυτα που εγραψα, τα εγραψα γιατι ενιωσα την αναγκη να τα γραψω. Παντα εκανα παρεα με ατομα που ακολουθουσαν τις τασεις που εγω δεν ειχα ιδεα, ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΝΣΤΡΙΜ ΚΤΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΤΛ. Απλα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζεται καποιος που δεν γνωριζει πολλα απο την εποχη που ζει και επδ κατι ειναι μοδα και το κανουν ολοι δεν σημαινει πρεπει να το κανεις και συ. Αυτο ηθελα να τονισω οτι δεν πειραζει που σου αρεσει κατι που δεν αρεσει στους αλλους και δεν το ξερουν οι αλλοι. Παντα ημουσικη που ακουω δεν ειναι γνωστη στους συμφοιτητες μου και στα παιδια της ηλικιας μου αλλα περισσοτερο στους καθηγητες μου(σε καποιους). Το νοημα αυτου του ποστ ηταν οτι πλεον δεν με νοιαζει πια που δεν εχω τοσα κοινα με τα παιδια της ηλικιας μου γιατι αυτο ειναι ενα κομματι του εαυτου μου που το αγαπω. Οσο για το τιμημα που φαγωθηκατε αναφερεται στο οτι καποτε μπορει να μας πειραζε και να ενοχλουσε οσο ημασταν μικροτεροι και μπορει να το σχολιαζαν καποιοι αλλα οσο συμβιβαζεσαι με τον εατο σου δεν σε νοιαζει να λες οχι δεν ξερω για τι πραγμα λετε ακουω αλλη μουσικη, βλεπω ταινιες παλιοτερες κτλ. Αυτα απο μενα και ελπιζω να εγινα κατανοητη ισως τωρα.
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Για να δούμε λοιπόν. Είμαστε σε φόρουμ συζητήσεων, ανοίγεις ένα θέμα περί του «τιμήματος να διαφέρεις σήμερα» και λες:



    Καταθέτεις διάφορες σκέψεις, που δίνουν το έναυσμα για συζήτηση, αλλά δεν υπάρχει πουθενά το τίμημα. Κάνω με τη σειρά μου μερικά στοχευμένα σχόλια, ενώ εξήγησα πριν τι βλέπω γενικότερα σε ό,τι έγραψες, και το μόνο που παίρνω ως απάντηση είναι λακωνικές, σχεδόν μονολεκτικές απαντήσεις. Μήπως επιθυμείς απλά μονόλογο; Δικαίωμά σου είναι και νομίζω ότι υπάρχει ειδική ενότητα γι' αυτό (που σημαίνει ότι δεν μπορεί κανείς να απαντήσει σε ό,τι γράφεις εκεί).
    Νομιζω λιγο εχει παρεξηγηθει το ποστ. Αυτα που εγραψα, τα εγραψα γιατι ενιωσα την αναγκη να τα γραψω. Παντα εκανα παρεα με ατομα που ακολουθουσαν τις τασεις που εγω δεν ειχα ιδεα, ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΝΣΤΡΙΜ ΚΤΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΤΛ. Απλα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζεται καποιος που δεν γνωριζει πολλα απο την εποχη που ζει και επδ κατι ειναι μοδα και το κανουν ολοι δεν σημαινει πρεπει να το κανεις και συ. Αυτο ηθελα να τονισω οτι δεν πειραζει που σου αρεσει κατι που δεν αρεσει στους αλλους και δεν το ξερουν οι αλλοι. Παντα ημουσικη που ακουω δεν ειναι γνωστη στους συμφοιτητες μου και στα παιδια της ηλικιας μου αλλα περισσοτερο στους καθηγητες μου(σε καποιους). Το νοημα αυτου του ποστ ηταν οτι πλεον δεν με νοιαζει πια που δεν εχω τοσα κοινα με τα παιδια της ηλικιας μου γιατι αυτο ειναι ενα κομματι του εαυτου μου που το αγαπω. Οσο για το τιμημα που φαγωθηκατε αναφερεται στο οτι καποτε μπορει να μας πειραζε και να ενοχλουσε οσο ημασταν μικροτεροι και μπορει να το σχολιαζαν καποιοι αλλα οσο συμβιβαζεσαι με τον εατο σου δεν σε νοιαζει να λες οχι δεν ξερω για τι πραγμα λετε ακουω αλλη μουσικη, βλεπω ταινιες παλιοτερες κτλ. Αυτα απο μενα και ελπιζω να εγινα κατανοητη ισως τωρα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχω ουτε σμαρτ-φον, ουτε προσωπικο η/υ ( του πατερα μου χρησιμοποιω , μονο για πληρωμη λογ/μων ) , ουτε κανενος ειδους σοσιαλ μεντια , ουε φεις , τιποτα απολυτως ....... καποτε με ειχαν πει ' δεινοσαυρο ' κι ειχα μια σκασιλα .........
    ειμαι 50αρης βεβαια , αλλα βλεπω αλλους μεγαλυτερους μου με σμαρτ-φον , φεις κλπ. , με κοιτανε καλα καλα οταν βγαζω το τηλεφωνακι το μικρο, που ουτε φωτο δεν βγαζει ........ οταν ημουν 20αρης , δεν ειχαμε μοδες , ο καθενας ειχε την δικη του μοδα , δεν ξερω τι συμβαινει σημερα , και ολοι αφηνουν μουσια πχ. , μαλλον ξερω , ολα αυτα απο Αμερικη ερχονται ..... και τι ειναι η μοδα ( η η αμερικη ) ? ενα τιποτα , οι αγριοι του πλανητη ειναι οι αμερικανοι.....ενα μηδενικο ειναι η μοδα ( για αντρες , αλλο τα ρουχα για γυναικες ) , που το ακολουθεις για να μην αισθανεσαι out ......η προσωπικοτητα δεν μετραει πια ?
    Last edited by Macgyver; 05-01-2020 at 10:12.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα εξτε, ειναι κιτς λαικουριά, εδω και αρκετα χρονια.
    το καρε ειναι πολυ της μοδας, και ειδικα το ανισο (αλλα καταλαβαινω τι ηθελες να πεις).
    Ντιαρ ρεμεντυ , εχω δυο πουκαμισα exte , ταχα παρει το 2001 , κανα 150αρι εκαστο, ενα ασπρο κι ενα μαυρο , ομολογω οτι εχουν κατι το ξεχωριστο για τον γνώστη ..... πως ειναι ντεμοντε τετοιο πουκαμισο? κλασσικο ειναι ....
    ουτε ξερω τι ειναι το ανισο, μεσ το παντελονι τα βαζω ....... δεν αφηνω ποτε ξεκουμπωτο το πουκαμισο, απ εξω .....
    Last edited by Macgyver; 05-01-2020 at 10:09.

  5. #20
    Ali62 διαβασα τις πρώτες απαντήσεις του νήματος σου. Πρώτον θετικο και ενθαρρυντικο το βρίσκω καθοτι ολοι έχουμε αναγκη την αποδοχη και την αναγνωριση της μοναδικοτητας μας. Εσυ επεσημανες πως οποιος θελει μπορει να μην ακολουθει τη μοδα και να εχει το γουστο του. Θελει αυθεντική αυτοπεποίθηση αυτο. Εχω φαει ειρωνία για επιλογες αλλά δεν με αγγιζε. Μ αγγιζε η μη αναγνώριση μονον απο όσους ειχα προτυπα. Μη πλήγωνε. Πλεον εχω καταλαβει πως οσο περισσότερο πλησιαζουμε τον βαθυτερο εαυτο μας με τα καλα μας αλλά και τις ιδιοτροπίες μας τοσο καλύτερα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    (Αυτά που θα γράψω δεν είναι τόσο για να ζητήσω κάποια συμβουλή αλλά περισσότερο για να παροτρύνω κάποιους που νιώθουν όπως εγώ)
    Δεν είναι κακό να είσαι 20αρης και να μην έχεις ινσταγκραμ. Δεν είναι κακό να ζεις στο 2020 και να μην ακούς την μουσική της εποχής σου. Δεν είναι κακό να μην σου αρέσει κανένα τρεντ της εποχής, να μην ντύνεσαι όπως η Κάιλι Τζένερ και το σόι της να μην βάφεσαι σαν ποκεμον και να μην έχεις τιντερ, μιντερ κτλ.
    Ναι στο λέω είναι δύσκολο να είσαι σε αυτή την ηλικία και να γνωρίζεις όλη την synth pop σκηνή των 80s, να μην ντύνεσαι όπως σου επιβάλλουν γιατί έχεις αναπτύξει το προσωπικό σου στυλ (που φωνάζει το όνομα σου), οταν όλες φοράνε εξτε εσύ να τα κόβεις καρέ από αντίδραση και να μην πηγαίνεις στο Λόχαν για να δεις για 34η φορά το iron man 3. Μην νιώθεις άσχημα που δεν έχεις ινστα και όλοι οι φίλοι σου έχουν. Δεν λέω πως αν έχεις είσαι κακος η επηρεάζεται από την νόρμα προς Θεού. Απλά μην νιώθεις υποχρεωμενος να εχεις γιατί έτσι πρέπει.
    Πλέον δεν με πειράζει που όταν με ρωτάνε τι μουσική ακούς τους λέω την αλήθεια.
    Να είμαστε αυθεντικοί αυτό εύχομαι για την νέα χρονιά...
    Φυσικά και δεν είναι κακό...ποιος είπε ότι είναι??
    Εγώ προσωπικά ακόμα ακούω μόνο 80s 90sαντε και λίγο από αρχές του 2000 και αυτό μερικά τραγούδια επιλεκτικά...ούτε και εσύ μην νοιωθεις άσχημα η ντεμοντε ...αυτό σου αρέσει αυτό κάνεις...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δεν σ αρέσει να ακολουθείς την μόδα, δεν σημαίνει ότι δε σ αρέσει τίποτε από το σήμερα, αλλά έχεις θέμα με την μόδα, θέλεις να διαφέρεις. Μην ξεχνάς όμως πως οτιδήποτε παλιότερο σου αρέσει, υπήρξε μόδα. Δεν είναι όλα μαύρα σήμερα, υπάρχει και ποιοτική μόδα, ντυσιμο, μουσική που αξίζουν προσοχής, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να γοητεύεσαι και από το παλιό.
    Για εμένα έχει υπερεκτιμηθει το 80, εγώ που το έζησα μικρός μπορώ να πω ότι παραήταν κιτς και οι νέοι ήταν τα ιδανικά θύματα της τότε μοδας, είχαν όλοι την ανάγκη να δειχθουν. Εκεί να δεις απομόνωση και κοροϊδία αν ήσουν λίγο πιο απλοϊκός.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ντιαρ ρεμεντυ , εχω δυο πουκαμισα exte , ταχα παρει το 2001 , κανα 150αρι εκαστο, ενα ασπρο κι ενα μαυρο , ομολογω οτι εχουν κατι το ξεχωριστο για τον γνώστη ..... πως ειναι ντεμοντε τετοιο πουκαμισο? κλασσικο ειναι ....
    ουτε ξερω τι ειναι το ανισο, μεσ το παντελονι τα βαζω ....... δεν αφηνω ποτε ξεκουμπωτο το πουκαμισο, απ εξω .....
    χαχαχαχαχαχαχ!!!
    μακ!!!!
    τα εξτε που λεει η κοπελα, ειναι extensions. τα προσθετα ψευτικα μαλλια δηλαδη, που φορανε οι λαικογκομενες... δεν ειναι η μαρκα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χαχαχαχαχαχαχ!!!
    μακ!!!!
    τα εξτε που λεει η κοπελα, ειναι extensions. τα προσθετα ψευτικα μαλλια δηλαδη, που φορανε οι λαικογκομενες... δεν ειναι η μαρκα.
    Ε , ενταξει, εχω μεινει πολυ πισω , οντως για γελια ειμαι ....... θελω ενα γερο update........

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τι σε ανησυχεί ή τι φοβάσαι σήμερα? Σήμερα...
    By tasakiou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 142
    Last Post: 17-02-2015, 16:54
  2. Το τίμημα και η κατάληξη ενός ονείρου...
    By fiera in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 18-04-2012, 12:18
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 18:33
  4. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 16:33
  5. Replies: 179
    Last Post: 25-02-2010, 17:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •