Έχει κανείς εμπειρία στο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228

    Έχει κανείς εμπειρία στο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου??

    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!! ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρόμοια εμπειρία.ανεκαθεν είχα θέματα με το έντερο μου κυρίως σε αγχωτικές περιόδους το καταλάβαινα.. πάνω από μήνα τώρα όμως έχω έντονες εναλλαγές με βασικά συμπτώματα έντονο πρήξιμο κ αίσθηση κανονικά πως το έντερο μου είναι ερεθισμενο καθώς όταν τό πιέζω υπάρχει πόνος όχι έντονος αλλά υπάρχει. Πήγα σε γαστρεντερολο με εξέτασε κ μου επισημανε πως πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής δλδ να βάλω πιο πολύ νερό στην καθημερινότητα μου κλπ κλπ..από την εξέταση τέλος πάντων ΔΕν διέκρινε κάτι έκανα κ τις σχετικές αιματολογικές κ ήταν όλα καλά!! Κάποιος άλλος που να έχει ανάλογα συμπτώματα??

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Γεια σου καλή χρονιά... Έχω κ εγώ ευαιρεθιστο έντερο. Συνέχεια στην καθημερινότητα μου αντιμετωπίζω διάφορα. Είναι θέμα διατροφής κυριως κ το ότι δεν πίνω πολύ νερό κ δεν τρώω φρούτα κλπ. Όταν κάτι με έχει πειράξει μέσα από τη διατροφή σίγουρα θα έχω πονακια και φούσκωμα. Η κοιλιά είναι σκληρή και δύσκολα θα πάω στην τουαλέτα... Με βοηθάνε αρκετά τα σιμεκο σε περριοτωσεις τέτοιες. Μασάω ένα και μετά από κάνα μισάωρο είμαι κομπλέ. Ρυθμιζω να τρώω κανένα φρούτο η τίποτε πράσινο αλλά με τη δουλειά κ το φόρτο εργασίας δε γίνεται συνέχεια. Εντωμεταξυ τρώω κ τις χαζομάρες μου πατατάκια κλπ... Είμαι χρονιά με αυτό ,δε δίνω ιδιαίτερη σημασία. Πλέον ξέρω τι με πειράζει.... Όταν συμβεί μασάω ένα σιμεκο και μετά ξανά αρχίζω λίγο σωστή διατροφή και πάει λέγοντας...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Εγώ είχα και έχω εμπειρία, από αυτό το σύνδρομο, ανάμεσα σε όλα τα άλλα ψυχοσωματικα.Αερια, φούσκωμα, καούρες, πόνος, το έντερο έκανε πάρτι.. Μου έδωσαν Ibutin και ένα άλλο δεν το θυμάμαι, που δυστυχώς δεν μου έκαναν δουλειά.Μου έδωσαν και λιστα, τι να αποφεύγω από τροφές και ποτό.. Προσπάθησα να καταλάβω τι με ερεθίζει στη διατροφή μου και τελικά ήταν ο καφές με γάλα(καπουτσίνο λατρεμένος) και ο καφές γενικά. Μια απόλαυση μου είχε μείνει στη ζωή, ο πρωινός καφές, πάει κι αυτή.. Τον έκοψα με μεγάλη δυσκολία(ακόμα μου λείπει) και τώρα πίνω τσάγια..Νωριτερα είχα κόψει μια άλλη απόλαυση, το κόκκινο κρασί γιατί μου ερεθιζε τις ημικρανίες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.. κ εγώ κάπως έτσι τό αντιμετωπιζα επίσης ΔΕν πίνω πολύ νερό δυστυχώς πράγμα που τώρα κοιτάζω να αλλάξω κάπως και δεν τρώω πολλά φρούτα κ λαχανικά αντιθέτως πίνω καφέ σίγουρα 2 τη μέρα. απλά αυτό που παρατήρησα τελευταία ήταν οτι τό πρήξιμο τό νιώθω πολύ έντονα σαν να ξεκινάει αριστερά από τό έντερο κ συνεχίζεται μέχρι κ κάτω από το στήθος δλδ νιώθω ακριβώς όλο το έντερο ερεθισμένο σαν να έχει φουλ αέρια μέσα.σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο?? Εμένα μου έδωσε rifacol είδα μικρή διαφορά ωστόσο..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Κι εγώ ετσι ακριβώς, είχα φούσκωμα ως από κάτω από το στήθος.Όταν καθόμουν στη δουλειά, να φανταστείς, ξεκουμπωνα το κουμπί του τζιν...ημουν έτοιμη να σκάσω σα μπαλόνι..τι δραμα τραβάμε με τα ψυχοσωματικα, δεν περιγράφεται..Προσπαθησε να παρατηρήσεις, τι σε πειράζει.Εμενα και τα όξινα φρούτα, πορτοκαλι,μανταρίνια.. Νομίζω δεν έμεινε και τίποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by SoniaM. View Post
    Κι εγώ ετσι ακριβώς, είχα φούσκωμα ως από κάτω από το στήθος.Όταν καθόμουν στη δουλειά, να φανταστείς, ξεκουμπωνα το κουμπί του τζιν...ημουν έτοιμη να σκάσω σα μπαλόνι..τι δραμα τραβάμε με τα ψυχοσωματικα, δεν περιγράφεται..Προσπαθησε να παρατηρήσεις, τι σε πειράζει.Εμενα και τα όξινα φρούτα, πορτοκαλι,μανταρίνια.. Νομίζω δεν έμεινε και τίποτα.
    Εχω κόψει εδώ και 5 χρόνια πια τα όξινα πορτοκάλι κλπ γιατί πάθαινα παλινδρόμηση.. τώρα βέβαια του έχω δώσει κ εγώ τεράστια σημασία γτ σκέφτομαι εννοείται πως είναι κάτι πιο σοβαρό ως τρομερά αρρωστοφοβικη.. έτσι κ εγώ φουλ πρήξιμο αλλά κυρίως πόνο σάν νά με τραβάει κάτι στο έντερο Στην αριστερή πλευρά..σαν κολικό..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Καλο ειναι να κανεις κολονοσκοπηση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    25
    Αυτό το είχα κάποτε στη δεξιά μεριά για πολύ καιρό μέχρι που ανακάλυψα ότι είχα φλεγμονή στη σκωληκοειδη απόφυση.. Δεν έδινα σημασία στους πόνους γτ νόμιζα ότι ήταν το έντερο γενικά μέχρι που χειρουργηθηκα κ από τότε πολύ πιο ήπια τα συμπτώματα... Ηρέμησα... Εγώ γενικότερα παθαίνω τυμπανισμο κ εκεί είναι που πονάω αρκετά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Λες και μπήκες στη σκέψη μου!
    Χρόνια έχω πρόβλημα με στομάχι και έντερο. Είναι κάτι μέρες τώρα που με έχει ταράξει. Εγώ όμως έχω πόνο δεξιά και αριστερά και με χτυπάει και πίσω. Ως αρρωστοφοβικη βέβαια σκέφτομαι τα χειρότερα. Εδώ και 2 μέρες έχω πέσει ψυχολογικά γιατί έχω πόνο ήπιο μεν αλλά φοβαμαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Λες και μπήκες στη σκέψη μου!
    Χρόνια έχω πρόβλημα με στομάχι και έντερο. Είναι κάτι μέρες τώρα που με έχει ταράξει. Εγώ όμως έχω πόνο δεξιά και αριστερά και με χτυπάει και πίσω. Ως αρρωστοφοβικη βέβαια σκέφτομαι τα χειρότερα. Εδώ και 2 μέρες έχω πέσει ψυχολογικά γιατί έχω πόνο ήπιο μεν αλλά φοβαμαι
    Ναι κ εγώ έναν πόνο που αντανακλά πίσω έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις! βέβαια έχω 2 μέρες που νιώθω καλύτερα... τώρα νά πω την αλήθεια το σκέφτομαι εγώ από μόνη μου κ τό κάνω τραγικό στο κεφάλι μου πως μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο.. κλασσική αντίδραση αρρωστοφοβικου ανθρώπου [emoji17]

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!! ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρόμοια εμπειρία.ανεκαθεν είχα θέματα με το έντερο μου κυρίως σε αγχωτικές περιόδους το καταλάβαινα.. πάνω από μήνα τώρα όμως έχω έντονες εναλλαγές με βασικά συμπτώματα έντονο πρήξιμο κ αίσθηση κανονικά πως το έντερο μου είναι ερεθισμενο καθώς όταν τό πιέζω υπάρχει πόνος όχι έντονος αλλά υπάρχει. Πήγα σε γαστρεντερολο με εξέτασε κ μου επισημανε πως πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής δλδ να βάλω πιο πολύ νερό στην καθημερινότητα μου κλπ κλπ..από την εξέταση τέλος πάντων ΔΕν διέκρινε κάτι έκανα κ τις σχετικές αιματολογικές κ ήταν όλα καλά!! Κάποιος άλλος που να έχει ανάλογα συμπτώματα??
    Αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο θέμα . Πήγα σε γιατρό.
    Βασικό ρόλο είναι η ηρεμία και δεν θέλει άγχος.
    Αρκετό νερό προσωπικά πίνω >4λτ, και να αποφεύγεις ως διατροφή τα πικάντικα και εννοείται το κόκκινο κρασί, προτίμησε λευκό.
    Και να βάλεις ως στόχο το καθημερινό περπάτημα .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Θεωρώ ότι τις γιορτές ήπια αρκετά κόκκινο κρασί κ ενδεχομένως να με επηρεασε.. γενικά είμαι πολύ καλύτερα απλά τώρα εννοείται τό χω συνέχεια στο νου μου κ το μόνο που νιώθω είναι όταν πιέζω αρκετά το έντερο μου να νιώθω μια αίσθηση πόνου ψηλά.. αυτό..σαν να είναι ερεθισμενο δλδ ακόμα κάπως.. σάς συμβαίνει??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Λες και μπήκες στη σκέψη μου!
    Χρόνια έχω πρόβλημα με στομάχι και έντερο. Είναι κάτι μέρες τώρα που με έχει ταράξει. Εγώ όμως έχω πόνο δεξιά και αριστερά και με χτυπάει και πίσω. Ως αρρωστοφοβικη βέβαια σκέφτομαι τα χειρότερα. Εδώ και 2 μέρες έχω πέσει ψυχολογικά γιατί έχω πόνο ήπιο μεν αλλά φοβαμαι
    Καλημερα! Εδω κ 2μιση μηνες εχω πονους στην κοιλια..μια κεντρο κατω απο τον αφαλο,μια αριστερα,μια δεξια. Εχω κανει 3 φορες εξετασεις αιματος κ 2 φορες υπερηχο. Ταλαιπωρουμαι χρονια με ψυχοσωματικα. Κ καθε φορα φοβαμαι μηπως ειναι κατι παθολογικο! Να σημειωσω οτι παιρνω αγωγη αλλα δε με βοηθαει καθολου. Δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα. Με εχει ριξει ψυχολογικα που απλα ειμαι σαν ενα φαντασμα,σπιτι δουλεια κ αυτο ειναι ολο!

  14. #14
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Καλημερα! Εδω κ 2μιση μηνες εχω πονους στην κοιλια..μια κεντρο κατω απο τον αφαλο,μια αριστερα,μια δεξια. Εχω κανει 3 φορες εξετασεις αιματος κ 2 φορες υπερηχο. Ταλαιπωρουμαι χρονια με ψυχοσωματικα. Κ καθε φορα φοβαμαι μηπως ειναι κατι παθολογικο! Να σημειωσω οτι παιρνω αγωγη αλλα δε με βοηθαει καθολου. Δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα. Με εχει ριξει ψυχολογικα που απλα ειμαι σαν ενα φαντασμα,σπιτι δουλεια κ αυτο ειναι ολο!
    Και εγώ τα ίδια εδώ και 3-4 μέρες εχω ήπιους πόνους στην κοιλιά αλλά από κάτω από τον αφαλό και στα πλάγια αλλά πιστεύω πως πρέπει να είναι ψυχοσωματικό γιατί είχα αρκετό άγχος τώρα τελευταία

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    1
    Καλησπέρα! Υπέφερα χρόνια από σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και είναι πολύ επώδυνο σε εξάρσεις. Το μόνο σκεύασμα που με ανακουφίζει κάπως στις εξάρσεις είναι το duspatalin το οποίο χορηγείται και χωρίς ιατρική συνταγή, καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό πρώτα όμως.. Τα αφεψήματα χαμομηλιού επίσης βοηθάνε αρκετά. Η σωστή διατροφή χαμηλή σε κορεσμένα λιπαρά, πλούσια σε φυτικές ίνες και το πολύ νερό είναι καλοί τρόποι πρόληψης που όμως πρέπει να γίνουν και τρόπος ζωής και όχι χρήση τους μόνο στις εξάρσεις.
    Προσωπικά θεωρώ ότι το συγκέκριμένο σύνδρομο είναι από τα πιο σαφή μηνύματα που δίνει το σώμα για να σου πει "έχεις πολύ στρες, ηρέμησε" Στη δική μου περίπτωση αυτό έγινε με χρόνια ψυχοθεραπεία και προσωπική δουλειά, αλλά το προτείνω σε όλους καθώς η διαχείρηση του στρες και η σωματοποίησή του είναι πολύ δύσκολη υπόθεση και η βοήθεια από έναν ψυχολόγο κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Στρες δεν γίνεται να μην έχουμε, γίνεται όμως να μάθουμε να το αναγνωρίζουμε και να το διαχειριστούμε ώστε σωματικά να μειώνονται τέτοιου είδους συμπτώματα σε μια μόνιμη βάση στην καθημερινότητα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κέντρα ψυχικής υγείας.... Έχει κανείς κάποια εμπειρία;;
    By Μάγια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-01-2020, 22:37
  2. Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-08-2019, 17:50
  3. Έχει περάσει κανείς σύνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης ή ξέρει από αυτό ?
    By Stavrosbmw in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 2
    Last Post: 21-08-2016, 01:14
  4. Εμπειρια κανεις?
    By aggelos11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 26-05-2015, 13:59
  5. Τι γνωριζετε για AZAPIN & SEROQUEL? Ειναι κανεις που εχει εμπειρια ?
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-03-2012, 03:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •