Πίεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68

Thread: Πίεση

  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Πίεση

    Εχω πάλι το στομάχι μου αυτές τις μέρες, κάνω διάρροιες, έχω αναγούλα, πόνο στα κόκαλα, σουβλιές σε όλο το σώμα, ζάλη, πιάσιμο στον αυχένα και έξαρση της ορθοστατικής ταχυπαλμίας. Όλη την ημέρα η πίεση μου ήταν χαμηλή, είχε πέσει και στο 8 κάποια στιγμή, τώρα τη μέτρησα και ήταν στο 130 με 89!!!!!

    Περίμενα πέντε λεπτά, την ξαναμέτρησα, έπεσε στο 120 με 75 και τώρα την ξαναμέτρησα και είναι 112 και 73, παλμοί 90! Είαι υψηλή για τα δεδομένα μου. Πήρα το γιατρό μου λέει ότι μπορεί να είναι λόγω του στομάχου και να μην ασχολούμαι. Αν όμως παθαίνω εγκεφαλικό; Αν η μυστηριώδης ασθένεια μου βρίσκεται στο ζενίθ της; Αν ανέβει κι άλλο η πίεση μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εχω πάλι το στομάχι μου αυτές τις μέρες, κάνω διάρροιες, έχω αναγούλα, πόνο στα κόκαλα, σουβλιές σε όλο το σώμα, ζάλη, πιάσιμο στον αυχένα και έξαρση της ορθοστατικής ταχυπαλμίας. Όλη την ημέρα η πίεση μου ήταν χαμηλή, είχε πέσει και στο 8 κάποια στιγμή, τώρα τη μέτρησα και ήταν στο 130 με 89!!!!!

    Περίμενα πέντε λεπτά, την ξαναμέτρησα, έπεσε στο 120 με 75 και τώρα την ξαναμέτρησα και είναι 112 και 73, παλμοί 90! Είαι υψηλή για τα δεδομένα μου. Πήρα το γιατρό μου λέει ότι μπορεί να είναι λόγω του στομάχου και να μην ασχολούμαι. Αν όμως παθαίνω εγκεφαλικό; Αν η μυστηριώδης ασθένεια μου βρίσκεται στο ζενίθ της; Αν ανέβει κι άλλο η πίεση μου;
    Δεν παθαίνεις εγκεφαλικό με 112 και 73. Με τίποτα!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Δεν παθαίνεις εγκεφαλικό με 112 και 73. Με τίποτα!
    Ξάπλωσα στο κρεβάτι και έπεσε στο 101 με 60, παλμοι΄64, αλλά και πάλι αγχώθηκα που ανέβηκε έτσι ξαφνικα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Παράλληλα νιώθω ότι θα σταματήσω να αναπνέω. Δεν έχω δύσπνοια αλλά σήμερα δεν πήρα το χάπι για το στομάχι και νιώθω να πνίγομαι από οξέα και ότι τραντάζεται το στήθος μου από κάτι εσωτερικά. Ένιωσα και λίγη πίεση στο μάτι και σουβλιές στο κέντρο του στήθους προς τα αριστερά καθώς και πόνο στο δεξί μπούτι και μούδιασμα στο δεξί χέρι μαζί με περιστασιακό πόνο στο δεξί ημισφαιριο του κεφαλιού μου. Σκέφτηκα να πάω επείγοντα αλλά ξέρω ότι δεν θα κάνουν τίποτα και θα με αντιμετωπίσουν άσχημα. Πήρα μισό ζάναξ μήπως με βοηθήσει. Αύριο θα πάρω το χάπι για το στομάχι κανονικά, μου είπε ο γιατρός να το παίρνω μέρα παρά μέρα για κάποιο διάστημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ξάπλωσα στο κρεβάτι και έπεσε στο 101 με 60, παλμοι΄64, αλλά και πάλι αγχώθηκα που ανέβηκε έτσι ξαφνικα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Παράλληλα νιώθω ότι θα σταματήσω να αναπνέω. Δεν έχω δύσπνοια αλλά σήμερα δεν πήρα το χάπι για το στομάχι και νιώθω να πνίγομαι από οξέα και ότι τραντάζεται το στήθος μου από κάτι εσωτερικά. Ένιωσα και λίγη πίεση στο μάτι και σουβλιές στο κέντρο του στήθους προς τα αριστερά καθώς και πόνο στο δεξί μπούτι και μούδιασμα στο δεξί χέρι μαζί με περιστασιακό πόνο στο δεξί ημισφαιριο του κεφαλιού μου. Σκέφτηκα να πάω επείγοντα αλλά ξέρω ότι δεν θα κάνουν τίποτα και θα με αντιμετωπίσουν άσχημα. Πήρα μισό ζάναξ μήπως με βοηθήσει. Αύριο θα πάρω το χάπι για το στομάχι κανονικά, μου είπε ο γιατρός να το παίρνω μέρα παρά μέρα για κάποιο διάστημα.
    Μην αγχώνεσαι. Κάτσε μισή ώρα ξάπλα και βλέπεις.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Την ξαναμέτρησα και πήγε 98 με 58. Πολύ περίεργες αυτές οι διακυμάνσεις. Ένιωσα και μία έκτακτη. Θα βάλω μια ταινία μπας και ξεχαστώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Την ξαναμέτρησα και πήγε 98 με 58. Ένιωσα όμως μία έκτακτη. Θα βάλω μια ταινία μπας και ξεχαστώ.
    Γενικά σήμερα έχεις φάει; αν και είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τίποτα.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Γενικά σήμερα έχεις φάει; αν και είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τίποτα.
    Δεν έφαγα πολύ,ένα τοστ, τσαι, λίγο σπανακόρυζο και λίγα λαχανικά, μία σοκοφρέτα, λίγα μπισκότα, μία μπανάνα και πριν καμιά ώρα ήπια πάλι ένα τσάι και έφαγα ένα σάντουιτς με αυγό και πολύ αλάτι γιατί συνήθως είμαι υποτασικός. Για αυτό μου έκανε εντύπωση που ανέβηκε η πίεση, παρόλο που είναι φυσιολογική για άλλους για μένα ήταν υψηλή. Αλλά μου είπε ο γιατρός μπορεί να είναι λόγω του γαστρεντερικού.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν έφαγα πολύ,ένα τοστ, τσαι, λίγο σπανακόρυζο και λίγα λαχανικά, μία σοκοφρέτα, λίγα μπισκότα, μία μπανάνα και πριν καμιά ώρα ήπια πάλι ένα τσάι και έφαγα ένα σάντουιτς με αυγό και πολύ αλάτι γιατί συνήθως είμαι υποτασικός. Για αυτό μου έκανε εντύπωση που ανέβηκε η πίεση, παρόλο που είναι φυσιολογική για άλλους για μένα ήταν υψηλή. Αλλά μου είπε ο γιατρός μπορεί να είναι λόγω του γαστρεντερικού.
    Ναι ρε εσύ Αντώνη τι περίεργο! Μα με τόσα που έχεις φάει τι περιμένεις; Και μια χαρά είναι πάλι αλλά μην αναρωτιέσαι γιατί ανέβηκε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εχω πάλι το στομάχι μου αυτές τις μέρες, κάνω διάρροιες, έχω αναγούλα, πόνο στα κόκαλα, σουβλιές σε όλο το σώμα, ζάλη, πιάσιμο στον αυχένα και έξαρση της ορθοστατικής ταχυπαλμίας. Όλη την ημέρα η πίεση μου ήταν χαμηλή, είχε πέσει και στο 8 κάποια στιγμή, τώρα τη μέτρησα και ήταν στο 130 με 89!!!!!

    Περίμενα πέντε λεπτά, την ξαναμέτρησα, έπεσε στο 120 με 75 και τώρα την ξαναμέτρησα και είναι 112 και 73, παλμοί 90! Είαι υψηλή για τα δεδομένα μου. Πήρα το γιατρό μου λέει ότι μπορεί να είναι λόγω του στομάχου και να μην ασχολούμαι. Αν όμως παθαίνω εγκεφαλικό; Αν η μυστηριώδης ασθένεια μου βρίσκεται στο ζενίθ της; Αν ανέβει κι άλλο η πίεση μου;
    Για να παθεις εγκεφαλικο δεν πρεπει να ειναι υψλη "για τα δεδομενα σου". Πρεπει να ειναι υψηλη. Αν δεν παει 18 μην ανησυχεις.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Ναι ρε εσύ Αντώνη τι περίεργο! Μα με τόσα που έχεις φάει τι περιμένεις; Και μια χαρά είναι πάλι αλλά μην αναρωτιέσαι γιατί ανέβηκε.

    Πολλά είναι; Συνήθως τρώω πιο πολύ, προσπαθώ να πάρω κιλά. Αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλω να περιορίσω κάπως τους κακούς υδατάνθρακες γιατί μου αναστατώνουν το στομάχι και να τρωω πιο πολύ πρωτείνη. Αλλά γενικά θέλω ελαφρυά φαγητά γιατί αλλιώς έχω θέμα με την χώνεψη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πολλά είναι; Συνήθως τρώω πιο πολύ, προσπαθώ να πάρω κιλά. Αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλω να περιορίσω κάπως τους κακούς υδατάνθρακες γιατί μου αναστατώνουν το στομάχι και να τρωω πιο πολύ πρωτείνη. Αλλά γενικά θέλω ελαφρυά φαγητά γιατί αλλιώς έχω θέμα με την χώνεψη.
    Παντως με την πίεση δεν έχεις πρόβλημα. Ότι αυτά είναι πολλά είναι γεγονός. Αν θέλεις κιλά να μειώσεις το άγχος.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Για να παθεις εγκεφαλικο δεν πρεπει να ειναι υψλη "για τα δεδομενα σου". Πρεπει να ειναι υψηλη. Αν δεν παει 18 μην ανησυχεις.
    Ναι, μου το είπε και ο γιατρός αυτό. Αν και να σου πω την αλήθεια, ακόμα και σε ηλικιωμένους ασθενείς, δεν βλέπω να αγχώνονται και πολύ όταν ανέβει η πίεση μια φορά, μόνο όταν είναι συνεχές τους βλέπω να αγχώνονται. Στα επείγοντα μου έτυχε παλιά να δω μια γυναίκα με 18 πίεση και της έδωσαν απλώς ένα υπογλώσσιο να πέσει. Και η γιαγιά μου πριν κάποιο διάστημα είχε πίεση 19 με 10, έκανε εμετούς και ζαλιζόταν, δεν ήθελε να πάει νοσοκομείο οπότε φέραμε γιατρό σπίτι, της έδωσε απλώς έξτρα χάπι για την πίεση και αυτό ήταν όλο. Και μιλάμε για 90 χρονών γυναίκα. Σαφώς όταν λέω εγώ στο γιατρό ότι έχω υψηλή πίεση στο 11 στα 30 , γελάνε. Αλλά εφόσον είναι ασυνήθιστο με τον οργανισμό μου με αγχώνει.

    Εψαξα βέβαια παλιές μου δημοσιεύσεις εδώ. Βλέπω ότι συνέβη πάλι όταν πρωτοάρχισε η ορθοστατική τον Σεπτέμβρη. Το ίδιο ακριβώς, γασντρεντερίτιτδα, "υψηλή" πίεση και έξαρση της ορθοστατικής. Για αυτό θεωρώ ότι όλο αυτόπου βιώνω με την ορθοστατικη είναι θέμα εντέρου/στομάχου και αυτό ψάχνουμε τώρα.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Παντως με την πίεση δεν έχεις πρόβλημα. Ότι αυτά είναι πολλά είναι γεγονός. Αν θέλεις κιλά να μειώσεις το άγχος.
    Θα ξεκινήσω αντικαταθλιπτικά την άλλη εβδομάδα. Τώρα κατά πόσο θα με βοηθήσουν, δεν ξέρω, αλλά ναι, πρέπει να μην αγχώνομαι με το παραμικρό.

    Τώρα έχω σουβλιές στο αριστερό χέρι, στην πλάτη αριστέρα, στο στήθος αριστερά,αλλά προσπαθώ να μην δίνω σημασία. Η αλήθεια είναι ότι είναι πιασμένος ο αυχένας μου προς τα αριστερα, ίσως οφείλεται εκεί. Υποψιάστηκα βέβαια και μηνιγγίτιδα, αλλά όταν το είπα στον γιατρό μου γέλασε. Τι να πω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Θα ξεκινήσω αντικαταθλιπτικά την άλλη εβδομάδα. Τώρα κατά πόσο θα με βοηθήσουν, δεν ξέρω, αλλά ναι, πρέπει να μην αγχώνομαι με το παραμικρό.

    Τώρα έχω σουβλιές στο αριστερό χέρι, στην πλάτη αριστέρα, στο στήθος αριστερά,αλλά προσπαθώ να μην δίνω σημασία. Η αλήθεια είναι ότι είναι πιασμένος ο αυχένας μου προς τα αριστερα, ίσως οφείλεται εκεί. Υποψιάστηκα βέβαια και μηνιγγίτιδα, αλλά όταν το είπα στον γιατρό μου γέλασε. Τι να πω.
    Δεν έχεις μηνιγγίτιδα Αντώνη. Άγχος έχεις. Χαλάρωσε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    και το 130 με 89 δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Ανησυχητικό είναι να είσαι όλη μέρα με το πιεσόμετρο στο χέρι. Ούτε οι υπερτασικοί δεν το κάνουν αυτό. Ο πατέρας μου μετά το ελαφρύ εγκεφαλικό που έπαθε, μετράγαμε και σημειώναμε την πίεση 2 φορές την ημέρα, άντε 3. Είναι απολύτως φυσιολογικό η πίεση να έχει διακυμάνσεις μέσα στην ημέρα, μόλις ξυπνήσουμε, μετά το φαγητό, μετά από στρες, ακόμα και μετά το χέσιμο.
    Εγώ πριν 11 χρόνια είχα για δύο μήνες πίεση 110 με 180, και όπως βλέπεις είμαι ακόμα εδώ.
    Κάτσε και δες ταινίες, youtube, xtube, ασχολήσου με ενα σωρό άλλα πράγματα και ξέχασε την ανύπαρκτη μυστηριώδη ασθένειά σου. Ούτε ο Doctor House δεν είναι σε θέση να σε διαγνώσει.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πιεση ή κακοποιηση?
    By μυσπ in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 06-02-2014, 00:12
  2. Πίεση - Αποτυχία
    By Nirvana22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-03-2013, 12:37
  3. Πιεση
    By Karol in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 25-08-2012, 17:23
  4. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 18:34
  5. πιεση
    By change in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-07-2011, 03:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •