Έχει κανείς εμπειρία στο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    6
    Καλημερα βασω librax πρεπει να παρεις για κανενα τριμηνο αν εισαι θεσσαλονικη πανε στον Κωστα Αθανασιο γαστρεντερολογος 2313087919 . Διαβασε τι ειναι το librax και εννωειτε οτι θα το πεις σε γιατρο και δεν θα το παρεις επιδη το ειπα εγω ειναι αντιαγχολυτικο αντισπμολυτικο δεν κανει αλκολ και αν περνεις ψυχοφαρμακα για το αγχος θα πρεπει να το πεις . Ο γιατρος που σου λεω ειναι κορυφη βεβαια 50ρικο η επισκεψη.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Και εγώ τα ίδια εδώ και 3-4 μέρες εχω ήπιους πόνους στην κοιλιά αλλά από κάτω από τον αφαλό και στα πλάγια αλλά πιστεύω πως πρέπει να είναι ψυχοσωματικό γιατί είχα αρκετό άγχος τώρα τελευταία
    συνδρομο ευερεθυστου εντερου εχεις Γιαννη απο το αγχος και ειναι στην ουσια σπασμοι του εντερου το librax ειναι αντιαγχολυτικο αντισπασμολυτικο αλλα θελει προσοχη και βεβαια να στο γραψει γιατρος .

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    6

    ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΥΡΕΘΙΣΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΙΣΗ

    θεραπεια nexioum σε συνδιασμο με librax και απωλεια κιλων . Το nexioum προστατευει και θεραπευει το στομαχι περιοριζει την οξυτητα και την καουρα το librax ειναι αντιαγχολυτικο αντισπασμολυτικο . Δηλαδη βοηθαει στο να σταματησουν η σπασμοι του εντερου , που μας προκαλουν πονο δυσφορια και κατασυνεπεια περισσοτερο στρες με αποτελεσμα την αυξιση της παλυνδρομισης και τον κομπο στο στερνο ,το ψυχοπλακομα στην ουσια που αισθανομαστε εμεις η πιο ευπαθεις στο αγχος . Τωρα σημαντικο ειναι να χασουμε κιλα εφοσον ειμαστε υπερβαροι .Η βαλβιδα του οισοφαγου που ειναι σε χαλαση θα μικρινει χανοντας κιλα και αυτο συμενει λιγοτερη παλυνδρομιση καλυτερη ποιοτητα ζωης . Διατροφικα τι να πω ο καθενας αντιδρα διαφορετικα καλο ειναι αν μας αρεσουν η πρασινες σαλατες να ειναι βραστες και γενικοτερα η σαλατες ακομη και το καροτο . Ντοματα καλο ειναι να την αποφευγουμε η ελαχιστα και χωρις την φλουδα η σαλτσα δεν ειναι καλη για μας οποτε με μετρο. Οσπρια σε μικρες ποσοτητες οχι λιπαρα εμενα προσωπικα το αυγο και το γιαουρτη με αρρωσταινει . Το αυγο λογο οτι ο κροκος ειναι υψηλος σε περιεκτικοτητα πρωτεΐνης και το γιαουρτι εχει οξυτητα .Επισης οχι στενα ρουχα και ασκιση δηλαδη περπατημα τρεις φορες την εβδομαδα μια ωρα , οχι γυμναστηρια και να θυμαστε το 70% οφειλετε σε ψυχογενεις παραγοντες οποτε βελτιοστε την ψυχοσυνθεση σας και την διατροφη σας. Βεβαια το σημαντικο ειναι εκει που θα σκεφτειτε δεν βαριεσαι θα το κανω αυριο η σας κουρασε , εκει να επιμηνετε και στο τελος θα σας γινει συνηθεια -εξαρτηση θα ερθει και η στιγμη που θα κανετε και μια στο τοσο την ατασταλια σας αλλα πλεον θα εχετε την γνωση και το μετρο. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ. ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟ LIBRAX KAI TO NEXIUM ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ . ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ .

  4. #19
    Το τελευταιο χρονο υποφερω απο το ibs (συνδρομο ευρεθιστου εντερου)..Δεν το ειχα πιο παλια, δεν ξερω καν αν ειναι αυτο...διαρροια καθε πρωι , σπανια πονος , πολλα αερια , καουρα μονο στο λαιμο σε σημειο ''πονου'' , περυσι που πηγα σε εναν πολυ καλο γαστρεντερολογο μου ειπε σπαστικη κολιτδα , ομως ρε παιδια ποναω δεξια ψηλα κατω απο τα πλευρα που χτυπαει και λιγο πισω , σχεοδν καθημερινα, εεεεε δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι αυτο...Τωρα θα παω παλι σε γιατρο για τη καουρα που πλεον και αυτη εγινε καθημερινη! Πολυ στρες παντως απο μικρη γαμωτο

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Αφού θα πας σε γιατρό ρώτα τον για προβιοτικα. Εμένα με βοηθάνε κάθε φορά που πάει να με ξαναπιάσει. Είχα κι εγώ πόνους, διάρροια, έτρεχα στην τουαλέτα πολλές φορές τη μέρα κλπ. Με τα προβιοτικα το έχω ρυθμίσει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Καλώς τες και καλώς τους.
    Ολοι οι γιατροί πλέον σχετίζουν το άγχος με το ευερέθιστο έντερο. Είμαι η ζωντανή απόδειξη οτι ισχύει. Μ το που αγχώνομαι τρέχω στην τουαλέτα. Ευτυχώς δεν έχω πρηξίματα ή πόνους κάπου αλλού. Μόνον έντονες κράμπες και διάρροια, που διαρκούν όσο διαρκεί το γενεσιουργό αίτιο, το άγχος. Ούτε τα προβιοτικά βοηθούν ούτε η διατροφή. Το άγχος λειτουργεί σαν διακόπτης.
    Άποψή μου είναι πως αν δεν καταπολεμήσουμε το άγχος όλα τα άλλα είναι ημίμετρα με παροδική μόνον ανακούφιση από τα συμπτώματα...

  7. #22
    Καλημερα παιδια..,Νομιζω πως το εχω και εγω! Με πιανει ανα διαστηματα και διαρκει περιπου 6-7 μηνες μετα καπως ηρεμει...Εχω πρηξιματα,καποιες φορες ευκολια στην κενωση καποιες οχι.. Αλλες παλι αισθανομαι οτι δεν εχω κενωσει και ειμαι πληρης...Επισης καποιες φορες πηγαινω τουαλετα μεχρι και 4 φορες αλλα για μικρη ποσοστητα..Απο πονους δεν εχω ιδιαιτερους, ισως αυτο που ειπε καπιοιος παραπανω εχω κατι πονους στην αριστερη μερια κατω απο τα πλευρα( νομιζα πως ειναι απο τα νεφρα εκανα υπερηχο αλλα ολα καλα)Ακομη εχω καποια τσουξιματα στην περιοχη του ποπου καποιες φορες μεσα στη ημερα..Τελος αισθανομαι πως καποιες φορες ειναι πρησμενο το εντερο μου με ποναει χαμηλα η πλατη και γενικος νιωθω μια πιεση... Δεν εχω παει σε γαστρεντερολογο,διαβασα πως η διαγνωση δεν γινεται με εξτετασεις παρα μονο εμπειρικα... Αλλα θα χρειαστει να παω μπας κια βρω μια λυση
    Υ.Γ Σιγουρα ειναι ψυχολογικο παιδια εγω εχω καταθλιψη χρονια τωρα(δεν παιρνω αγωγη) και ισως καποια μορφη ΓΑΔ... Ενα παραδειγμα, οταν ειμαι εξω σε κοσμο λογω ενος κοινωνικου αγχους που εχω γεμιζει με αερα το εντερο μου και ειναι ετοιμο να σκασει,και χρειαζομαι τουαλετα γρηγορα μπας και ξεφουσκωσει...

  8. #23
    Μισο λεπτο , Ιsol ..για να γινει διαγνωση ευερεθιστου -σπαστικη κολιτδα πρεπει να γινουν καποιες εξετασεις οπως crp (δειχτης φλεγμονης ) αιματος , και καλο θα ηταν και κοπρανων..Αν ειχα το θαρρος να εκανα μια κωλονοσκοπηση θα το εκανα εχθες !!! Niels ,προβιοτικα παιρνω που και που δυστυχως δεν βλεπω καμια αλλαγη ...επισης και ibutin παιρνω που ειναι για τη διαρροια επισης καμια αλλαγη . Εγω δεν εχω εντονους πονους πριν τη διαρροια , μονο αερια και επιθυμια για κενωση. μερικες φορες μαλακα , μερικες αλλες....
    Eπισης με πιανει μονο μια φορα τη μερα συνηθως πρωι η μεσημερι ΜΟΝΟ μετα το φαγητο ..οχι αλλη φορα ..επι 2 μιση μηνες τωρα εχω αυτο το πραγμα .
    Ειχα αφαιρεσει και τη χολη περυσι και μετα απο ενα τριμηνο ξεκινησαν αυτα υστερα απο εντονο αγχος που περασα...
    Εγω ακομη δεν εχω πεισθει οτι ειναι σπαστικη κολιτιδα...νιωθω οτι κατι αλλο συμβαινει...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Μισο λεπτο , Ιsol ..για να γινει διαγνωση ευερεθιστου -σπαστικη κολιτδα πρεπει να γινουν καποιες εξετασεις οπως crp (δειχτης φλεγμονης ) αιματος , και καλο θα ηταν και κοπρανων..Αν ειχα το θαρρος να εκανα μια κωλονοσκοπηση θα το εκανα εχθες !!! Niels ,προβιοτικα παιρνω που και που δυστυχως δεν βλεπω καμια αλλαγη ...επισης και ibutin παιρνω που ειναι για τη διαρροια επισης καμια αλλαγη . Εγω δεν εχω εντονους πονους πριν τη διαρροια , μονο αερια και επιθυμια για κενωση. μερικες φορες μαλακα , μερικες αλλες....
    Eπισης με πιανει μονο μια φορα τη μερα συνηθως πρωι η μεσημερι ΜΟΝΟ μετα το φαγητο ..οχι αλλη φορα ..επι 2 μιση μηνες τωρα εχω αυτο το πραγμα .
    Ειχα αφαιρεσει και τη χολη περυσι και μετα απο ενα τριμηνο ξεκινησαν αυτα υστερα απο εντονο αγχος που περασα...
    Εγω ακομη δεν εχω πεισθει οτι ειναι σπαστικη κολιτιδα...νιωθω οτι κατι αλλο συμβαινει...
    Έλα βρε! και έχεις τόση ανησυχία για μιά φορά την ημέρα;!!
    Τσ τσ τς...γυναίκες... κάνουν την τρίχα τριχιά... χαχαχαχα

  10. #25
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Έλα βρε! και έχεις τόση ανησυχία για μιά φορά την ημέρα;!!
    Τσ τσ τς...γυναίκες... κάνουν την τρίχα τριχιά... χαχαχαχα
    Ναι, εχω ανησυχια διοτι εγω πριν την αφαιρεση της χολης μου δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα , (αν και δε νομιζω να φταιει η χολη) . Γενικα δεν ειχα θεματα τετοια .Μονο οταν αγχωνομουν θα με επιανε και μεχρι εκει. Πλεον εχει χρονισει το προβλημα , γι αυτο αγχωνομαι!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Μια ζωή έχω ευερεθιστο.. Προβιοτικά συνέχεια κ κόψιμο γάλα με βοηθάνε.. Σε μεγάλη κρίση δλδ τυμπανισμο παιρμω ενεργό άνθρακα κ σπασμοαποτελ κ γίνομαι περδικι..
    Προβιοτικά κ παλι προβιοτικα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Ναι, εχω ανησυχια διοτι εγω πριν την αφαιρεση της χολης μου δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα , (αν και δε νομιζω να φταιει η χολη) . Γενικα δεν ειχα θεματα τετοια .Μονο οταν αγχωνομουν θα με επιανε και μεχρι εκει. Πλεον εχει χρονισει το προβλημα , γι αυτο αγχωνομαι!
    Πέρα από την προσπάθειά μου να ελαφρύνω την κατάσταση, σε καταλαβαίνω.Είναι φοβερό να σου διαφεντεύει τη ζωή το έντερό σου και να μη μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό. Πολλές φορές θέλω να τα παρατήσω,να μη βγω από το σπίτι. Νοίκιασα μιά μονοκατοικία κοντά στη δουλειά μου,το γραφείο μου είναι δίπλα στις τουαλέτες, τα πάντα περιστρέφονται γύρω από αυτό. Κατέληξα να ψάχνω για μια κοπέλα που έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα για να με κατανοεί και να μη με απορρίπτει. Καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι αυτό.

    Προσπαθώ να μην αγχώνομαι, αλλά ήμουν μια ζωή αγχωτικός . Μέχρι που σπούδασα ψυχοθεραπεία για να το καταφέρω, αλλά το σώμα έχει μνήμη. Έμαθε να αντιδρά με έντονο στρες. Πάντα ελπίζω όμως πως θα βρω την αδελφή ψυχή και θα δώσουμε μαζί τον αγώνα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειναι απαισιο να θες να βγεις να διασκεδασεις, η να πας μια βολτα κ να ξεκιναει τυμπανισμος κ πονος.. το εχω ζησει..εχω ακυρωσει πραματα εξαιτιας αυτου...ομως απο τοτε εχω βρει καποια τιπς..
    πχ ενεργο ανθρακα οπως ειπα πιο πανω σε τετοιες μεγαλες κρισεις κ σε 2 ωρες νιωθω κανονικα...
    επισης πρεπει να βρεις τι σε πειραζει, μεσα στον χειμωνα εκανα τεστ δυσανεξιας κ ετρωγα μονο οσα μου επετρεπε κ εγινα περδικι. μηδεν ενοχληση στο εντερο, πλεον σταματτησα γιατι βαρεθηκα να ψαζνω τα φαγητα κ κανω αυτο με τον ενεργο ανθρακα κ ολα οκ.
    επισης πηρα πριν κανα μηνα αντιβιωση 3000μγ για δοντι κ απο τοτε εχω δυσκοιλιοτητα κ τρωω δαμασκηνα για να παω τουαλετα...αλλα οκ την παλευω.

  14. #29
    Πηγα στο γιατρο , και θα κανω κωλονοσκοπηση τη Τεταρτη , προφανως και ειμαι στο κοσμο μου δεν εχω επικοινωνια με το περιβαλλον γυρω μου απο το φοβο μου μην εχω κατι πολυ σοβαρο..Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι μονο σπαστικη κολιτιδα...Ειμαι 30 και δεν ειχα ποτε τετοια θεματα ! Τα εχω παιξει , νομιζω θα πεθανω απο το στρες πριν την εξεταση...Δεν εχω πονους εντονους οπως εχει το ευερεθιστο εντερο μονο 1 φορα το μηνα και αυτο ειναι απο αερια...διαρροια ομως εχω καθε πρωι ...ειναι φοβερο ...νομιζω θα τρελαθω ..

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    6
    τελικά τι είχες;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κέντρα ψυχικής υγείας.... Έχει κανείς κάποια εμπειρία;;
    By Μάγια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-01-2020, 21:37
  2. Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-08-2019, 16:50
  3. Έχει περάσει κανείς σύνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης ή ξέρει από αυτό ?
    By Stavrosbmw in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 2
    Last Post: 21-08-2016, 00:14
  4. Εμπειρια κανεις?
    By aggelos11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 26-05-2015, 12:59
  5. Τι γνωριζετε για AZAPIN & SEROQUEL? Ειναι κανεις που εχει εμπειρια ?
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-03-2012, 02:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •