Είμαι απλά ντροπαλή ή παίζει κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27

    Question Είμαι απλά ντροπαλή ή παίζει κάτι άλλο;

    Όταν είμαι μόνη μου και περιμένω κάποιον να έρθει πάντα νιώθω άβολα. Μπορεί να φοράω τα ακουστικά χωρίς να παίζουν μουσική έτσι απλά για να μην φαίνεται ότι στέκομαι σαν το αγγούρι. Επίσης αν φτάνω νωρίτερα στα ραντεβού δεν μπαίνω μέσα στο μαγαζί να κάτσω να περιμένω τωρα που έχει και κρυο αλλα περιμενω εξω. Ντρεπομαι να με δουν να καθομαι μονη μου και να παρω παραγγελια. Πολλες φορες ντρεπομαι να δωσω και εγω την παραγγελια. Στην βιβλιοθηκη του πανεπιστημιου παντα θα καθομαι σε καμια γωνια κρυμμενη γιατι δεν θελω να ειμαι στην μεση και να φαινομαι. Το χειροτερο μου ειναι να σηκωθω να περασω απο ολους και να βγω εξω. Λοιπον τι λετε; αγοραφοβια, αγχος ή ντροπη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Όταν είμαι μόνη μου και περιμένω κάποιον να έρθει πάντα νιώθω άβολα. Μπορεί να φοράω τα ακουστικά χωρίς να παίζουν μουσική έτσι απλά για να μην φαίνεται ότι στέκομαι σαν το αγγούρι. Επίσης αν φτάνω νωρίτερα στα ραντεβού δεν μπαίνω μέσα στο μαγαζί να κάτσω να περιμένω τωρα που έχει και κρυο αλλα περιμενω εξω. Ντρεπομαι να με δουν να καθομαι μονη μου και να παρω παραγγελια. Πολλες φορες ντρεπομαι να δωσω και εγω την παραγγελια. Στην βιβλιοθηκη του πανεπιστημιου παντα θα καθομαι σε καμια γωνια κρυμμενη γιατι δεν θελω να ειμαι στην μεση και να φαινομαι. Το χειροτερο μου ειναι να σηκωθω να περασω απο ολους και να βγω εξω. Λοιπον τι λετε; αγοραφοβια, αγχος ή ντροπη;
    Αγοραφοβία δεν είναι γιατί θα παθαινες κρίση πανικού με τόσο κόσμο σε κλειστό μέρος. Άγχος η χαμηλή αυτοπεποίθηση.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Καμιά συμβουλή μπας και την ανεβάσω;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Το χειροτερο μου ειναι να σηκωθω να περασω απο ολους και να βγω εξω. Λοιπον τι λετε; αγοραφοβια, αγχος ή ντροπη;
    Το παραπάνω λέγεται κοινωνική φοβία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Καμιά συμβουλή μπας και την ανεβάσω;
    Τι σκέφτεσαι όταν κάθεσαι έξω στο κρύο και δεν μπαίνεις πρώτη σε ένα μαγαζί; Γιατί δεν μπαίνεις (κατά τη γνώμη σου) ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Σκέφτομαι ότι όσοι κάθονται μέσα θα με κοιτάνε που θα είναι μόνη μου και πρέπει να παραγγείλω χωρίς να είναι κάποιος μαζί μου και δεν ξερω νιωθω άβολα. Πρέπει να το περάσω αρκετές φορές από το μυαλό μου, να κάνω τον διάλογο και τελικά να αποφασίσω να περιμένω για να μπω στο μαγαζί με τον φίλο μου.
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Τι σκέφτεσαι όταν κάθεσαι έξω στο κρύο και δεν μπαίνεις πρώτη σε ένα μαγαζί; Γιατί δεν μπαίνεις (κατά τη γνώμη σου) ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Σκέφτομαι ότι όσοι κάθονται μέσα θα με κοιτάνε που θα είναι μόνη μου και πρέπει να παραγγείλω χωρίς να είναι κάποιος μαζί μου και δεν ξερω νιωθω άβολα. Πρέπει να το περάσω αρκετές φορές από το μυαλό μου, να κάνω τον διάλογο και τελικά να αποφασίσω να περιμένω για να μπω στο μαγαζί με τον φίλο μου.
    Αυτοί που είναι μέσα λογικό είναι να σε κοιτάνε. Γιατί είναι τόσο σημαντικό αυτό για σένα; Σκέφτεσαι ότι κατά κάποιο τρόπο σε "κρίνουν" ; Με κάποιον ειδικό έχεις μιλήσει;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    Ναι ότι μπορεί να σχολιάζουν κάτι πάνω μου.
    Όχι δεν έχω μιλήσει αλλά θέλω γενικά να πάω σε έναν ψυχολόγο να λύσουμε το θέμα αυτοπεποίθησης
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Αυτοί που είναι μέσα λογικό είναι να σε κοιτάνε. Γιατί είναι τόσο σημαντικό αυτό για σένα; Σκέφτεσαι ότι κατά κάποιο τρόπο σε "κρίνουν" ; Με κάποιον ειδικό έχεις μιλήσει;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    Ναι ότι μπορεί να σχολιάζουν κάτι πάνω μου.
    Όχι δεν έχω μιλήσει αλλά θέλω γενικά να πάω σε έναν ψυχολόγο να λύσουμε το θέμα αυτοπεποίθησης
    Να πας. Μόνο έτσι θα το λύσεις. Δεν είναι πολύ καλό να σε νοιάζει τι και πως θα σε σχολιάσουν (ειδικά οι άγνωστοι).
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    george1520
    Guest
    Εγώ είχα ένα θέμα.. Γενικά στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο είχα πολλούς φίλους.. Όποιος με έβλεπε έλεγε. Να ένα ψώνιο να περνάει.. Ζήλευαν (πλάκα κάνω).. Δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο να μιλήσω με άγνωστο. Ειτε για να κάνω μια παραγγελία, είτε για να συζητήσω κάτι. Το σκέφτομαι και γελάω..μια μέρα λέω.. Για να το ξεπεράσεις θα πρεπει να σταθείς απέναντι του.. Έπαιρνα τηλέφωνα παντού... Ώσπου μια μέρα μου πέρασε.
    Πήγαινε κόντρα.. Κάνε το αντίθετο. Δεν σαρεσει να κάθεσαι μόνη σου στο καφέ. Πηγαινε και καθισε. Έστω 5 λεπτα την πρώτη φορά. Την δεύτερη 10 κτλ. Νιώθεις καλύτερα να κάθεσαι σε μια γωνιά στην βιβλιοθήκη; καθισε λίγο κοντά στο κέντρο την μια μέρα. Την άλλη καθισε κέντρο.. Θα δεις πως κανένας δεν ασχολείται.. Δεν κοιτάει. Δνε υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι.

    *για όλους έχω να πω και μια δική μου ιστορία.. Τώρα το κατάλαβα... Δεν έμεινε πράγμα που να μη το ζήσω.. Ε όταν στην ζωή σου έχεις τοοοσα καλά. Μόνο χαρές, είναι λογικό άλλωστε.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    40
    θα προσθέσω ,
    κάνε και κάτι για τον εαυτό σου, πήγαινε σε ένα καλό hair styling , ψώνισε ρούχα απο πολύ καλά μαγαζιά,
    κάνε κινήσεις που θα αλλάξουν τo image σου.
    Μετά κοινωνικοποιήσου...και όταν δεις την αποδοχή , γιατί αυτό είναι που μάλλον φοβίζει, το αν σε σποδέχονται ή οχι οι γύρω σου,
    τότε θα γίνεις πιο άνετη.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει εξειδικευμένα image making κομμωτήρια;
    πάντως οι αλλαγές στην εξωτερική εμφάνιση σίγουρα βοηθάνε..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    27
    μα δεν εχω θεμα με την εξωτερικη μου εμφανιση, απλα οταν ειμαι μονη μου σε εναν χωρο με πολλα ατομα καπως αγχωνομαι.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by ali62 View Post
    μα δεν εχω θεμα με την εξωτερικη μου εμφανιση, απλα οταν ειμαι μονη μου σε εναν χωρο με πολλα ατομα καπως αγχωνομαι.
    εντάξει,
    άρα νιώθεις αποδοχή από το σύνολο, δηλ οι άλλοι θέλουν να σου μιλήσουν να σε προσγκίσουν και να κάνουν παρέα μαζί σου
    και έχεις φίλους, παρέες και βγαίνετε μαζί,
    τότε τι είναι εκείνο που δεν σε αφήνει να νιώσεις άνετα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Από αυτό που λες φαίνεται ότι νιώθεις κάπως άβολα να είσαι στο κέντρο της προσοχής και πολλές φορές προσπαθείς να είσαι απαρατήρητη αποφεύγοντας κάποιες καταστάσεις. Η ντροπαλότητα μπορεί να είναι δείγμα χαμηλής αυτοπεποίθησης αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα πως άνθρωποι πιο εσωστρεφείς ή συνεσταλμένοι δεν μπορούν να έχουν ταυτόχρονα και μια θετική αυτο-εικόνα.
    Το βασικό ερώτημα είναι κατά πόσο αυτό το άγχος σε δυσκολεύει και σου προκαλεί δυσφορία στην καθημερινή σου ζωή. Σε μια κοινωνική φοβία μάλλον τέτοιες καταστάσεις μπορούν να φέρουν μεγάλη δυσφορία και πολύ έντονο άγχος σε σημείο που το άτομο δυσλειτουργεί και αποφεύγει δραστηριότητες για να αποφύγει αυτή τη δυσφορία.
    Επίσης, από αυτά που γράφεις φαίνεται πως αποφεύγεις ο κοσμος να σε δει να κάθεσαι μόνη σου. Δες τις σκέψεις σου πάνω σε αυτό, μάλλον κάποιες ασυνείδητες αρνητικές σκέψεις περνούν από το μυαλό σου. Θα μπορούσες για παράδειγμα να σκέφτεσαι ότι άμα κάθεσαι μόνη σου ο κόσμος θα σε λυπάται, ή μπορεί να πιστεύεις ότι θα σκέφτονται ότι δεν έχεις φίλους άρα δεν είσαι άξια αγάπης. Επίσης μπορεί να σκέφτεσαι ότι όλοι θα σε κοιτάνε που είσαι μόνη παρατηρόντας σε προσεκτικά, και αν κάνεις περίεργες κινήσεις οι άνθρωποι θα πιστεύουν ότι είσαι περίεργη?
    Αν το άγχος που αισθάνεσαι είναι διαχειρίσιμο, μια λύση είναι να να σταματήσεις να αποφεύγεις αυτές τις καταστάσεις που σε αγχώνουν κάνοντας μικρά βήματα τη φορά. Σαν μικρό challenge, να εκτεθείς περισσότερο αναγνωρίζοντας και αμφισβητώντας τις αρνητικές σκέψεις που κάνεις. Η έκθεση σιγά σιγά θα φέρει αποτέλεσμα.
    Τέλος, καλό είναι να δεις αν υπάρχουν και άλλες καταστάσεις που σε κάνουν να νιώθεις άβολα πχ στις παρέες, στις αλληλεπιδράσεις με άλλους, αν λες την γνώμη σου ανοιχτά η φοβάσαι να μην μιήσεις στην παρέα μην σε πουν χαζή κλπ.

Similar Threads

  1. Eχω κατι ή απλα ευθυνεται το αγχος?
    By Μαρακιι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2012, 22:19
  2. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 12:18
  3. φιλια ή κατι παιζει εδω?διορθωμενο.sos
    By sunrise in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-04-2009, 22:44
  4. ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By tinalost73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-03-2008, 15:42
  5. Φοβαται κατι ή απλα δεν με θελει;
    By Fairy_Dust in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 27-08-2007, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •