Το τίμημα του να διαφέρεις σήμερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27

    Το τίμημα του να διαφέρεις σήμερα

    (Αυτά που θα γράψω δεν είναι τόσο για να ζητήσω κάποια συμβουλή αλλά περισσότερο για να παροτρύνω κάποιους που νιώθουν όπως εγώ)
    Δεν είναι κακό να είσαι 20αρης και να μην έχεις ινσταγκραμ. Δεν είναι κακό να ζεις στο 2020 και να μην ακούς την μουσική της εποχής σου. Δεν είναι κακό να μην σου αρέσει κανένα τρεντ της εποχής, να μην ντύνεσαι όπως η Κάιλι Τζένερ και το σόι της να μην βάφεσαι σαν ποκεμον και να μην έχεις τιντερ, μιντερ κτλ.
    Ναι στο λέω είναι δύσκολο να είσαι σε αυτή την ηλικία και να γνωρίζεις όλη την synth pop σκηνή των 80s, να μην ντύνεσαι όπως σου επιβάλλουν γιατί έχεις αναπτύξει το προσωπικό σου στυλ (που φωνάζει το όνομα σου), οταν όλες φοράνε εξτε εσύ να τα κόβεις καρέ από αντίδραση και να μην πηγαίνεις στο Λόχαν για να δεις για 34η φορά το iron man 3. Μην νιώθεις άσχημα που δεν έχεις ινστα και όλοι οι φίλοι σου έχουν. Δεν λέω πως αν έχεις είσαι κακος η επηρεάζεται από την νόρμα προς Θεού. Απλά μην νιώθεις υποχρεωμενος να εχεις γιατί έτσι πρέπει.
    Πλέον δεν με πειράζει που όταν με ρωτάνε τι μουσική ακούς τους λέω την αλήθεια.
    Να είμαστε αυθεντικοί αυτό εύχομαι για την νέα χρονιά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Δεν είναι κακό να ζεις στο 2020 και να μην ακούς την μουσική της εποχής σου.
    Αυτό είναι καλό. Ποιας εποχής μουσική ακούς;

    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Ναι στο λέω είναι δύσκολο να είσαι σε αυτή την ηλικία και να γνωρίζεις όλη την synth pop σκηνή των 80s,
    Α, ΟΚ, νόμιζα ότι θα μιλούσαμε για το 17ο αιώνα. :D

    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    οταν όλες φοράνε εξτε εσύ να τα κόβεις καρέ από αντίδραση
    Το καρέ το βρίσκω ιδιαίτερα κομψό. Από τα υπόλοιπα που γράφεις καταλαβαίνω λίγα ή τίποτα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    τι δεν καταλαβες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    τι δεν καταλαβες;
    Ποια είναι η Κάιλι Τζένερ; Τι σημαίνει «βάφεται σαν πόκεμον»; Τι είναι το «εξτε»; Τι είναι το Λόχαν;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Γκουγκλαρε τη και θα καταλάβεις. Είναι ειρωνικη η χρήση Πόκεμον δλδ αλλοιώνονται τόσο πολύ τα φυσικά σου χαρακτηριστικά, εξτε είναι τα εξτεσιον τα επιπρόσθετα μαλλιά.
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Ποια είναι η Κάιλι Τζένερ; Τι σημαίνει «βάφεται σαν πόκεμον»; Τι είναι το «εξτε»; Τι είναι το Λόχαν;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    ali62 συμφωνώ απόλυτα κ σου εύχομαι από καρδιάς να μείνεις έτσι! Μόνο με αυτό που περιγράφεις ζεις για σένα κ όχι για τους άλλους! Πάντως όλο κ περισσότεροι άνθρωποι είναι εκτός της μόδας κ του 'πρεπει' κ αυτό είναι πολύ καλό πιστεύω. Χρόνια πολλά κ καλά σε όλους!!
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Γκουγκλαρε τη και θα καταλάβεις.
    Χρησιμοποιώ άλλες μηχανές αναζήτησης και βρήκα αυτά:

    https://el.wikipedia.org/wiki/Κάιλι_Τζένερ

    https://en.wikipedia.org/wiki/Lindsay_Lohan

    Εξακολουθώ να βρίσκομαι στο σκοτάδι σε ότι αφορά το ντύσιμο και το Iron Man. Καταλαβαίνω βέβαια ότι αναφέρεσαι σε διασημότητες και τα διάφορα μοντέλα τρόπου ζωής που προβάλλονται μέσω αυτών, οπότε οι λεπτομέρειες δεν έχουν και πολλή σημασία.

    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Είναι ειρωνικη η χρήση Πόκεμον δλδ αλλοιώνονται τόσο πολύ τα φυσικά σου χαρακτηριστικά, εξτε είναι τα εξτεσιον τα επιπρόσθετα μαλλιά.
    ΟΚ, αυτό είναι σαφές και κατανοητό. Έτσι θυμήθηκα και μια ενδιαφέρουσα ταινία τρόμου πάνω στο θέμα αυτό:

    https://www.imdb.com/title/tt0904049/?ref_=nv_sr_srsg_2

    Συνιστάται για όσες χρησιμοποιούν προεκτάσεις μαλλιών. :o :P

    Στη μουσική όμως είσαι στην εποχή σου ή απέχεις λίγο, για τα δικά μου κριτήρια. Π.χ. δίνω παρακάτω το πιο μελαγχολικό τραγούδι που υπάρχει στην ιστορία της μουσικής. Είναι ένα αριστούργημα αρμονίας που βασίζεται σε υποδειγματική χρήση της χρωματικής τετάρτης. "When I am laid in earth" λοιπόν, ή θρήνος της Διδούς, του H. Purcell. Αυτό είναι πράγματι από μια άλλη εποχή, αφού γράφτηκε πριν από το 1689, αλλά δεν ξεθωριάζει.

    https://www.youtube.com/watch?v=uGQq3HcOB0Y

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Φίλε έχεις χάσει το νόημα όλου του ποστ.
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Χρησιμοποιώ άλλες μηχανές αναζήτησης και βρήκα αυτά:

    https://el.wikipedia.org/wiki/Κάιλι_Τζένερ

    https://en.wikipedia.org/wiki/Lindsay_Lohan

    Εξακολουθώ να βρίσκομαι στο σκοτάδι σε ότι αφορά το ντύσιμο και το Iron Man. Καταλαβαίνω βέβαια ότι αναφέρεσαι σε διασημότητες και τα διάφορα μοντέλα τρόπου ζωής που προβάλλονται μέσω αυτών, οπότε οι λεπτομέρειες δεν έχουν και πολλή σημασία.


    ΟΚ, αυτό είναι σαφές και κατανοητό. Έτσι θυμήθηκα και μια ενδιαφέρουσα ταινία τρόμου πάνω στο θέμα αυτό:

    https://www.imdb.com/title/tt0904049/?ref_=nv_sr_srsg_2

    Συνιστάται για όσες χρησιμοποιούν προεκτάσεις μαλλιών. :o [emoji14]

    Στη μουσική όμως είσαι στην εποχή σου ή απέχεις λίγο, για τα δικά μου κριτήρια. Π.χ. δίνω παρακάτω το πιο μελαγχολικό τραγούδι που υπάρχει στην ιστορία της μουσικής. Είναι ένα αριστούργημα αρμονίας που βασίζεται σε υποδειγματική χρήση της χρωματικής τετάρτης. "When I am laid in earth" λοιπόν, ή θρήνος της Διδούς, του H. Purcell. Αυτό είναι πράγματι από μια άλλη εποχή, αφού γράφτηκε πριν από το 1689, αλλά δεν ξεθωριάζει.

    https://www.youtube.com/watch?v=uGQq3HcOB0Y

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και σε σένα.
    Προσπαθώ κάθε μέρα όλο κ περισσότερο και θέλω με αυτό το ποστ να ταυτιστούν και αλλοι!!!
    Quote Originally Posted by driveme View Post
    ali62 συμφωνώ απόλυτα κ σου εύχομαι από καρδιάς να μείνεις έτσι! Μόνο με αυτό που περιγράφεις ζεις για σένα κ όχι για τους άλλους! Πάντως όλο κ περισσότεροι άνθρωποι είναι εκτός της μόδας κ του 'πρεπει' κ αυτό είναι πολύ καλό πιστεύω. Χρόνια πολλά κ καλά σε όλους!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εφοσον τα παλια πραγματα ηταν καλυτερης ποιοτητας απ τα καινουρια ηταν αναμενομενο να ερθει η εποχη αυτη αφου ο κοσμος αλαξε και αν θελουν να μου πανε κοντρα ας αποδειξουν οτι τα καινουρια ειναι καλυτερα απ τα παλια και αν το αποδειξουν σφυρα μου οσο περνανε τα χρονια τοσο πιο ψευτικα τα κανουν

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    40
    για πολλοστή φορά βρίσκω αυτά που σκέφτομαι να έχουν ήδη ξεκινήσει να τα γράφουν άλλοι..

    Τώρα το πρωί έκανα την εξής σκέψη,
    Μήπως δεν ξέρουμε όλοι τι κυκλοφοράει στην πιάτσα;
    κυρίες που παίζουν σε ένα στυλλακι , εγώ είμαι εδώ, με κυκλοφοράς, με πληρώνεις, εγώ διασκεδάζω την μίζερη ζωή σου λες και εσύ πριν τρυπώσει στη ζωή σου δεν ζούσες, δεν είχες φίλους παρέες κλπ, εσύ μου τα χώνεις σε ξενοδοχεία, κλαμπάκια, δώρα,αμάξια κλπ γενικά μου παρέχεις μια πλούσια ζωή κι εγώ σου δίνω τι;
    σου δίνει το νουμί της.
    Σπουδαία τα λάχανα.
    Μα αγαπητές μου , δεν γενικεύω, μακριά από εμένα η ισοπέδωση, μια μερίδα είναι, όσες είστε ξέμπαρκες και πάτε σε αυτό τον τρόπο ζωής τι έχετε να κερδίσετε;
    εντάξει θα κυκλοφορήσετε στο κόστα ναβαρίνο, όπου η βραδιά έχει δεκαχίλιαρο και λοιπόν; τι έγινε;

    Καταλήγω για να μην γράφω σεντόνια,
    είναι ωραίο να διαφέρεις από την κουλτούρα του νεοπλουτισμού, να μην γίνεσαι σκλάβος του χρήματος , να μην τρέχεις για να μαζέψεις και να ικανοποιήσεις τις ακόρεστες ανάγκες μιας δίμετρης πλαστικιάς γκόμενας
    μπορείς απλά να ζεις μια ήρεμη ζωή, χωρίς κόστα ναβαρίνο, μέσα στην μέτρια μικροαστική ζωούλα σου , αποστασιοποιημένη από το κύκλωμα του ξοδεύω και δήθεν διασκεδάζω και κυκλοφοράω και φαίνομαι και δείχνομαι και στην τελική τι προσπαθείς να αποκωδικοποιήσεις;
    ξέρετε... "είμαι κάποια".
    σκασίλα μας μαντάμ
    καλύτερα να μην είμαστε και να κρατάμε το χαρτί για τις τρέλες μας και να το κάνουμε ότι θέλουμε εμείς....παρά να πρέπει να στο χώσουμε εσένα για να φανείς..
    γιατί απ ότι φαίνεται παρά τα χιλιομετρικά πόδια σου ,,, είσαι πολύ κοντή..!!!!

    Αλλά υπάρχει ακόμα και μια εκδοχή, γερνώντας οι άνθρωποι αναπτύσσουν ένα πανικό, σου λέει θα περάσει η ζωή θα γίνω γριά και τι θα έχω ζήσει;
    ε λοιπόν κι αυτό είναι μια διαφορά,
    άλλες γερνάνε φωνάζοντας , δείχνοντας, κράζοντας και άλλες γερνάνε σιωπηλά, ήρεμα, πολιτισμένα με μια στωικότητα και φιλοσοφία..
    προτιμήσεις είναι όλα.
    Last edited by Navi; 04-01-2020 at 08:02.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τελικά δεν κατάλαβα, ποιό είναι το τίμημα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Φίλε έχεις χάσει το νόημα όλου του ποστ.
    Για να δούμε λοιπόν. Είμαστε σε φόρουμ συζητήσεων, ανοίγεις ένα θέμα περί του «τιμήματος να διαφέρεις σήμερα» και λες:

    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    (Αυτά που θα γράψω δεν είναι τόσο για να ζητήσω κάποια συμβουλή αλλά περισσότερο για να παροτρύνω κάποιους που νιώθουν όπως εγώ)
    Καταθέτεις διάφορες σκέψεις, που δίνουν το έναυσμα για συζήτηση, αλλά δεν υπάρχει πουθενά το τίμημα. Κάνω με τη σειρά μου μερικά στοχευμένα σχόλια, ενώ εξήγησα πριν τι βλέπω γενικότερα σε ό,τι έγραψες, και το μόνο που παίρνω ως απάντηση είναι λακωνικές, σχεδόν μονολεκτικές απαντήσεις. Μήπως επιθυμείς απλά μονόλογο; Δικαίωμά σου είναι και νομίζω ότι υπάρχει ειδική ενότητα γι' αυτό (που σημαίνει ότι δεν μπορεί κανείς να απαντήσει σε ό,τι γράφεις εκεί).

  14. #14
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    (Αυτά που θα γράψω δεν είναι τόσο για να ζητήσω κάποια συμβουλή αλλά περισσότερο για να παροτρύνω κάποιους που νιώθουν όπως εγώ)
    Δεν είναι κακό να είσαι 20αρης και να μην έχεις ινσταγκραμ. Δεν είναι κακό να ζεις στο 2020 και να μην ακούς την μουσική της εποχής σου. Δεν είναι κακό να μην σου αρέσει κανένα τρεντ της εποχής, να μην ντύνεσαι όπως η Κάιλι Τζένερ και το σόι της να μην βάφεσαι σαν ποκεμον και να μην έχεις τιντερ, μιντερ κτλ.
    Ναι στο λέω είναι δύσκολο να είσαι σε αυτή την ηλικία και να γνωρίζεις όλη την synth pop σκηνή των 80s, να μην ντύνεσαι όπως σου επιβάλλουν γιατί έχεις αναπτύξει το προσωπικό σου στυλ (που φωνάζει το όνομα σου), οταν όλες φοράνε εξτε εσύ να τα κόβεις καρέ από αντίδραση και να μην πηγαίνεις στο Λόχαν για να δεις για 34η φορά το iron man 3. Μην νιώθεις άσχημα που δεν έχεις ινστα και όλοι οι φίλοι σου έχουν. Δεν λέω πως αν έχεις είσαι κακος η επηρεάζεται από την νόρμα προς Θεού. Απλά μην νιώθεις υποχρεωμενος να εχεις γιατί έτσι πρέπει.
    Πλέον δεν με πειράζει που όταν με ρωτάνε τι μουσική ακούς τους λέω την αλήθεια.
    Να είμαστε αυθεντικοί αυτό εύχομαι για την νέα χρονιά...
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πρέπει να ντύνεται κάπως, να πρέπει να ακούει συγκεκριμένη μουσική, να πρέπει να έχει συγκεκριμένα πρότυπα κτλ.
    Αυτά είναι προσωπικη επιλογή του καθενός και για αυτό ακριβώς λέγονται προσωπική γιατι την επιλέγουμε οι ίδιοι για εμάς.
    Εγώ πάντα ντυνόμουν όπως μου άρεσε και μου ταίριαζε. Μου αρέσει πολύ η μόδα, την παρακολουθώ και ξέρω από αυτά τι μου ταιριάζει και τι όχι. Τα μαλλιά μου τα έχω κάνει και καρέ και πολύ μακριά,ξερω ότι μου πάει το μακρύ και το κρατάω πλέον.. Πηγαίνω vip στα καλύτερα κλαμπ αλλά και σε κάτι live με 20 και 30 άτομα..
    Μουσική πάντα άκουγα πολύ διαφορετική από τους υπόλοιπους, ειδικά για γυναίκα. Πότε δεν ντράπηκα να το πω. Και γιατί να ντραπω άλλωστε; και όταν ακούω παολα, καρρα κτλ και έχω τάση για εμετό;)

    Αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι είναι πολύ σημαντικό να μην είμαστε απόλυτοι και να προσαρμοζομαστε σε καταστάσεις και περιπτώσεις. Δεν ξέρω σε τι ηλικία ακριβώς βρίσκεσαι αλλά ίσως και εσύ το καταλάβεις μετέπειτα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    τα εξτε, ειναι κιτς λαικουριά, εδω και αρκετα χρονια.
    το καρε ειναι πολυ της μοδας, και ειδικα το ανισο (αλλα καταλαβαινω τι ηθελες να πεις).

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι σε ανησυχεί ή τι φοβάσαι σήμερα? Σήμερα...
    By tasakiou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 142
    Last Post: 17-02-2015, 16:54
  2. Το τίμημα και η κατάληξη ενός ονείρου...
    By fiera in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 18-04-2012, 12:18
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 18:33
  4. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 16:33
  5. Replies: 179
    Last Post: 25-02-2010, 17:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •