Γιατί ζω ακόμα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37

    Γιατί ζω ακόμα?

    Γειά σε όλους.Μάγκες δεν την παλεύω άλλο.Ειλικρινά δεν ξέρω τι με κρατάει ακομα σε αυτήν την ζωή.Δεν πρόκειται να κάνω του στην ζωή μου τπτ αξιολογώ. Δεν έχω φίλους δεν έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου κάποια σχέση και έτσι όπως με κόβω δεν θα κάνω ποτέ .Δεν έχω δυνατότητες κάποιο ταλέντο είμαι τελείως άχρηστος χρυσάφι πιάνω σκατά γίνεται και έχω κατάθλιψη από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.Πηγαινω βέβαια σε ψυχολόγο και ψυχίατρο αλλά δεν γίνεται τπτ.Πλεον έχω τρελαθεί και σκέφτομαι να την κάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Και εγω πολλες φορες αναρωτιεμαι γιατι ζω ακομα. Ισως ειναι φυσιολογικο.

  3. #3
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα φίλε μου. Ποσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται; εργάζεσαι κάπου;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα φίλε μου. Ποσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται; εργάζεσαι κάπου;
    Είμαι 22.εχω βρει μια δουλειά για να κοροίδευω τον εαυτό μου να λέω ότι κάτι κάνω

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Και εγω πολλες φορες αναρωτιεμαι γιατι ζω ακομα. Ισως ειναι φυσιολογικο.
    Είναι αλλά άμα εύχεσαι κάθε μέρα να πεθάνεις τα πράγματα στην ζωή σου προφανώς δεν πάνε καλά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Είναι αλλά άμα εύχεσαι κάθε μέρα να πεθάνεις τα πράγματα στην ζωή σου προφανώς δεν πάνε καλά
    Γιατί δεν κάνεις κάτι να πάνε καλά;

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Είμαι 22.εχω βρει μια δουλειά για να κοροίδευω τον εαυτό μου να λέω ότι κάτι κάνω
    Άρα είσαι ένας νέος.. Που τώρα αρχίζει η ζωή του αλλά κλαίει για την ζωή που δεν έζησε. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Πρώτη : κάθεσαι και κλαις την μοίρα σου χωρίς να κάνεις κάτι να αλλάξει. Δεύτερη : βάζεις τέλος στην ζωή σου (κάτι που το ανάφερες σαν σκέψη) και κάνεις ότι κάνουν οι δειλοι και αυτοί που περιμένουν από άλλους να τους αλλάξει την ζωή και δεν το κάνουν Τρίτη επιλογή είναι να αλλάξεις την ζωή σου. Τι σου λείπει; Τι θα ήθελες; Πως μπορείς να το αποκτήσεις; Θες φίλους; Βρες ένα χόμπι μα γνωρίσεις κόσμο; Θες μια δουλειά; Ψάξε να βρεις την δουλειά που σου ταιριάζει. Θες κοπέλα; Μέσα από τα 2 που ανάφερα μπορείς να βρεις.. Το θέμα είναι αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις την ζωή σου. Αν είσαι, ξεκινά από τα πιο απλά.. Και σιγά σιγά θα πας στα μεγάλα.. Στα ωραία

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Γιατί δεν κάνεις κάτι να πάνε καλά;
    Με έχω μάθει πλέον και χίλια χρόνια να ζήσω δεν έχω θα κάνω τπτ

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Άρα είσαι ένας νέος.. Που τώρα αρχίζει η ζωή του αλλά κλαίει για την ζωή που δεν έζησε. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Πρώτη : κάθεσαι και κλαις την μοίρα σου χωρίς να κάνεις κάτι να αλλάξει. Δεύτερη : βάζεις τέλος στην ζωή σου (κάτι που το ανάφερες σαν σκέψη) και κάνεις ότι κάνουν οι δειλοι και αυτοί που περιμένουν από άλλους να τους αλλάξει την ζωή και δεν το κάνουν Τρίτη επιλογή είναι να αλλάξεις την ζωή σου. Τι σου λείπει; Τι θα ήθελες; Πως μπορείς να το αποκτήσεις; Θες φίλους; Βρες ένα χόμπι μα γνωρίσεις κόσμο; Θες μια δουλειά; Ψάξε να βρεις την δουλειά που σου ταιριάζει. Θες κοπέλα; Μέσα από τα 2 που ανάφερα μπορείς να βρεις.. Το θέμα είναι αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις την ζωή σου. Αν είσαι, ξεκινά από τα πιο απλά.. Και σιγά σιγά θα πας στα μεγάλα.. Στα ωραία
    Μάντεψε τι θα κάνω

  10. #10
    george1520
    Guest
    Δεν σε ξέρω.. Αλλά φαντάζομαι όχι την εύκολη λύση.
    Πες μου τι έχεις στην ζωή σου τώρα.. Γενικά.
    παράδειγμα:Εγω έχω την υγεία μου (λίγο προβληματική αλλα την έχω), έχω μια στέγη, έχω τα ζώα μου κτλ.
    Εσύ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά πρόσφατα έχασα έναν πολύ αγαπημένο μου άνθρωπο. Πριν πολλά χρόνια, εκεί που ήταν υγιέστατος, πολύ δραστήριος, κοινωνικός, φιλόδοξος, ήρθε ένα περιστατικό στα καλά καθούμενα, που άμα το άκουγε κάποιος θα έλεγε ότι γίνονται μόνο στις ταινίες. Από τη μία στιγμή στην άλλη, έμεινε τετραπληγικός. Ξέρεις τι είναι να είσαι μια χαρά και την άλλη μέρα να μην μπορείς όχι να περπατήσεις, αλλά ούτε τον πισινό σου να σκουπήσεις ή να κρατήσεις το κουτάλι να φας; Κι όμως, αυτός ο άνθρωπος είχε το μυαλό του ξυράφι και έζησε δεκαετίες ολόκληρες μετά και μία φορά δεν είπε "Θέλω να πεθάνω". Μας άφησε πολύ ξαφνικά πριν λίγες μέρες.

    Εσείς έχετε τα χέρια σας, έχετε τα πόδια σας, έχετε μία ζωή μπροστά σας και κάθεστε και λέτε θέλετε να πεθάνετε για το τίποτα-μην πω τίποτα πιο βαρύ χρονιάρες μέρες. Για δες λίγο γύρω σου Alex και μέτρα τα καλά που έχεις, εκτίμησέ τα και μην τα μηδενίζεις. Έχεις ένα σωρό περιθώρια και ευκαιρίες να αλλάξεις αυτά που σε χαλάνε, αρκεί να τη δεις λίγο αλλιώς!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν σε ξέρω.. Αλλά φαντάζομαι όχι την εύκολη λύση.
    Πες μου τι έχεις στην ζωή σου τώρα.. Γενικά.
    παράδειγμα:Εγω έχω την υγεία μου (λίγο προβληματική αλλα την έχω), έχω μια στέγη, έχω τα ζώα μου κτλ.
    Εσύ;
    Λίγα πράγματα.Ζω με τούς γονείς μου.Προς το παρόν και γω έχω την υγεία μου για το μέλλον δεν ξέρω γτ κάνω πολλές βλακείες.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν σε ξέρω.. Αλλά φαντάζομαι όχι την εύκολη λύση.
    Πες μου τι έχεις στην ζωή σου τώρα.. Γενικά.
    παράδειγμα:Εγω έχω την υγεία μου (λίγο προβληματική αλλα την έχω), έχω μια στέγη, έχω τα ζώα μου κτλ.
    Εσύ;
    Εγώ για την εύκολη λύση με κόβω

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Alex97 View Post
    Λίγα πράγματα.Ζω με τούς γονείς μου.Προς το παρόν και γω έχω την υγεία μου για το μέλλον δεν ξέρω γτ κάνω πολλές βλακείες.
    Ναι... Τι άλλο. Έχεις ένα σπίτι. Τους γονείς σου όρθιους.. Την υγεία σου. Άλλο.;;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ναι... Τι άλλο. Έχεις ένα σπίτι. Τους γονείς σου όρθιους.. Την υγεία σου. Άλλο.;;
    Δουλειά και ένα pc

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 23-06-2015, 23:48
  2. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 02:08
  3. μια ακόμα ιστορία!
    By Everest in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 02-04-2011, 12:57
  4. Αφού ξέρω τι είναι γιατί ακόμα φοβάμαι τα συμπτώματα;
    By *Hristina* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2010, 12:46
  5. Γιατί ακόμα?
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2007, 19:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •