Υπάρχει επίδομα για το άγχος??(ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Υπάρχει επίδομα για το άγχος??(ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ)

    Καλησπέρα σε όλους..είπα να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί το έχω το τελευταίο καιρό στο μυαλό μου..έχω ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ δεν έχω διαγνωστη ακόμα αλλά σύντομα θέλω να πάω στο γιατρό..
    Δουλεύω απτά 14 μου έχω περίπου 1.100 ένσημα.
    Τελευταία έχω πάθει ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ και φοβάμαι και αγχώνομαι να δουλέψω το άγχος με κυριεύει και δεν μπορώ να το διαχειριστώ με τίποτα..
    Είμαι 39 ετών..ξέρει κανείς αν δικαιωμαι κάποιο επίδομα είτε απτή πρόνοια είτε απτό ΙΚΑ για αυτή τη πάθηση..γιατί αμφιβάλλω αν θα ξανά δουλέψω..
    (Εκτός και αν γίνω ποτέ καλά)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καλησπέρα σε όλους..είπα να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί το έχω το τελευταίο καιρό στο μυαλό μου..έχω ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ δεν έχω διαγνωστη ακόμα αλλά σύντομα θέλω να πάω στο γιατρό..
    Δουλεύω απτά 14 μου έχω περίπου 1.100 ένσημα.
    Τελευταία έχω πάθει ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ και φοβάμαι και αγχώνομαι να δουλέψω το άγχος με κυριεύει και δεν μπορώ να το διαχειριστώ με τίποτα..
    Είμαι 39 ετών..ξέρει κανείς αν δικαιωμαι κάποιο επίδομα είτε απτή πρόνοια είτε απτό ΙΚΑ για αυτή τη πάθηση..γιατί αμφιβάλλω αν θα ξανά δουλέψω..
    (Εκτός και αν γίνω ποτέ καλά)
    Επίδομα (ειδικός δεν είμαι) παίρνεις μόνο αν έχεις γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο και αν σου έχουν διαγνώσει αναπηρία πάνω από 67%. Αν και δεν είμαι σίγουρη για το ποσοστό αναπηρίας γιατί νομίζω το άλλαξαν.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Επίδομα (ειδικός δεν είμαι) παίρνεις μόνο αν έχεις γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο και αν σου έχουν διαγνώσει αναπηρία πάνω από 67%. Αν και δεν είμαι σίγουρη για το ποσοστό αναπηρίας γιατί νομίζω το άλλαξαν.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...το ξέρω ότι πρέπει να νοσηλευτεις σε δημόσιο νοσοκομείο και πρέπει να μαζέψεις πάνω από 67% αναπηρίας..
    Να κάνω πιο συγκεκριμένη την ερώτηση μου...
    Αυτή η πάθηση αρκεί για επίδομα??η πρεπει να είμαι του θανατα για να μου δώσουν κάποιο μικρό επίδομα??
    Δηλαδή αυτοί μπορεί να βλέπουν αυτή τη πάθηση και ως γρίπη παράδειγμα...τόσο απλά..η το θεωρούν σοβαρη
    παθηση για επίδομα.??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Επίδομα (ειδικός δεν είμαι) παίρνεις μόνο αν έχεις γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο και αν σου έχουν διαγνώσει αναπηρία πάνω από 67%. Αν και δεν είμαι σίγουρη για το ποσοστό αναπηρίας γιατί νομίζω το άλλαξαν.
    Το άλλαξαν?? Πόσο το κάνανε???αν ξέρεις...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...το ξέρω ότι πρέπει να νοσηλευτεις σε δημόσιο νοσοκομείο και πρέπει να μαζέψεις πάνω από 67% αναπηρίας..
    Να κάνω πιο συγκεκριμένη την ερώτηση μου...
    Αυτή η πάθηση αρκεί για επίδομα??η πρεπει να είμαι του θανατα για να μου δώσουν κάποιο μικρό επίδομα??
    Δηλαδή αυτοί μπορεί να βλέπουν αυτή τη πάθηση και ως γρίπη παράδειγμα...τόσο απλά..η το θεωρούν σοβαρη
    παθηση για επίδομα.??
    Αυτό δεν το γνωρίζω διστυχως αλλά πλέον νομίζω είναι δύσκολο να πάρει επίδομα κάποιος που δεν έχει εμφανές "πρόβλημα"..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Το άλλαξαν?? Πόσο το κάνανε???αν ξέρεις...
    Για το φάσμα αυτισμού πχ που ενδιαφερθηκα το έκαναν πλέον 80 %.. Φαντάσου σε αυτά τα άτομα δεν μπορείς να καταλάβεις καν ότι έχουν ιδιαιτεροτητα. Είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να γράψουν αναπηρία 80 %
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Για το φάσμα αυτισμού πχ που ενδιαφερθηκα το έκαναν πλέον 80 %.. Φαντάσου σε αυτά τα άτομα δεν μπορείς να καταλάβεις καν ότι έχουν ιδιαιτεροτητα. Είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να γράψουν αναπηρία 80 %
    Κατάλαβα πρέπει να είσαι ετοιμοθάνατος για να πάρεις επίδομα-συνταξη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Κατάλαβα πρέπει να είσαι ετοιμοθάνατος για να πάρεις επίδομα-συνταξη
    Σε γενικές γραμμές ναι. Αλλά σε σχέση με ένσημα κτλ δεν έχω ιδέα τι μπορείς να κάνεις. Τον γιατρό που θα πας πρέπει να ρωτήσεις αν για την εργοφοβια υπάρχει γενικά επίδομα.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Σε γενικές γραμμές ναι. Αλλά σε σχέση με ένσημα κτλ δεν έχω ιδέα τι μπορείς να κάνεις. Τον γιατρό που θα πας πρέπει να ρωτήσεις αν για την εργοφοβια υπάρχει γενικά επίδομα.
    Καλα αυτό είναι το μόνο σίγουρο...ότι θα τον ρωτήσω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    δεν χρειάζεται να νοσηλευτείς για να πάρεις επίδομα. Πρέπει οπωσδήποτε να πας σε δημόσιο νοσοκομείο σε ψυχίατρο και να λάβεις διάγνωση γραπτά. Από εκεί και πέρα ανάλογα το χαρτί θα πρέπει να ξεκινήσεις αίτηση για επίδομα αναπηρίας ή προνοιακό επίδομα. Κάνε μια προσπάθεια, δεν έχεις να χάσεις κάτι....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    δεν χρειάζεται να νοσηλευτείς για να πάρεις επίδομα. Πρέπει οπωσδήποτε να πας σε δημόσιο νοσοκομείο σε ψυχίατρο και να λάβεις διάγνωση γραπτά. Από εκεί και πέρα ανάλογα το χαρτί θα πρέπει να ξεκινήσεις αίτηση για επίδομα αναπηρίας ή προνοιακό επίδομα. Κάνε μια προσπάθεια, δεν έχεις να χάσεις κάτι....


    Ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο???

    Το δεν έχω να χάσω τίποτα πολύ με απασχολεί και με προβληματίζει να σου πω την αλήθεια..άκου να δεις που σκαλωνω..
    Οκ άντε και πήγα στο ψυχιατρι ψυχίατριο πήρα γνωμάτευση και υπέβαλα αίτηση για επίδομα-συνταξη..δεν με εγκρίνει η επιτροπή η δεν μαζεψα το κατάλληλο ποσοστό αναπηρίας..μετά τι γίνεται???
    Μετά θέλω δεν θέλω μπορώ δεν μπορώ πρέπει να πάω να δουλέψω...ναι αλλά θα μπορώ μετά να βρίσκω δουλειά??θα με περνούν οι εργοδότες???
    Η θα βλέπουν ότι πέρασα από ψυχίατρο-ψυχολογο και θα με απορρίπτουν από δουλειές??εκεί κολλάω...
    Θα μου πεις και τι σε νοιάζει ρε Γιώργο αφού λες ότι πλέον δεν μπορείς να δουλέψεις...ναι πλέον δεν μπορώ αλλά κι αν δεν έχω κάποιους πόρους πως θα ζήσω και αυτό με απασχολεί..έπειτα λέω μήπως μια στης χίλιες πετύχω καμία δουλειά που δεν θα με αγχωνει και θα κάνει να μην φοβάμαι.. επειδή έχω κάνει ένα ρεζουμε μεσα στο μυαλό μου απτή περίοδο που με έπιασε αυτή η πάθηση..έχω δει ότι απτής 10 δουλειες μπορεί να οι 2 να μην με αγχωσουν..οι υπόλοιπες 8 να με αγχωσουν..αλλά πρέπει να είμαι τυχερός για να πέσω σε μια απτής δύο δουλειές που δεν θα με αγχωσουν...αυτό λένε και τα άρθρα για την ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ..η άλλη λύση είναι να κάνω κάτι δικό μου...δηλαδή οι εργοφοβικοι δύο λύσεις υπάρχουν...οι θα είναι τυχεροί και θα πέσουν σε καμία δουλειά που δεν θα τους αγχωνει καθόλου που είναι λίγο σπάνιο και δύσκολο αυτό αλλά υπάρχει αυτή η περίπτωση..η θα επιλέξουν να κάνουν μια δικιά τους δουλειά..συνήθως οι πιο πολλοί απτους εργοφοβικους επιλέγουν το δεύτερο να κάνουν μια δικιά τους δουλειά..και έτσι βρίσκουν τη λύση..εγώ δεν έχω και μια να ξεκινήσω κάτι δικό μου..έστω να είχα κάνα 6 χιλιάρικα κάτι θα έβρισκα να ανοίξω μαζί με τη γυναίκα μου..τέλος πάντων..με έπιασε πάλι να θέλω να μιλήσω για τη πάθηση μου..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τσεκαρε το σημειο για τις ψυχικες παθησες εδω:
    https://drive.google.com/file/d/1L6V...N9a7YAJV5/view
    και απο οτι ειδα δεν υπαρχει καπου η εργοφοβια..
    στην 11η ενοτητα ειναι οι ψυχικες παθησεις με τα ποσοστα που δινουν
    ισως αν σε εβγαζε ανικανο για εργασια ισως τοτε γινοταν κατι..
    παιρνω το επιδομα εχω 67%
    μετρανε πολυ οι νοσηλειες
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by boo View Post
    τσεκαρε το σημειο για τις ψυχικες παθησες εδω:
    https://drive.google.com/file/d/1L6V...N9a7YAJV5/view
    και απο οτι ειδα δεν υπαρχει καπου η εργοφοβια..
    στην 11η ενοτητα ειναι οι ψυχικες παθησεις με τα ποσοστα που δινουν
    ισως αν σε εβγαζε ανικανο για εργασια ισως τοτε γινοταν κατι..
    παιρνω το επιδομα εχω 67%
    μετρανε πολυ οι νοσηλειες
    Το τσεκαρα θα διαβάσω και θα σου πω...όταν λες νοσηλειες τι εννοείς??πρέπει να μείνω μέσα στη Σταυρούπολη???να νοσηλευτω???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Δεν έχει ασθένεια ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ...έχει όμως συναισθηματική διαταραχή... υποθέτω ότι και η ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ συναισθηματική διαταραχή πρέπει να είναι.
    Γιατί ο φόβος και το άγχος συναισθήματα δεν είναι ??
    Απλά σε εμάς είναι υπέρ αναπτυγμένα το αίσθημα του φόβου και του άγχους..απλά δεν βρικα ακόμα το ποσοστό που περνει αυτή η πάθηση..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Για συναισθηματική διαταραχή δίνει ποσοστό 15-35% με λίγα λόγια δεν εγκρίνεται σύνταξη...δεν περνεις τίποτα..για γέλια και για κλάματα είμαστε...
    Για νοητική στέρηση ελαφριάς μορφής πάλι το ίδιο..πάλι δεν περνάς τίποτα..αυτοί νομίζουν ότι αν κάποιος έχει ελαφριά μορφή νοητικη στέρηση μπορούν να βρουν δουλειά και να δουλέψουν..ποιος εργοδότης θα πάρει κάποιο άτομο έστω και με ελαφριά νοητική στέρηση..εδώ για τη θέση του ανιδεικευτου εργάτη ζητάνε τον σούπερ άνθρωπο..και μόνο η βαριά νοητική στέρηση περνώ ποσοστό από 67% έως 85% ...που σημενει ότι πρέπει να είσαι τέλειος τεζα...για να μην το πω αλλιώς και με παρεξηγήσουν...στην Ελλάδα αν δεν πεθαίνεις δεν περνεις συντάξει...αλλά και άμα πεθάνεις μετά θα λένε ε τώρα πέθανε τι συντάξει να του δώσουμε..ο θεός να μας βοηθήσει...τι να πω..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βρήκα τη έχω...ΕΡΓΟΦΟΒΙΑ...
    By giorgos35 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 76
    Last Post: 09-01-2020, 21:24
  2. Επίδομα
    By hiddentiger in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2020, 17:25
  3. Επιδομα
    By Hex in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 15-10-2018, 14:14
  4. Επιδομα
    By Hex in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 15-10-2018, 14:11
  5. Replies: 3
    Last Post: 06-06-2018, 18:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •