Πόνος στην κοιλιά και στην πλατη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31

    Πόνος στην κοιλιά και στην πλατη

    Καλησπέρα σε όλους! Είχα γράψει ξανά για το θέμα με τις κρίσεις πανικού, το οποίο αντιμετωπίζω με λεξοτανιλ και σιπραλεξ, τα οποία με έχουν βοηθήσει πολύ! Εδώ και 2 βδομάδες που τα παίρνω έχουν εξαφανιστεί οι ζαλάδες και οι πονοκέφαλοι, οι εμβοες στα αυτιά συνεχίζονται απτοητες, συν ενός καινούριου πόνου που με ταλαιπωρεί.. Εδώ και επίσης 2 βδομάδες έχω έντονους πόνους στο μέσο της κοιλιάς (όταν την πιέζω, κάτω από τον ομφαλο) οι οποίοι δεν υποχωρούν και σήμερα αντανάκλαση καν και στην πλατη, η οποία με πονάει αρκετά. Πήγα σε γαστρεντερολογο, έκανα υπέρηχο άνω κάτω κοιλιάς, καλλιέργεια κοπράνων, ούρων και αιματολογικες οι οποίες ήταν καθαρές (δεν υπάρχουν παράσιτα, ούτε αίμα στα κόπρανα κτλ). Οι πόνοι με έχουν καθηλώσει στο κρεββάτι εδώ και 2 βδομάδες με πάντα μια θερμοφόρα πάνω στην κοιλιά μου, και ανησυχώ πολύ.. Παίρνω το reprat κάθε πρωί καθώς και προβιοτικα, αλλά καμία βελτίωση. Το buscopan δε βοηθά καθόλου! Το μόνο π βοηθά για να κοιμάμαι τη νύχτα είναι η.. Θερμοφόρα!! Δεν έχω κάνει γαστροσκοπηση (στο ελικοβακτηριδιο ειναι αρνητικό το τεστ) ούτε κολονοσκοπηση. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν είχε ποτέ κανείς σας παρόμοια εμπειρία, γιατί με έχει καταβάλει ο φόβος.. Σας ευχαριστώ πολύ!!

    Γιώργος Κ.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeK View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Είχα γράψει ξανά για το θέμα με τις κρίσεις πανικού, το οποίο αντιμετωπίζω με λεξοτανιλ και σιπραλεξ, τα οποία με έχουν βοηθήσει πολύ! Εδώ και 2 βδομάδες που τα παίρνω έχουν εξαφανιστεί οι ζαλάδες και οι πονοκέφαλοι, οι εμβοες στα αυτιά συνεχίζονται απτοητες, συν ενός καινούριου πόνου που με ταλαιπωρεί.. Εδώ και επίσης 2 βδομάδες έχω έντονους πόνους στο μέσο της κοιλιάς (όταν την πιέζω, κάτω από τον ομφαλο) οι οποίοι δεν υποχωρούν και σήμερα αντανάκλαση καν και στην πλατη, η οποία με πονάει αρκετά. Πήγα σε γαστρεντερολογο, έκανα υπέρηχο άνω κάτω κοιλιάς, καλλιέργεια κοπράνων, ούρων και αιματολογικες οι οποίες ήταν καθαρές (δεν υπάρχουν παράσιτα, ούτε αίμα στα κόπρανα κτλ). Οι πόνοι με έχουν καθηλώσει στο κρεββάτι εδώ και 2 βδομάδες με πάντα μια θερμοφόρα πάνω στην κοιλιά μου, και ανησυχώ πολύ.. Παίρνω το reprat κάθε πρωί καθώς και προβιοτικα, αλλά καμία βελτίωση. Το buscopan δε βοηθά καθόλου! Το μόνο π βοηθά για να κοιμάμαι τη νύχτα είναι η.. Θερμοφόρα!! Δεν έχω κάνει γαστροσκοπηση (στο ελικοβακτηριδιο ειναι αρνητικό το τεστ) ούτε κολονοσκοπηση. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν είχε ποτέ κανείς σας παρόμοια εμπειρία, γιατί με έχει καταβάλει ο φόβος.. Σας ευχαριστώ πολύ!!

    Γιώργος Κ.
    Έκανες τις εξετάσεις είπαν ότι είναι όλα καλά.. Δεν είπαν μια πιθανή αιτία;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Καλησπέρα γιωργη!
    Μπορείς να προσδιορίσεις τον πόνο; Είναι ενοχλητικός αλλά τον αντέχεις; Δε τον αντέχεις καθόλου; Σε διπλώνει καμία φορά; Είναι συνεχόμενος; Σαν τσούξιμο; Σαν τσίμπημα κάτω από το δέρμα; Σαν πρήξιμο;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Γιώργο δεν έχω κάνει γαστροσκοπηση και κολονοσκοπηση ακόμα.. Τα υπόλοιπα που ανέφερα ήταν καλά! Πρέπει να με ξαναδεί λέει ο γαστρεντερολογος να τις κάνουμε κι αυτές.. Όχι δε μου είπε. Μου είπε "θα κάνουμε υποθετική θεραπεία με buscopan και προβιοτικα συν τα reprat, αλλά μπα..!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Καλησπέρα καφεδρακο και σε εσένα! Τον υπομένω ρε συ.. Είναι εκεί 24 ώρες το 24ωρο! Αν δε βάλω θερμοφόρα με διπλώνει ορισμένες φορες ναι (ιδίως τη νύχτα που ξαπλώνω) ! Γουργουρητα κι αέρια μπόλικα, άσε, και μαλακές κενώσεις(με το συμπαθειο κιόλας! ) συνεχόμενος, ναι σαν τσούξιμο, σαν κάψιμο ένα πράμα, αρκετά έντονο, και όταν πιεσω τον ομφαλο γίνεται εντονότερο. Πρήξιμο δε θα λεγα ιδιαίτερο.. Αλλά πονάει κι η μέση κάτω (πολύ χαμηλά η εστία πόνου). Τα έντερα μοιάζει να ναι..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Σπαστική κολίτιδα μου μυρίζει φιλαρακι. Είμαι παθών με το έντερο... το έχω αναλύσει και εξετάσει πολύ....
    Πες μου κάτι... όταν πιέζεις κάτω από τον αφαλό ο πόνος αντανακλά στη βάση των γεννητικών οργάνων από την πάνω μεριά;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Σπαστική κολίτιδα μου μυρίζει φιλαρακι. Είμαι παθών με το έντερο... το έχω αναλύσει και εξετάσει πολύ....
    Πες μου κάτι... όταν πιέζεις κάτω από τον αφαλό ο πόνος αντανακλά στη βάση των γεννητικών οργάνων από την πάνω μεριά;
    Tο πίεσα τώρα :). Κάψιμο θα λεγα και εκεί! Όχι στα γεννητικά όργανα αυτά καθ αυτά αλλά από πάνω. Λες? Τόσοι πόνοι εδώ και 2 βδομάδες δικαιολογούνται από σπαστικη κολιτιδα? Είχες και εσύ παρόμοια συμπτώματα? Ξεχασα να αναφέρω ότι ελαττωθηκε κι η όρεξη μου για φαγητό..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Η σπαστική κολίτιδα δεν έχει όρια ούτε ώρες ούτε σε προετοιμάζει ότι θα έρθει... άσε που τα συμπτώματα μπορεί να είναι διαφορετικά από άνθρωπο δε άνθρωπο επίσης είναι καθαρά ψυχογενής περίπτωση. Γενικά πως είναι η ψυχολογία σου τελευταία;;; Στρες για κάποιο συμβάν; Άγχος; Παίζουν πολύ συμαντικο ρόλο.
    Ναι και εγώ είχα συμπτώματα αλλά είχα παθολογικό αίτιο τα οποία το έδειξαν και πι εξετασεισ. δεν ήταν σπαστική κολίτιδα εμένα.
    Κάτι άλλο... έχεις ενόχληση τσούξιμο στην πρωινή ούρηση;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Νταξει όχι και στα καλύτερα, παίρνω μια φαρμακευτική αγωγή εδώ και 2 βδομάδες και η αλήθεια πολλά ψυχοσωματικα έφυγαν.. Όχι δεν έχω καθόλου τσούξιμο! Απλά δε μπορώ να συνδέσω τόσους πόνους με το άγχος.. Εν τω μεταξύ μπορεί ο πόνος στη μέση να ναι κι ανεξάρτητος απ τον πόνο της κοιλιάς. Κι αυτό γτ τις τελευταίες μέρες κοιμάμαι απ τους πόνους μόνο στον καναπέ, που δεν είναι και πολύ βολικός.. Αν δε γίνομαι αδιάκριτος, τι ήταν στη δική σ περίπτωση? Απλά να προετοιμαζομαι :D

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Στείλε στο [email protected]
    Last edited by kafedrakos; 05-01-2020 at 00:54.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Όλοι οι πόνοι θα μπορούσαν να είναι ψυχοσωματικοί. Πολύς κόσμος πάει στα νοσοκομεία και δε τους βρίσκουν τίποτα παθολογικό.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Όλοι οι πόνοι θα μπορούσαν να είναι ψυχοσωματικοί. Πολύς κόσμος πάει στα νοσοκομεία και δε τους βρίσκουν τίποτα παθολογικό.
    Το καταλαβαίνω αυτό..! Απλά νόμιζα τα απλά πονακια, όχι πόνοι βασανιστικοι..! :(

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Απλά δεν έχεις περάσει πραγματική κρίση πανικού για αυτό το λες.... έχω κολλητό που νόμιζε ότι πάθενε έμφραγμα και εγκεφαλικό ταυτόχρονα!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Απλά δεν έχεις περάσει πραγματική κρίση πανικού για αυτό το λες.... έχω κολλητό που νόμιζε ότι πάθενε έμφραγμα και εγκεφαλικό ταυτόχρονα!
    Έχω περάσει δυστυχώς, τα χα κι αυτά φίλε! Εγκεφαλικά, καρδιακά, άσε.. :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Πόσο είσαι ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχόμενο χασμουρητό και πίεση στην πλάτη
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2019, 15:25
  2. μυρμιγκιασμα στην πλατη και φοβος για ΣΚΠ!
    By madiwasp in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 40
    Last Post: 03-01-2016, 22:09
  3. SLEEVE KAI ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ
    By maroulita_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 05-12-2012, 22:21
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2012, 04:19
  5. Η «εισβολή» στην κοιλιά μου .
    By sethvsares in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 11-09-2010, 00:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •